Kadıköylü Nusret Karaca'dan yeni kitap; Şimdi Ben Neredeyim?
 Haber Merkezi

Kadıköylü Nusret Karaca’dan yeni kitap; Şimdi Ben Neredeyim?

Kadıköylü Nusret Karaca’dan yeni kitap; Şimdi Ben Neredeyim?
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kadıköy’ün köklü eğitim kurumu İstanbul Kadıköy Lisesi’nin öğretmenlerinden Nusret Karaca, eğitimci kimliğinin yanı sıra yazarlık serüvenine de devam ediyor. Bu zamana kadar birçok farklı türde kitapta imzası bulunan Karaca’nın son kitabı ‘Şimdi Ben Neredeyim?’, Post Yayınevi etiketiyle raflarda yerini aldı. Deneme türündeki kitap, “Sahi, insan neden kaçmak isterdi? İnsan kendinden öte en çok hangi uzaklığa kadar kaçabilirdi? Ötesi var mıydı? Sahi, ötesi olabilir miydi?” gibi sorulara cevap ararken, bizleri içsel bir yolculuğa çıkarmaya hazırlanıyor.

KİTAPTAN…

Bedenim sınıfta denize karşı dönük sırada oturmakta. Önümde bir bardak çay ve tarih ders notları. Arkadan sessiz ama ihtişamlı gelen bir ses Nusret Karaca’dan. Aklım buralardan çok uzaklarda. Sımsıcak bir oda, karşımda soba, üstünde kestane, dışarıda kar, yanımda sevdiğim insanlar. Pencere kenarına serilmiş döşekli yatak, yer sofrasında çay, sıcacık ortam. Soğuktan üst üste giyilmiş kıyafetler, bir yanda sobaya karşı uzatılmış ayaklar. Dışarısı sessizliğe bürünürken, içeride bitmek bilmeyen sohbet. Televizyon, telefon, okul, iş yok, yarını düşünmek yok. Sevdiklerin var, samimiyet var. Derken Nusret Karaca’nın birkaç dakikalık suskunluğuyla sınıfa geri döndüm. “Neredesiniz?” diye soruyordu. Meğer tek ben değilmişim uzaklarda olan…

Nusret Karaca
NUSRET KARACA HAKKINDA…

Karagümrük’te başlayan ve Haliç kıyılarında geçen çocukluk ve ilk gençlik yılları… Şimdi Kadıköy’de ikamet ediyor. Eyüp Emniyettepe İlkokulu, Eyüp Lisesi, Balıkesir Necatibey Eğitim Enstitüsü mezunu. Eskişehir Anadolu Üniversitesi Tarih Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Alibeyköy Lisesi, Şişli Ortaokulu, 30 Ağustos İlköğretim Okulu (Erenköy), Göztepe Ortaokulu (İhsan Kurşunoğlu Anadolu Lisesi görevlendirme), 50. Yıl Tahran Lisesi (Göztepe görevlendirme), Kenan Evren Anadolu Lisesi’nde (görevlendirme) görev yaptı. Halen İstanbul Kadıköy Lisesi’nde tarih öğretmeni olarak görev yapıyor. Öğretmenliği sırasında çeşitli tiyatro oyunları sahneye koydu. Paneller, söyleşiler, kitap fuarları, şiir dinletileri, sergiler, dia gösterileri gerçekleştirdi.

TÜYAP Kitap Fuarı

Kitap fuarlarında, kültür merkezlerinde, ilk, orta ve yüksek eğitim kurumlarında, öğretmenevlerinde çok sayıda etkinliğe konuk oldu. Yurt içi ve yurt dışında canlı veya banttan yayınlar ile TV ve radyo programlarına katıldı, fotoğraf sergileri açtı. 2007 yılında Dünya İzciliği’nin 100. Yılı Öğretmenler Arası Fotoğraf Yarışması’nda birincilik ödülü aldı. 2018 yılında yine fotoğraf dalında Altınboynuz Group tarafından düzenlenen Erhan Çipa Balat Fotoğrafları Yarışması’nda ikincilik derecesi aldı. Bazı kitaplarda ve yerel gazetelerde yayın yönetmeni olarak görev yaptı. Dergiler hazırladı, fanzinler çıkardı, şiir kitapları derledi. Eğitim, çevre, insan, trafik, tarih, gezi konularında makaleleri ve söyleşileri yayınlandı. Yurt dışı söyleşi ve imza günleri içinde yer aldı (Medya Berlin konuğu olarak Berlin’de 04/11/2018). Kadıköy Life Dergisi, Kadıköy Gazetesi, Bosphorus Sanat (Bahariye Sanat/Sanat Tasarım) dergisinde ve Medya Berlin’de yazılarını sürdürüyor. Bu arada değişik dergilerde ise aralıklarla yazıları yayınlanmakta.

BAŞLICA YAPITLARI…
 • Bulutların Arasından Öylesine (Şiir)
 • Hep Mavidir Düşlerim (Şiir)
 • Ben Haliç’in Çocuğuyum (Nehir Şiir)
 • Öylesine Esti ki Rüzgâr (Şiir)
 • Senin Yerin Yüreğim (Atatürk ve Kurtuluş Savaşı’nı anlatan fotoğraflı çocuk şiiri)
 • Bir Tadımlık Haliç (Şiir – Derleme)
 • Ben Haliç (İstanbulum / 80 Kitap 80 Yazar)
 • 80 Semt (2010 Avrupa Kültür Başkenti Projesi)
 • Tarih Kucak Açınca (Tarih Araştırma)
 • Şimdi Ben Neredeyim
 • Derinlik (Derleme / Öğretmen ve öğrenci denemeleri)
 • Bir Demet Şiir (1/2/3/4/5/6) [Öğretmen, öğrenci, veli şiirleri]
Bunu paylaş:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •   
 •   
 •  

5 Responses to Kadıköylü Nusret Karaca’dan yeni kitap; Şimdi Ben Neredeyim?

 1. Huriye Şimşek Temmuz 31, 2019 at 3:26 pm

  İKL Değerli Öğretmeniyle gurur duyuyor sizi seviyoruz emeklerinize sağlık yolunuz her daim açık olsun🙏

  Cevapla
 2. Erdem gül Ağustos 1, 2019 at 9:54 am

  Hocam çok tebrik ederim. Nice kitaplara…

  Cevapla
 3. Hasan Fehmi Ağustos 1, 2019 at 10:16 am

  Değerli hocamın zevkle okuyacağım bir eseri daha… Bizi hayat gailesinden uzaklaştırıp, biraz da olsa kendi iç dünyamıza yönelmemize vesile olduğunuz için teşekkür ederim.

  Cevapla
 4. Pinar Ozcelik Ağustos 2, 2019 at 11:02 am

  Tebrikler…Tum eserler harika…

  Cevapla
 5. Ekrem Köşk Ağustos 3, 2019 at 3:55 pm

  Nusret hocamız o kadar çok yönlü, enerjik ki artık hızına yetişemiyoruz. Onca işinin arasında böyle güzel eserler ortaya çıkarmak gerçekten yetenek işi . Başarılarınız devamını dilerim sayın hocamm ❤️

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir