Kadıköylüler “Anılar”da buluştu...
 Kadir Toprakkaya

Kadıköylüler “Anılar”da buluştu…

Kadıköylüler “Anılar”da buluştu…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kadıköy Kent Konseyi Tarihi Kültürel Miras ve Kent Belleği Çalışma Grubu, organize ettiği “Anılarda Kadıköy” paneli ile katılımcıları geçmişte bir yolculuğa çıkardı.

Caddebostan Kültür Merkezi’nde gerçekleşen panel, Kadıköy Kent Konseyi Başkanı Nüvit Şahlıoğlu’nun açılış konuşması ile başladı. Grup Sözcüsü Asiye Yavuz Kobal’ın çalışmaları ve paneli tanıtan konuşmasının ardından, Kadıköy’de yaşayanlarla yapılan röportajların yer aldığı “Slayt ile Röportajlar” gösterime girdi.

ANILAR GÜN IŞIĞINA ÇIKARILDI…

“Atatürk Anıları”, “Sokak İsimlerinin Değişimi ile İlgili Yorumlar”, “Meslekler” ve “Kadıköy Semt Sakinleriyle Nostalji Sohbetleri” adlı dört ana bölümden oluşan video gösterisinde bol bol anılara yer verilerek, Kadıköy’ün geçmişine ışık tutuldu. Böylece anılar, belleklerde saklı kalmayarak gün ışığına çıkarılmış oldu.

KADIKÖY SOHBETLERİ…

“Anılarda Kadıköy” panelinin ikinci bölümünde ise, “Evvel Zaman İçinde Acıbadem” kitabının araştırmacı yazarı Cemal Küçüksezer, ilk konuşmacı oldu. Küçüksezer; su terazisi, köşkler, yaşayan ünlü isimler ve semtin sembolü olan Nişantaşı’nı anlatarak, geçmiş ve günümüz Acıbadem semtinin karşılaştırmasını katılımcılara aktardı. İkinci konuk ise “Gönlü Güvercinli Kadın”, “Aşk Konuşur Bütün Dilleri”, “Karanfil Sesleri” adlı şiir kitapları ile “Gizdüşümler”, “Babamın Bıyıkları Yoktu” adlı öykü kitapları yazarı Tekin Gönenç idi. Kadıköy’deki ilginç anılarını katılımcılarla paylaşan Gönenç, edebiyat dünyasının ünlü isimleriyle Kadıköy’de yaşadıklarını küçük anekdotlar şeklinde anlatarak, salonda çok sıcak bir atmosfer yarattı.

KÖŞKTE BİR AŞK HİKÂYESİ…

Kadıköy’ün köşkleri anlatılırken, yaşanmış bir aşka da yer verildi. Kadıköy’ün duayeni Dr. Müfid Ekdal ile eşi Celile Ekdal’ın köşkte tanışmalarının hikâyesi, Celile Ekdal ile yapılan röportaj videosu verilerek köşklerdeki yaşama konu oldu.

VE KADIKÖY ŞARKILARI…

Bestekâr Nejdet Varol’un ünlü “İstanbul Karşılması” eserinin oluşum hikâyesi, kendisiyle yapılan röportajla verildi. Şef Sevinç Çelebi yönetimindeki Bağdat-İstanbul Musiki Âşıkları Topluluğu’nun seslendirdiği üç güzel şarkının biri de “İstanbul Karşılaması” eseri oldu ve “Anılarda Kadıköy” paneli müzikle son buldu.

 

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir