Kadıköylüler, 40 milyar liralık Fikirtepe’yi bekliyor…
 Kadir Toprakkaya

Kadıköylüler, 40 milyar liralık Fikirtepe’yi bekliyor…

Kadıköylüler, 40 milyar liralık Fikirtepe’yi bekliyor…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Kadıköylü Nazmi Durbakayım, kentsel dönüşümün başarılı bir örneğinin yaşanacağını beklediği Fikirtepe konusunda bir bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi. Teknik Yapı Holding’e bağlı Et-inn Restaurant’ta sabah kahvaltısı şeklinde gerçekleşen buluşmaya, ulusal basından 30 gazeteci katıldı.

“30 MİLYAR LİRALIK BİR EKONOMİ YARATILACAK”…

Önemli bir değişime sahne olması beklenen Fikirtepe’de, 5 yılda yaklaşık 30 milyar liralık bir ekonomi yaratılacağına dikkat çeken Nazmi Durbakayım, istihdam ve dolaylı katma değerler ile birlikte bu rakamın 40 milyar liraya kadar çıkabileceğini belirtti.

“GERÇEK ANLAMDA BİR KENTSEL DÖNÜŞÜM YAŞANACAK”…

Fikirtepe’deki gelişmeleri değerlendiren ve Teknik Yapı’nın bölgede gerçekleştirmeyi planladığı projeler hakkında bilgi veren Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, sürecin çok sağlıklı işlediğini ve gerçek anlamda bir kentsel dönüşüm yaşanacağına işaret etti.

“SON PLAN, TAM BİR DÖNÜŞÜMÜ TEMSİL EDİYOR”…

Nazmi Durbakayım, “Fikirtepe’de açıklanan son plan, adına uygun olarak tam bir dönüşümü temsil ediyor” yorumunu yaptı. Durbakayım, çarpık yapılaşmanın ortadan kaldırılması, daha da önemlisi risk teşkil eden binaların yenilenmesiyle birlikte yaşanabilir ve çevreyle dost projelerin yapılmasına yönelik detayların çok önemli olduğunu belirtti.

 “ÇÜRÜK DİŞ OLMAYAN, PIRIL PIRIL BİR GÖRÜNTÜ”…

Bölgedeki yenilenmenin topyekün yapılması nedeniyle “çürük diş olmayan, sağlıklı ve pırıl pırıl bir görüntü” ortaya çıkacağını ifade eden Durbakayım; “Bölgede toplam 223 ada yer alıyor. Bu adalar, yeni imar planıyla kendi aralarında bir araya getirilerek, 60 imar adasına dönüştürüldü. Böylece Fikirtepe’de eski gecekondulaşmayı işaret eden hiçbir çarpık yapılaşma kalmayacak. Yepyeni bir yaşam alanı yükselecek” dedi.

"TRAFİK VE YEŞİL ALAN KONUSU YENİ PLANDA ÇOK ÖNEMSENİYOR"…

Bugüne kadar hemen her herkesin emsalin kaç olacağı, maliklerin ve inşaatçıların ne kazanacağı noktasına odaklandığını belirten Nazmi Durbakayım; geleceğe yönelik, uzun vadeli bir plan hazırlanmasının dikkatlerden kaçtığına değindi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın İstanbul’un en önemli iki sorunu olan trafik ve yeşil alan konusunu yeni planda çok önemsediğini kaydeden Nazmi Durbakayım, şunları söyledi:

“Bakanlık, hazırladığı yeni imar planı ile donatı alanlarının oranını yüzde 20’den 25’e çıkararak, daha fazla nefes alınabilir alan yaratılmasını sağlıyor. Diğer taraftan, trafik yoğunluğunu ortadan kaldırmak için de iki önemli değişiklik yapıldı. Önce yoğunluk göz önüne alınarak, ana arterler 3’er metre genişletildi.

Diğer taraftan, projelerdeki her birime 2 araçlık kapalı otopark verilmesi planlandı. Ancak optimum faydanın sağlanması için bu değişikliğin tekrar gözden geçirilmesinin doğru olacağını düşünüyoruz. Çünkü projelerde gerçekleştirilecek 30-40 metrekarelik daireler için, sirkülasyon alanı dahil yaklaşık 70 metrekarelik bir otopark alanı yaratılmasının, maliyeti ve fiyatları olumsuz etkileyeceğini düşünüyoruz. Bu nedenle otopark alanlarının daire büyüklüğüne göre yapılmasının daha verimli sonuç vereceğine inanıyoruz.” 

Fikirtepe’nin Afet Yasası kapsamına alınmasının hemen ardından, yıkımların ve yeni proje hazırlıklarına yönelik çalışmaların hızlandığını açıklayan Nazmi Durbakayım; “Askıya çıkan yeni imar planı çerçevesinde, 3-4 ay önce hazırlanan projeler tekrar revize ediliyor. Gerek 4,14’ten 4’e düşen emsal oranı, gerekse sosyal donatı ve yollar için belirlenen terk oranlarının değişmesinden dolayı revize edilme zorunluluğu olan projeler, birkaç ay rötara sebep olabilir” dedi…

Fikirtepe’deki dönüşümün Türk ekonomisine de önemli bir katkı sağlayacağına değinen Nazmi Durbakayım, yaklaşık 34.000.000 metrekare büyüklüğündeki Kadıköy’ün yüzde 4 büyüklüğüne sahip Fikirtepe’nin (1.340.000 m²), sil baştan yeniden inşa edileceği bilgisini  verdi…

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir