Kadıköy'e Ekolojik Yaşam Parkı geliyor
 Cenay Toprakkaya

Kadıköy’e Ekolojik Yaşam Parkı geliyor

Kadıköy’e Ekolojik Yaşam Parkı geliyor
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Türkiye’de ilk kez bir hizmet binası, saman balyasından ve imece usulü yapılıyor. Kadıköy Belediyesi, 40’a yakın gönüllü ile birlikte yığma saman balyasından Ekolojik Yaşam Parkı ve Kompost Eğitim Merkezi inşa ediyor.

Kadıköy Belediyesi, ekolojik yaşam kültürü ve uygulamalarına yönelik eğitim ve çalışmaların gerçekleştirileceği Ekolojik Yaşam Parkı ve Kompost Merkezi hizmet binasının yapımına başlandı. Yığma saman balyası ile doğal sıva kullanılan binanın yapım çalışmaları, Eğitim Mahallesi Kemal Sunal Parkı’nın yanındaki alanda yaklaşık 40 gönüllü ile birlikte yapılıyor.

Ekolojik Yaşam Parkı

BİYO-İKLİM ODAKLI TASARIM İLKELERİ…

Kadıköy Belediye Meclisi kararı ile mevcutta sadece çocuk oyun alanı ve oturma birimleri bulunan Kemal Sunal Parkı’nda plan değişikliği yapıldı ve bitişiğindeki parselle birleştirilerek, 1.520 metrekarelik yeşil alan Ekolojik Yaşam Parkı projesine dönüştürüldü. Toplam 60 metrekareden oluşan Kompost Eğitim Merkezi binası ise, içinde gerçekleşecek “Ekolojik Yaşam ve Muhteşem Dönüşüm Solucanla Kompost” eğitimlerine uygun şekilde ekolojiyi gözeten, sürdürülebilirliğin sağlandığı, biyo-iklim odaklı tasarım ilkeleri doğrultusunda tasarlandı.

KOLEKTİF BİR İNŞA SÜRECİ…

Kompost Eğitim Merkezi inşa süreci, ekolojik bilinç kazandırmaya katkıda bulunması amacıyla kolektif bir biçimde yürütülüyor. Kadıköy Belediyesi’nin çağrısına başvuran çoğunluğu mimarlık öğrencileriyle 10 Temmuz’da merkezin yapımına başlandı. 40’a yakın gönüllü, ay sonuna kadar binayı tamamlamak için çalışıyor. Binanın açılışının ise Eylül ayında yapılması planlanıyor.

Kadıköy Belediyesi, 40’a yakın gönüllü ile birlikte yığma saman balyasından Ekolojik Yaşam Parkı ve Kompost Eğitim Merkezi inşa ediyor…

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir