Kadıköylülerin refleksi başarılı, Erenköy Köprüsü tamamlanıyor!
 Haber Merkezi

Kadıköylülerin refleksi başarılı, Erenköy Köprüsü tamamlanıyor!

Kadıköylülerin refleksi başarılı, Erenköy Köprüsü tamamlanıyor!
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Öyle bir tepki geldi ki, güzele vesile oldu! Erenköy Köprüsü, beklenen tarihten çok önce tamamlanma noktasına geldi. Habersizce trafiğe kapatılması nedeniyle ciddi sorunların yaşandığı banliyö köprüsü yenileme çalışmasında sona yaklaşıldı, hatta projenin yeni iskeleti tren hattı üzerine oturtuldu. Yaklaşık 5 ayda bitirilmesi öngörülen köprüde henüz ikinci ay geride kalmasına rağmen çalışmaların büyük kısmı tamamlandı. Bağdat Caddesi ile minibüs yolunda bölgenin önemli ulaşım ağının önümüzdeki ay içerisinde hizmete girebileceği öngörülüyor. Çağdaş ve konforlu hızlı tren hizmetinin ise 2018 yılı sonunda hayata geçmesi bekleniyor.

Hızlı tren ve banliyö hattının inşası kapsamında yenilenmek zorunda kalınan tarihi Erenköy Köprüsü iki ay önce, 2016 yılının son günlerinde kapatılarak yıkılmaya başlanmıştı. Ancak, hiçbir duyuru yapılmadan bir gece yarısı trafik akışı kesilerek yıkılmak üzere düğmeye basılan köprü çevresindeki vatandaşlar birden mağdur olunca Kadıköylüler; “Tepkimiz yapılan hizmete değil, haber verilmemesine” diyerek sert çıkmış, sorun medyada çok geniş yer almıştı.

Erenköy Köprüsü

Kadıköy Life Dergisi, Aralık ayında bölge halkının tarihi Erenköy Köprüsü’ne son bakışını görüntülemişti. Tarihi köprü, arkeologlar denetiminde yapbozun parçaları gibi birbirlerinden ayrılarak, ilçenin farklı bir noktasında vücut bulması üzerine depolandı…

24 SAAT ÇALIŞMA VAR, ÇOK YOL ALINDI…

Modern raylı ulaşım imkanlarını bölgeye taşıyacak hat üzerinde önemli bir bağlantı noktası özelliği taşıyan Erenköy Köprüsü’nde iskelet yapısı oturtuluyor. En zor aşamanın geride kalması ile birlikte köprünün birkaç gün içerisinde tamamen şekillenmesi, en geç Mart ayında hizmete girmesi bekleniyor. Bölgede trafik akışının normale dönmesi ve esnafın rahatlaması için aralıksız 24 saat süren çalışmalar, projenin erken tamamlanmasını sağlıyor.

Erenköy Köprüsü

KADIKÖY LIFE DERGİSİ ŞÖYLE DUYURMUŞTU…

Erenköy Köprüsü’ndeki gelişmeleri bölgeye duyuran Kadıköy Life Dergisi, Aralık ayında yaşanan gelişmeler ile birlikte özel haberinde şu ayrıntılara yer vermişti: Banliyö hattında yenileme çalışmalarının hız kazandığı son aylarda sürpriz, Erenköylülerin kapısını çaldı. “Sürpriz” diyoruz çünkü, kimsenin haberi olmadan ansızın kapatılan ve yıkım çalışmaları başlatılan tarihi köprünün bulunduğu bölgenin can damarı Ethem Efendi Caddesi’nde tam anlamıyla kriz yaşanıyor.

Erenköy Köprüsü

KÖPRÜ BİR ŞEKİLDE KADIKÖY’DE YAŞATILABİLSİN…

1800’lü yılların ortasından, 1. Dünya Savaşı öncesinden bugüne gelen tarihi köprü, arkeologlar denetiminde taşlarıyla tek tek sökülecek. Mahalle muhtarı, esnaflar ve vatandaşlar da; “Çalışmaları anlıyoruz ancak olabildiğince çabuk bitsin, en azından yayaların karşıdan karşıya geçişi sağlanabilsin, köprü bir şekilde Kadıköy’de yaşatılabilsin” mesajı veriyor. Kadıköy Life Dergisi, pazar gecesi ansızın kapatılan Ethem Efendi Caddesi’nde önce pazartesi sendromu olarak başlayan, sonrasında ise vatandaşların adım adım öğrendiği köprü yıkımının olduğu bölgede nabzı tuttu.

Erenköy Köprüsü

VATANDAŞLAR HİZMETE ANLAYIŞLI, YÖNTEMİNDEN ŞİKAYETÇİ…

Günümüzde bir sokakta sulama ve yıkama çalışması yapıldığında bile “Yarın çalışma vardır, bilgilerinize” şeklinde uyarılar yapılabilirken; en az 150 gün (5-6 ay) boyunca kapalı olacağı belirtilen Erenköy Tren Köprüsü yıkım ve yenileme çalışmaları için bölgede bilgilendirme yapılmadan ani olarak başlayan çalışmalar hem şaşırttı, hem de günlük yaşamda ciddi aksamalara neden oldu. Eskimiş ve günümüzün ihtiyacını karşılamayan riskli banliyö hattının yenilenerek, yan yana geniş üç ray hatlı sistemden oluşan modern projenin yapım sürecinin de uzaması, bölge halkının tren imkanından kopmasına neden olmuştu. Geçtiğimiz aylarda Suadiye ve çevrelerinde de çeşitli yol ve köprüler trafiğe kapatılmıştı ancak, Erenköy’de aniden gelişen süreç esnaflar başta olmak üzere bölge sakinlerini önemli derecede etkiledi.

Erenköy Köprüsü

EN KISA SÜREDE TAMAMLANMALI…

Yıkımı başlayan Erenköy Tren Köprüsü’nün karşılıklı her iki tarafında binaların olması nedeniyle, fiziki olarak geçici bir yol verilebilmesi olanaksız olarak değerlendiriliyor. Bölge esnafı en azından 6 aylık süre içerisinde prefabrik vb. bir yaya yolu oluşturularak karşıdan karşıya geçişin sağlanmasını düşünse de, bunun tren yolu üzerindeki kamyon ve araç trafiği, beraberinde ilgili yasal zemin açısından uygun olamayacağı ihtimali öngörülüyor. Bu nedenle vatandaşların tek beklentisi, yaklaşık 6 aylık sürecin gündüz gece çalışmaları ile en kısa sürede tamamlanması.

Erenköy Köprüsü

YAZ TATİLİNDE YAPILSAYDI BU ÇİLE YAŞANMAZDI!

Mahalledeki birçok gelişmeyi, oluşabilecek sorunları ve çözüm yollarını fotoğrafları ve belgeleri ile kamu kurum ve kuruluşları ile paylaşarak birçok çalışmayı hayata geçiren Erenköy Mahallesi Muhtarı Necla Alpüstün, aniden başlayan köprü yıkımı ile birlikte bölgenin bir kısmında yayalar için tek alternatif olan Erenköy Tren İstasyonu Alt Geçidi’nin güvenli hale getirilmesi için harekete geçti. Bunun üzerine özellikle akşam ve gece saatlerinde, işe ve okula gidilen sabahın karanlık zamanlarında yeterince aydınlığının sağlanması için acil ışıklandırma girişiminde bulundu. Bunun üzerine alt geçidin ışıklandırılmasına yönelik çalışma başlatıldı. Ancak alt geçitte sorun sadece ışıklandırma değil! Engelliler, yaşlılar ve hastaların kullanabileceği fiziki koşulları taşımayan alt geçit, yetersiz de olsa tek ve zorunlu alternatif olarak karşımıza çıkıyor. Muhtar Necla Alpüstün; “Yaşam kalitemizin artması için elbet hizmetin gelmesine saygılıyız. Ancak yaz aylarında İstanbul ve Kadıköy büyük ölçüde boşalıyor, sakinleşiyor. Bu çalışmalar yaz aylarında yapılsaydı, en yoğun olduğumuz bu dönemlerde sorunları yaşamazdık. Tatilden gelenler, yenilenmiş ve ulaşım sorunu olmayan hizmetle karşılaşırdı” diyerek, bu süreçten sonra çalışmaların en kısa sürede bitirilmesini temenni ettiğini belirtti.

Erenköy Köprüsü

NECLA ALPÜSTÜN, MAHALLESİ İÇİN DİŞİNİ TIRNAĞINA TAKTI…

Sorumluluk alanında olmasa da, mahalle yararına olabilecek birçok çalışma için köprü vazifesi gören Erenköy Mahallesi Muhtarı Necla Alpüstün, geçtiğimiz aylarda da Ömer Paşa Köprüsü’ne araç ve yaya geçişi sağlanması için temaslar gerçekleştirmişti. Burada fiziki koşulların müsait olması nedeniyle hem araçlar, hem de yayalar için geçiş sağlanabilmişti.

Erenköy Köprüsü

Erenköy Köprüsü

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir