Kadıköy'ün kamu binaları sil baştan yenilecek
 Haber Merkezi

Kadıköy’ün kamu binaları sil baştan yenilenecek

Kadıköy’ün kamu binaları sil baştan yenilenecek
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Uzun yılların plansızlığı ve yetersizliğinin faturası Kadıköy için ağır oldu ancak, kamu binalarında radikal değişim için düğmeye basıldı. Binlerce öğrencinin eğitim gördüğü 14 okul, 100’ün üzerinde yaşlıyı ağırlayan Semiha Şakir Huzurevi ile Türkiye genelinden hastaların tedavi altına alındığı Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nin yenilenmesi süreci başladı. Kamu binalarının çoğu yıkılıp tekrar yapılacak, bir kısmı ise restore edilip yenilenecek.

Kadıköy tarihinin kamu binalarındaki en büyük değişiminde tüm ayrıntılara, Kadıköy Life Dergisi ulaştı. Kadıköy’de kaymakam olarak sadece altı ay görev yapma fırsatı bulup Tunceli Valiliği’ne terfi ettirilen Tuncay Sonel’in başlattığı ve takibini sürdürdüğü modernize çalışmaları, Kadıköy’ün kamusal hizmet faaliyetlerine kaliteyi getirecek. Diğer yandan deprem gerçeği düşünüldüğünde, güçlü ve sağlıklı binalarda yaşama fırsatı da yakalanmış olacak.

OKULLAR SİL BAŞTAN…

İSMEP kapsamında Melahat Şefizade Ortaokulu ve Perihan Aktürk Anaokulu’nun yıkım çalışmaları başladı. Osmangazi İlkokulu’nun restorasyon çalışmaları hız kazanırken, yıkılarak yapılması planlanan ve tarihi özellik taşımayan betonarme eğitim kuruluşları ise şöyle: İhsan Sungu İlkokulu, Nurettin Teksan Ortaokulu, Erenköy Kız Anadolu Lisesi, Feneryolu Halk Eğitim Merkezi, Bostancı İlkokulu, Mehmet Said Aydoslu İşitme Engelliler Ortaokulu, General Ali Rıza Ersin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Kadıköy Anadolu Lisesi Pansiyon Binası, İstanbul Atatürk Fen Lisesi.

YAŞLILARA HUZUR VE DAHA GÜZEL BİR ATMOSFER İÇİN HUZUREVİ DE YIKILIYOR…

1986 yılında Göztepe’de faaliyete geçen Semiha Şakir Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi, 48’i normal ve 62’si de özel bakım olmak üzere 110 kişilik kapasiteye sahip. 60 yaşın üzerinde bakıma muhtaç ve sosyal güvencesi olmayan, kimsesiz, engelli yaşlıların yanı sıra devlet sigortaları üzerinden emekliler de makul ücretler ödeyerek huzurevinin olanaklarından yararlanabiliyor. Her yaşlının ayrı bir hikayesinin bulunduğu Göztepe Semiha Şakir Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nin koşullarının günümüz ihtiyaçlarını karşılamaması nedeniyle yıkım süreci için harekete geçildi. Kadıköy Kaymakamlığı’nın Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile görüşmelerinin ardından ilgili karar çıktı. Aynı yere donanımlı, yaşlıların konforlu yaşamasını sağlayacak tesis inşasının günümüz ihtiyaçlarından dolayı kısa sürede tamamlanması bekleniyor.

YENİ HÜKÜMET KONAĞI İÇİN YENİ KAYMAKAMA BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR…

Vali olarak atanan Tuncay Sonel’in ardından görevlendirilecek Kadıköy’ün yeni kaymakamını bekleyen en önemli görevlerden biri de, Sonel tarafından kısa sürede temeli hazırlanan Hükümet Konağı Projesi. Kadıköy Belediyesi’ne yüzlerce metre yakınlıkta, Eğitim Mahallesi’nde arsa bularak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile temas kuran, Kadıköy’e Hükümet Konağı kazandırılması için önemli yal kat edilmesini sağlayan Sonel; “Devlet işleri süreklilik arz eder. Kısa sürede Kadıköy’e kazandırılmasını arzuluyorum” mesajı verdi.

HER YIL 2 MİLYON TL REKOR KİRA BEDELİ KADIKÖYLÜNÜN CEBİNDEN ÇIKIYOR…

Tapu birimi Ataşehir’de; Nüfus, Vergi, Mal Müdürlüğü gibi birimleri de farklı farklı mahallelerde olan Kadıköy’de Hükümet Konağı eksikliğinin üzerine uzun yıllardır gidilmemesi ve sorunun sümen altı edilmesinin faturası, vatandaşa zaman ve emek kaybının yanı sıra ciddi ekonomik zarar olarak dönüyor. Her yıl çeşitli kamu binalarının kira bedeli olarak Kadıköylülerin cebinden 2 milyon TL ödeniyor. Vatandaşın basit bir işlem için araçtan araca aktarma yapıp yollarda çile çekmesi de cabası…

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir