Kadıköylü kadınlara meslek, yaşlılara destek!
 Cenay Toprakkaya

Kadıköylü kadınlara meslek, yaşlılara destek!

Kadıköylü kadınlara meslek, yaşlılara destek!
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kadıköy Belediyesi ile Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı (KEDV) arasında, yaşlı bakımı alanında alternatif iş alanları oluşturmaya ve yerinde yaşlı bakımı hizmet modelini geliştirmeye yönelik işbirliği protokolü imzalandı.

YAŞLI BAKIMI İÇİN KADIN İŞBİRLİĞİ

İstanbul’da en yüksek yaşlı nüfusa sahip olan Kadıköy’de nüfusun yüzde 17’si 65 yaş üzerinde. Kadıköy’deki yaşlı nüfusun ihtiyaçları göz önünde bulundurularak hazırlanan protokole göre, bir yandan yaşlıların evde bakım hizmeti alması sağlanırken, diğer yandan da kadınlar için yaşlı bakımı alanında alternatif iş alanları yaratılacak. Öncelikle üç mahallede başlayacak proje ile o mahallede yaşayan yaşlılar belirlenerek, ihtiyaçları tespit edilecek. Kadıköy sınırları içinde, yerinde yaşlı bakım hizmetleri vermek üzere bir kadın kooperatifi kurulacak. Verilen hizmetler ise belediye tarafından denetlenecek.

Kadıköy
AYKURT NUHOĞLU: KADIKÖY, ÖNEMLİ BİR ÖRNEK TEŞKİL EDECEK…

Konuyla ilgili Belediye Başkanlık Binası’nda düzenlenen protokol törenine, Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu ile Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı Genel Müdürü Şengül Akçar katıldı. Protokol töreninde konuşan Başkan Nuhoğlu; “Kadıköy’de çok fazla yalnız yaşayan insan var. Ekonomik durumunuz iyi olsa bile, para her zaman sorunları çözemiyor. İnsanın insana ihtiyacı var ve yerel yönetimler olarak insanların yanında olmamız gerekiyor. Bu güven ortamını yaratacak olan yerel yönetimlerdir. Nüfusun yaşlanması ile birlikte bu ihtiyaç sürekli artacak. Eğer kamu bu konuyla ilgilenmezse, gelecekte daha çok sorun yaşanır. Kadıköy, bu alanda önemli bir örnek teşkil edecektir” dedi.

ŞENGÜL AKÇAR: NÜFUS GİDEREK YAŞLANIYOR…

Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı Genel Müdürü Şengül Akçar ise; “Kadıköy’de yerinde yaşlı bakım hizmetlerine ilişkin model geliştirmek istiyoruz. Nüfus giderek yaşlanıyor. 2014 yılında yüzde 8,5 olan yaşlı nüfusunun 2030’da yüzde 12’ye çıkacağı söyleniyor. Kadın kooperatifleri açısından bakım hizmetlerini önemli bir istihdam alanı olarak görüyoruz. 65 yaş üstü insanların çok çeşitli ihtiyaçları oluyor. Aktifleşmeleri ve üretkenliklerinin devam etmesi gerekiyor. Belediyenin de bu konuda çok kuvvetli bir iradesi var” şeklinde konuştu.

Bunu paylaş:
  • 139
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir