Kadıköy'ün 4 yıllık hikâyesi bu kitapta!
 Cenay Toprakkaya

Kadıköy’ün 4 yıllık hikâyesi bu kitapta!

Kadıköy’ün 4 yıllık hikâyesi bu kitapta!
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kadıköy Belediyesi Kültür Yayınları’ndan çıkan “Yereli Yönetmek: Kadıköylüler Anlatıyor” kitabı, 4 yıllık bir deneyimi tüm tarafların düşüncelerine yer vererek aktarıyor.

Kadıköylülerin hem okur hem de anlatıcı olarak katıldığı, yerel yönetimin son 4 yıllık faaliyetlerini Kadıköylülerin gözünden objektif olarak aktaran “Yereli Yönetmek: Kadıköylüler Anlatıyor” kitabı raflarda yerini aldı. Yurttaşların olumlu düşünceleri kadar eleştirel yaklaşımına da yer verilen kitap hayata geçirilen onlarca projeyi anlatırken; bu faaliyetlerin gerçekleşmesi için çaba gösteren, sürece katılan, oluştuktan sonra bundan yararlanan tüm çevrelerin görüşlerini aktırıyor.

KADIKÖY’DE 4 YIL…

“Yereli Yönetmek: Kadıköylüler Anlatıyor” kitabında “Dinlemek”, “Desteklemek”, “Buluşmak” ve “Savunmak” başlıklı dört bölüm altında projeler ve görüşlere yer veriliyor. Sonda ise “Kadıköy’de Dört Yıl” başlığı altında Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu ile yapılmış bir röportaj var.

AYKURT NUHOĞLU: KÜÇÜK ADIMLARLA BAŞLAYIP, BÜYÜK BİR HİKAYE YAZDIK…

KadıkKadıköylüler Anlatıyoröy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, kitapta yer alan röportajında “Bir kent için yapılabilecek en ‘uçuk’ proje, insanların neye ihtiyacı varsa onu çözmeye yönelik olandır. İnsanların birbirine gülümsediği toplum ihtiyaçtır. Barış içinde, huzurlu bir toplum ihtiyaçtır. Siyaseti insanların ihtiyaçları ve onların katılımı üzerine kurduğunuzda herkesin gülümsediği, huzur ve barış içinde yaşadığı bir düzen sağlanabilir. Biz Kadıköy’de halkın ihtiyaçlarını gündeme alarak küçük adımlarla başlayıp, büyük bir hikaye yazdık. Başarımızın nedeni insanlarla ilişkimiz, insanların süreçlere katılmasıydı” diyerek anlatıyor yönetim modelini.

BEŞ YILLIK STRATEJİK PLANA ÖZEL BÖLÜM…

Bu dört yıllık deneyimin en önemli ayağı, işe başlar başlamaz Kadıköy’ün gelecek beş yılının Kadıköylülerle konuşulması, yani beş yıllık stratejik planın hazırlanması. Buna özel bir yer ayıran kitapta çalıştay deneyimlerini katılanlar anlatıyor; stratejik plan çalıştayının yanı sıra kadınlarla birlikte yapılan yerel eşitlik çalıştayı, çocuklardan 65 yaş üstüne kadar farklı yaş gruplarıyla yapılan forumlara kadar pek çok çözüm arayışı yer alıyor. Kadıköy Tiyatrolar Platformu’nu Mert Fırat, Nevzat Süs ve Esin Aslan gibi tiyatrocular, Bisikletli Ulaşım Çalıştayı’nı Nejat Arzuoğulları ve Samet Aksuoğlu gibi bu alanda mücadele verenler, deneyim ve gözlemleriyle birlikte anlatıyor.

ARŞİVLİK BİR ÇALIŞMA…

“Yereli Yönetmek: Kadıköylüler Anlatıyor” kitabı arşivlik bir çalışma niteliğinde olup, akademisyenlere ve yerel yönetim üzerine araştırma yapanlara eşsiz bir kaynak sunuyor. Kitabı kitapçılardan ve online kitapevlerinden satın alabilirsiniz.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir