Koşuyolu Parkı'nda yıkılan ağaçların yerine yenileri dikiliyor
 Cenay Toprakkaya

Koşuyolu Parkı’nda yıkılan ağaçların yerine yenileri dikiliyor

Koşuyolu Parkı’nda yıkılan ağaçların yerine yenileri dikiliyor
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

İstanbul’da 27 Temmuz 2017 tarihinde akşam üzeri başlayan fırtına kısa sürede etkisini arttırmış ve ceviz büyüklüğünde dolunun yağmasıyla birlikte kentte büyük hasara neden olmuştu. Fırtınadan en çok etkilenen noktalardan biri de Kadıköy’de bulunan Koşuyolu Parkı olmuştu. Parkta toplam 45 ağaç zarar görmüş ve bu ağaçların 27 adeti, şiddetli rüzgarın etkisiyle kökünden sökülerek yıkılmıştı. Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, yerinde incelemelerde bulunarak yıkılan ağaçların yerine yenilerinin dikileceği sözünü vermişti.

Kadıköy Belediyesi, ağaç dikim mevsiminin gelmesiyle birlikte çalışmalarını başlattı. İlk ağaçlandırma çalışması, fırtına nedeniyle oluşan hortumun da etkisiyle en çok etkilenen nokta olan Koşuyolu Parkı’nda, 2 Kasım Perşembe günü saat 14:00’de başlayacak. Koşuyolu Parkı’nda yıkılan ağaçların yerine yenileri mahalleli, esnaf ve öğrencilerle birlikte dikilecek. Ağaç dikim çalışmaları hakkında konuşan Başkan Nuhoğlu; “İstanbul’da yaşanan fırtınada Koşuyolu Parkımızın ağaçları da önemli ölçüde zarar görmüş ve toplam 27 adet ağacımız, şiddetli fırtınanın etkisiyle kökünden sökülerek devrilmişti. Zarar gören ağaçlar tedavi edildi, yıkılan ağaçların yerine ise yenilerini dikeceğiz. Kadıköy Belediyesi olarak doğanın korunması için elimizden gelen çalışmaları yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Koşuyolu Parkı

SENİN DE DİKİLİ BİR AĞACIN OLSUN…

Kadıköy Belediyesi, doğal afetlerde ağaç kayıplarını gidermenin yanı sıra geçen yıl ilçede park ve yeşil alanları bitkilendirme çalışmaları kapsamında 2 bine yakın ağaç ve 17 bin 984 adet papatya, leylak, yasemin, defne vb. türü çalı dikimi yaptı. Belediye, doğaya ve yeşile farkındalığı arttırmak için birtakım etkinliklerle meyve ağaçları dikimi yapıyor. Bunlardan biri de “Senin de Dikili Bir Ağacın Olsun” projesi. Proje kapsamında öğrencilere kendi bahçelerine dikerek bakımını yapacakları meyve fidanları veriliyor. Fidanları kendi evlerinin bahçelerine diken öğrenciler fidana bakıyor, gelişimini not ediyor ve fotoğraflarını çekip öğretmenleriyle paylaşıyor. Proje kapsamında yapılan başka bir uygulama da okulların bahçesine fidan dikimi. Bu doğrultuda 200’ün üzerinde meyve fidanı, parklara ve okul bahçelerine dikildi.

Kadıköy Belediyesi, ağaç dikim mevsiminin gelmesiyle birlikte çalışmalarını başlattı. İlk ağaçlandırma çalışması, fırtına nedeniyle oluşan hortumun da etkisiyle en çok etkilenen nokta olan Koşuyolu Parkı’nda, 2 Kasım Perşembe günü saat 14:00’de başlayacak…

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir