Kilercibaşı Köşkü'nde Heykel Sergisi
 Sedef Turan

Kilercibaşı Köşkü’nde Heykel Sergisi

Kilercibaşı Köşkü’nde Heykel Sergisi
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

“Her yüzeyin kendine özgü farklı dokusal etkileri ve değerleri vardır” diyen Filiz Öztürk Doğan’ın heykel sergisi tarihi bir mekanda, Çiftehavuzlar Lions Kulübü Derneği’ne ait Kilercibaşı Köşkü’nde ziyarete açıldı. Çok ödüllü sanatçının heykellerini bu muhteşem mekanda izlemek, olağanüstü bir duygu yaratıyor.

Feneryolu Kilercibaşı Köşkü, Sultan Hamid’in Kilercibaşısı Osman Bey’e aitti. Kilercibaşı Osman Bey yaz aylarında bu köşkte oturur, kış aylarını ise Ortaköy’deki konağında geçirirdi. 12 odalı köşkün iki tarafındaki havagazı fenerleri her gece yakılarak, oldukça tenha ve karanlık olan sokak aydınlatılırdı. 20 dönümden fazla olan bahçenin arka sınırı Gazi Ahmet Muhtar Paşa’nın bahçe duvarında biterdi. Köşk, Osman Bey’in 1907’de ölümünden sonra 1928’de Bedros Efendi’ye satıldı. Bu köşke kızı ile yerleşen Bedros Efendi, köşkü tamir ettirdi. Onun ölümünden sonra kızı Zaruhi, Stephan Malli ile evlenerek burada yaşamaya devam etti. Bu çiftin ölümünden sonra da köşk satıldı. Restore edilen köşk, Çiftehavuzlar Lions Kulübü tarafından sanat etkinlikleri için değerlendirilmekte.

filiz öztürk doğanFİLİZ ÖZTÜRK DOĞAN HAKKINDA…

Filiz Öztürk Doğan, klasik formların yanı sıra birbirinden oldukça farklı malzemeleri bir araya getirerek yeni anlamlar, yeni tanımlar ve yeni ifadeler kullanmasıyla tanınır. “Amacım sınırları ve kuralları zorlayarak, sınırsız hayallerimi sınırlı malzemelerle ifade etmek” diyen sanatçı, 1985-1989 Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Cam Anasanat Dalı Bölümü’nü bitirdi, aynı okulda yüksek lisans yaptı.

1989’da Mimar Sinan Üniversitesi Seramik Pano Yarışması Birincilik Ödülü, 1991’de Prof. İsmail Hakkı Oygar Seramik Sergisi Üçüncülük Ödülü, 2011’de 7. Floransa Bienali Beşincilik Ödülü, 2013’de Londra Sanat Bienali Birincilik Ödülü, 2013 yılında Chianciano Bienali İkincilik Ödülü, 2014’de Artistik Tropy Malta Şövalyeleri Plaket, 2015 yılında Floransa Boticelli Ödülü, 2015’de Venedik Uluslararası Sanat Büyükelçisi Ödülü, 2015’de İtalya Eleştirmenler Ödülü, 2016 yılında Leonardo da Vinci Ödülü, 2016’da Uluslararası Colosseo Ödülü ve 2016 Venedik Uluslararası Sanat Elçisi Ödülü’ne sahiptir.

Filiz Öztürk Doğan’ın heykel sergisi, 7 Kasım 2017 tarihine kadar görülebilir.

Kilercibaşı Köşkü

Feneryolu Mah. Yazıcıbaşı Sokak No:1 Kadıköy

Tel: (0216) 349 09 16

“Her yüzeyin kendine özgü farklı dokusal etkileri ve değerleri vardır” diyen Filiz Öztürk Doğan’ın heykel sergisi tarihi bir mekanda, Çiftehavuzlar Lions Kulübü Derneği’ne ait Kilercibaşı Köşkü’nde ziyarete açıldı…

Feneryolu Kilercibaşı Köşkü, Sultan Hamid’in Kilercibaşısı Osman Bey’e aitti. Kilercibaşı Osman Bey yaz aylarında bu köşkte oturur, kış aylarını ise Ortaköy’deki konağında geçirirdi…

Kilercibaşı Köşkü

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir