Köy öğretmenleri İstanbul'da
 Sedef Turan

Köy öğretmenleri İstanbul’da

Köy öğretmenleri İstanbul’da
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Billur Güven’in köy okullarında özveriyle çalışan öğretmenlere ve küçük öğrencilerine destek olmak amacıyla kurduğu “Güneş Umuttur” grubu, ilk günden bu yana amatör ruhla çalışmalarına devam ediyor. Projenin ikinci yılının sonuna doğru yaklaşılırken, destek sağlanan okul sayısı ise 100 oldu. Gönüllülerin büyük katkılarıyla Anadolu’nun dört bir yanındaki köy okullarına malzeme ve sevgi gönderiliyor.

Zorlu iklim şartlarıyla, yoklukla mücadele eden öğretmenlerden dokuzu, bu hafta İstanbul’da ağırlandı. Mete Zadil’in sponsor olduğu program sayesinde şehrimize gelen öğretmenler Billur Güven ile birlikte tarihi Kadıköy Çarşısı’nı, Karaköy’ü, Beşiktaş’ı, Beyoğlu’nu, Tarihi Yarımada’yı gezdiler, Boğaz turu yaptılar, Galata Kulesi, Sultanahmet Camii, Ayasofya, Topkapı Sarayı, Yerebatan Sarnıcı, Gülhane Parkı, Eyüp Sultan Camii, Dolmabahçe Sarayı, Rahmi Koç Müzesi’ni ziyaret ettiler, Piyer Loti Kahvesi’nden Haliç’i seyrettiler, Ortaköy’de kumpir yediler, Tarkan’ın konserine gittiler.

köy öğretmenleri

BİRÇOK İLKİ YAŞADILAR…

7 Eylül akşamı Güneş Umuttur grubunun üyeleriyle Galatasaray Spor Kulübü’nde akşam yemeğinde bir araya gelen öğretmenler, hem birbirleriyle hem de aylardır yazıştıkları Güneş Umuttur ailesiyle kaynaştılar, İstanbul’da görev yapan meslektaşlarıyla fikir alışverişinde bulundular, deneyimlerini birbirlerine aktardılar. Konuklar beş gün içinde birçok ilki de yaşadı. Birçoğu ilk defa uçağa, vapura, metroya, teleferiğe bindi, bazıları ilk defa denizi gördü. Öğrencilerine aktaracakları birçok anıları oldu. İstanbul’daki son akşamlarında ise, Beşiktaş’ta Hanedan Restoran’da buluşup, şehre veda ettiler. 10 Eylül günü Balıkesir’den gelen öğretmen otobüse, diğerleri uçağa binerek köylerine döndüler.

VAN’DA UNUTULMAZ BİR ETKİNLİK DAHA…

Güneş Umuttur grubunun geçtiğimiz Haziran ayında gerçekleştirdiği bir başka etkinlik, Van Çaldıran’da Abdülbaki Utaş İlkokulu’ndaki çocukları mutlu etti. Yine Mete Zadil sponsor oldu, yine Billur Güven bütün enerjisiyle kusursuz bir organizasyon yaptı. Sim Animasyon firması ile bir gün için Van’a giden grup, küçük öğrencilere unutulmaz bir gün yaşattı. Eşi Fadıl İnam ile Sim Animasyon firmasını kuran Bahar İnam; “İkimiz de emekli beden eğitimi öğretmeniyiz. Kendi oğlumuzun doğumgününde animasyon fikri doğdu. Oyunların, oyuncakların, eğitici ve tehlikesiz olmasını önemsedik. Okullarda çalışmalar, atölyeler başlayınca öğretmenlerin ilgisiyle oyunları daha da detaylı hale getirdik. Kullandığımız müziklerin sözlerinin çocuklara uygun olmasına dikkat ediyoruz. Van’daki etkinlik, bizim için de güzel bir anı oldu.”

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir