Kadın emeği, kız kardeş dayanışması; POTLAÇ
 Cenay Toprakkaya

Kadın emeği, kız kardeş dayanışması; POTLAÇ

Kadın emeği, kız kardeş dayanışması; POTLAÇ
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Bundan tam 160 yıl öncenin ABD’sinde grev esnasında feci şekilde yaşamlarını yitiren kadın işçilerin anısına kabul edilen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ve Kızılderililerin kabiledeki gelir adaletsizliğini ortadan kaldırmak için düzenledikleri değiş-tokuş geleneği Potlaç… Onlarca yıl öncesinin bu iki konusu, bugünün Kadıköy’ünde karşımıza kız kardeş dayanışması ve kadın emeği olarak çıkıyor.

Kadıköy Belediyesi’nin Kadıköylü kadınlarla düzenlediği toplantılar sonucunda ortaya çıkan projelerden biri olan Potlaç Kadın Emeği Pazarı’nda kadınlar, 19 hafta boyunca Moda’da belediyenin kendileri için hazırladığı standlarda ürünlerini sattı. Kasım ayında ise Bağdat Caddesi’nde dükkan açıldı. Kendi ürünlerini üreten, satan ve birbirleriyle dayanışan kadınlar, Potlaç’ın hayatlarında neleri değiştirdiğini anlattı.

GÜL ÖNEN (38): POTLAÇ, KENDİM İÇİN ATTIĞIM EN İYİ ADIM…

“İki sene ustalardan cam eğitimi aldım. Sonra bir gün Potlaç’ı duydum. Başvurdum ve katıldım. Geçen sene kendim için yaptığım en önemli şeydi. Cam yapıyordum, evde tezgâh kurmuştum ama nasıl satış yapacağımı bilemiyordum. Potlaç, bunun için harika bir fırsat oldu. Ürünlerimin beğenildiğini ve satış da yapabildiğimi gördüm. Burada kadın arkadaşlarla tanışıp kaynaşıyoruz. Bu proje emek ve dayanışmanın, kadının gücünü de gösteriyor. Birlikten güç doğar ve biz bunu burada yapıyoruz.”

CEVZA CİVELEK (38): BURADA ÇOK GÜZEL BİR KADIN DAYANIŞMASI VAR…

“Özel gün, nikâh şekeri, sandalye süslemeleri işi yapıyordum. Sonra ahşap boyamaya başladım. Ürünlerim ilgi görünce sipariş üzerine çalışmaya başladım. Potlaç’ı duydum, başvurdum, katıldım ve serüvenim böyle başlamış oldu. Moda’da açtığımız stantlarda yoğun ilgi gördüm. Potlaç Dükkân’da da her şey çok iyi gidiyor. Hem ürünlerimi geliştirdim, hem de çok sayıda kadın arkadaş edindim. Burada çok güzel bir kadın dayanışması var. Üreten ve güçlü kadınlar olarak buradayız ve birbirimize destek oluyoruz.”

YASEMİN KAPRAMCI (42): “KADIN AİLESİ” KURDUK…

“Ev hanımıyım, iki çocuk annesiyim. Nakış, ahşap gibi çeşitli kurslara katılarak kendimi geliştirmeye çalıştım. Atık malzemelerden geri dönüşüm ürünleri, dekoratif eşyalar yapıyorum. Sıcak su torbası yerine geçebilecek buğday, tuz yastık üretiyorum. Potlaç, kadınların hayatında pek çok şeyi değiştirdi. Mesela benim yaşadığım bölge Fikirtepe’de pek çok kadın, çocuklara baktığı için evden pek dışarı çıkamıyor ama evde nakış gibi çok şey üretiyor. Potlaç, onlar için bir fırsat oldu. Burada ürünlerimizden para kazanmak elbette güzel ama ondan ziyade dostluk güzel… Biz burada kadın dayanışmasından da öte, adeta bir ‘kadın ailesi’ olduk. Potlaç, özgüvenimi yerine getirdi. Çünkü bu işe ilk giriştiğimizde kimse bir şey yapamayacağımızı düşünüyordu, oysa geldiğimiz noktaya bakın… Kadınlar isterse yapamayacakları şey yok.”

POTLAÇ NEDİR?

Kadıköy Yerel Eşitlik Eylem Planı’nın oluşturulması amacıyla 2015 yılı sonunda Kadıköy Kadın Forumu yapıldı. Potlaç, o foruma katılan kadınların talepleriyle, belediyenin kolaylaştırıcılığı ve desteğiyle oluşan bir proje. Amaç, kadınların ürünlerinin satılarak ekonomik olarak güçlenmeleri ve kadın dayanışması… Potlaç ağında 510 kadın yer alıyor. Geçen yaz döneminde 19 hafta boyunca Moda Parkı’nda stand açan kadınlar, sonbaharda kapalı mekâna geçtiler. 25 Kasım’da açılan Caddebostan Kültür Merkezi’deki Potlaç Dükkân, kadınların ürünlerinin satışının yapıldığı ortak bir alan. Dükkânda 240 kadının cam, bez bebek, ahşap, etamin, seramik, takı, resim gibi pek çok farklı el emeği ürünü bulunuyor.

Potlaç

Kadıköy Belediyesi’nin Kadıköylü kadınlarla düzenlediği toplantılar sonucunda ortaya çıkan projelerden biri olan Potlaç Kadın Emeği Pazarı’nda kadınlar, 19 hafta boyunca Moda’da belediyenin kendileri için hazırladığı standlarda ürünlerini sattı. Kasım ayında ise Bağdat Caddesi’nde dükkan açıldı…

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir