"Kadıköy'de Yaşamak Ayrıcalıktır" Diyenlerin Buluşma Noktası...

“Kavuk” yeniden Kadıköy’de!

Yazar: Kadir Toprakkaya

Türk tiyatrosunun güldürü geleneğinin nişanesi sayılan İsmail Hakkı Dümbüllü’nün kavuğu, Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda düzenlenen törenle devredildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle gerçekleşen gecede emanet, beşinci kavuklu Rasim Öztekin’den Şevket Çoruh’a geçti. Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, etkinlikle ilgili yaptığı açıklamada “Tiyatronun ustalarınca taşınan kavuk, son sahibi Rasim Öztekin tarafından Kadıköylü tiyatrocu Şevket Çoruh’a devredildi. Kendisini tebrik ediyorum. Bu önemli gelenek, yine bir Kadıköylü tuluat oyuncusu Kel Hasan Efendi ile başlamıştı” dedi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve dördüncü kavuklu Ferhan Şensoy’un video mesajlarıyla katıldığı gecede; duayen tiyatrocular Haldun Dormen, Müjdat Gezen, Mustafa Alabora’nın yanı sıra Güner Özkul, Müjgan Ferhan Şensoy ve Pelin Öztekin ile İBB Başkan Danışmanı Murat Ongun, İBB Genel Sekreter Yardımcısı Şengül Altan Arslan, İBB Kültür Daire Başkanı Hülya Muratlı da hazır bulundu.

kavuk şevket çoruh
EKREM İMAMOĞLU: EN ÖZGÜR ALANLARI VAR ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ…

Geceye video mesajı ile katılan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul’un ev sahipliği yaptığı, simge açısından çok önemli olan Kavuk Devir Teslim Töreni’ne vesile oldukları için Rasim Öztekin ve Şevket Çoruh’a minnet duygularını iletti. İmamoğlu, mesajında şunları ifade etti: “Biz İstanbul olarak Türk tiyatrosunu desteklemeye, tiyatronun geleceği açısından en özgür alanları var etmeye devam edeceğiz. Kavuğun bu simgesel oluşumuna ev sahipliği yaptığımız için de Türkiye adına, İstanbul adına gurur duyuyoruz.”

Rasim Öztekin
RASİM ÖZTEKİN: DOKTORUM CANLI PERFORMANSA İZİN VERMİYOR…

Devir teslim töreninde konuşan Rasim Öztekin, yaşadığı kalp rahatsızlığı nedeniyle doktorunun canlı performans yapmasına izin vermemesi üzerine kavuğu devretmek istediğini söyledi. Öztekin, kendisini sağlığına kavuşturan ve hayata bağlayan doktor başta olmak üzere koronavirüsle mücadele elden tüm sağlık görevlilerine teşekkür ve minnetlerini iletti. Devir teslimi Dünya Tiyatrolar Günü’nde gerçekleştirmeyi planladıklarını belirten Rasim Öztekin, bu düşüncelerini koronavirüs pandemisi nedeniyle yapamadıklarını, töreni güvenli bir şekilde açık havada yapma isteklerinin İmamoğlu’nun “Kavuk İstanbul’dan çıkmıştır, bu İstanbul’un işidir. Biz bu işi üstleniyoruz” ifadeleriyle desteklemesi üzerine hayata geçtiğini aktararak, Başkan İmamoğlu’na da teşekkürlerini paylaştı. Kavuk devir teslimi sürecinde aklında Şevket Çoruh’un olduğunu ve bu fikrini hocası Ferhan Şensoy’a açtığını, “Hocam ne diyorsun?” dediğini dile getiren Öztekin, Şensoy’un “Çok iyi bir karar kardeşim” demesi üzerine ustasından da aldığı onayla hemen Çoruh’u aradığını belirtti.

ŞEVKET ÇORUH: KAVUK İLK KEZ İKİ KAVUKLU USTA YAŞARKEN BANA VERİLİYOR…

Rasim Öztekin’den kavuğu devralan altıncı kavuklu Şevket Çoruh; “Kavuk ilk kez iki kavuklu usta yaşarken bana veriliyor. Biri birçok muhteşem oyun ve kitap yazan, Nöbetçi Tiyatro’yu ve Ortaoyuncular’ı kuran, bize ilham veren Ferhan Şensoy, diğeri ise her rolü ile bizi kendine hayran bırakan Rasim Öztekin” diye konuştu. Çoruh, konuşmasına meddahların dünden bugüne söyledikleri “Hak dostum hak” sözleriyle devam etti. Türkiye’de tiyatronun ilk dönemlerinden bu yana zorluklarla baş ettiğine değinen Şevket Çoruh; “Ustaların parasızlığı da bir gelenektir. Raşit Rıza, ‘Bizim Lokanta’ adlı bir lokanta açmış. Hazım Körmükçü, Beyoğlu’nda piyango bileti satmış. Naşit Özcan, Beyazıt’ta piyangocu dükkanı açmış. Pandemi böyle devam ederse bizden simit almayı unutmayın” ifadelerini kullandı.

kavuk şevket çoruh
FERHAN ŞENSOY: SEN DİKENLERİ TEMİZLERSİN ŞEVKET…

Kavuk Devir Teslim Töreni’ne video mesajı ile katılan bir diğer isim olan dördüncü kavuklu Ferhan Şensoy ise; “Bu dikenli bir yol ama sen dikenleri temizlersin Şevket” diyerek; “Bu gece cennette de kutlanıyor. Kel Hasan Efendi, İsmail Dümbüllü, Münir Özkul bizi cennetten izliyor” mesajı verdi.

ÖZEL GÖSTERİMİN GELİRİ YENİ NESİLLERE AKTARILDI…

Tiyatro geleneğimizde eşine az rastlanır anlara tanıklık edilen gece, Kavuk Devir Teslim Töreni’nin ardından başrollerinde Şevket Çoruh ve Murat Akkoyunlu’nun rol aldığı “Bir Baba Hamlet” oyununun özel gösterimiyle son buldu. Biletleri günler öncesinden tükenen ve tüm bilet geliri Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği vasıtasıyla Türkiye’nin geleceği olan yeni nesillere aktarılan gece pandemi kurallarına uygun olarak gerçekleştirilirken; isteyen herkes şahitlik edebilsin diye tören İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun YouTube hesabı, İBB ve İBB TV’nin Twitter hesaplarından canlı olarak yayınlandı.

Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
kadıköy life

Beğenebileceğiniz Diğer Haberler

Bu web sitesi kullanıcı deneyimi sağlamak adına kullanıcılara ait çerezleri saklamaktadır. Kabul Et