'Kardeş Okul' projesinde ikinci imzalar atıldı
 Reha Kadak

“Kardeş Okul” projesinde ikinci imzalar atıldı

“Kardeş Okul” projesinde ikinci imzalar atıldı
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Eğitici kadrosuyla yarım asrın birikimini taşıyan, uluslararası bakış açısı ve iki dilli eğitim modeliyle dünya vatandaşı öğrenciler yetiştirmeyi hedefleyen Ataşehir Amerikan Kültür Koleji, “Kardeş Okul” projesi kapsamında ilkini geçtiğimiz Aralık ayında Almanya’nın Monheimer ilçesinde gerçekleştirdiği protokol imza töreninin ikincisine, 22 Mayıs Salı günü Ataşehir’de ev sahipliği yaptı. Törene, Ataşehir Belediye Başkan Vekili İlhami Yılmaz da katılım gösterdi.

Ataşehir Amerikan Kültür Koleji, 2015-2016 eğitim ve öğretim döneminden itibaren ilçede düzenlenen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramlarında Almanya’nın Otto-Hahn-Gymnasium okulunun çocuk ekibini konuk etti. Konuk ekip, festivalden ve Türk öğrenciyle velilerin göstermiş olduğu misafirperverlikten çok memnun kaldıklarını dile getirdiler. Süregelen bu etkinlikler kapsamında Monheimer ile Ataşehir Belediyeleri, “Kardeş Belediye” protokolü imzaladılar.

Kardeş Okul

SOSYAL, KÜLTÜREL VE AKADEMİK ALANDA ORTAK PROJELER ÜRETİLECEK…

Otto-Hahn-Gymnasium okulu ile Ataşehir Amerikan Kültür Koleji; bu süreçte sosyal, kültürel ve akademik çalışmalar üzerinde projeler oluşturmak amacıyla “Kardeş  Okul” olma yönünde karar aldılar. Bu amaçla ilki Aralık ayında Almanya’nın Monheimer ilçesinde düzenlenen protokol imza töreninin ikincisi, 22 Mayıs 2018 tarihinde Ataşehir Amerikan Kültür Ortaokulu Müdürü Kamil Alkaya ile Otto-Hahn-Gymnasium Okul Müdürü Dr. Hagen Bastian tarafından gerçekleştirildi. Kamil Alkaya, Hagen Bastian ve Ataşehir Belediye Başkan Vekili İlhami Yılmaz, konuşmalarıyla “Kardeş Belediye” ve “Kardeş Okul” çalışmalarında gelinen süreci paylaştılar.

KÜLTÜRLER ARASI ETKİLEŞİM…

Ataşehir Amerikan Kültür Koleji Kurucu Temsilcisi ve İcra Kurulu Üyesi Meral Bilgin ise, imza töreni sonrasında Kadıköy Life Dergisi’ne yaptığı açıklamada şunları ifade etti: “2015-2016 eğitim ve öğretim yılında bir karar aldık. Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bir yazı yazdık ve 23 Nisan’da ülkemize yurt dışından gelecek bir okulu ağırlamak istediğimizi söyledik. Almanya’dan çocuklarımız geldi, onları ağırladık. Ailelerimizin yanında kaldılar. Çok güzel bir dostluk oldu. Misafir ettiğimiz çocuklar, Türkiye’den çok memnun ayrıldılar. Onlar da bizi ağırlamak istedi. Sonra biz de gittik. Ataşehir Belediyesi de o dönem Almanya’nın Monheimer ilçesiyle bir ‘Kardeş Belediye’ anlaşması yaptı. Bize oradaki okulla bir ortaklık teklif ettiler. Biz de bunu taçlandırmak istedik. Bu sene Mayıs ayında onlar geldi ve bir ‘Kardeş Okul’ anlaşması yaptık. Kültürler arası bir etkileşim oldu. Umarım devamı gelecek ve güzel işbirlikleri ortaya çıkaracağız.”

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir