Kalamış Limanı'nda balıkçılar kazandı
 Haber Merkezi

Kalamış Limanı’nda balıkçılar kazandı

Kalamış Limanı’nda balıkçılar kazandı
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Özelleştirme kapsamına alınan Fenerbahçe-Kalamış Limanı’ndan çıkarılmak istenen 11 balıkçıdan ikisinin davasında tahliye kararı iptal edildi, birinde yürütmeyi durdurma kararı verildi, diğer yargılamalar ise devam ediyor.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan 6 Kasım 2017 tarihinde onaylanan 1/5 bin ve 1/bin ölçekli imar planında değişiklik yapılarak, mevcut balıkçı barınağına yer verilmedi. Fenerbahçe barınağında bulunan ruhsatlı balıkçı tekne sahiplerine, limanı boşaltmaları için İstanbul Valiliği İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından tebligat gönderildi. Tebligatta 11 balıkçının bir ay içinde limanı terk etmesi ve Bostancı, Salacak ile Küçükyalı’da bulunan kooperatiflerin bünyelerine geçmeleri istenmişti.

Kalamış Limanı

11 RUHSATLI BALIKÇI DAVA AÇTI…

Kadıköy Kent Konseyi’nin desteğiyle İdare Mahkemesi’ne dava açan 11 balıkçıdan iki tanesinde, yetki yönünden hukuka aykırı bulunarak tahliye kararının durdurulması ve iptali, birinde ise yürütmeyi durdurma kararı verildi. Sekiz balıkçının iptal davası ise sürüyor.

Aykurt Nuhoğlu

AYKURT NUHOĞLU: TEK BİR SANTİMETREKARE YOĞUNLUK ARTIŞI İSTEMİYORUZ…

Mahkeme kararına ilişkin konuşan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu; “Balıkçılar uzun yıllardır yaşamlarını Kalamış Koyu’nda devam ettiriyor. Her ne kadar bugün küreklerini az da görsek, Kalamış Koyu uzun yıllardır balıkçılara ev sahipliği yapmış bir yer. Geçmişimizi korumak istiyoruz. Çünkü geçmişini hatırlamayan, geleceğini de önemsemez. Fenerbahçe-Kalamış Limanı‘nda mevcut durumun korunmasını istiyoruz. Marinanın yenilenmesi mümkün, ancak tek bir santimetrekare yoğunluk artışı olmasını istemiyoruz. Oradaki yeşil alanlar korunmalı. İnsanlar sahillerinde, kıyılarında kimseden izin almadan yürüyebilmeli. Burası kamuya ait, dokunulmaması gereken bir alan” dedi.

Bunu paylaş:
  • 156
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir