Kadıköylü balıkçılar sürgünü kabul etmiyor!
 Cenay Toprakkaya

Kadıköylü balıkçılar sürgünü kabul etmiyor!

Kadıköylü balıkçılar sürgünü kabul etmiyor!
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kalamış Yat Limanı’nın özelleştirilmesi kararı sonrasında uzun yıllardır limanda barınan Fenerbahçeli balıkçılara da barınağı boşaltmaları tebliğ edildi. Kadıköy Kent Konseyi’nde buluşan tekne sahipleri, tebliğe karşı mücadele kararı aldı.

Fenerbahçe-Kalamış Yat Limanı’nın özelleştirilmesine edilen itirazların reddedilmesinin ardından limanda teknesi olan Fenerbahçeli balıkçılara da barınağı boşaltmaları tebliğ edildi. Gazete Kadıköy’den Alper Kaan Yurdakul, konuyla ilgili Fenerbahçe Su Ürünleri Kooperatifi ile görüştü. Kooperatifin verdiği bilgilere göre Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun ret kararının ardından, Fenerbahçe barınağında bulunan ruhsatlı balıkçı tekne sahiplerine limanı boşaltmaları için İstanbul Valiliği İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından tebligat gönderildi. Tebligatta balıkçıların 1 ay içinde limanı terk etmeleri ve Bostancı, Salacak ve Küçükyalı’da bulunan kooperatiflerin bünyelerine geçmeleri istendi. Bu karara itiraz etmeye hazırlanan Fenerbahçe Emekli ve Amatör Balıkçılar Dayanışma Derneği ile Fenerbahçe Su Ürünleri Kooperatifi üyeleri; Ziraat Mühendisleri Odası, Mimarlar Odası ve Kadıköy Kent Konseyi’nin de katılımıyla gerçekleşen toplantıda bir araya geldi. Toplantıda alınan kararlar neticesinde Danıştay’a yürütmeyi durdurma davası açılması planlanırken, Kadıköylü balıkçılar sonuna kadar mücadele edeceklerini ifade etti.

“BU YOLDAN DÖNÜLMELİ”

Toplantıda konuşan Fenerbahçe Su Ürünleri Kooperatifi Başkan Yardımcısı Ferhat Akkaya’nın verdiği bilgiye göre, 2015 yılında yapılan imar planında balıkçı barınağı içinde yer ayrılmıştı. Fakat geçtiğimiz yılın Kasım ayında yeniden ihale açılıp, imar planı değişince balıkçılara ayrılan alan kaldırıldı. Çeşitli itirazlarda bulunulsa da itirazlar reddedildi. Bunun devamında Kooperatif, Danıştay’a planla ilgili yürütmeyi durdurma ve planı iptal davası açtı. Davalar henüz sonuçlanmadı, fakat geçtiğimiz haftalarda limanda teknesi bulunan yeşil ruhsatlı balıkçılara Salacak ve Küçükyalı’daki kooperatiflerin bünyesine geçerek limanı boşaltmaları istendi. Akkaya, başka bir alana gitmenin birçok sıkıntıyı da birlikte getireceğini belirterek; “Bizim balıkçı teknemizi alıp başka bir kooperatifin altına vermek demek, bir sürü sorun yaratmak demektir. Zaten hukuksuz olan zemin üzerinde başka şeyler inşaa etmeye çalışmak demektir. Birincisi, bizim kooperatifimizi fiilen işleyemez, iş yapamaz duruma getirmektir. Gidilen kooperatifi de işleyemez duruma getirmektedir. Çünkü aynı anda bir barınakta iki kooperatif faaliyet gösterecek. Bu da mümkün değil. Doğal olarak hoşnutsuzluk da oluyor. Bunun zorla uygulanmaya çalışılması çatışmayı doğuracaktır. Bu yoldan dönülmelidir” dedi.

HOBİ BALIKÇILARINA YER YOK!

Limanda 11 yeşil ruhsatlı teknenin yanı sıra onlarca sarı ruhsatlı balıkçı teknesi bulunuyor. Amatör hobi balıkçılarının kullandığı sarı ruhsatlı teknelere ise yer dahi gösterilmedi. Ferhat Akkaya, konuşmasında “Bakanlık yeşil ruhsatlı tekneler dışındaki sarı ruhsatlıları muhatap dahi almıyor. Onlara göre yeşil ruhsatlıları dağıtırsam işi çözdüm. Çünkü eğer yeşil ruhsatlıları istedikleri gibi dağıtabilirlerse Valiliğe, oradan da Kaymakamlığa giden yazıyla, kolluk kuvvetlerinin marifetiyle sarı ruhsatlıları alandan uzaklaştırırım diye düşünüyor” ifadelerini kullandı.

MÜCADELEYE DEVAM…

Toplantının sonucunda sonuna kadar mücadeleye devam kararı alındı. Vekâletlerini Kent Konseyi gönüllülerinden Avukat Doğuşcan Aydın Aygün’e veren balıkçılar, tebligatın yürütmesini durdurmak için dava açacak. İlerleyen zamanlarda kamuoyu oluşturmak amacıyla imza kampanyaları ve basın açıklamaları düzenlenecek. Dava açılmasının ardından düzenlenecek ilk etkinlik ise, 10 Nisan’da Barış Manço Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek. Ziraat Mühendisleri Odası ve Kadıköy Kent Konseyi’nin birlikte düzenleyeceği panelde, “Geleneksel balıkçılığın önemi” konusu uzmanlar eşliğinde masaya yatırılacak.

Kadıköylü balıkçılar

“KÜREKLEGEZ” DE SÜRGÜN EDİLECEK…

Planın hayata geçmesiyle yerinden edilecek kişiler sadece balıkçılar olmayacak. Dünyanın birçok ülkesini dolaşan “Küreklegez” teknesi de bu tehlikeyle karşı karşıya. Teknenin sahibi Kadıköylü Hüseyin Ürkmez, 11 defa İstanbul’dan Çanakkale’ye kürek çekti. Bunun dışında Türkiye’den İtalya ve Yunanistan’a teknesiyle yolculuk etti. Şimdiye kadar onlarca limana uğrayan bu tekne, Türkiye’de sığınacak bir liman bulamadı. En sonunda Fenerbahçe Emekli ve Amatör Balıkçılar Dayanışma Derneği’nin yardımıyla Fenerbahçe Limanı’nda bir yer bulmuştu.

Bunu paylaş:
  • 182
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir