Komşu binanın yıkımı ne kadar doğru?..
 Kadir Toprakkaya

Komşu binanın yıkımı ne kadar doğru?..

Komşu binanın yıkımı ne kadar doğru?..
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Tam olarak adına kentsel dönüşüm denemese de, Kadıköy genelinde kentsel yenileme artarak sürüyor. Binaların ardı ardına yıkılması ise, beraberinde çeşitli sorunları getiriyor. Peki, komşunuzun binası kurallara uygun mu yıkılıyor? Bunu, aşağıdaki kriterler ile sorgulamak mümkün…

Fikirtepe’de henüz yol kat edilemese de; Suadiye, Erenköy ve Şaşkınbakkal gibi semtler ve yakın çevrelerinde hemen her sokakta birkaç bina yenilenmek üzere yıkılıyor. AE Mimarlık Yönetim Kurulu Başkanı Mimar Ahmet Erkurtoğlu’na göre, kentsel dönüşüm ile birlikte insanlar denetim firmalarıyla anlaşıp, binalarına testler yaptırıyorlar ve bu doğrultuda binalarına sağlam ya da çürük raporu alıyor.

Bina çürükse, akabinde inşaat firmasıyla anlaşıp bir an önce yeni binalarına kavuşmak istiyorlar ki, bu durum sadece kentsel dönüşümden faydalanmak için geçerli değil… Deprem riski taşımayan, ancak kullanım alanının yetersizliği nedeniyle ya da sadece yenilemek için binaların yıkılması da söz konusu…

YANINDAKİ BİNAYA ZARAR VERMEMELİ…

Ahmet Erkurtoğlu, açıklamalarında şunları ifade etti: “İnşaat firmaları zamanla yarıştığı için, yıkım da riskli bir süreç yaratıyor. İstanbul gibi binaların bitişik nizam ya da çok yakın olduğu bir yerde, yıkım işlemini gerçekleştirmek de zorlaşıyor. Yapımı sırasında deniz kumu, önceki yönetmelikler gereği az demir kullanımı gibi nedenlerle riskli statüsüne giren çürük binalarda kazaların yaşanma riski de yüksek oluyor. Çürük binanın yıkımı sırasında yakınındaki binalara zarar verilmemesi için çok dikkatli önlemler alınmalı.

YIKIMDA ZAMAN BASKISI ORTADAN KALKMALI…

Yıkımın yavaş olması gerekiyor. Kolonlara halatlar bağlayıp, iş makinesiyle çekme sonucunda kolonlar kırılıp, binada anında çökme meydana geliyor. Ancak yıkım firması için hızlı ve ucuz olan bu yöntem, çoğu zaman kazalara da sebebiyet veriyor. Bu nedenle yıkım konusunda bir yönetmelik bulunmadığından dolayı, yıkım esnasında çevre binalara, insanlara ve de yıkım esasında çıkabilecek tozlardan dolayı doğaya zarar verilmeyecek şekilde tedbir ve önlemlerin alınması mutlaka gerekiyor.”

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir