Kadıköylüler sağlıklı yaş alıyor
 Cenay Toprakkaya

Kadıköylüler sağlıklı yaş alıyor

Kadıköylüler sağlıklı yaş alıyor
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kendilerini eve kapatmıyor, tansiyon ve şekerini ölçsün diye komşuyu ya da çocuklarını beklemiyor, ilaçlarını nasıl kullanmaları gerektiğini kendileri biliyorlar. Kadıköy Belediyesi tarafından başlatılan “Sağlıkla Yaş Alalım” projesine katılan Kadıköylü yaşlılar, sağlıklı yaş alıyor.

Kadıköy Belediyesi’nin yaşı ilerlemiş bireylerin sağlıklarını korumak, sosyal yaşamdan kopmadan sağlıkla yaş almalarını sağlamak için başlattığı “Sağlıkla Yaş Alalım” projesinin seminerleri başladı. İlki geçtiğimiz yıl Prof. Dr. Korkmaz Altuğ Sağlık Polikliniği’nde gerçekleştirilen projeye ilgi büyük. Seminerler kapsamında yaş almış bireylere yaşadıkları sağlık sorunları ve fonksiyon kayıplarını hafifletmek için destek ve pratik bilgiler veriliyor.

Kadıköylüler sağlıklı yaş alıyor

UZMAN DOKTORLAR TARAFINDAN EĞİTİMLER VERİLİYOR…

Proje kapsamında 8-10 kişilik gruplar halinde uzman doktorlar tarafından verilen eğitimler iki gün sürüyor. Eğitimlerin ilk gününde katılımcılara kronik hastalıklarla ilgili bilgilendirme yapılıyor, bu hastalıklarda düzenli ilaç kullanımı anlatılıyor. Ağız ve diş sağlığı, protez bakımı gibi konularda bilgi verilen seminerlerde ayrıca, beslenmede nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda bilgiler aktarılıyor. İlk gün verilen eğitimlerden bir başka başlık da ev kazalarından korunma ve ilkyardım bilgileri. İkinci gün ise uygulamalı eğitimler yapılıyor. Katılımcılar, bu eğitimlerde tansiyon aletleri ve şeker ölçüm cihazlarının nasıl kullanıldığını öğreniyor.

Kadıköylüler sağlıklı yaş alıyor

EV KAZALARINDA İLKYARDIM…

Evde kullanılan aletlerin aynı zamanda kontrollerinin de yapıldığı eğitimlerde, katılımcılara poliklinikte hazırlanan ilkyardım kitleri ve “Ev Kazalarında İlkyardım” kitapçığı dağıtılıyor. 8-10 kişilik gruplarla halinde 15 günde bir düzenlenen eğitimlere katılmak için Yeldeğirmeni’nde bulunan Prof. Dr. Korkmaz Altuğ Sağlık Polikliniği’ni (0216 565 13 44 ve 0216 565 25 94) arayabilir, proje hakkında bilgi alabilirsiniz.

Kadıköylüler sağlıklı yaş alıyor

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir