Kadın Adayları Destekleme Derneği üyeleri Fenerbahçe'de buluştu
 Kadir Toprakkaya

Kadın Adayları Destekleme Derneği üyeleri Fenerbahçe’de buluştu

Kadın Adayları Destekleme Derneği üyeleri Fenerbahçe’de buluştu
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kısaca “KA.DER” olarak anılan Kadın Adayları Destekleme Derneği üyeleri, Türkiye’nin gündeminde olan yerel seçimlerde daha fazla kadın adaya şans verilmesini sağlamak adına buluşmalarını sürdürüyor. Bu etkinliklerden biri, 15 Aralık Cumartesi günü Khalkedon Fenerbahçe’de gerçekleşti.

KA.DER Kadıköy Şubesi Başkanı Arzu Nizamoğlu’nun ev sahipliği yaptığı buluşmaya, KA.DER Genel Başkanı Nuray Karaoğlu da katıldı. Eski Devlet Bakanlarımızdan Önay Alpago’nun da onur konuğu olarak hazır bulunduğu programda, Kadıköy ve Ataşehir ilçelerinin belediye başkan aday adayları ile meclis üyesi aday adayları da vardı.

KADINLARIN MECLİSTEKİ TEMSİL ORANI YÜZDE 17…

Ülkemizde kadınların 5 Aralık 1934’ten bu yana TBMM’de seçme ve seçilme hakkına sahip olduklarına, 1935 seçimlerinde 17 kadının ilk kez meclise girdiğine, 1936 yılında yapılan ara seçim sonucunda bu sayının 18’e yükseldiğine dikkat çeken KA.DER Genel Başkanı Nuray Karaoğlu, programda yaptığı konuşmada “Üzülerek belirtiyoruz ki geçen 84 yıl içinde kadınlar, TBMM’de en fazla yüzde 17,8 oranında temsil edildiler. Kadınlar şu anda mecliste yüzde 17,48 oranında temsil ediliyor, yani 595 milletvekilinin yalnızca 104’ü kadın. Yerel yönetimlerdeki temsil oranı ise yok denecek kadar az. 2014 yılı yerel seçim sonuçlarına göre bin 396 belediye başkanının yalnızca 40’ı (yüzde 2.9), 20 bin 498 belediye meclis üyesinin yalnızca 2 bin 198’i (yüzde 10.7), bin 251 il genel meclisi üyesinin yalnızca 60’ı (yüzde 4.8), 50 bin 292 muhtarın sadece 674’ü (yüzde 1.3) kadın” dedi.

ANA HEDEF, SİYASETTE EŞİT TEMSİLİN SAĞLANMASI…

KA.DER olarak kadınların siyasette neredeyse yok sayıldığı bu durumda, siyasetin toplumsal yaşam üzerindeki tayin edici özelliğini göz önünde bulundurarak öncelikle siyasette eşit temsilin sağlanmasını ana hedef olarak belirlediklerini dile getiren Karaoğlu; “Çünkü siyaset alanında sağlanacak eşit temsil, kadın-erkek eşitliğinin her alanda gerçekleşmesini kolaylaştıracaktır. Kadınların hayatın her alanında eşit haklara ve fırsatlara sahip olduğu, her türlü şiddetin ortadan kalktığı, barıştan ve özgürlükten yana bir yaşam için daha çok kadının karar alma mekanizmalarında olması gerektiğinin altını çiziyoruz. Her seçim döneminde siyasi partilerin kadın aday göstermede isteksiz ve kadın adayları listelerde seçilebilir sıralara yerleştirmeme konusundaki ısrarlı tutumlarının değişmesini talep ediyoruz. Bunun için tüm partilerin genel başkanlarından, aday belirleme komitelerindeki görevlilerden ve parti örgütlerinden kadınların adaylaşması noktasında gereken siyasi iradeyi göstermelerini ve bu konuda ısrarla oluşturdukları bariyerleri ortadan kaldırmalarını bekliyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.

KA.DER (Kadın Adayları Destekleme Derneği)

KA.DER’in buluşmasına, Kadıköy Belediye Başkan Aday Adayı Esat Temimhan da katıldı. Temimhan ile birlikte Ataşehir’den Aysemin Gülmez ve Şişli’den Muammer Keskin de katılımcılar arasındaydı. Kadıköy ve Ataşehir için belediye meclis üyesi adaylığına aday olan isimler ise Ferah Diba Yeğin, Sabiha Çarmıklı, Deniz Baydar, Saadet Garan ve Sibel Çolpan Öner olarak objektiflerimize takıldı…

KA.DER HAKKINDA…

KA.DER (Kadın Adayları Destekleme Derneği), kadınların ve erkeklerin her alanda eşit olarak temsil edilmelerini savunan bir kadın örgütüdür. Toplumu ve bireyleri ilgilendiren kararların alındığı, seçim ve atama ile oluşan tüm karar organlarında kadın-erkek eşitliğini demokrasinin bir gereği olarak kabul eder. Türkiye’de kadınlar farklı sosyal alanlarda varlıklarını kanıtladıkları halde üst düzey yönetimlerde, özellikle de siyasette eşit temsilden hala çok uzak bir konumdadırlar. Bu eşitsizliği gidermek, tüm yurttaşların kararlara katılımını sağlamak, kadın deneyimi ve çözüm üretme yeteneğini sosyal ve siyasal alanlara kazandırmak amacıyla Mart 1997’de kurulan KA.DER, seçimle ve atamayla gelinen tüm karar organlarındaki kadın temsil oranlarını yükseltmek için çalışmaktadır. Kadın Adayları Destekleme Derneği, 21 yıllık deneyim ve birikimiyle alanında tek dernek olarak Türkiye genelinde çalışmalarını yürütmektedir.

Bunu paylaş:
  • 94
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir