"Kadıköy'de Yaşamak Ayrıcalıktır" Diyenlerin Buluşma Noktası...

“Konuşan Duvarlar” projesiyle şehrin duvarlarına renk geliyor

Yazar: Cenay Toprakkaya

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), maliyeti ve bakımı zorlu olan peyzaj uygulamaları yerine yol kenarlarındaki duvarları sanatçılara açtı. Ekonomik maliyetleri yüksek ve ekolojik yararları tartışmalı konumdaki dikey bahçeleri dönüştürmek amacıyla hayata geçirilen “Konuşan Duvarlar” projesi, Kadıköy Fikirtepe’deki grafiti uygulamasıyla başladı. 200 metre uzunluğundaki duvar, Jotun sponsorluğunda rengarenk oluyor. Farklı sponsorlarla şehrin duvarlarına sanatın renk yeteneğinin yansıması devam edecek.

İBB Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanı Prof. Dr. Yasin Çağatay Seçkin

İBB, 2010 yılında özellikle karayolları üzerindeki duvar alanlarında başlatılan dikey bahçe uygulamalarına yönelik, hem ekonomik olan hem de bütçeye tasarruf sağlayan bir dönüşüm programı başlattı. Günümüz koşullarında bahçe duvarların bakım maliyetlerinin yüksekliğine ve su tüketimine dikkat çeken İBB Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanı Prof. Dr. Yasin Çağatay Seçkin, şu açıklamalarda bulundu:

Konuşan Duvarlar
HEM EKONOMİK HEM SÜRDÜRÜLEBİLİR…

“Bahçe duvarların, ekonomik giderlerine karşı ekolojik faydaları tartışılır bir hal almıştır. Bu nedenle, Daire Başkanlığı olarak bakım, onarım, yenileme maliyetleri ile su tüketimini azaltmak ve daha sürdürülebilir duvarlar oluşturmak amacıyla, dikey bahçeler için bir dönüşüm programı başlattık. Proje kapsamında, bahçe duvar uygulaması olmayan gri beton duvarları da rengarenk boyayarak kente renk katacağız.”

Konuşan Duvarlar
PROJE İLE 2 MİLYON LİRA TASARRUF SAĞLANACAK

Yasin Çağatay Seçkin, içinde bulunulan salgın dönemde sanatçılarımızı da desteklemek amacıyla, İstanbul’un duvarlarını tuvale döndürmeyi çözüm yollarından ilki olarak belirlediklerinin altını çizdi. “Konuşan Duvarlar” adını verdikleri proje çerçevesinde ilk uygulamayı Fikirtepe’de başlattıklarını anlatan Seçkin, O-1 karayolu üzerinde 200 metre uzunluğundaki 2.000 metrekarelik duvar yüzeyinde grafiti resmi çalışması yapıldığını söyledi. İBB bütçesinden kaynak ayırmadan, sponsorlu yapılan çalışmanın bu ay içerisinde tamamlanacağını ifade eden İBB Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanı Seçkin, sözlerini şöyle sürdürdü: “Söz konusu alanda gerçekleştirilen sanat eseri sayesinde, alandaki dikey bahçenin bakım maliyeti olan yıllık 150 bin liralık bütçe, parklarımızla ilgili bakım bütçesine aktarılacak. Tüm dönüşüm programı tamamlandığında, yeşil alanlara ilişkin bütçemizde 2 milyon lira tasarruf sağlanmış ve şehrin duvarları tablolara dönüşmüş olacak.”

Konuşan Duvarlar
SANATÇILAR PROJEDEN ÇOK MEMNUN…

“Kenti sanatla buluşturuyoruz” mottosuyla Jotun boya sponsorluğunda yürütülen grafiti kompozisyonu, İstanbul’un enerjisini vurgulayan soyutlamalardan oluşuyor. Yaklaşık 20 yıldır sokaklarda grafiti yaptığını belirten Eskreyn mahlaslı sanatçı, Mimar Sinan Üniversitesi Heykel Bölümü yüksek lisans öğrencisi olduğunu aktararak, yapılan çalışmanın komşu, ev, barış, paylaşmak, çocuk, doğa, tohum, yeşil gibi 19 tane anlamlı kelimenin soyutlanarak parçalanmasından veya bir araya gelmesinden oluşan bir kompozisyon olduğunu söyledi. Eskreyn; “Koronavirüs karantinası nedeniyle çok umut vaat eden bir eser yapmak istedim. Bunu kurgularken, Türk resim sanatının önemli ustalarından Sabri Berkel’den öykünerek yaptım. Onun tarzının İstanbul için çok kıymetli bir anlatım olduğunu düşündüm. Dünyanın dikkatini çeken İstanbul’u boyamak çok güzel bir duygu” diye konuştu.

Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
kadıköy life

Beğenebileceğiniz Diğer Haberler

Bu web sitesi kullanıcı deneyimi sağlamak adına kullanıcılara ait çerezleri saklamaktadır. Kabul Et