Kalamış Yat Limanı özelleştirme kapsamına alındı…
 Kadir Toprakkaya

Kalamış Yat Limanı özelleştirme kapsamına alındı…

Kalamış Yat Limanı özelleştirme kapsamına alındı…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Yaklaşık 30 yıl önce Kadıköy’ün seçimle işbaşına gelen ilk belediye başkanı Osman Hızlan tarafından yaptırılan Kalamış Yat Limanı, özelleştirme kapsamına alındı. Ulusal basında yer alan haberlerde, Yat Limanı için Ekim ayında ihale ilanına çıkılmasının planlandığına yer verildi.

TÜRKİYE’NİN ÖNDE GELEN GRUPLARI VE YABANCILAR İLGİLENİYOR…

Türkiye’nin en büyük yat limanı olarak kayıtlara geçen Kalamış Yat Limanı’nın özelleştirilme süreci, uzun zamandan beri bekleniyordu. Hatta bu nedenle yapılması gereken pek çok yatırım da ertelenmişti. İhale hazırlıklarının büyük ölçüde tamamlandığı belirtilirken, Ekim ayı sonlarına doğru ihale ilanının yayınlanmasının beklendiği yine çıkan haberler arasında… İş çevrelerinde konuşulan bir başka konu ise, ihale ile ilgili olarak Türkiye’nin önde gelen grupları ile birlikte yabancıların da ilgi gösterdiği yönünde…

ÜLKER VE DOĞUŞ GRUPLARI DA YAKINDAN İLGİLENİYOR…

Halen Koç Holding bünyesinde işletilmekte olan Kalamış Yat Limanı için, geçtiğimiz Mayıs ayında Özelleştirme Yüksek Kurulu kararı çıkarılmıştı. 15 yıldır işletmesini yapan Koç Grubu’na bağlı Setur şirketinin yanı sıra Ülker ve Doğuş gruplarının da yakından ilgilendiği bilinen Marina’nın, 25 yıl süreyle işletme hakkı devrini kimin kazanacağı Kadıköy için büyük önem taşıyor.

KAPASİTESİ BÜYÜDÜ, DEĞERİ EN AZ 3′E KATLANDI…

Koç Holding tarafından işletilmekte olan Kalamış Yat Limanı’nda  özelleştirme süreci tamamlanmadığı için işletmeci şirket, Milli Emlak Genel Müdürlüğü’ne ecrimisil değer üzerinden para ödüyor. Yapılan imar planı çalışması sonrasında kapasitesi büyüyen marinanın, çevresinde açılan beş yıldızlı otellerle birlikte değerinin en az 3’e katlandığına değinen uzmanlar, canlı yayınlanacak açık arttırmalı ihalede oldukça yüksek bir bedelin ortaya çıkabileceğini bildiriyorlar.

“GELECEK PARANIN KADIKÖY İÇİN KULLANILMASINI İSTERDİM…”

1984 Yerel Seçimleri’nde Kadıköy Belediye Başkanı seçilen Osman Hızlan, ilk olarak Kalamış Yat Limanı’nın yapımına başlamış ve o sıralar zenginlere hizmet verecek gerekçesiyle çok büyük tepkiler almıştı. Bugün gelinen nokta için görüşlerini aldığımız Hızlan, Kadıköy Life’a şu açıklamalarda bulundu:

“O bölge bir hiç durumundayken bugünleri öngörmüş ve yapılması için meclis üyesi arkadaşlarımı ikna etmiştim. Bugün gelinen nokta, elbette benim için gurur kaynağıdır. Ancak orası Kadıköy Belediyesi’nin malıydı. Elinden kaçmış olması benim ve Kadıköy için üzüntü kaynağıdır. Buradan gelecek paranın Kadıköy için kullanılmasını arzu ederim. Kadıköylüler bu konuda ısrarlı olmalılar…”

450 BİN METREKARE YÜZÖLÇÜMÜ VAR…

Fenerbahçe-Kalamış Yat Limanı’na ilişkin yayınlanan ÖYK kararına göre, marina alanı oldukça büyük… Kalamış Fener Caddesi mevkiinde bulunan, iki adet yat limanı olan yerin toplam alanı yaklaşık 450 bin metrekare…

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir