Kadıköy’de tarihi gün! Devlet, Fikirtepe’ye kucak açtı
 Haber Merkezi

Kadıköy’de tarihi gün! Devlet, Fikirtepe’ye kucak açtı

Kadıköy’de tarihi gün! Devlet, Fikirtepe’ye kucak açtı
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kadıköy’de yüzbinleri, dolaylı olarak da İstanbul’da milyonları olumlu etkileyecek tarihi adımın temeli atıldı. Başbakan Binali Yıldırım, bakanlar, milletvekilleri ve yöneticiler, Kadıköy’de binlerce vatandaş ile birlikte Yeni Fikirtepe için düğmeye bastı. Sorunlu adaları, İller Bankası ve Kiptaş ortaklığı inşa edecek. Hatta yeni oluşum, mağdur hak sahiplerinin kira bedellerini bile ödeyecek. Problemli adalar bir an önce yıkılıp, hızla Yeni Fikirtepe inşa edilecek. Protokolün ilçeye akın ettiği temel atma törenini yerinde takip eden Kadıköy Life Dergisi objektiflerine, günün çok özel ayrıntıları yansıdı.

Başbakan Binali Yıldırım, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Ak Parti Genel Başkan Yardımcıları Hayati Yazıcı, Erol Kaya, milletvekilleri, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile birlikte çok sayıda vatandaş, Kadıköy’de tarihi günü yaşadı. Kadıköy protokolü de törende yerini aldı. Kadıköylü İstanbul Milletvekili Hurşit Yıldırım, Kadıköy Kaymakamı Tuncay Sonel, Ak Parti Kadıköy İlçe Başkanı İsa Mesih Şahin, İBB ile Kadıköy Belediye Meclis Üyesi Ömer Şahan, FİDEM (Fikirtepe Eğitim Dumlupınar Merdivenköy Mahalleleri Sosyal Yardımlaşma Derneği) Başkanı Ercüment Oruç, muhtarlar, FİKENTDER (Fikirtepe ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği) Başkanı Yasin Bektaş gibi ilçenin yönetici isimleri, kentsel dönüşümde güne notunu düşenler arasındaydı.

NEDEN TEMEL ATILDI, ŞİMDİ NE OLACAK?

Etkinlikte birçok ismin, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’ye sürece olan ilgisi ve sorunların hızla üzerine gitmesinden ötürü teşekkür etmesi, dikkat çeken ayrıntılardandı. Direk vatandaşla yüz yüze görüşerek sorunları not alan ve birebir temaslarda bulunan Özhaseki’nin, geçtiğimiz aylarda göreve gelmesinin ardından çözüm yolunda ısrarlı tutumu, Fikirtepe’de “Kentsel Dönüşüm Konutları Temel Atma Töreni” etkinliğini beraberinde getirdi.

BAŞBAKAN YILDIRIM’DAN ONAYI ALDI, HAREKETE GEÇTİ…

Fikirtepe’de ikisi Vartaş, ikisi de ANKA Yapı’ya ait olmak üzere 4 adada ciddi sorun bulunduğu kamuoyuna yansıyordu. Beraberinde Fikirtepe’nin belirli bir kesiminde metruk binalar hala yıkımı beklerken; yanı başlarında Teknik Yapı, Selimoğlu-Pana Grubu, Erkan İnşaat ve Usta İnşaat gibi başarılı firmaların dev projelerini bitirip teslim etme noktasına gelmesi, sorunlu adaların acil çözümünün önemini daha da ortaya koydu. Sık sık Fikirtepe ve Kadıköy için özel çalışmalar yürüten Bakan Özhaseki’nin, Başbakan Binali Yıldırım’dan Fikirtepe’de çözüm için yürüttüğü çalışmaya onay aldığı öğrenildi. 2017 yılı itibariyle Fikirtepe’de 57 adanın önemli kısmında tahliyeler oldu ancak, bazı adalarda boş binalar hala yıkılmadı ve hak sahipleri de kiracı olarak farklı mahalle ve ilçelerde yaşamaya devam ediyor.

Fikirtepe

KADIKÖYLÜ KÜRŞAT ESTİ GÜRLEDİ, BAŞBAKAN HAYRETLER İÇİNDE DESTEKLEDİ…

Törende 13 yaşındaki Kadıköylü çocuğun yaşattığı sürpriz hafızalara kazındı. Protokolün yakınına gelip defalarca Başbakan’a seslenen Gazi Mustafa Kemal Paşa Ortaokulu 6. sınıf öğrencisi Kürşat Buğday, Başbakan Binali Yıldırım’ın kendisini fark etmesi ile birlikte günün konusu oldu. Başbakan’ın yanına gelmesine izin verilen Kürşat önce şiirinden bahsetti, ardından kendisini binlerce kişinin önünde, kürsüde buldu. Babası ile birlikte yazdığı “Vatanım” adlı şiirini becerili hitabı eşliğinde ezbere seslendiren Kürşat Yıldırım, büyük alkış aldı. Başbakan Binali Yıldırım da şaşkınlığını da gizlemeyerek  Kürşat’ı tebrik etti. Kürşat ile birlikte minik bir kız çocuğunu da kucağına alan Başbakan Binali Yıldırım, misafirlerine hediyelerini takdim etti. Sonrasında Kadıköy Life Dergisi objektiflerine annesi Ayten Hanım ile birlikte poz veren yetenekli çocuk; “Çok mutluyum. Başbakanımızla görüşebildim, şiirimi okudum. Annem de yanımda, daha ne isteyebilirim ki” dedi.

İŞTE GÜNE ÖZEL AYRINTILAR…

Kadıköy Life Dergisi, ilçenin yakın zamanda önemli ölçüde değişmesini beraberinde getirecek olan etkinliği yerinde takip etti. İşte o özel ayrıntılar…

 

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir