Kentsel dönüşüme en fazla talep Kadıköy'den...
 Kadir Toprakkaya

Kentsel dönüşüme en fazla talep Kadıköy’den…

Kentsel dönüşüme en fazla talep Kadıköy’den…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

İstanbullular, kentsel dönüşüm konusunda gün geçtikçe daha fazla bilinçleniyor. Öyle ki, geçen yıl kentsel dönüşüm sistemine giriş yapan bina sayısı 30 kat arttı. Kentsel dönüşüme en fazla talep ise Kadıköy ilçesinden geldi.

İstanbul Kentsel Dönüşüm Derneği Başkanı Hakan Çatalkaya, bir yıl içerisinde sistemin gelmiş olduğu duruma ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu. 2013 yılı boyunca ülke çapında toplam 20 bin binaya kentsel dönüşüm raporu verildiğini ifade eden Çatalkaya, vatandaşlardan gelen talebin beklenenin oldukça üzerinde olduğunu ifade etti.

2013′ün başında İstanbul’da ayda yalnızca 50 bina kentsel dönüşüm kapsamına giriş yaparken, bu rakamın bugün ayda 1.500 bina seviyesine geldiğini belirten Çatalkaya, sözlerine şu şekilde devam etti:

200 BİN AİLE KENTSEL DÖNÜŞÜMDEN YARARLANIYOR…

“2013 yılı boyunca Türkiye çapında toplam 20 bin bina, kentsel dönüşüm sistemine giriş yaptı. Her bir binanın ortalama 10 daireden oluştuğunu varsayarsak, toplamda 200 bin ailenin bu sistemden yararlandığını söyleyebiliriz. Bu rakamın 15 bin gibi büyük bir kısmını ise İstanbul bölgesi oluşturuyor. Söz konusu bu rakamı, Kadıköy’ün yarısı büyüklüğünde bir bölgenin yenilenmiş olması şeklinde de düşünebiliriz.”

EN FAZLA TALEP KADIKÖY’DEN…

İstanbul çapında kentsel dönüşüm sistemine en fazla talebin sırasıyla Kadıköy, Esenyurt ve Küçükçekmece ilçelerinden geldiğini belirten Hakan Çatalkaya, talebin aynı şekilde devam etmesi durumunda bugün aylık 1.500 bina olan rakamın, yılsonuna kadar ayda 2.500 bina seviyesine ulaşmasının öngörüldüğünü, 20 yıllık bir sürecin ardından ise İstanbul’un çok daha güvenli ve modern yapılara kavuşmuş olmasının hedeflendiğini ifade etti.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir