Kapı Tasarlıyorum ile hayata yeni bir kapı açtılar
 Kadir Toprakkaya

“Kapı Tasarlıyorum” ile hayata yeni bir kapı açtılar

“Kapı Tasarlıyorum” ile hayata yeni bir kapı açtılar
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Büyük konut projelerinin vazgeçilmez markası, Bağdat Caddesi kentsel dönüşüm pazarının yüzde 60’ına sahip Artella Ahşap Kapı Sistemleri, kapı sektöründeki tasarım açığını kapatmak için kolları sıvayarak; Türkiye’de ilk kez üniversitelerin mimarlık, iç mimarlık ve endüstri ürünleri tasarım bölümlerinde okuyan öğrenciler için “Kapı Tasarlıyorum” yarışmasını düzenledi.

1 Şubat tarihinde duyurusu yapılan yarışmanın sonuçları, 30 Mart Perşembe günü İTÜ Mimarlık Fakültesi Taşkışla Kampüsü Prof. Nezih Eldem Toplantı Salonu’nda görkemli bir ödül töreniyle açıklandı. Türkiye’nin çeşitli illerindeki 82 üniversiteden yaklaşık 1.000 başvurunun geldiği, “Klasik” ve “Modern” olmak üzere iki kategoriden oluşan yarışmanın jüri koltuğunda ise Alpar Mimarlık Kurucusu Mimar Tahsin Alpar, Gönye Mimarlık Kurucu Ortağı İç Mimar Gönül Ardal, AE Mimarlık Kurucusu Mimar Ahmet Erkurtoğlu, İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımcısı Doç. Dr. Gülname Turan, Artella Genel Müdürü İç Mimar Ahmet Yalçın ve Habertürk Yazarı, Üsküdar Üniversitesi Yrd. Doç. Dr. Mimar Esin Tümer oturdu.

Artella

YARATICI FİKİRLERİ DESTEKLEMEK, TASARIMIN ÖNEMİNİ VURGULUMAK İÇİN…

Başvuruların www.kapitasarliyorum.com.tr internet sitesi üzerinden yapıldığı yarışma; iç mekan kapılarının tasarımsal önemine vurgu yapmak, yapı kültürüne ve eğitimine katkıda bulunmak, yaratıcı fikirleri desteklemek, kapı ihracatında tasarım açısından güçlü, üretilebilir, katma değeri yüksek, çevreye duyarlı ve sürdürülebilir ürünler geliştirmek amacıyla düzenlendi.

ArtellaYARIŞMA GELENEKSELLEŞECEK…

Ödül töreninin açılış konuşmasını yapan Aslandağ Group Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Aslandağ, sektörün en büyük sorununun markalaşmak olduğuna ve ihracat başarısı için tasarımın önemine dikkat çekerken, “Kapı Tasarlıyorum” yarışmasının gelenekselleşeceğinin müjdesini de verdi.

TASARIMDA ÇEŞİTLİLİK VE DÖNEMİN RUHUNU TAŞIYAN PROJELER DİKKAT ÇEKTİ…

Jüri üyeleri adına konuşma yapan Yrd. Doç. Dr. Mimar Esin Tümer ise; “Kapı bir duruşu ve aynı anda bir geçişi ifade ediyor. Bağlıyor, koparıyor. Hangi kapının önünde durduğunuz, hangi eşikte beklediğiniz kim olduğunuzu belirliyor. İki farklı programda toplam 13 ödül ile sonlanan kapı tasarımı yolculuğumuzda, bizi en çok etkileyen fikir üretimindeki çeşitlilik ve içinde bulunduğumuz çağın sembollerinin tasarıma aktarımı oldu. Tasarımda çeşitliliği ve dönemin ruhunu taşıyan projeler gördük” dedi.

VANLI ÖĞRENCİLER TÖRENE DAMGASINI VURDU…

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Mimarlık Fakültesi birinci sınıf öğrencileri yarışmaya rekor bir katılım göstererek, tüm dikkatleri üzerlerine çekti. 50 başvurunun geldiği bölüm öğrencilerine, öğretim üyesi Yrd. Doç. Güler Özyıldıran’a ve Mimarlık Fakültesi Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Yaşar Subaşı Direk’e gerek Cemal Aslandağ, gerekse de tüm jüri üyeleri özel olarak teşekkürlerini sundular.

BİRİNCİLERİN TASARIMLARI TÜYAP YAPI FUARI’NDA SERGİLENECEK…

Her iki kategoride de birinciye 5 bin TL, ikinciye 3 bin TL, üçüncüye 2 bin TL ve mansiyon olarak 1.000 TL ödül verilen yarışmada birincilerin tasarımları, 23-27 Mayıs tarihleri arasında İstanbul TÜYAP’ta 40.’sı düzenlenecek Yapı Fuarı’nda, Artella standında sergilenecek. “Klasik” ve “Modern” kategorilerinde dereceye girenler ve mansiyon kazananların listesi şu şekilde:

Klasik:

1. Sevgi Yenin – Serhat Sağlam /Karabük Üniversitesi
2. Büşra Anık – Buğra Dalgıç / Yıldız Teknik Üniversitesi
3. Ayşenur Sulu / Kırklareli Üniversitesi
Mansiyon 1: Rabia Beyza Şimşat / Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
Mansiyon 2: Mert Taş / İstanbul Bilgi Üniversitesi
Mansiyon 3: Ahsen Bakoğlu / Doğuş Üniversitesi

Modern:

1. Mert Taş / İstanbul Bilgi Üniversitesi
2. Mert Aydın – Tamer Kumaş / Özyeğin Üniversitesi
3. Ceren Dil – Aykut Çor / Yaşar Üniversitesi – Anadolu Üniversitesi
Mansiyon 1: Mukaddes Numanoğlu / Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
Mansiyon 2: İrem Kaydu / Mimar Sinan Üniversitesi
Mansiyon 3: Abdullah Ala / Mimar Sinan Üniversitesi
Mansiyon 4: Burcu Gürvardar – Evren Yazıcı / Mimar Sinan Üniversitesi

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir