Kadıköylü çocukların dişleri koruma altında
 Cenay Toprakkaya

Kadıköylü çocukların dişleri koruma altında

Kadıköylü çocukların dişleri koruma altında
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kadıköy Belediyesi Çocuk Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, “Çocuklarımızın Gülüşüne Sağlık” projesi ile anasınıfı ve ilköğretim öğrencilerinin ağız ve dişlerini koruma altına alıyor. Projeden bugüne kadar 709 bin 940 çocuk faydalandı.

10 Mart 2007 tarihinde açılan Çocuk Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, hizmete başladığından bu yana ilçe sınırları içindeki resmi ilkokullarda okuyan öğrencilere koruyucu diş hekimliği uygulamaları, ağız ve diş sağlığı tedavileri, ağız hijyeni ve farkındalık eğitimlerini tamamen ücretsiz yapıyor. Diş Sağlığı Merkezi’nde bulunan 100 kişi kapasiteli eğitim salonunda, eğitimci diş doktoru tarafından çocuk ve ebeveynlerine doğru ve etkili diş fırçalama, ağız hijyeni ve genel vücut sağlığı konularında periyodik eğitimler veriliyor.

Diş Sağlığı Merkezi

ENGELLİ VATANDAŞLARA İKAMETGAH VE YAŞ SINIRI YOK…

Her sene ilkokula başlayan 1. sınıf öğrencilerinin projeye dahil edilmesiyle devam eden “Çocuklarımızın Gülüşüne Sağlık” projesinde, bugüne kadar 709 bin 940 ağız ve diş sağlığı tedavi işlemi tamamen ücretsiz olarak yapıldı. 56 personelin çalıştığı merkeze 2009 yılında Genel Anestezi Altında Diş Müdahale Ünitesi eklendi. Ve bu sayede normal klinik koşullarda tedavisi yapılamayan fiziksel ve zihinsel engelli vatandaşlar için ağız ve diş sağlığı tedavileri, tamamen ücretsiz yapılmaya başlandı. Bugüne kadar bin 109 engelli vatandaşın tedavilerinin ücretsiz gerçekleştirildiği merkezde herhangi bir ikametgah ve yaş sınırlaması da yok. Engelli raporu olan bütün yurttaşlar, Türkiye’nin her yerinden randevu alarak bu hizmetten yararlanabiliyor.

Diş Sağlığı Merkezi

İKİ ÖDÜL KAZANDI…

Kadıköy Belediyesi Çocuk Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, bugüne kadar yurt içi ve yurtdışı olmak üzere birçok kongre ve sempozyuma davet edildi, iki ödüle layık görüldü. Bunlardan birincisi, 2011 senesinde Yunanistan’ın başkenti Atina’da gerçekleşen Uluslararası Pedodonti Kongresi’nde, 76 ülke arasından verilen “Parlak Gülüşler-Parlak Gelecekler” ödülü. İkinci ödül ise, 2011 yılında İstanbul Tabipler Odası’nın “En İyi Toplum Halk Sağlığı” dalında verdiği Prof. Dr. Nusret Fişek Toplum Halk Sağlığı ödülü oldu.

Çocuk Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nden bugüne kadar  709 bin 940 Kadıköylü çocuk faydalandı…

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir