Kanal İstanbul’un güzergâhı belli oldu…
 Kadir Toprakkaya

Kanal İstanbul’un güzergâhı belli oldu…

Kanal İstanbul’un güzergâhı belli oldu…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

İstanbul’da yaşayan milyonlarca kişinin merakla beklediği “Kanal İstanbul” projesinin inşa edileceği güzergâh netleşti. Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan grafiğe göre Kanal İstanbul, kuzeyde Durusu bölgesinden başlıyor. Durusu’dan güneye doğru iniyor ve Yassıören üzerinden güneyde Kavaklı’ya bağlanıyor.

GÜZERGÂH, KABA HATLARI İLE BELİRLENDİ…

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Eylül ayında yapılacak “11. Ulaştırma Şurası” için hazırlıklara başladı. Karayolları Genel Müdürlüğü, şura için yapılan toplantılarda faaliyetleri hakkında ayrıntılı bir sunum yaptı. Habertürk’ün haberine göre, Kanal İstanbul projesine de yer verilen sunumda, projenin inşa edileceği güzergâh kaba hatlarıyla belirtildi.

KARADENİZ, MARMARA DENİZİ’NE BAĞLANACAK…

Sunuma göre Kanal İstanbul, İstanbul’un kuzeyine inşa edilecek. Kanal İstanbul, Karadeniz kıyısında Durusu bölgesinden başlıyor. Durusu’dan güneye doğru iniyor. Yassıören’den de Kavaklı’ya doğru iniyor. Bu güzergâh üzerinden inşa edilecek kanal ile Karadeniz, Marmara Denizi’ne bağlanıyor.

7 ADET KÖPRÜ YAPILACAK…

Kanal İstanbul’da karşıdan karşıya geçiş için inşa edilecek köprü sayısı da büyük ölçüde netleşti. Ulaştırma Bakanlığı’ndan güvenilir kaynaklardan alınan bilgiye göre, kanal üzerine 7 adet köprü yapılacak.

BİR UÇTAN BİR UCA 56 KİLOMETRE…

Kaynaklar, Boğaz ile Silivri arasında yer alan doğu-batı ekseninde hizmet veren karayolu ve demiryolu ağına işaret ederek, “Köprüler bu ağı birbirine bağlayacak” dedi. Kanal İstanbul, Karadeniz’den Marmara’ya kadar bir uçtan bir uca toplam 56 kilometre olacak. Kanal üzerine 7 köprü inşa edilmesi halinde, iki köprü arasındaki mesafe 8 kilometre olacak.

YATIRIM TUTARI 5,5 MİLYAR LİRA…

Karayolları Genel Müdürlüğü, karayolları ve köprüler için proje çalışmalarına başladı. Ulaştırma Bakanlığı kaynakları, yatırım tutarı 5-5,5 milyar TL olan projede parçalı ihaleye çıkılabileceğini söyledi.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir