Kadıköylü dede ve ninelere
 Cenay Toprakkaya

Kadıköylü dede ve ninelere “torun” eğitimi

Kadıköylü dede ve ninelere “torun” eğitimi
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Hamilesiniz, sizi nasıl bir gebelik süreci bekliyor? Ne yapmalı, nasıl hareket etmelisiniz? Bebek nasıl beslenmeli? Torun geliyor, yeni anne baba olacak çocuğunuza nasıl destek olacaksınız? Acil durumlarda torununuz için neler yapmanız gerekiyor? Tüm bu soruların yanıtları, Kadıköy Belediyesi Dr. Rana Beşe Sağlık Polikliniği’nde verilen eğitimlerle yanıtlanıyor.

Dr. Rana Beşe Sağlık Polikliniği’nin 2012 yılında hayata geçirdiği Gebe Okulu Projesi beş yaşına girdi. Hamile kadınların doğum ile ilgili önyargılarını ve korkularını azaltmak, anne adaylarını bebek bakımı konusunda bilinçlendirmek ve sağlıklı bebekler yetiştirmelerine yardımcı olmayı amaçlayan ve ücretsiz olarak her ay düzenlenen kurslar, 5 gün 15 saat sürüyor. Bu süre içerisinde anne baba adaylarına hamilelik dönemi, doğum, doğum sonrası dönem ve bebek bakımıyla ilgili bilimsel eğitimler veriliyor. Gebe Okulu’na sadece gebeler katılmıyor. Projeye 2015’in Haziran ayı itibariyle baba adayları da dâhil edildi.

Rana Beşe

DEDELER VE NİNELERE KURS…

Gebe Okulu programlarında anne ve baba adaylarının en büyük endişelerinden birinin, kendi anne babalarıyla yaşayacakları çatışmalar olduğu gözlemlendi. Anne baba adayları, çocuklarının bakımı ve beslenmesiyle ilgili konularda kendi anne babaları ile çatışmaktan korkuyordu. Tüm ailenin gerginlikten uzak, keyifli bir şekilde ailenin yeni üyesinin karşılanması ve bebeğin gelişimine zarar verecek uygulamalardan kaçınılması amacıyla büyükanne ve büyükbabalar için “Torunumu Beklerken” adlı proje hayata geçirildi.

Rana Beşe

DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR ANLATILIYOR…

Büyükanne büyükbabalık rolü ve kuşak çatışması konuları hakkında bilgi verilen proje kapsamında bebek bakımında doğru bilinen yanlışlar, bebek ve çocuklarda acil durum uygulamaları da anlatılıyor. “Gebelik Okulu” ve “Torunumu Beklerken” programlarına katılmak için 418 88 30 numaralı telefonu arayarak kayıt yaptırmak yeterli.

Rana Beşe

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir