Kadın emeği pazarı Potlaç yeniden Moda'da!
 Cenay Toprakkaya

Kadın emeği pazarı Potlaç yeniden Moda’da!

Kadın emeği pazarı Potlaç yeniden Moda’da!
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kadıköy Belediyesi’nin kadınlar arasındaki dayanışma ve üretim ağını güçlendirmek üzere 2016 yılında kurduğu kadın emeği pazarı Potlaç, yaz döneminde açık havaya çıktı. Potlaç Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi öncülüğünde Moda’da Aile Çay Bahçesi’nin arkasında 19 Temmuz itibariyle kurulan Potlaç stantları, Kasım ayına kadar devam edecek. Kadın emeği pazarında Potlaçlı kadınların takıdan örgüye, seramikten ahşaba kadar el emeği göz nuru birbirinden farklı ürünlerini görmek mümkün.

BİRBİRİNDEN RENKLİ EL EMEĞİ ÜRÜNLER…

Potlaçlı kadınlar, bütün yıl Caddebostan Kültür Merkezi’ndeki mağazalarında ürünlerini sergiliyor ve yaz ile birlikte ürünlerini açık havada da satışa sunuyor. Proje kapsamında kadınların birbirleriyle dayanışarak ürettikleri ürünler, Moda’da kurulan stantlarda cuma, cumartesi ve pazar günleri 11.00-23.00 saatleri arasında alıcı bulacak. Potlaç Kadın Emeği Pazarı’nın ziyaretçileri takı, örgü, tığ, dikiş, keçe, süsleme, boyama, çanta yapımı, bez bebek, oyuncak, kanaviçe, seramik, tahta işleri, cam, resim ve benzeri alanlarda üretilen birbirinden renkli el emeği ürünlere bu pazarda erişme imkânı bulacak.

DÖNÜŞÜMLÜ OLARAK 39 TEZGAH KURULACAK…

Alanda kurulacak 39 standı, her hafta 75 kadın dönüşümlü olarak kullanacak. Böylece Kasım ayına kadar 500’e yakın kadın, ürünlerini meraklılarıyla buluşturma fırsatı elde edecek. Stantlar, kadın örgütlerinin de kullanımına açık olacak.

110 KADININ BAŞLATTIĞI ÖRGÜTLENME, BUGÜN 1210 KADINA ULAŞTI…

Potlaç Moda Satış Alanı, bireylerin ürünlerini sergiledikleri bir yerden ziyade kadınların birlikte hareket ettikleri, ürettikleri bir dayanışma ağının parçası. Kızılderililerin değiş tokuş bayramına verilen isim olan Potlaç’tan esinlenilerek ilk kez 2016 yılında 110 kadınla başlayan proje, bugün bin 210 kadına ulaştı. Kadıköy Belediyesi’nin desteğiyle Potlaç adı altında önce tezgâh, sonra da dükkan açan kadınlar, bir adım daha atarak 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Potlaç Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi’ni kurdu.

Potlaç
Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir