Kadıköylüye özgür yürümek haram oldu
 Haber Merkezi

Kadıköylüye özgür yürümek haram oldu

Kadıköylüye özgür yürümek haram oldu
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Gerçek sorunlarının gündeme getirilmekten mahrum bırakıldığı Kadıköy’de başıboşluk, birçok alanda kendini gösteriyor. Sadece sokaklara baktığımızda, kaldırımlarda yürümekten bile mahrum kalan Kadıköylüler için “Nezih Kadıköy” söylemleri düşündürücü olmaya başladı. Yapanın yanına kar kalan kuralsızlıklar bıktırırken, İstanbul’un nadide köşesi Kadıköy için prestij kaybettiren manzaralar yaşam kalitesini düşürüyor. Kadıköy Life Dergisi, sokaklarda ne yazık ki olağan hale dönüşen manzaraları görüntüledi.

Acıbadem’den Moda’ya, Rıhtım’dan Bostancı’ya kadar Kadıköy’ün dört bir yanında kaldırımların gerek otomobiller, gerekse de çeşitli eşya ve malzemelerle işgal edilmesi olağan hal aldı. Bazı esnaflar tarafından dubalar sökülerek kaldırımlar otoparka çevrilirken, bazen de sokaklar tamamen araçlarla kapatılarak, vatandaşların evlerine bile girip çıkmaları imkansız hale getiriliyor.

VATANDAŞ ARACINDAN GEÇTİ, EN AZINDAN YÜRÜYEBİLMEK İSTİYOR…

Aracı ile bir mahalleden diğer mahalleye gidemeyeceğini bilen Kadıköylüler, en azından huzurlu bir şekilde kaldırımlarda yürüyerek ihtiyaçlarını gidermek istese de, bu da mümkün değil. Birkaç adımda bir kaldırımın tamamını kaplayarak önünü kesen park edilmiş otomobiller nedeniyle akla karayı seçen vatandaşlar için metropol yaşamı adeta işkenceye dönüşmeye başladı. Yapboza dönen, yakın zamanda  bozulma ihtimali çıplak gözle görülürken malzemeleri üzerinde saatlerce, günlerce beklerken defalarca yenilenen kaldırımlar… Beraberinde inşaat malzemelerinin kaldırım ortasına gelişigüzel bırakılarak, yaya geçişinin göz göre göre engellenmesi…

BİZ DE BÖYLE Mİ YAPALIM?

İnternette yaya şeritlerini ve kaldırımları ihlal eden araçlara yönelik birçok protesto videoları bulunuyor. Bazı yayalar araçların önüne geçerek hareket etmelerini engellerken, bazıları da yaya şeridinde yolunu değiştirmeden aracın üstüne basarak geçiyor.

ÜCRETSİZ HALK OTOPARKLARI DA LAZIM!

Nüfusu yaklaşık olarak 500 bin civarında olan Kadıköy’de günlük geçici nüfusun 2-3 milyona kadar çıkabildiği yer yer kamuoyuna yansırken, vatandaşın ücretsiz olarak kullanabileceği katlı halk otoparklarının gereksinimi tüm İstanbul’da olduğu gibi her geçen gün artıyor.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir