Kadıköy'ün Şarlo'su, hepimizin Şarlo'su!
 Deniz İhsan Taşdelen

Kadıköy’ün Şarlo’su, hepimizin Şarlo’su!

Kadıköy’ün Şarlo’su, hepimizin Şarlo’su!
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kadıköy’ün sokaklarında yürürken birden tebessüm edebileceğiniz, şapkanız varsa bir anda yere düşebileceği bir durumla karşı karşıya kalabileceğiniz, bütün bunların altında ise içten içe hüzünlenip, bir süre duraksayabileceğiniz biriyle karşılaşabilirsiniz. Kadıköy Life olarak sizin, bizim, bütün Kadıköy’ün simgesi haline gelen ve “Kadıköy’ün Şarlo’su” olarak bilinen sokak sanatçısı Mustafa Güneyli ile buluştuk. İşte keyifli röportajımızın ayrıntıları:

Ne zamandır sokaklardasınız, Kadıköy’den başka bir yere de gidiyor musunuz?

2018 yılının Nisan ayından itibaren sokaklardayım. Sadece Kadıköy’deyim. Eğer konser veya açılış gibi özel istekler olursa, bazı önemli yerlere de gidiyorum. Neticede Charlie Chaplin’in bir ismi var, her tarafa gidemem. İsminin hakkını vermek ve ona göre yerlere gitmek zorundayım.

Kadıköy

Daha önce yapıyor muydunuz? Nasıl başladı Charlie Chaplin performansları?

Hayır, daha önce yapmıyordum. Farklı sektörlerde çalışıyor, farklı işler yapıyordum. Chaplin, birtakım yaşanmışlıkların sonucunda bir şeylere kızdığım, birilerine kızdığım, hayata kızdığım ve bir şey yapmam gerekiyor dediğim anda açığa çıktı. Ya bana gülmeyi ve güldürmeyi unutan insanlara aksi bir durum yapacaktım ya da tam tersi gülmeyi ve güldürmeyi unutan insanlara bunu öğretecektim. İkincisini seçtim. Zor durumdaydım, icabında televizyonumu sattım ve kostümümü aldım. İndim Kadıköy Meydanı’na, oturdum taşın üstüne. Herkes bana sarılmaya başladı. Meğerse herkes Chaplin’i çok özlemiş. Charlie Chaplin’in üstünde durmamın sebebi ise şu: Çok düşündükten sonra dünyanın en kötü insanının bile sevebildiği tek bir insan olarak Charlie Chaplin’i gördüm. Bu yüzden onun üzerinde durdum. Dediğim gibi kostümümü giydim ve taşın üstüne oturdum. Herkes bana sarılmaya başladı, uzaktan el sallamaya başladı, tebrik edenler oldu. Dünya turundan dönüp gelen insanlar, şu an dünyada tek olduğumu söyledi. Türkiye’de film çeken Amerikan yönetmenlerden bile bunu duydum. Birebir yaptığımı söylediler.

Hazırlanma süreci nasıl oldu, altından kalkabileceğinizi nasıl düşündünüz?

Buna şu şekilde güvendim. Charlie Chaplin izlediğimde bunun derininde bir şey olduğunu gördüm; hüzün ve matraklık. Chaplin’in kendi yaşanmışlıklarıyla matrak bir ruha sahip olmasını birleştirince çıkıyor Charlie Chaplin ismi. Ben daha evvel verdiğim demeçlerde şunu söyledim: Charlie Chaplin’i hiçbir tiyatrocu yapamaz ama halktan herkes yapabilir. Meşakkatli bir iş… Yani icabında bütün Kadıköy’ü paytak paytak yürümek demek. Mimiği hiç bozmamak, hiç konuşmamak demek. Bu yüzden şu anda beni sahiplenmiş durumdalar.

Charlie Chaplin

Kadıköy’ü özellikle mi seçtiniz?

Özellikle seçtim. Çünkü Kadıköy, ayrışmış bir yer. Herkesin otobüsten inip kendini Kadıköy havasına soktuğu bir muhit. O yüzden Kadıköy’ü seçtim, devam da edeceğim. Bu zaman zarfı içerisinde bir şey tecrübe ettim ve bunu kafaya koydum. Bir final koydum kafama, Charlie Chaplin’in bir finali. Tabi ki belli bir yaş aldıktan sonra bunu yapamaz hale geleceğim ama final şu olacak: Charlie Chaplin Dünya Gençlik Yaşam Merkezi. En başında söylediğim gibi, birtakım insanlara kızmıştım; bana yapılanlara veyahut da çevredeki insanlara, sabah merhaba deyip akşamında kavga eden insanlara karşı bir şey yapmam gerekiyor dedim. İnsanların içindeki bir şeyleri dışarıya çıkartmam lazım dedim. Bu kaybetmiş oldukları ruh Charlie Chaplin. Yani herkese ulaşabiliyor.

Baktığınız zaman toplumumuzun gençleri nereye gideceğini bilmiyor. Böyle bir sallantı var. Bütün gençliği toplamak gerekiyor. Bu bir isim altında olabilir. Annelerin, babaların, öğretmenlerin tereddüt etmeden çocukları gönderebileceği bir merkez oluşmalı. Bu merkezde insanın aklına hayaline gelebilecek her türlü aktivitenin kurulması lazım ki gençler kendini oraya atsın. Belli alışkanlıklardan uzaklaşması ve üretime geçmesi lazım gençlerin. Ben de bunu düşünerekten yola çıktım ve finale bunun adını koydum. Yakın zamanda televizyon programlarına çıkma ihtimallerim olabilir. Olursa bu finali insanlara haykıracağım. Bunun gerçekleşmesinin gerektiğini ve yardım edilmesi gerektiğini söyleyeceğim. Belki bunu ben kuramayacağım ama en azından kurulmasına öncü olursam, çok kişinin hayatını kurtarmış olabilirim.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir