Kadıköylülerin yüreğine su serpildi…
 Kadir Toprakkaya

Kadıköylülerin yüreğine su serpildi…

Kadıköylülerin yüreğine su serpildi…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Deprem Profesörü Ahmet Ercan, ağır hasar görecek deprem alanları içerisinde Kadıköy’e yer vermedi. “Beklenen deprem, 1894 depreminin benzeri olacak. 2045 tarihinden önce gerçekleşmesi ise şaşırtıcı olur” diyen Ercan, depremin büyüklüğünü ise 6,7 olarak telaffuz etti.

Deprem odağının Sivriada-Bakırköy-Küçükçekmece üçgeninin içinde olacağını söyleyen Ahmet Ercan, Anadolu Yakası’nın depremden daha az etkileneceğini, ancak Maltepe-Kartal-Küçükyalı’da dirsek etkisi nedeniyle depremin daha etkili olabileceğini vurguladı. Deprem Profesörü, açıklamalarının ayrıntılarında şunları ifade etti:

18 SANİYE SÜRECEK…

Depremin içinde en az 2 deprem olacak, toplam 18 saniye sürecek. En çok Avcılar-Ambarlı ve Esenyurt etkilenecek. İkinci ara deprem ise göreceli büyük… Kınalı-Büyükçekmece arasını yaklaşık 30-40 km kıracak. Dirsek etkisiyle Maltepe-Kartal-Küçükyalı’da çok etkili olacak.

AVRUPA YAKASI’NDA DAHA ÇOK HİSSEDİLECEK…

Deprem ölümleri, 250 ile 2.000 kişi arasında olabilir. Açıkta kalanların sayısı 1 milyonu geçebilir. Bakırköy, Yeşilköy, Yeşilyurt, Avcılar, Yalova, Çınarcık ve Karamürsel’de orantısız güçlendirilmiş yapılarda yıkımlar görülecek.

1984 DEPREMİ GİBİ…

İstanbul’da son şiddetli deprem, 1984 yılının 10 Temmuz gününe rastlar. Kayıtlara göre, öğle üzeri saat 12.20′de ya da 12.25′te, müezzinlerin ezan okuduğu bir sırada, önce hafif bir sarsıntı ile kendisini hissettirmiş, güneybatıdan kuzeydoğuya ve aşağıdan yukarıya olmak üzere bunu daha şiddetli sarsıntılar takip etmişti. Deprem, Marmara Denizi’nde de şiddetli dalgalarla kendini duyurdu. Marmara sahillerinde deniz önce 200 metre geriye çekilmiş, sonra şiddetli dalgalar halinde karaya vurmuş, kıyılardaki kayıklar ve tekneler parçalanmıştı.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir