Kadıköy'ün yamalı boyalı ağlayan duvarları
 Haber Merkezi

Kadıköy’ün yamalı boyalı ağlayan duvarları

Kadıköy’ün yamalı boyalı ağlayan duvarları
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Birçok masrafa girerek apartmanınızı tertemiz boyatıyor, çiçek gibi yapıyorsunuz. Hiç tanımadığınız birileri geliyor ve sprey boyalarla emeğinizi bir çırpıda yok ediyor. Yeniden boyuyorsunuz ve ertesi gün yine “estetik gaspı” yapan o eylem tekrarlanıyor. Maddi güç artık yetmiyor ve bu kez belediye devreye giriyor, her sokaktaki yazılar imkân verdiğince kapatılıyor ve sonuç; “maganda terörü” ile birlikte Kadıköy’ün gülücükler açması gereken sokaklarında ağlayan yamalı duvarlar, sinirleri yıpranmış masum Kadıköylüler…

Kadıköy’ün imajını da önemli ölçüde olumsuz etkileyen manzaralar, uzun yıllardır her gün tekrarlanıyor. Rasimpaşa, Caferağa ve Osmanağa Mahallelerinde daha çok görülen estetik dışı görüntülerin, ne yazık ki kalıcı bir çözümü henüz sağlanamadı.

BAZI SLOGANLARDA TEHLİKE ÇOK BÜYÜK!

Duvarlara sprey boyalar ile gelişigüzel yazılan her slogan, hobi eylemleri gibi masum olmayabiliyor. Terör örgütü sempatizanları tarafından özellikle gece saatlerinde yazılan bazı sloganlar günlerce, haftalarca, hatta aylarca duvarlarda kalıyor. Her yaştan İstanbulluların refleks ile okumak zorunda kaldığı görüntüler, açık terör propagandasına dönüşüyor. Apartman sakinlerinin bu yazıları defalarca silmesi ise, bir anlamda tehlikeli grupların hedefi haline dönüşmeleri olasılığını doğuruyor, toplumsal baskı hissini artırıyor. Yine Kadıköy’de ne yazık ki, aralarında çeşmelerin de bulunduğu birçok tarihi eser, maganda teröründen nasibini alıyor.

GARİP BİR KISIR DÖNGÜ, OLAN VATANDAŞA OLUYOR…

Sokaklarda yazı terörünün kalıcı olarak çözümlenebilmesi için Kadıköy İlçe Emniyet Müdürlüğü, Kadıköy Belediyesi, muhtarlar ve vatandaşların el ele ortak bir çalışma içerisine girmesi gerekiyor. Güvenlik kamerası ve mobeselerin yetersizliği, sokakların yeterince aydınlatılmaması, yasal boşluklar ve caydırıcı cezai işlemlerin uygulanmaması, duvarlara rahatlıkla sloganların yazılabilmesini beraberinde getiriyor. Bazı duvarlarda dört-beş farklı boya ile defalarca kapatılmak zorunda kalınmış yazılar dikkat çekiyor. Çirkin görüntü yamalı boyalarla kapatılırken, çoğu kez mermer ve özel dış cepheler de zarar görüyor. Sprey boyaların pahalı dış cephelerde zararı daha büyük boyutlara ulaşırken, Kadıköy Belediyesi ekiplerince yazıların yama yapılarak kapatıldığı çalışmalarda haliyle her binanın orijinal renk tonu yakalanamayınca, ortaya sadece “sorunları halı altına süpürdüğümüz” absürt görüntüler çıkıyor. Kadıköylüler, magandaların ucuz dışavurumlarına karşı kalıcı çözüm sağlanmasını ve farkındalık oluşturulmasını istiyor.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir