Kadıköy'ü üniversite heyecanı sardı
 Orkun Değer

Kadıköy’ü üniversite heyecanı sardı

Kadıköy’ü üniversite heyecanı sardı
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Geçtiğimiz günlerde 2018 YKS (Yükseköğretim Kurumlar Sınavı) sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte binlerce adayı üniversite heyecanı sardı. Tercih maratonuna hazırlanan gençlerin merakla beklediği tercih kılavuzu da yayınlanarak, ÖSYM’nin resmi internet sitesi osym.gov.tr üzerinden erişime açıldı.

Üniversite seçiminde yol gösterici olan kılavuz aracılığıyla tercihlerini yapacak olan adaylar, pürtelaş tercih dönemine hazırlanmaya başladı. Bu dönem içerisinde yol gösterici ve temel belirleyici olan kılavuz ile ilgili ÖSYM; “Tercih yapacak adayların kılavuzu dikkatle incelemeleri, tercihlerini bu kılavuz bilgilerine göre yapmaları gerekmektedir. ‘Yükseköğretim Programlarının Koşul ve Açıklamaları Bölümü’ mutlaka okunmalı, bu koşul ve açıklamalar dikkatle incelendikten sonra tercihler sonlandırılmalıdır” ibareleriyle uyarılarda bulundu.

üniversite

TERCİH DÖNEMİ 7-14 AĞUSTOS…

Üniversite hayallerine kavuşmayı bekleyen adaylar için kritik süreç, 7-14 Ağustos 2018 tarihleri arasındaki bir haftalık zaman dilimini kapsayacak. Bu süre içerisinde tercihlerini yapacak olan genç adayların, hızlı karar vermeden ve özenli, dikkatli, titiz bir liste çalışmasıyla tercihlerini hazırlamaları gerekiyor. Adaylar, tercihlerini ÖSYM’nin internet portalı ais.osym.gov.tr adresi üzerinden, T.C kimlik mumarası ve şifre bilgileriyle giriş yaparak gerçekleştirecek. Tercihlerin alınması işlemi 7 Ağustos sabahı başlamakla birlikte en son tercih veya güncelleme işlemi, 14 Ağustos saat 23:59’da yapılabilecek. Herhangi aksi bir durumun yaşanmaması amacıyla, işlemlerin son güne bırakılmaması tavsiye ediliyor.

RIHTIM’DA TERCİH DESTEK NOKTASI…

Bilindiği gibi İstanbul  Büyükşehir Belediyesi, daha önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da genç adaylara profesyonel tercih desteği verecek. Üniversite adaylarına karar verme aşamasında profesyonel destek sağlamak ve tercihlerinde dikkat etmesi gereken hususlarda bilgilendirme sağlayarak doğru kararı vermelerini kolaylaştırmak amacıyla, bu yıl da İstanbul’un pek çok yerinde tercih noktaları kuruldu. Bunlardan biri de Kadıköy Rıhtım’da, Haldun Taner Tiyatrosu’nun yanında bulunuyor ve genç ziyaretçilerini bekliyor. Tercih noktaları, 1-14 Ağustos tarihleri arasında ücretsiz tercih desteği vererek, gençlerin bilinçli tercih yapmasına yardımcı olacak. Ayrıca İBB’den yapılan açıklamaya göre, 153 Beyaz Masa hattı ve (0212) 153 00 00 numaralı hat ile de Türkiye’nin dört bir yanından gelen çağrılar cevaplandırılarak, tercih desteği sağlanacak.

 

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir