Kadıköy'ün tablocusu; Bora Balaban
 Reha Kadak

Kadıköy’ün tablocusu; Bora Balaban

Kadıköy’ün tablocusu; Bora Balaban
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Moda Caddesi’nin başlangıcından Moda’ya doğru ilerlerken sağ taraftaki bir duvarda, çeşitli tanınmış film ve albüm afişleriyle dünyaca ünlü ressamların yaptığı resimlerin yeni tasarım hallerinden oluşan kanvas çerçeve tablolar gözünüze takılır. Benim de yaklaşık 2010 yılında gözüme takılmıştı bu renkli ve özgün çalışmalar. Duvarın karşısındaki Huzur Pasajı’nı gösteriyordu adres.

İçeri girdiğimde, daha niceleri mevcuttu bu tasarımlardan. Sıcak sohbetli biri başlamıştı konuşmaya. Eski esnaflar da öyleydi, sadece konuşmak için bile dükkânlarına gidilirdi. Bu tasarımları yapan, mekânın da sahibi Bora Balaban, 2010 yılından bu yana gerçekleştirdiği özgün çalışmalar ve sohbetiyle beni bağlamıştı kendine. Kolay değil Beyoğlulu olmak. O zamanlar sadece zorunlu nedenler olması gerekirdi, Beyoğlu’ndan çıkmak için başka bir semte. Kadıköy’e gelme nedenlerim o dönemler Bora Balaban ve sıcak tasarım mekânı Baykush Shop içindi. Şimdilerde buraya yakın ikamet ediyorum oysa ki…

PASAJI DA CANLANDIRDI…

Bora Balaban, toptancılık işleriyle uğraşırken bir yandan da kendi tasarladığı kanvas tabloların internet üzerinden satışını yapar ve kendine depo amaçlı olarak bugünkü Huzur Pasajı’ndaki dükkânı tutar. Hemen akabinde depo olarak kullandığı bu yeri, tasarımlarının satışının da yapıldığı dükkâna dönüşür. Ancak, 2009 yılında burayı açtığında pasaj atıl durumdadır, kimse Huzur Pasajı’na uğramaz, Bora Balaban’ın yapmış olduğu bu tasarımlar pasajın da canlanmasına neden olur. O günden bu yana değişmeyen müşterilerinin yanına yenileri de eklenir.

BİR KADIKÖY SİMGESİ…

Bora Balaban, ilk olarak dünyaca ve ülkece ünlü filmlerin kendinde çağrıştırdığı anları tasarlayarak, o filmlere dair afişler yapmakla başlar işe. Sonradan buna tanınmış ressamların tablolarının farklı tasarımları da eklenir. Müşterilerden gelen isteklerden de yeni tasarımlar meydana çıkmaya başlar. Bu güzel kanvas çerçeve tablo tasarımlarına bardak altığı, buzdolabı magnetleri, plaka baskılar, tişörtler, bez çantalar da eklenir. Balaban, tasarımlarını satmaktan ziyade insanlara temas etmek istiyor ve bir esnaf olduğunu her konuşmasında vurguluyor. 2009 yılında açtığı bu küçük şirin dükkânı hâlâ ayakta ve Bora Balaban, tıpkı diğer Kadıköylü eski esnaflar gibi yıllar sonra da bir Kadıköy simgesi ve hafızası olacak.

Bora Balaban

Bunu paylaş:
  • 246
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir