Kadın Sanat Festivali'nin İstanbul etkinlikleri başladı
 Erol Ünal

Kadın Sanat Festivali’nin İstanbul etkinlikleri başladı

Kadın Sanat Festivali’nin İstanbul etkinlikleri başladı
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

14. Uluslararası Marmaris Kadın Sanat Festivali’nin İstanbul etkinlikleri, seçkin davetlilerin katılımıyla Kadıköy Sineması Kültür ve Sanat Galerisi’nde açılan “Kadın ve Yaşam” adlı karma resim sergisiyle başladı. Sanat danışmanlığını Azerbaycan Devlet Sanatçısı Prof. Dr. Refik Aziz’in yaptığı sergi, 11 Mart Pazartesi gününe kadar 14.00-21.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

Azerbaycan İstanbul Konsolosu Yadulla Paşayev’in yanı sıra birçok ünlü yazar, ressam, fotoğraf ve tiyatro sanatçısının katıldığı açılışta bulunan Yeşilçamlı yönetmenler, anıları ile ortamı renklendirdiler. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü Çini Ana Sanat Dalı’ndan mezun olan ve halen Sultanahmet’te Caferağa Medresesi’nde çini tasarımı ve uygulama dersleri vermekte olan Emel Gemici’nin eserlerinin izleyenleri büyülediği sergide, birçok yeni eser için siparişi alındı. Sergi katılımcılarından Eğitmen Ressam Sema Ortaköylü’nün “Işık Saçan Kadın” eseri beğeni topladı.

SANATÇI VE SANATSEVERLERDEN YOĞUN İLGİ…

Sergide çarpıcı enstalasyonu ve desenleriyle ilgi toplayan Suzan Batu, nisan ayı içerisinde uzun zamandır yaşadığı New York’taki atölyesinde ürettiği koleksiyonunu burada Kadıköy Sineması Kültür ve Sanat Galerisi’nde sergilemeyi düşündüğünü belirterek; “Burası çok hoş ve sıcak bir ortam. Ayrıca birçok sanat insanı ile burada karşılaşıp tanışabiliyor ve sanat üzerine tartışabiliyorsunuz” dedi. Refik Aziz Atölyesi öğrencileri, hocalarını sevgi ile kucaklayarak sergiyi tablolarının önünde fotoğraflarken, atöyenin yetişkin Ressamı Dilber Şahan ise “Bu mekanda yeni sergi projelerinde arkadaşlarımla birlikte yer almalıyım” dedi. Sergiye yağlıboya bir tablosu ile katılan, 12 Mart günü kişisel “İz Bırakan Kadınlar – Devam Eden Güzellik” sergisi ile festivalin konuğu olacak İranlı Ressam Arezou Behrang, “Böyle bir etkinlik içerisinde bulunmaktan son derece mutluyum” diyerek hislerini dile getirdi.

GENİŞ KATILIM DİKKAT ÇEKTİ…

“Kadın ve Yaşam” karma resim sergisine Benövşe Ağayeva, Ela Yılmaz, Nevin Şahman, Sabahat Bayar, Sema Gözen Ortaköylü, Prof. Dr. Refik Aziz Atölyesi, Aysu Askarlı, Gülfizar Ersaygılı, Hanife Akdağ, Maryam Paşalı, Meral Erel, Zeynep Ezgi Batmaz, Zeynep Ulaşkan, Dilber Şahan resimleriyle; Emel Gemici Çini çalışmalarıyla; Erol Ünal ve Esmeri Alev Ekebaş fotoğraf çalışmalarıyla; ayrıca Zekiye Tecim Tellioğlu, Selma Sonat, Raşit Öztürk, Mustafa Ali Kasap, Arezou Behrang, Ayten Taşpınar, Gülnur Efendioğlu, Necdet Öksüz, Suzan Batu ve Özgür Şanlı konuk sanatçı olarak katıldılar.

TÜRKAN SAYLAN TABLOSU, ÇAĞDAŞ YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ’NE TESLİM EDİLDİ…

Geçen yılki Kadın Sanat Festivali’nde Prof. Dr. Türkan Saylan’a verilen “Yaşam Boyu Sanat” ödülü takdimi sırasında Prof. Dr. Refik Aziz tarafından yapımına başlanan tablo, bir yıl sonra bu açılışta yuvasına gitmek üzere Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Koordinatörü Bahri Bilge’ye teslim edildi. Bahri Bilge, sergide yaptığı konuşmada “Türkan Saylan’ın ışığında toplumun gelişmesine yönelik çalışmalarımızı her gün daha ileriye götürüyoruz. Destek olan herkese teşekkür ederiz” ifadelerini kullandı. Kültür Kentleri işbirliğiyle Hakkı Gümüştaş yönetiminde devam eden “Yazar Yağmuru” programında Güzel Bakır, D. Ali Gültekin, Nurcan Elver ve Ülkü Arslan kitaplarını imzaladılar, ziyaretçilerle sohbet ettiler.

GELENEKSEL “KIRILMAYAN KALEM” ÖDÜLÜ EROL ÜNAL’A VERİLDİ…

Festivalin bu yılki “Kırılmayan Kalem” ödülü, yıllardır özgür bir gazeteci olarak sanat haberlerini medyanın birçok kanalından sanatseverlere ulaştıran Erol Ünal’a verildi. Sergiye “Çomakdağı’nın Güzel ve Gülen Yüzü” adlı fotoğrafı ile katılan Ünal, sanatı halkla buluşturan böyle bir mekan kazandırdıkları için Kalimerhaba Derneği Başkanı Selma Sonat’a ve Kadıköy Sineması sahibi Funda Kocadağ Salciccia ile ailesine teşekkür etti.

FESTİVAL PROGRAMI…

• 12 Mart Salı günü saat 18:00’de Arezo Behrang “İz Bırakan Kadınlar” Portre Resim Sergisi açılacak. Sergi, 17 Mart Pazar gününe kadar her gün 14.00-21.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.
• 18 Mart Pazartesi günü saat 18:00’de Mustafa Ali Kasap “Zaferden Zafere Kadın Efeler” Resim Sergisi açılacak. Sergi, 27 Mart Çarşamba Dünya Tiyatrolar Günü’ne kadar her gün 14.00-21.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.
• 21 Mart Perşembe günü 16:00-21:00 saatleri arasında Dünya Şiir Günü Kadın Şairler Manifestosu, Şiir Gibi Bir Dünya Söyleşisi ve Yazarlar İmza Günü yapılacak.
• 27 Mart Çarşamba günü Dünya Tiyatrolar Günü Ulusal ve Uluslararası Dünya Tiyatrolar Günü Bildirgelerinin Okunması ve Söyleşisi yapılacak.

Kadıköy Sineması Kültür ve Sanat Galerisi sergi, kitap tanıtımı ve imza günü ile söyleşi talepleri için Kalimerhaba Uluslararası Dostluk İşbirliği ve Tanıtma Derneği adına 0532 314 88 38’nolu telefondan bilgi alabilirsiniz.

Kadın Sanat Festivali
14. Uluslararası Marmaris Kadın Sanat Festivali’nin İstanbul etkinlikleri, seçkin davetlilerin katılımıyla Kadıköy Sineması Kültür ve Sanat Galerisi’nde açılan “Kadın ve Yaşam” adlı karma resim sergisiyle başladı.

Haber: Erol Ünal
Fotoğraflar: Umur Özlüer

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir