Kadıköylü kadınlara ücretsiz kanser testi
 Kadir Toprakkaya

Kadıköylü kadınlara ücretsiz kanser testi

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü ve Kadıköy Belediyesi arasında yapılan anlaşma ile artık Kadıköy’de yaşayan kadınlar, HPV DNA testini belediyenin üç sağlık merkezinde ücretsiz yaptırabilecek.

En sık görülen sağlık sorunlarından biri olan serviks (rahim ağzı) kanserinin erken teşhisinde Kadıköylü kadınlara müjdeli bir haber var. Artık bu kanseri önceden belirleyebilen ve özel sağlık kurumlarında yüksek fiyatlarda yapılan tarama testi, Kadıköy Belediyesi’nin sağlık merkezlerinde ücretsiz yaptırılabilecek. Konu ile ilgili bilgi veren İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü Kanser Şube Müdürü Uzman Dr. Soner Sabırlı, bir kadının hayatı boyunca yaptırması gereken kanser taramalarını şöyle sıraladı:

– 20 yaşına gelen genç bir kadın, mutlaka ayda bir kendi kendine meme muayenesi yapmalı. Çünkü meme kanseri, kadınlarda en sık görülen kanser türü.

– 30 ve 65 yaş arasındaki kadınlar da her 5 yılda bir rahim ağzı kanseri testi yaptırmalı. HPV DNA testi de burada devreye giriyor. Eskiden bu taramada pap smear testi yöntemi kullanılıyordu (ki hala kullanılıyor). Ancak HPV DNA, daha yeni ve etkin bir tarama yöntemi. Smear testinin yılda bir yapılması tavsiye edilirken, HPV DNA testini beş yılda bir yaptırmak yeterli. Yine smear’da yanlış sonuç ihtimali vardı, ancak HPV DNA’da böyle bir risk yok.

– 40 ile 69 yaş arasındaki kadınlar, her iki yılda bir mamografi çektirmeli.

– 50 yaşına gelen kadınlar (ve erkekler), her bir yılda kalın bağırsak kanseri testi yaptırmalı.

SAĞLIĞINIZA DEĞER VERİN, 10 DAKİKANIZI AYIRIN…

Dr. Sabırlı, dünyada başka ülkelerde de kullanılan HPV DNA testinin İstanbul’daki 4 bin aile hekimliği biriminde ücretsiz yapıldığını anımsatarak; “Bu hizmeti yaygınlaştırmak amacıyla ilçe belediyeleriyle işbirliği içindeyiz. Kadıköy de bunlardan biri oldu. Bu testi Kadıköy Belediyesi’nin sağlık birimlerinde ücretsiz olarak yaptırabilirler” dedi ve Kadıköylü kadınlara şu çağrıyı yaptı: “Benim bir şikâyetim yok, neden bu testi yaptırayım diye düşünmesinler. Zaten bir sorun olmadan yaptırmak lazım ki başlarına üzücü şeyler gelmesin. Hiç acı vermeyen, zor olmayan, kısa bir işlem. Kadıköylü kadınların kendi sağlıklarına değer vererek, 10 dakikalarını bu işleme ayırmalarını bekliyoruz.”

HPV NEDİR?

Kadınlarda görülen rahim ağzı kanserlerinin HPV (Human Popilloma Virüs) adı verilen bir virüsün enfeksiyonu nedeniyle geliştiği, bu etkenin vücuda yerleştikten 5-6 yıl sonra rahim ağzında hücresel bozukluklara neden olduğu, enfekte olan kişilerin bir kısmında 10 yıl içerisinde kansere yol açabileceği uzmanlarca tespit edildi.

HPV TESTİNİN SMEAR’DEN FARKI…

Klasik smear testi ile kıyaslandığında HPV DNA testlerinde, kanseri erken dönemde (hatta henüz gelişme aşamasındayken) tespit etme oranı daha yüksek. Bu yöntemde DNA teknolojisi kullanılıyor. Kişilerden alınan örneklerden HPV’nin olup olmadığı, varsa hangi genotipe ait olduğu tespit ediliyor. HPV yönünden pozitif olan kişilerde aynı örnek üzerinde refleks smear da çalışılıyor. Sonuç, 10 gün içerisinde kişiye bildiriliyor.

13 BİN KADINA KANSER TESTİ YAPILDI…

Kadın sağlığına özel önem veren Kadıköy Belediyesi’nin sağlık merkezlerinde, kadın kanserleriyle ilgili meme ve rahim ağzı kanseri alanında çalışmalar yapılıyor. Bugüne dek belediyenin sağlık merkezlerinde toplam 13 bin kadına, smear testi hizmeti ücretsiz olarak sunuldu. HPV-DNA testi Kuyubaşı’ndaki Dr. Rana Beşe Sağlık Polikliniği, Dumlupınar’daki Mamografi ve Kadın Sağlığı Merkezi ile Yeldeğirmeni’ndeki Prof. Dr. Korkmaz Altuğ Sağlık Polikliniği olmak üzere üç merkezde ücretsiz olarak yapılmaya başlandı.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir