Kadıköy'de tinerci evleri çoğalıyor
 Deniz İhsan Taşdelen

Kadıköy’de tinerci evleri çoğalıyor

Kadıköy’de tinerci evleri çoğalıyor
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kentsel dönüşüm ve kentsel yenileme süreci kapsamında boşaltılan, cam ve pencereleri sökülerek kapatılan binalar, bulundukları bölgelerde ciddi risk unsurları oluşturmaya başladı. Gerekli güvenlik önlemlerinin alınmaması nedeniyle tinerci ve madde bağımlıları tarafından rahatlıkla kullanılabilen evler, toplumsal düzeni tehdit ediyor.

Kadıköy Life Haber Merkezi’ne geçtiğimiz süreçte Feneryolu Mahallesi’nden benzer bir ihbar gelmiş, sayfalarımızda okurlarımıza duyurmuştuk. Son olarak ise Acıbadem Mahallesi’nde meydana gelen olayda, önceden semtin başka bir sokağındaki metruk eve giren, belediye ve polis işbirliğiyle oradan çıkartılan tinerciler, Sarayardı Caddesi’nde 34 numaralı boş binayı mesken tutarak, mahallelinin huzurunu kaçırmaya devam ediyor.

tinerci evleri

MAHALLELİNİN HUZURU KAÇTI, ŞİKAYETLER ARTTI…

Kadıköy Life’a konuşan Sarayardı Caddesi esnafı; “Tinerciler yanlarında köpekleriyle çete halinde dolaşarak huzurumuzu kaçırıyor ve yoldan geçen insanları rahatsız ediyor” diyerek şikâyetlerini dile getirdi. Acıbadem Mahallesi Muhtarı Ersoy Uğur ise şunları dile getirdi:  “Semtimizde 7-8 tane gençten oluşan bir grup var. Bir de bunların yanında köpekleri var. Öncelikle birkaç ay önce çok eski bir binada yer bulmuşlar. Bir yerlerden girerek orada barınmışlar. Belli saatlerde etrafa zarar verdikleri yönünde şikâyetler gelmeye başladı. Köpekleri de kedilerin peşinden koşturuyorlarmış. Hatta boğduklarını iddia edenler de var. Şikayetler artınca Kadıköy Belediyesi ile irtibata geçtim. Fakat, belediye ile bir şey yapamıyorsunuz ilk etapta. Çünkü içeride bunlar varsa, belediye bir şey yapamıyor.

NEREDEN ÇIKACAKLAR DİYE BEKLİYORDUM…

Emniyet Müdürümüzü aradım ve ekipler geldi. Belli bir saatte organize olduk ve Kadıköy Belediyesi ekipleriyle Emniyet ekipleri işbirliğinde onları oradan tahliye ettiler. Belediye de güzelce kapıları kapattı. Bunlar böyle yerlerde yaşıyor, nereden çıkacaklar diye bekliyordum. Nitekim ondan kısa bir süre sonra Sarayardı Caddesi 34 numaraya yerleşmişler.

ÜÇ TANE BİNAMIZ CAMLARI SÖKÜLMÜŞ HALDE BİZİ BEKLİYOR…

Burada şöyle bir prosedür var. Özel mülkiyet alanı olduğu için Kadıköy Belediyesi, böyle yerleri gidip de kapatamıyor. Yerel yönetimden beklentimiz, müteahhitle irtibata geçilmesiydi. Ulaşmaya çalışmış belediye, 20 gün sonra da kapatılmasına karar verildi ve kapatıldı. Ama yine söylüyorum, bu çözüm değil. Acıbadem Caddesi’nde 60 numara var, 74 numara var, 102 numara var. Bunlar hep kentsel dönüşüm kapsamında boşaltıldı, camları söküldü. Tinerciler sırayla buraları gezecekler. Belediye ekipleri yeniden müdahale ederek kapattı. Şu an neredeler bilmiyoruz ama caddedeki bir binadan her an çıkabilirler. Çünkü üç tane binamız, camları sökülmüş halde bizi bekliyor.

CİDDİ VE ÇÖZÜM BULUNAMAYAN BİR SORUN…

Ciddi ve çözülemeyen bir sorun bu, tinerci ve madde bağımlılarını Türkiye Cumhuriyeti çözemedi bir türlü. Daha önce Beyoğlu’nda bir sat komandosunu bıçaklayarak öldürdüler. İstiklal Caddesi’nde hala daha görürsünüz.”

Bunu paylaş:
  • 138
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir