Kadın gözüyle Kadıköy bir başka!
 Cenay Toprakkaya

Kadın gözüyle Kadıköy bir başka!

Kadın gözüyle Kadıköy bir başka!
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Kadıköy Belediye Binası’nda iki ayrı etkinlik yapıldı. Belediyeye gelen kadınlar, binanın güvenlik filesini renkli desenlerle ördü. Kadıköy’de yaşayan 21 kadın ise, nakışla işledikleri “21 Mahalle” haritasını sergiledi.

Tasarım Atölyesi Kadıköy’ün “21 mahalleden 21 kadın” temalı 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Projesi kapsamında, Kadıköy’de yaşayan ve üretim ağı Potlaç’a dâhil olan 21 kadın, mahallelerine özgü unsurları kendilerine verilen kumaşlara, iplik ve boncuklarla işledi. 21 kadının her biri mahallesinin eski günlerine özlemi, mahallesinin geleceğine dair kurduğu hayalleri kumaşa aktardı.

Kadıköy

21 MİNİK HARİTA BİRLEŞTİRİLDİ…

Kimi kadına göre mahallesi tren yolu demekti, kimi kadın için deniz kıyısı. Kadıköy’ün boğası, sokak kedileri, bisiklet yolu, 21 kadın tarafından ayrı ayrı yapılan haritada yer aldı. Kadınların 21 tane minik haritası birleştirilerek, kadın gözüyle büyük bir Kadıköy haritası elde edildi. Bu renkli ve kendine özgü harita, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Kadıköy Belediyesi’nin Hasanpaşa’daki merkez binasında sergilendi.

KADINLAR BELEDİYEYİ ÖRDÜ…

Belediyede yapılan bir başka etkinlik ise, belediyenin güvenlik filesine kadınlar tarafından örülüp asılan renkli desenler oldu. Yün yumakları, tığları ve şişleriyle belediyeye gelen kadınlar, belediye merdiven kenarlarında güvenlik nedeniyle yapılan fileye renkli desenler ördü. Potlaç ağındaki kadınlar, Caddebostan Kültür Merkezi kolonlarını da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne dikkat çekmek için renkli desenlerle ördü.

BELEDİYEDEN FİDAN DAĞITIMI VE KADIN ORMANI…

Kadıköy Belediyesi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla kadın çalışanlarına izin verdi ve Tema Vakfı’na bağışta bulunarak, kadın çalışanları adına Gaziantep Nurdağı Hatıra Ormanı’na toplam 1.050 adet çam ağacı dikimi yaptı. Ayrıca belediye binasına gelen kadınlara çam fidanı hediye edildi.

 

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir