Kadıköy'ü Süper Hücre vurdu!
 Haber Merkezi

Kadıköy’ü Süper Hücre vurdu!

Kadıköy’ü Süper Hücre vurdu!
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Ağaçlar azalıyor, yer ısınıyor, süper hücre patlıyor! Kadıköylüler, son yüzyılın en şiddetli doğa olaylarından birine sahne oldu. Mermi gibi saplanan yumruk büyüklüğündeki dolular, aniden hızı 100 km üzerine çıkan ve sağlı sollu vuran fırtına, camları patlayan arabalar, evler ve işyerleri, alev topuna dönen Haydarpaşa Limanı, yerinden sökülen ağaçlar ve mezarlar, dış cepheleri dökülen apartmanlar, göle dönen caddelerde botla yüzenler, su baskınından canını zor kurtaranlar. Tüm bunların nedeninin, gökyüzündeki soğuk havanın yeryüzündeki aşırı sıcak ile etkileşime girmesiyle doğan “Süper Hücre” olduğu ortaya çıktı. Yeryüzünü aşırı ısındırmamızın en önemli nedeni ise, ağaçların yok olarak betonun hakimiyet kurması, dengenin bozulması ve insan kaynaklı iklim değişiklikleri…

Kadıköy Life Dergisi’nin her anını görüntülediği yüzyılın fırtınası ile ilgili ayrıntılar ortaya çıkmaya başladı. Yaklaşık 10 kilometre kalınlığında, -60 derece olan süper hücre bulut kütlesi, megakentte gündüzü sadece bir dakikada geceye çevirdi. Kadıköy, Ataşehir ve Ümraniye hattı ile birlikte Boğaz çevreleri ve İstanbul’un batı ilçeleri, şiddetli doğa olayından en çok etkilenen yerler oldu. Gökyüzünde sıcaklığı -60 dereceye kadar düşen devasa bulutun; binaların iç içe, betonla birlikte çok yoğun ısınma etkisi gösterdiği şehir ile etkileşime girmesi ile birlikte dolu hadisesinin şiddeti kat kat arttı. İstanbul’da betonun da etkisi ile hissedilen sıcaklık 45 dereceleri bulunca, -60 derecelik bulut ile ısı farkının 105 dereceye kadar ulaşmasının, felaketin boyutunu arttırdığı tahmin ediliyor.

Süper Hücre

176 GRAM AĞIRLIĞINDA DEVASA DOLU!

Havadan Görüntüleme Uzmanı ve Yapımcı, Fotoğraf Sanatçısı Erkan Çelenk, fırtınanın şiddetini gösteren ölçümü yaptı. Yumruk büyüklüğüne yaklaşan doluyu hemen ölçen Çelenk, 176 gram verisi ile adeta şok oldu. Kadıköy ve çevre ilçelerde apartmanların, araçların ve dükkanların camları tuzla buz oldu. Hafif şekilde yaralananlar hastaneye kaldırılırken, can kaybı olmaması tek teselliydi. Çok ender görülen “downburst” meteorolojik hadisesi, süper hücre olarak İstanbul’u vurdu.

İŞADAMI ÖLÜMDEN DÖNDÜ…

Kadıköy’de yağışın lokal olarak en sert vurduğu yerler arasında Kozyatağı da vardı. Dolunun en yoğun yağdığı mahalleler arasında yer alan Kozyatağı’nda adeta ölümden dönen işadamı Mustafa Şahin; “Gerçekten büyük geçmiş olsun. Yıllardır ülke ülke geziyorum, dünyanın hiçbir yerinde böyle bir vaka görmedim. Canımızı zor kurtardık, cevizden daha büyük dolular arabamızı paramparça yaptı. Binamızın camları patladı, dolular oturma odamıza kadar girdi, apartmanımızın cephesinde dakikalarca kurşun yağdırmışlar gibi delikler açıldı. Şok olduk! Buna da şükür, cana gelmesin, mal bir şekilde yerine gelir” şeklinde konuştu. Diğer yandan tanınmış internet uzmanı ve ajans yöneticisi Taylan Dutluoğlu da; “Evime giderken bir anda Fenerbahçe Stadyumu çevresi sular altında kaldı, adeta saniyeler içerisinde gerçekleşti. 10 dakika daha yağsaydı, kesinlikle bugün farklı şeyleri konuşurduk. Şükürler olsun ki cana gelmedi” dedi. Megakent genelinde bu ve benzeri her sokakta sayısız manzara hakimdi.

BALIK FİRAR ETTİ, CADDEDE BOTLA YÜZENLER HAYRETLER UYANDIRDI!

Sadece bir dakika içerisinde kararan gökyüzü, yumruk büyülüğünde dolu ve şiddetli fırtınayla dövdü. Birçok yaya ve sokak hayvanları yaralandı, arabalar ile dükkan ve evlerin camları patladı, ağaçlar kökünden söküldü ve yıkıldı, Kurbağalıdere çamur deryasına dönüştü. Canını kurtarmak için esnaflara sığınan vatandaşlar korkudan gözyaşlarına boğulurken, Haydarpaşa Limanı’nda büyük yangın ve vapur kazası yürekleri ağza getirdi. Acıbadem’de bir havuzdan suya atlayan balık yüzerek caddeye çıktı, araçların arasına karıştı. Bir AVM’nin devasa tabelaları sökülerek rüzgara karıştı.

Süper Hücre

KADIKÖY LIFE DERGİSİ’NİN ŞOK VİDEOSU DALGA DALGA YAYILDI…

Fırtınanın başladığı ilk anlardan sonuna kadar yaşananları anbean takip eden Kadıköy Life Dergisi’nin objektifine inanılmaz görüntüler yansıdı. Videonun sonuna kadar belirli aralıklarında panik büyük ölçüde artıyor, dükkanın camları patlıyor, ceviz büyüklüğünde dolular caddeyi dövüyor, fırtına ve yağmur inanılmaz boyutlara ulaşıyor. Video, sosyal medyada onbinlerce izlenme oranı ile bölgenin trendleri arasına girdi. 27 Temmuz, tüm İstanbul ile birlikte Kadıköy’ün de tarihinin unutulmazları arasına girdi.

Süper Hücre

Süper Hücre

Süper Hücre

Süper Hücre

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir