Kadınların ortak emeği Moda'da!
 Cenay Toprakkaya

Kadınların ortak emeği Moda’da!

Kadınların ortak emeği Moda’da!
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kadıköy Belediyesi’nin kadınlar arasındaki dayanışma ve üretim ağını güçlendirmek üzere kurduğu kadın emeği pazarı “Potlaç”, Kadıköy Moda’da açıldı. Kadınların el emeklerini sergileyecekleri stantların yanı sıra sivil toplum kuruluşlarının da stantlarının yer alacağı Potlaç Moda Satış Alanı’nda takıdan örgüye, seramikten ahşaba kadar birbirinden farklı ürünlere ulaşmak mümkün.

Moda

DÖNÜŞÜMLÜ OLARAK 80 TEZGAH KURULACAK…

“Potlaç” projesi kapsamında kadınların birbirleriyle dayanışarak ürettikleri ürünler, Moda’da kurulan stantlarda 25 Mayıs’tan itibaren her cuma, cumartesi ve pazar günü 11.00-22.00 saatleri arasında Moda Aile Çay Bahçesi’nin arka tarafında alıcı bulacak. Kadın örgütlerinin omuz omuza ürünlerini sergileyecekleri Moda’da takı, örgü, tığ, dikiş, keçe, süsleme, boyama, çanta yapımı, bez bebek, oyuncak, kanaviçe, seramik, tahta işleri, cam, resim ve benzeri alanlarda üretilen birbirinden renkli ürünler görücüye çıkacak. Her hafta açılacak 39 stant, dönüşümlü olarak yaklaşık 80 kadın ve kadın örgütü tarafından kullanılacak. Potlaç Moda Satış Alanı, Kasım ayına kadar açık olacak.

KADIN ÖRGÜTLERİ DE MODA’DA…

Potlaç Moda Satış Alanı, bireylerin ürünlerini sergiledikleri bir yerden ziyade kadınların birlikte hareket ettikleri, ürettikleri bir dayanışma ağının parçası. Sivil toplum örgütlerinin de kendilerine alan bulabildikleri Moda‘daki stantlarda Kadınlarla Dayanışma Vakfı (KADAV), Sardunya El Emeğini Değerlendirme Derneği, Mor Çatı, Mor Dayanışma, Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği, Spod, FeminAmfi, Yoğurtçu Kadın Forumu, Barış İçin Kadın Girişimi, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Sınır Tanımayan Kadınlar, Kampus Cadıları, Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı, Göçmen Kadınlar, Kader Kısmet Atölyesi, Yeryüzü Kadınları Dernek Girişimi, İstanbul Feminist Kolektif, Halkevci Kadınlar, Genç Hayat Vakfı, Hanımgiller gibi çok sayıda STK yer alacak.

850 KADIN ÜRETİYOR…

Kadıköy Belediyesi’nin organize ettiği kadın emeği pazarı Potlaç’ın adı, Kızılderililerin değiş-tokuş bayramlarından geliyor. Potlaç, tek başına değil kolektif olma, rekabet değil dayanışma, üretmekten ve alışverişten öğrenme, birbirini tanıma ve birbiriyle bağlar kurmayı hedefliyor. Kadıköy Belediyesi’nin “Kadıköylü kadınlar için gelir yaratılması” hedefini gerçekleştirebilmek amacıyla başlattığı Potlaç ağında halihazırda 850 kadın bulunuyor.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir