Kalamış Yat Limanı'nda acele karar!
 Cenay Toprakkaya

Kalamış Yat Limanı’nda acele karar!

Kalamış Yat Limanı’nda acele karar!
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Özelleştirme Yüksek Kurulu, Fenerbahçe-Kalamış Yat Limanı’nda yapılaşmaya izin veren imar planı değişikliklerini onayladı. İmar planının askıya çıkması beklenmeden Fenerbahçe-Kalamış Yat Limanı, 36 yıl süreyle özelleştirilmek üzere ihaleye çıkarıldı.

2011 yılında özelleştirme kapsamına alınan Fenerbahçe-Kalamış Yat Limanı hakkında yeni bir karara varıldı. Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığınca hazırlanan 1/5000 ölçekli koruma amaçlı nazım imar planı değişikliği ve 1/1000 ölçekli koruma amaçlı uygulama imar planı değişikliği, Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun kararıyla onaylandı. Söz konusu karar, 10 Kasım 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayınlandı.

Kalamış Yat Limanı

LİMANA 15 BİN METREKARE İNŞAAT ALANI YAPILABİLECEK…

Özelleştirme Yüksek Kurulu, daha önceki kararını “İstanbul’un Kadıköy ilçesi Zühtüpaşa Mahallesi Kalamış-Fener Caddesi mevkisinde sınırları belirtilen 122 bin 648 metrekare yüzölçümlü dolgu alanı ve 355 bin 859 metrekare yüzölçümlü deniz yüzeyi (iki yat limanı) olmak üzere toplam 478 bin 507 metrekare yüzölçümlü, devletin hüküm ve tasarrufu altındaki alanın özelleştirme kapsam ve programına alınması” şeklinde yeniden düzenledi. Yeni kararla özelleştirilen alan 42 bin 833 metrekare arttırılmış oldu. ÖYK tarafından onaylanan plana göre, “yüzen iskele” olarak belirtilen dolgu alanlarına inşaat yapılmayacak, fakat limana otopark hariç 15 bin metrekare inşaat alanı yapılabilecek.

ACELE İHALE…

Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun kararının ardından 10 gün sonra limanla ilgili yeni bir karar daha alındı. ÖYK kararının askıya çıkması dahi beklenmeden, liman 36 yıllık süreyle ihaleye çıkarıldı. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın resmi sitesinde 16 Kasım 2017 tarihinde yayınlanan Türkiye Denizcilik İşletmeleri AŞ’ye Ait Fenerbahçe-Kalamış Yat Limanı Özelleştirme İhalesi ve ek tanıtım dokümanlarında “Türkiye’nin en prestijli yat limanları arasında yer alan Fenerbahçe-Kalamış Yat Limanı’nın Kıyı Kanunları çerçevesinde hazırlanan ve 5 çıpalı bir yat limanı oluşturulmasına olanak sağlayan imar planı, ÖYK’nın 6 Kasım 2017 tarihli ve 2017/106 no’lu kararıyla onaylanmıştır ve 10 Kasım 2017 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir” denildi.

KADIKÖY BELEDİYESİ İTİRAZ ETMİŞTİ…

Kadıköy Belediyesi; plana yapı, nüfus ve trafik yoğunluğunu arttırması, halkın kıyı kullanımını azaltması, kıyı siluetini bozması, 1/100.000 üst ölçekli çevre düzeni planına uygun olmaması, ekolojik dengenin bozularak yosunlaşmayı arttırması, ÇED raporunun olmaması ve hava koridorlarını kesmesi nedenleriyle itiraz etmişti. Özelleştirme Yüksek Kurulu ise Kadıköy Belediyesi’nin itirazını ret etmişti. Kadıköy Belediyesi de özelleştirme kararını Danıştay 6. Daire’ye taşımış, konusunda uzman beş kişiden oluşan bilirkişi heyeti Fenerbahçe-Kalamış Yat Limanı Koruma Planı’nı uygun bulmayıp, olumsuz yönde çok kapsamlı, her yönü ile incelenmiş bir rapor sunmasına rağmen, mahkeme bilirkişi raporunu dikkate almayıp, sadece yüzen iskele alanlarının emsale katılmasına yönelik yürütmeyi durdurma kararı vermişti.

Kalamış Yat Limanı

RESMİ OLARAK KESİNLEŞMİŞ NİTELİĞİ TAŞIMIYOR…

Kadıköy Belediyesi’nin itirazı ile ilgili basına bilgi veren Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından bu alanda ilk yapılan 2013 onaylı imar planına yapı yoğunluğu getirdiği için itiraz edip dava açtıklarını hatırlatarak, açılan davaya yürütmeyi durdurma kararı verildiği söylemiş ve “Yürütme durdurma kararından sonra bu yılın mart ayında çok fazla değişiklik yapılmadan yeni bir plan devreye konuldu. (17.03.2015) Bu tarz davalarda kazansanız bile yeni planlarla yeniden sürecin devam etmesi sağlanıyor” demişti. ÖYK tarafından 06.11.2017 tarihinde onaylanan plan, Kadıköy Belediyesi’nin açtığı dava ile iptal edilen 2013 onaylı plan ve kısmen yürütmesi durdurulan ve davası devam eden 17.03.2015 tarihli plan kararlarına dayandırılıyor. Sadece “yüzen iskele” alanlarının emsale dahil alanlardan çıkarılıp, özelleştirilen alan metrekaresinin arttırıldığı yeni plan askıya çıkmadığı için resmi olarak kesinleşmiş niteliği taşımıyor. Ancak Fenerbahçe-Kalamış Yat Limanı, henüz kesinleşmeyen plana göre tekrar ihaleye çıkarılmış oldu. Kadıköy Belediyesi, özelleştirme kararına ve ihale kararına itiraz edecek.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir