KÜLTÜR & SANAT – Kadıköy Life – Kadıköy Haber Sitesi https://www.kadikoylife.com Kadıköy'de yaşamanın ayrıcalık olduğunu hissedenlerin buluşma noktası. Haber Sitesi Tue, 16 Jul 2019 13:52:31 +0000 tr hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.1 https://www.kadikoylife.com/wp-content/uploads/2016/06/logo1-50x50.jpg KÜLTÜR & SANAT – Kadıköy Life – Kadıköy Haber Sitesi https://www.kadikoylife.com 32 32 Kadıköylü yazar Sadık Gültekin’den yeni kitap: Suçumuz Neydi? https://www.kadikoylife.com/kadikoylu-yazar-sadik-gultekinden-yeni-kitap-sucumuz-neydi/ https://www.kadikoylife.com/kadikoylu-yazar-sadik-gultekinden-yeni-kitap-sucumuz-neydi/#respond Tue, 16 Jul 2019 13:42:27 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52496 NTV‘de “Doğru Tercih” programını hazırlayan ve sunan Kadıköylü yazar Sadık Gültekin’in, “Başarılı Sözler” adlı kitabından sonra “Suçumuz Neydi?” kitabı da raflardaki yerini aldı. Gültekin, bu romanında yakın tarihte gerçekleşen bilinmeyen çarpıcı olayları kısa ve akıcı bir dille okuyucusuna aktarıyor. Kitapta bahsedilen yaşanmış olaylar ve baş karakterlerde, her okuyucu kendinden bir şeyler bulacak gibi görünüyor.

Okuyucuların düşünme, analiz etme, sorgulama ve araştırmacı kısımlarına dem vurduracak kitap, Sadık Gültekin‘in “Tarihin en büyük deniz kazası hangisidir?” sorusuyla başlıyor. “Çoğunluğun bu soruya vereceği yanıt büyük olasılıkla Titanic olurdu” şeklinde konuşan Gültekin; “Lakin öyle değil! Tarihin en büyük faciası, 9 bin 600 kişinin yaşamını yitirdiği Wilhelm Gustloff’tur. Guinness Rekorlar Kitabı da bunu böyle tescillemiştir. Titanic’de bin 200 kişi hayatını kaybetmişti” diyerek, etkileyici bir giriş yapıyor ve ardından Türkiye’nin yaşadığı gemi facialarını anlatıyor.

Sadık Gültekin
Kadıköylü yazar Sadık Gültekin’in, “Başarılı Sözler” adlı kitabından sonra “Suçumuz Neydi?” kitabı da raflardaki yerini aldı…
]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoylu-yazar-sadik-gultekinden-yeni-kitap-sucumuz-neydi/feed/ 0
İstanbul Kadıköy Lisesi’nde nöbet değişimi https://www.kadikoylife.com/istanbul-kadikoy-lisesinde-nobet-degisimi/ https://www.kadikoylife.com/istanbul-kadikoy-lisesinde-nobet-degisimi/#respond Wed, 10 Jul 2019 20:54:20 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52447 Kadıköy Kız Lisesi, Moda’nın ekol okulu… Yalnızca öğretim değil; sanatsal, bilimsel, sportif, kültürel etkinliklerinin yoğun yaşandığı, hatta adeta bir yaşam biçimine dönüştüğü Kadıköy Kız Lisesi, şimdiki adıyla İstanbul Kadıköy Lisesi (İKL)…

Dört yıllık görev süresi dolan İKL Müdürü Mustafa Yavuz’un Çıraklık ve Eğitim Merkezi’ne atanması üzerine, okul müdürlüğüne Kozyatağı Şükran Karabelli İlkokulu’nda görev yapan İsmet Sancak atandı. İstanbul Kadıköy Lisesi camiası için bu nöbet değişiminin hayırlı olmasını dilerken, kendisinin eğitim ve ögretim amacını web sitesindeki bir yazısından paylaşmak istedik:

kadıköy lisesi
İYİ EĞİTİM, İYİ İNSAN…

“İyi eğitimin nitelikli insanda verimliliği, verimliliğin de refah düzeyini arttırdığı herkesçe bilinen bir durumdur. Ülkemizin hak ettiği refah düzeyine ulaşması için en üst düzeyde üretim yapmak ve çalışmak gerekmektedir. Öğretimin temel amacı olan eğitilmiş insan gücünü üretmek bütün yönleriyle ele alınmalı ve değerlendirilmelidir. Yaşam boyu öğrenmenin bir gerçek olarak önümüzde durduğu dikkate alınınca, öğrenmenin ve eğitimin yalnızca okulla sınırlı olmadığı ve sürekli bir gelişimi içerecek biçimde yaygınlaştığı görülecektir. Öğrencilerimizi her çalışmayı yaşamlarında kullanabilecekleri birer anahtara çevirebilmeleri için donatmak, onları kendileriyle barışık birer birey yapmak gerekir. Bulunduğu koşulları sorgulayan, üstüne düşen görevleri yerine getiren, yeterliliğine ve yetersizliğine eleştirel bir şekilde yaklaşan, uyum yeteneği yüksek, değişen şartlara adapte olabilen bireyleri yetiştirmeye çalıştık. Büyük Önder Atatürk’ün muasır medeniyetler ülküsüne yürekten bağlı, milli ve evrensel kültür değerlerini benimsemiş, toplumsal duyarlılık geliştirmiş bireyler yetiştirmek en temel hedefimiz.”

İstanbul Kadıköy Lisesi’nin eski müdürlerinden rahmetli Betül Demirağ, emekli olurken törende yaptığı konuşmada şunları dile getirmişti: “Bu okula üç ayrı tip insan gelir; görev gereği gelenler, geçerken uğrayanlar, görev gereği gelip gönül verenler.” Evet, biz de dört duvarla sınırlı olmayan, gençlerin kendi yetenekleri ve ilgi alanlarını uygulamaya geçirebildiği bir eğitim ve öğretim yolunda İstanbul Kadıköy Lisesi’ne başarılar diliyoruz.

]]>
https://www.kadikoylife.com/istanbul-kadikoy-lisesinde-nobet-degisimi/feed/ 0
Otokoç Otomotiv’in 90 yıllık hikâyesi bu kitapta! https://www.kadikoylife.com/otokoc-otomotivin-90-yillik-hikayesi-bu-kitapta/ https://www.kadikoylife.com/otokoc-otomotivin-90-yillik-hikayesi-bu-kitapta/#respond Thu, 27 Jun 2019 20:17:20 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52393 Türkiye’de otomotiv perakendeciliği, araç kiralama ve araç paylaşım alanlarında pek çok ilke imza atarak yaklaşık bir asırdır sektörlerine öncülük eden Otokoç Otomotiv, kuruluşunun 90. yılı için çok özel bir kitap yayımladı. Başta Vehbi Koç ve Rahmi M. Koç olmak üzere Otokoç Otomotiv’in emektar ve mevcut yöneticileri ile eski şirketlerine ait, pek çoğu ilk kez yayınlanan önemli anıların da yer aldığı kitap, aynı zamanda sektörün en uzun süreyi kapsayan yazılı kaynağı olma özelliğini de taşıyor.

Türk otomotiv endüstrisinin tarihçesine de ışık tutan “Bir Vizyon, Azim ve Tutku Yolculuğu” adlı eser, Otokoç Otomotiv Genel Müdürü Görgün Özdemir ile şirketin üst yönetiminin de katılımıyla Rahmi M. Koç Müzesi’nde düzenlenen toplantıda tanıtıldı. Otokoç Otomotiv’in, Koç Topluluğu’nun kurucusu merhum Vehbi Koç’un ilk göz ağrısı olarak 1928 yılında faaliyete başladığını belirten Görgün Özdemir, Ankara’da Ford acenteliği ile başlayan serüvenin bugün araç satışından, araç kiralama ve araç paylaşımı sistemine kadar geniş bir yelpazeye ve Türkiye dahil 9 ülkeye yayıldığını belirtti.

Otokoç
TÜRK OTOMOTİV ENDÜSTRİSİNİN KİLOMETRE TAŞI…

Neredeyse Türkiye Cumhuriyeti ile yaşıt bir kuruluş olan Otokoç Otomotiv’in tarihçesinin Türk otomotiv endüstrisinin de kilometre taşlarını oluşturduğunu belirten Özdemir; “90. yılımıza ithafen hazırladığımız bu eserin, sektörümüzün 90 yılda aldığı muazzam yolu anlamak isteyenler için de bir kaynakça olacağına inanıyorum” dedi. Tarihleri boyunca otomotiv sektörüne liderlik etme misyonlarını tutkuyla sürdürdüklerini kaydeden Genel Müdür Görgün Özdemir, sözlerine şöyle devam etti:

ULAŞIM ÇÖZÜMLERİ SUNAN YENİLİKÇİ, KÜRESEL YOL ARKADAŞI…

“Otokoç Otomotiv, 90 yıla birbirinden önemli pek çok ticari başarı sığdırdı. Ancak sektörü şekillendiren üç̧ tarihi başlangıca özel birer başlık açmamız gerekirse; bunlardan birincisi, otomotiv sektörünün oluşumuna giden yolda ilk adım olan otomotiv perakendeciliğini kurmamız ve bir mega bayi haline gelmemizdir. İkincisi, Avis’i bünyemize katarak Türkiye’de araç̧ kiralama işini başlatmamız ve bunu çevre ülkelere doğru genişletmemizdir. Üçüncüsü ise, Zipcar’ın dünyadaki ilk lisans hakkını alarak araç paylaşımında da öncülüğü üstlenmemiz ve sektörümüze rehberlik etmemizdir. Türkiye’nin yüzde 100 Türk sermayeli en büyük otomotiv şirketlerinden biri olarak ‘Ulaşım çözümleri sunan yenilikçi, küresel yol arkadaşı olmak’ vizyonumuzla sektörümüze ışık tutmaya devam edeceğiz.”

BİR VİZYON, AZİM VE TUTKU YOLCULUĞU…

“Bir Vizyon, Azim ve Tutku Yolculuğu” adlı eserin hazırlanmasında Otokoç Otomotiv’in emektar ve mevcut birçok değerli yönetici ve çalışanının katkısı olduğunu belirten Özdemir; “Bugün 9 ülkedeki yatırımlarıyla uluslararası bir yapı haline gelen Otokoç Otomotiv, bünyesindeki 10 marka için 350 noktada, 4 bin çalışanı ile hizmet veriyor. Türkiye otomotiv pazarındaki yüzde 8’lik payı ve araç kiralamada 90 bin adetlik filosu ile uçtan uca mobilite çözümleri sunan örnek bir başarı hikâyesi. Bu hikayeyi yazan çalışanlarımız ve paydaşlarımızdan aldığımız güç, inanç, azim, kararlılık ve heyecanla önümüzdeki yıllarda da ülkemize katkılar sunmayı sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

SEKTÖRÜN NABZINI TUTAN, DERS NİTELİĞİNDE, KEYİFLİ BİRÇOK ANI…

Otomotiv ve araç kiralama sektörlerine ışık tutan eser, Otokoç Otomotiv’in sektöre kattığı ilklerden de bahsediyor; ilk bayi toplantısı, Koç Topluluğu’nun ilk kurum içi iletişim dergisi gibi… Eserde ayrıca, Vehbi Koç’un babasını otomotiv sektörünü kurmak için ikna ederken gösterdiği azim, inanç ve tutkuya şahit olunuyor. Bundan tam 46 yıl sonra Türkiye’de araç kiralama işini başlatırken Rahmi M. Koç’un da aynı azim, inanç ve tutkuyla babası Vehbi Koç’u ikna ettiği görülüyor. Otokoç’un dünyada en başarılı bayi seçilerek Henry Ford II tarafından Amerika’ya davet edilmesiyle otomotiv sanayisinin temellerinin atılması sürecine geçişi ve bu başarıların nasıl yeni iş fırsatları yarattığı anlatılıyor. Aynı şekilde Avis Budget Group üst yönetiminin Koç Ailesi ile tanışmasının ardından yurt dışı yatırımlarında yaşanan ivme ile Otokoç Otomotiv’in küresel şirket olması yolunda atılan önemli adımlara değiniliyor. 90 yıllık tarih boyunca sektörü etkileyen, ithalat serbestisi ve Avrupa Gümrük Birliği gibi çeşitli gelişmeler sonucu değişen şartlara karşı yeni şirketler kurulması, mevcut şirketlerin birleştirilmesi gibi stratejilerin oluşturulmasına detaylarıyla yer veriliyor. Ayrıca daha önce hiç duyulmamış, sektörün nabzını tutan, ders niteliğinde, keyifli birçok anı da kitapta yer alıyor.

Otokoç
RAHMİ M. KOÇ, BABASININ İLK OTOMOBİLİNİ KAÇIRMIŞ…

Eserde Rahmi M. Koç’un gençlik yıllarında babasının otomobilini kaçırdığını anlattığı bir anısı da yer alıyor. Rahmi M. Koç, anısını şu şekilde paylaşıyor: “Ankara’da özel araba o devirlerde çok azdı. Biz Keçiören’de otururduk. Babamız, Taşhan dediğimiz Ulus’ta çalışırdı. Bir tane taksi aldı, 1937 model bir Playmouth’tu. Her gün onunla Keçiören’e gelir giderdi. Bir gün işte şoför yemek yerken araba da duruyor, orada ben dedim bir deneyeyim bakalım bu nasıl gider diye. Meğer şoför birinci viteste bırakmış arabayı. Biz kontağı açınca araba böyle zıplaya zıplaya kapıya kadar gitti, pat diye durdu. Bir de baktık ki şanzımanı dağıtmışız. Tabii söylenmedik laf kalmadı. Araba da belki bir buçuk ay yattı, garajda tamir edildi. Ondan sonra harp bitti, otomobiller ithal edilmeye başlandı.”

TÜHİD TARAFINDAN EN PRESTİJLİ KURUM KİTABI SEÇİLDİ…

Türkiye Halkla İlişkiler Derneği (TÜHİD) 18. Altın Pusula Ödülleri’nin “Kurumsal Yayınlar” kategorisinde birinciliğe layık görülen eserin oluşturulma aşamasında; Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi M. Koç, Koç Holding eski CEO’larından 4’ü, Koç Holding mevcut ve emektar grup başkanlarından 7’si, Otokoç Otomotiv mevcut ve emektar üst düzey yöneticileri’nden 25’i ile gerçekleştirilen röportajlar, sesli ve görüntülü olarak kaydedildi. Otokoç Otomotiv Genel Müdürü Görgün Özdemir’in liderliği ile sürdürülen çalışmalara, yazar Ahmet Çağan hikâyesel anlatımıyla katkı sağladı.

]]>
https://www.kadikoylife.com/otokoc-otomotivin-90-yillik-hikayesi-bu-kitapta/feed/ 0
Kadıköy’de yıldızlar altında tiyatro keyfi https://www.kadikoylife.com/kadikoyde-yildizlar-altinda-tiyatro-keyfi-3/ https://www.kadikoylife.com/kadikoyde-yildizlar-altinda-tiyatro-keyfi-3/#respond Thu, 27 Jun 2019 18:13:25 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52387 Kadıköy Belediyesi’nin 17 yıldır kesintisiz düzenlediği Tiyatro Festivali, 1 Temmuz Pazartesi günü başlıyor. Selamiçeşme Özgürlük Parkı Amfi Tiyatro’da gerçekleşecek festival kapsamında 14 oyun seyirciyle buluşacak. İki hafta sürecek festivalde tüm oyunlar saat 21.00’de başlayacak ve ücretsiz olarak sahnelenecek.

Oyunların davetiyeleri, her oyunun etkinlik günü saat 14.00-18.30 arası Kadıköy Belediyesi’nin Caddebostan Kültür Merkezi, Kozyatağı Kültür Merkezi, Süreyya Operası ve Halis Kurtça Çocuk Kültür Merkezi gişelerinden alınabilecek. Tiyatro Festivali‘nin açılışı, Hakan Altıner’in yönettiği; Altan Gördüm, Deniz Türkali, Özdemir Çiftçioğlu, Damla Cercisoğlu, Gökmen Kasabalı, Berkay Şengil ve Sadi Özen’in oynadığı “Çiçekçi Sokağı Cinayeti” ile başlıyor.

Tiyatro Festivali
17. KADIKÖY TİYATRO FESTİVALİ PROGRAMI…

1 Temmuz Pazartesi: Çiçekçi Sokağı Cinayeti / Kedi Sahne Sanatları

2 Temmuz Salı: Açık Aile / Tiyatro Yeniden

3 Temmuz Çarşamba: Tamamla Bizi Ey Aşk / Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu

4 Temmuz Perşembe: Komik Gazino / Metin Zakoğlu Tiyatrosu

5 Temmuz Cuma: Nereden Nereye / SGM Sahne Gösteri Müzik Yapım

6 Temmuz 2019 Cumartesi: Kader Can / Bam Tiyatro

7 Temmuz Pazar: Merhaba / Dostlar Tiyatrosu

8 Temmuz Pazartesi: Şen Makas / Tiyatro Kare

9 Temmuz Salı: Hakikat, Elbet Bir Gün / Tiyatro D22

10 Temmuz Çarşamba: Üçü Bir Arada / İstanbul Halk Tiyatrosu

11 Temmuz Perşembe: Hikâyeler Sabahattin Ali / Rivayet Radyosu Yayına Başladı

12 Temmuz Cuma: Teftişör / Tiyatro Adam

13 Temmuız Cumartesi: Yalnızlar Kulübü / B Planı & Toy

14 Temmuz Pazar: Tırnak İçinde Hizmetçiler / Tiyatro Hemhâl

]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoyde-yildizlar-altinda-tiyatro-keyfi-3/feed/ 0
Sanatçılar, Fikir ve Sanat Eserleri Hukuku’ndan doğan sorunlarını paylaştı https://www.kadikoylife.com/sanatcilar-fikir-ve-sanat-eserleri-hukukundan-dogan-sorunlarini-paylasti/ https://www.kadikoylife.com/sanatcilar-fikir-ve-sanat-eserleri-hukukundan-dogan-sorunlarini-paylasti/#respond Wed, 26 Jun 2019 20:13:13 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52366 İstanbul Barosu Fikri ve Sınai Haklar Komisyonu, bu defa yönetmen ve oyuncular ile hukukçuları buluşturarak, Fikir ve Sanat Eserleri Hukuku’ndan doğan haklarını ve hukuk davalarındaki gelişmeleri tartıştı. Komisyon Başkan Yardımcısı Av. Oğuz Müftüoğlu’nun başkanlığında gerçekleşen panele; Avrupa Yakası dizisinin sevilen “Şesu” karakteri Bülent Polat, aynı zamanda yönetmen olan İstanbul Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Berceste Gülçin Özdemir, komedyen Av. Miray Akovalıgil ve Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emre Gökyayla konuşmacı olarak katıldılar.

İstanbul Barosu Fikri ve Sınai Haklar Komisyonu Başkanı Av. Dr. Tamer Pekdinçer, komisyon olarak sadece marka, patent ve sınai hakları değil, Fikir ve Sanat Eserleri Hukuku’ndan doğan hakları ve sorunları da çok önemsediklerini; hakimler, avukatlar ve sanatçıların bir araya gelerek bu alandaki uygulama sorunlarını dile getirmelerinin çok önemli olduğunu ve benzer yöndeki buluşmaları tekrarlayacaklarını duyurdu.

Fikir ve Sanat Eserleri Hukuku
BÜLENT POLAT: SÖZLEŞMELERDE KALEM OYNATAMIYORUZ…

Bir dönem ekranlarda fırtınalar estiren Avrupa Yakası dizisinin sevilen karakteri Şesu ile büyük beğeni kazanan Bülent Polat, oyunculukta karşılaştığı hukuki sorunlara değindiği konuşmasında, 2007 yılında dramatik oyunculuğa yönelmek için gittiği Los Angeles’ta yaratıcı fikir üretmenin çok önemli olduğunu fark ettiğini, senaryo yazarken ister istemez başka eserlerden etkilendiğini, benzerliğin sınırlarının belirsiz olduğunu, bu nedenle öncelikle eser sahiplerinin hakları konusunda bilgi edinmenin çok önemli olduğuna değindi. Türkiye’de dizi yapımlarında icracı sanatçı olan oyuncuların haklarının korunmadığını, sözleşmelerde kalem oynatamadıklarını ifade eden Polat, doğaçlama yapan bir oyuncu olarak yaratıcı sürecin bir parçası oldukları halde haklarını almakta zorlandıklarını söyledi.

BERCESTE GÜLÇİN ÖZDEMİR: BİLİNÇ DÜZEYİ ARTTIRILMALI…

İstanbul Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Berceste Gülçin Özdemir ise, Türk sinemasının kadın yönetmenleri hakkında yaptığı araştırma sonuçlarını paylaştığı sunumunda vizyona girmiş sinema filmlerinde kadın yönetmen oranının erkek yönetmenlere oranla çok düşük olduğunu, literatürde kadın yönetmenler hakkında kitap olmadığını ve kadın karakterlerin kamusal alanda hep güçsüz rollerde kurgulandığını aktardı. “Türk Sinemasının Kadın Yönetmenleri Konuşuyor” isimli kitabında 2000’li yıllarda eser vermiş 40 kadın yönetmenden 20’sine güçlükle ulaşabildiğini, set görüntülerini fotoğraf olarak kitabında paylaşmakta alınması gereken izinler hakkında büyük zorluk çektiğini dile getiren Özdemir, Fikir ve Sanat Eserleri Hukuku’nun ilgili alanlarda ders olarak okutulması ve bilinç düzeyinin arttırılması gerektiğini belirtti.

MİRAY AKOVALIGİL: HAYALLERİNİZDEN VAZGEÇMEYİN VE KENDİNİZİ İHMAL ETMEYİN…

Ünlü komedyen Av. Miray Akovalıgil de çok yönlü hayat hikâyesini anlattığı sunumunda şunları söyledi: “Esasen konservatuvara gitmek istedim, fakat annem önce meslek sahibi olmamı ve ‘altın bileziği’ takmamı istedi. Duruşma salonunda bir nevi sahne olduğunu düşünerek hukuk fakültesini bitirdim. 2006 yılında kendimi havalı hukuk bürolarından birinde, günde 20 saat avukatlık ve tercümanlık yaparken buldum. Ancak bir noktada iş çok ağır gelmeye başladı. Bir gün patron çağırdı, terfi beklerken kovuldum. Patronum; ‘Evet çok para kazandırıyorsun ama bizi korkutuyorsun. Çok öfkeli bir insan oldun’ dedi. Elimde bir kutu, koskoca iş kulesine bakakaldım aynı filmlerdeki gibi. O anda kendime vakit ayırmaya karar verdim. Tabi para kazanmak için serbest avukatlık yapmaya başladım, ancak 20 saatlik iş yoktu. Ne yapmak istediğimi sorguladım ve çocukluk hayalim aklıma geldi. Kazandığım her para ile oyunculuk seminerlerine katıldım. Stand up yapan birini kıskanarak, o yapabiliyorsa ben de yaparım dedim ve BKM Mutfak’ta ‘Açık Mikrofon’ gecelerine katıldım. Sosyal medyada komik videolar yayınlamaya başladım. Avukatlık bitti, bir dizide rol almaya başladım. Dizi de bitince 2017 sonunda yine işsiz kaldım. Para yok, aklıma yine avukatlık geldi. Bu defa avukatlıktan para ve güç alabilirim, oyunculuk da yapabilirim dedim. Çok yönlülüğü araştırdım. Çok yönlü olmak istiyorsanız; zamanı verimli kullanmalı, iş planı yapmalı, ajanda kullanmalı, her gün kendinize yatırım yapabileceğiniz ritüelleriniz olmalı. Yine çok çalışıyorum ama hem avukatlık hem oyunculuk yapabiliyorum. Hayallerinizden vazgeçmeyin ve kendinizi ihmal etmeyin.”

EMRE GÖKYAYLA: FİKİR VE SANAT ESERLERİ HUKUKU’NUN İKİ MİLADI VAR…

Daha sonra söz alan Fikir ve Sanat Eserleri Hukuku alanında pek çok eser sahibi Prof. Dr. Emre Gökyayla, konuşmasında sektör temsilcilerinden aktarılan hukuki sorunlara değindi. Hangi sektörde olursa olsun hakim konumda olanın güçsüz konumda olana sözleşme şartlarını dayattığını, müzakere edilememiş sözleşme şartlarının genel işlem şartı kurallarına göre denetlenmesi gerektiğini belirten Gökyayla; Fikir ve Sanat Eserleri Hukuku’nun iki miladı olduğunu, ilk miladın matbaanın icadı, ikincisinin ise içinde olduğumuzdan dolayı farkında olmadığımız internetin hayatımıza girmesi olduğunu kaydetti. Emre Gökyayla, sözlerini şöyle sürdürdü:

BU CEKET, BU BEDENE DAR GELİYOR…

“Mevzuat bakımından birçok ülke, müstakil eser sahipliğini düşünerek kanunlarını hazırlamıştır. Ancak birlikte eser sahipliğine çok daha fazla rastlanmaktadır. Keza kanunumuzun hazırlandığı dönemde bağımsız eser üretileceği fikri ön planda idi. Bugün çok az eser tek başına üretiliyor. Birçok eser, bağımlı çalışan ile ya da ekip çalışması ile hazırlanıyor. Kanunlarımız buna pek uygun değil. Bu ceket, bu bedene dar geliyor. Kanunlarımız kazuistik olduğundan, içtihat ve yorum ile somut olaya uygulanamıyor. Somut olay özelinde karşılaşılan sorunlarda hakimlere daha geniş yorum ve takdir yetkisi verilmesi, bu ihtiyacı giderir.”

ETKİNLİKLER DEVAM EDECEK…

Fikir ve Sanat Eserleri Hukuku’nda uzun yıllardır çalışan İstanbul Barosu Fikri ve Sınai Haklar Komisyonu Başkan Yardımcısı Av. Oğuz Müftüoğlu, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun ülkelerin kültür politikasını şekillendirdiğini, bu nedenle yeni kanun tasarısı taslağına komisyon olarak katkıda bulunmak istediklerini dile getirerek, sanatçılar ile hukukçuların buluşacağı birçok etkinliğe komisyon olarak ev sahipliği yapacaklarını duyurdu.

İstanbul Barosu Fikri ve Sınai Haklar Komisyonu’nun düzenlediği panele; Komisyon Başkanı Av. Dr. Tamer Pekdinçer, Başkan Yardımcısı Av. Oğuz Müftüoğlu, Oyuncu Bülent Polat, Yönetmen-İstanbul Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Berceste Gülçin Özdemir, Komedyen-Av. Miray Akovalıgil, Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emre Gökyayla, Av. İrem Toprakkaya Babalık, Dr. Öğretim Üyesi Eda Giray, Av. Deniz Merve Ersoy Pınar ve birçok meslektaş katılım gösterdi…
İstanbul 1. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi Hakimi Şule Binnaz Aydın, Fikir ve Sanat Eserleri Hukuku’nda uzun yıllardır faaliyet gösteren Av. Oğuz Müftüoğlu’na teşekkür belgesi verdi…
İstanbul Barosu Fikri ve Sınai Haklar Komisyonu Başkanı Av. Dr. Tamer Pekdinçer…
]]>
https://www.kadikoylife.com/sanatcilar-fikir-ve-sanat-eserleri-hukukundan-dogan-sorunlarini-paylasti/feed/ 0
İstanbul Kadıköy Lisesi’nde mezuniyet coşkusu https://www.kadikoylife.com/istanbul-kadikoy-lisesinde-mezuniyet-coskusu-2/ https://www.kadikoylife.com/istanbul-kadikoy-lisesinde-mezuniyet-coskusu-2/#respond Wed, 19 Jun 2019 08:18:49 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52261 Kadıköy Moda’da kapılarını ilk kez 1957 yılında eğitim ve öğretime açan köklü bir kurum İstanbul Kadıköy Lisesi… Eski adıyla Kadıköy Kız Lisesi’nin geçmişteki yurt içi ve yurt dışı başarıları, yetişirdiği öğrencileriyle temeli sağlam olan bir camia…

Bahçesinde Mahmut Muhtar Paşa Köşkü’nün bulunduğu tarihi mekânda, 18 Haziran 2019 Salı akşamı adeta görsel bir şölen yaşandı. İstanbul Kadıköy Lisesi, 2018-2019 Eğitim ve Ögretim Dönemi Mezuniyet Töreni ile öğrencilerini uğurladı. Sunuculuğunu müzik öğretmeni Gürcan Erdaş’ın, açılış konuşmalarını Okul Müdürü Mustafa Yavuz ile 12. Sınıflar Müdür Yardımcısı Fatma Solmaz Oğuz’un yaptığı törende öğrencilere mezuniyet belgeleri, dört yıl boyunca emek veren öğretmenleri tarafından verildi.

DUYGU YÜKLÜ ANLAR YAŞANDI…

Okul mezuniyet kütüğüne plaket çakılması, sancak devri, okul meclis başkanı ve dereceye giren öğrencilerin konuşmaları, Okul Aile Birliği’nin ikramları, velilerin coşkuları, yemek ve müzik ile devam eden gecenin sonunda öğrenciler, okudukları sınıflara anılarıyla gözyaşlarını bırakarak İstanbul Kadıköy Lisesi’nden ayrıldı. Törenin başlangıcındaki saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın coşkusu, gecenin iz bırakan anlamlı bir zaman dilimiydi.

istanbul kadıköy lisesi
]]>
https://www.kadikoylife.com/istanbul-kadikoy-lisesinde-mezuniyet-coskusu-2/feed/ 0
İstanbul Kadıköy Lisesi, Cemal Reşit Rey’de! https://www.kadikoylife.com/istanbul-kadikoy-lisesi-cemal-resit-reyde/ https://www.kadikoylife.com/istanbul-kadikoy-lisesi-cemal-resit-reyde/#respond Fri, 14 Jun 2019 09:48:33 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52193 İstanbul Kadıköy Lisesi Basın Yayın ve İletişim Kulübü, 2018-2019 eğitim ve öğretim yılının son gününde İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından organize edilen “İstanbul Öğretmen Akademileri Son Ders ve Kapanış” etkinlikleri çerçevesinde açılan Okul Dergileri Sergisi’ne katıldı. İstanbul ilçelerindeki okulların çeşitli yayınlarının sergilendiği etkinlik, Cemal Reşit Rey Sergi Salonu’nda gerçekleştirildi.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerinden Mahmut Bıyıklı, organizasyon hakkındaki düşüncelerini şöyle aktardı: “Okullarda dergi kültürünü geliştirmek, dergileri gündeme getirmek ve yeni yazarların keşfedilmesini sağlamak amacıyla Okul Dergileri Projesi’ni geliştirdik. Sonraki yıllarda büyük etkinliklerle okul dergiciliğinin gündeme geleceğine, daha çok ses getireceğine inanıyoruz. Bugün gerçekleşen sergide çok nitelikli dergilerle karşılaşmak bizi çok sevindirdi. Öğrencilerimizin gözündeki heyecan görülmeye değerdi. ‘Her okula bir dergi, her okul bir dergidir’ sloganıyla bütün okullarımızı bu güzel faaliyete davet ediyoruz.”

Cemal Reşit Rey

Yine etkinlik koordinatörlerinden Fatma Kevser Sümer de düşüncelerini “Programa dahil edilen bu serginin önümüzdeki ay ve yıllarda da aynı coşkuyla devam edeceğine inanıyorum” şeklinde paylaştı. Etkinlikte İstanbul Kadıköy Lisesi’ni Basın Yayın ve İletişim Kulübü Rehber Öğretmeni Nusret Karaca ile kulüp öğrencilerinden Eylül Temur, Sude Can, Tülin Özge Karay, Semih Bozkurt, Simay Kerimoğlu, Ekrem Köşk, Halil İbrahim Öztürk adlı öğrenciler temsil etti.

Fotoğraflar: Sude CAN

]]>
https://www.kadikoylife.com/istanbul-kadikoy-lisesi-cemal-resit-reyde/feed/ 0
Cumhuriyet Korosu 10 yaşında! https://www.kadikoylife.com/cumhuriyet-korosu-10-yasinda/ https://www.kadikoylife.com/cumhuriyet-korosu-10-yasinda/#respond Thu, 13 Jun 2019 19:57:09 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52187 Kadıköy Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren, TRT sanatçılarından Serap Kuzey yönetimindeki Türk Sanat Müziği Cumhuriyet Korosu, 10. kuruluş yıldönümünü Caddebostan Kültür Merkezi’nde verdikleri konserle kutladı. Koronun konserinin ardından, geceye katılan Türk Sanat Müziği’nin tanınmış sanatçıları Çiğdem Kırameroğlu Yarkın, Derya Derin, Esra İçöz, Mehmet Özkaya ve Nusret Yılmaz, söyledikleri şarkılarla koronun 10. kuruluş yıldönümüne destek verdiler.

Serap Kuzey, koroları destekleyen Kadıköy Belediyesi’ne, geçmiş dönem belediye başkanlarına ve Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı’na teşekkür ederken, kuruluşlarına ve sonrasındaki çalışmalarına destek veren Kadıköy Belediyesi Gönüllü Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Nesibe Müsevitoğlu ile geceye katılan sanatçılara 10. yıl anısına birer teşekkür plaketi verdi. Cumhuriyet Korosu’nun 10. yıl kutlama konserinde Mithat Özyılmazer, Turhan Taşan, Bilge Özgen, Füsun Batum, Işıl Ay, Atilla Yelken, Esra Bozkurt İrikaya, Cihat Hırçın, Sertaç Tezeren gibi çok sayıda sanatçı, Şef Serap Kuzey’i yalnız bırakmadılar. Gece, tüm sanatçıların birlikte söyledikleri İzmir Marşı ile sona erdi.

Cumhuriyet Korosu

Ses sanatçısı olan ve emekli olduktan sonra birikimini Kadıköy Belediyesi Gönüllü Merkezi bünyesinde kurduğu Türk Sanat Müziği Cumhuriyet Korosu aracılığıyla müzikseverlerle paylaşan Serap Kuzey, geçtiğimiz yıl belediye bünyesinde pop müzik alanında ikinci korosunu da hayata geçirdi.

]]>
https://www.kadikoylife.com/cumhuriyet-korosu-10-yasinda/feed/ 0
İstanbul Kadıköy Lisesi’nde yaz eğitimi https://www.kadikoylife.com/istanbul-kadikoy-lisesinde-yaz-egitimi/ https://www.kadikoylife.com/istanbul-kadikoy-lisesinde-yaz-egitimi/#respond Thu, 13 Jun 2019 13:10:36 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52181 İstanbul Kadıköy Lisesi, geçen yaz döneminde olduğu gibi bu yaz da önümüzdeki eğitim ve öğretim yılının hedefleri doğrultusunda çalışmalara erken başladı. Okul yönetimi ve öğretmenlerin de desteklediği çalışmayı, okulun matematik öğretmenlerinden Coşar Avur koordine ediyor. Gönüllü öğrenciler, ücretsiz düzenlenen kurslara “Hedef 2020” parolasıyla hazırlanıyor. 12. sınıfa yeni geçen öğrenciler, havaların sıcaklığına ve 2018-2019 Eğitim ve Ögretim Yılı’nın yorgunluğuna aldırmadan, kurslara hemen her gün eksiksiz ilgi gösteriyor.

İstanbul Kadıköy Lisesi Matematik Öğretmeni Coşar Avur, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Gençlerimiz için 2020 YKS çalışmalarına erken başlayarak bir anlamda onların yükünü hafifletmek, zorlu maratonda zaman ayarlamasıyla rahat bir sınav geçirmelerine katkı sağlamayı hedefledik” diyerek, öğrencilerin gösterdikleri ilgi ve performanstan memnun olduğunu dile getirdi.

istanbul kadıköy lisesi
İstanbul Kadıköy Lisesi, geçen yaz döneminde olduğu gibi bu yaz da önümüzdeki eğitim ve öğretim yılının hedefleri doğrultusunda çalışmalara erken başladı.
]]>
https://www.kadikoylife.com/istanbul-kadikoy-lisesinde-yaz-egitimi/feed/ 0
Mario Levi’den “Bir Cuma Rüzgârı Kadıköy” https://www.kadikoylife.com/mario-leviden-bir-cuma-ruzgari-kadikoy/ https://www.kadikoylife.com/mario-leviden-bir-cuma-ruzgari-kadikoy/#respond Wed, 12 Jun 2019 18:22:43 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52175 Tarihe tanıklık etmiş bir kent olan İstanbul’u anlatırken, ona bu tanıklıkta daima yol arkadaşlığı etmiş Kadıköy’den bahsetmemek tarihi yanıltmak olur kuşkusuz… Bu yol arkadaşlığında İstanbul’u yazan birçok değerli kalemin Kadıköy’de yaşamış ve hala yaşıyor olmasının payı büyük… Kadıköy Life sayfaları bu defa tarihe not düşen bir Kadıköy duayeni Mario Levi için aralanıyor. Yepyeni Kadıköy kitabıyla, okuyucuyu bir cuma günü Kadıköy’de misafir ediyor değerli yazar, beni ise rüzgârlı bir akşamüstü Moda’daki evinde… Mario Levi ile Moda’dan dünyaya bakıyor, İstanbul’u konuşuyoruz.

“Neler yapıyor bugünlerde Mario Levi?” diyerek başlıyorum söze. Oldukça üretken olan bir yazardan alınabilecek yegâne cevabı alıyoruz: “Bugünlerde işini ciddiye alan her romancı gibi yeni bir roman yazıyorum.” Levi’nin Kadıköy üzerine yazdığı son romanı “Bir Cuma Rüzgârı Kadıköy”, esasında 7 cilt olarak hazırlanacak bir serinin ilki… İstanbul’un başka semtlerinde geçecek serinin diğer kitapları ise neredeyse hazır: “Sırada Şişli kitabı var. Ardından onu Eminönü ve Beyoğlu kitapları izleyecek. Bunlar hazır olanlar… Kalan üç kitap ise Adalar, Suriçi yani Balat, Ayvansaray ve Anadolu Yakası’nın Boğaz şeridinde geçecek. Ancak bu kitapların hiçbiri birbirinin devam değil, hepsinde bambaşka hikâyeler var. Devamlılık sadece insan öyküleri üzerine, karakterler tamamen farklı. İstanbul, tarihi dokusu olan derin bir şehir… Bu anlamda okuyucu, insan hikâyeleri aracılığıyla İstanbul’a da şahitlik edecek.”

Mario Levi
GİTMEYİ DEĞİL, KALMAYI SEÇEN KARAKTERLER…

“Bir Cuma Rüzgârı Kadıköy”, tek bir cuma günü sabahın erken saatlerinden gece geç saatlere kadar Kadıköy’ün farklı hikâyelerine doğru bizleri bir yolculuğa çıkarıyor. Farklı yaş, inanç ve dinlere sahip bu insanlar, hayata aynı semtten ama bambaşka pencerelerden bakıyor. Mario Levi, şöyle anlatıyor kitapta yer alan karakterleri: “Okuyucu bir yandan yaşlanmış eski bir kemancının hayatına tanıklık ederken, öte yandan 50’li yaşlarda işini kaybetmiş bir bankacının yaşadığı bunalımı görüyor. Diğer taraftan, yaşlanmış ve ordudan atılmış bir deniz subayına dönüyor gözler, oradan da Bursa’dan İstanbul’a gelmiş genç bir kadının hayata tutunma çabası… Daha ötede bir dövmeciyi tanıştırıyorum sizlerle, yönümüzü biraz çevirince işinde başarılı olmuş ama kızıyla problemlerini bir türlü aşamayan bir kadının hayatına tanıklık ediyorsunuz. Farklı statüde olan bu insanlar, yaralarını sarmak için sıkı sıkı tutunuyor hayata. Hiçbiri yaşam mücadelesinden kaçmış ve kaybetmiş karakterler değil. Hayata tutunuyor ve kendilerini var etmek için bir çaba gösteriyorlar. Bazen de kendileri için o kadar anlamlı işler yapıyorlar ki, bu yaralarıyla yaşamayı da öğreniyorlar. Kısacası gitmeyi değil, kalmayı seçmişler.”

“KADIKÖY’DE KOZMOPOLİT BİR YAPI HÂKİM”

Kendisini bir Kadıköy aşığı olarak tanımlayan Mario Levi’ye göre; “Kadıköy topyekûn aydın bir semt… Gerçek Kadıköylüleri kesinlikle aydın insanlar olarak tanımlıyorum. Ve ayrıca Kadıköy’e gelenler de bu havaya uyum sağlıyor. Uyum içinde olmayıp, burayı sevmeyenin gelmesi de mümkün değil zaten. ‘Kadıköylü olmak’ diye tabir edilen bir Kadıköylülük kimliği var kesinlikle. Aydın, duyarlı ve hatta romantik insanlar Kadıköylüler… Tüm bu özelliklerde Kadıköy’ün eski bir yerleşim yeri olmasının ve kozmopolit yapısının da payı oldukça büyük. Farklı inanç ve görüşteki birçok insanı bağrında taşıyabilmiş. İstanbul’un bugün en aydın semtleri ve ilçeleri, geçmişinde mutlaka kozmopolit bir yapı olan bölgelerdir. Şişli, Beşiktaş ve Beyoğlu’nu da bu anlamda örnek gösterebiliriz.”

Bir Cuma Rüzgarı Kadıköy
“KÜLTÜR-SANAT FAALİYETLERİ DAHA DA ARTMALI”

Kadıköy’de son yıllarda giderek artan kültür-sanat faaliyetlerini de değerlendiren Levi, bu anlamda dergimize şunları aktarıyor: “Kadıköy’de çok fazla kültür-sanat faaliyeti var ve bence dahası da olmalı. Çünkü Kadıköy bunu kaldırır. Bildiğim kadarıyla bugünlerde irili ufaklı 50’den fazla tiyatro topluluğu bulunuyor. Tiyatronun uzun bir kriz sürecinin ardından yeniden Kadıköy’de canlandığını görmek beni mutlu ediyor. Bunun yanında çok fazla sanat galerileri ve kitap kafeler açıldı. Hepsi önemli gelişmeler… Festival sayıları daha da artabilir. Kadıköylüler olarak yenilikleri merakla bekliyoruz.”

“BİZ BİR GÖÇ ÜLKESİYİZ”

Diğer taraftan yepyeni bir kitap dizisine daha başlayan Mario Levi, bu yeni kitabında 16. yüzyılda İspanya’dan İstanbul’a göçü anlatıyor. “Çok seviyoruz biz göç hikâyelerini değil mi?” diye giriyorum araya, “Evet” diyor Levi: “Seviyoruz, çünkü biz bir göç ülkesiyiz. İstanbul’da üç kuşaktır yaşayan her ailenin tarihinde mutlaka bir göç hikâyesi vardır. Kafkasya, Rumeli, Anadolu hiç fark etmez. Başka bir yere ait olan insanlar, İstanbul’a girdi yüzyıllar boyunca. Hâlâ da devam ediyor bu süreç. Tarihe baktığımızda İstanbul sadece Türkiye’den değil, dünyanın birçok ülkesindeki insanları kabul ederek bağrına bastı. Bu yüzden göç hikâyelerini seviyoruz, ruhlarımıza hitap ediyor. Mesela bugünlerde çok sayıda Suriyeli göçmeni ağırlıyoruz. Yıllar sonra da onların hikâyelerini yazacak birileri mutlaka çıkacaktır.”

“BİR TEK İSTANBUL YOK”

Son olarak İstanbul kent kimliğini konuşuyoruz. “Herkesin biraz kafası karışık bu konuda malum, İstanbul’un da dâhil” diyor ve bırakıyorum sözü Mario Levi’ye: “İstanbul’un kafasının karışık olmasının temel nedeni, bir tek İstanbul’un olmaması. İstanbul diye bir şehir var, evet ama içine girdiğinizde birden çok İstanbul olduğunu görüyorsunuz. Her semtte de bambaşka dünyalar var. Bugün artık homojen bir İstanbul kimliğinden bahsetmek hiç kolay değil. Bu sebeple şartları çok fazla zorlamamak gerektiği kanaatindeyim. Farklılıkları olumsuz olarak değerlendirmiyorum ama bana kalırsa güzel bu yapı… Herkes kendisine uygun hayat görüşü, siyasi yapısı gibi faktörleri göz önünde bulundurarak bazı semtleri seviyor ve oralarda kendine bir yaşam kuruyor. Benim aşık olduğum İstanbul’un en güzel semti olarak nitelendirdiğim Kadıköy’ü sevmeyenler çok. Ben de Fatih’i sevmiyorum mesela. Saygılı olmak lazım… Bunun yanında yeni İstanbul’u da bir türlü sevemiyorum. Hani şu büyük büyük plazaların dikildiği yeni semtler… Mecbur olmadıkça yaşamam sanırım oralarda. İşte İstanbul’un kafası bu yüzden çok karışık, böyle de devam edecek gibi gözüküyor.”

]]>
https://www.kadikoylife.com/mario-leviden-bir-cuma-ruzgari-kadikoy/feed/ 0
Kadıköy’e yeni bir soluk: [mecra] salon https://www.kadikoylife.com/kadikoye-yeni-bir-soluk-mecra-salon/ https://www.kadikoylife.com/kadikoye-yeni-bir-soluk-mecra-salon/#respond Wed, 12 Jun 2019 11:45:22 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52167 Kadıköy’de 2017’de kapılarını açan [mecra], semtte nefes alınabilecek yeni katını kullanıma sunuyor: [mecra] salon

21 Haziran Cuma akşamı düzenlenecek açılış partisiyle ilk yaşına “merhaba” diyecek olan [mecra] salon, sağladığı alanla birlikte misafirlerine çeşitli performans, parti, atölye, söyleşi, gösterim ile sergileri keşfetme ve hayata geçirme olanağı verecek.

[mecra] salon; Enes Alba, Ömer Tevfik Erten, Ali Murat Gali, Ekin Keser ve Özgürcan Taşçı’nın katılacağı “Salon w./ Proud & Pride” isimli karma sergiyle saat 20.00’de kapısını açacak. Sergi ile kokteyl devam ederken Barış Demirel ve Stiff Wiles’ın akustik performanslarının olacağı açılış gecesi, [mecra] teras’ta “Summer Night Sessions” partisiyle devam edecek.

[mecra]
]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoye-yeni-bir-soluk-mecra-salon/feed/ 0
Dr. Arif Şanlı Musiki Derneği’nden Yaz Konseri https://www.kadikoylife.com/dr-arif-sanli-musiki-derneginden-yaz-konseri/ https://www.kadikoylife.com/dr-arif-sanli-musiki-derneginden-yaz-konseri/#respond Tue, 11 Jun 2019 18:21:40 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52133 Anadolu Yakası’nın müzik kültürüne renk katmayı 25 yıldır sürdüren Dr. Arif Şanlı Musiki Derneği Türk Sanat Müziği Korosu, muhteşem bir Yaz Konseri verdi. Ataşehir Kültür Merkezi’nde 10 Haziran Pazartesi akşamı gerçekleşen konseri 500’den fazla davetli izledi. Dr. Arif Şanlı Musiki Derneği’nin Çağdaş Suseven yönetimindeki Türk Sanat Müziği Korosu’nun performansı, izleyenler tarafından son derece başarılı bulundu.

SELAMİ ŞAHİN, HALİL KARADUMAN ŞARKILARI…

Sunuculuğunu düzgün Türkçesi ile Emine Şanlı’nın yaptığı gecenin konsepti, Selami Şahin ve Halil Karaduman şarkıları üzerineydi. Çağdaş Suseven yönetimindeki Dr. Arif Şanlı Musiki Derneği Türk Sanat Müziği Korosu’nu oluşturan üyeler, bireysel ve ikili düetler şeklinde sahne alarak performanslarını sergiledi.

Arif Şanlı Musiki Derneği
KONUK SANATÇI MURAT SEÇKİN…

Türk Sanat Müziği’nin bir başka başarılı ismi Murat Seçkin, gecede konuk sanatçı olarak sahne aldı ve iki şarkı seslendirdi. Seçkin’in seslendirdiği ikinci şarkı, “Ben Senin Değerini Gittiğinde Anladım” adını taşıyordu. Bu şarkıyı Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e ithaf ettiğini açıklayan sanatçı, “O’nu özellikle bugünlerde ne çok arıyoruz” şeklinde konuştu.

ÇAĞDAŞ SUSEVEN ÜÇ ŞARKI SESLENDİRDİ…

Yaklaşık üç saat süren konserin sonunda Dr. Arif Şanlı Musiki Derneği Türk Sanat Müziği Korosu’nu yöneten Çağdaş Suseven, konukların ısrarına dayanamayarak üç şarkı seslendirdi. Suseven, uzun zamandır üzerinde çalıştığı ve konserin ardından saatler gece yarısını gösterdiğinde ilk kez YouTube ve radyoalarda yayınlanmaya başlayacak olan “Leyla” isimli şarkısı için yaptığı remix çalışmayı ise seslendirmedi.

çağdaş suseven
Dr. Arif Şanlı, gecede yaptığı konuşmada “Bu konserin gerçekleşmesinde büyük katkıları olan sanatçımız Çağdaş Suseven’e, özeveriyle çalışan müzisyenlerimize ve koristlerimize teşekkür ederim. Fakat en büyük teşekkürüm, bizlerin sizlerle buluşmasını sağlayan Ataşehir Belediyesi’nedir. Onlar bu alanları tahsis etmeseler, sizlerle bu buluşmayı sağlayamayacaktık” ifadelerini kullandı…
Dr. Arif Şanlı, konuklarla tek tek ilgilenerek özellikle ev hanımlarının müzikle uğraşmaları tavsiyesinde bulundu. Aralarında Hatice Bozkurt’un da yer aldığı Mithat Paşa Meslek Lisesi mezunlarından oluşan bir grup, gelecek dönem Dr. Arif Şanlı Musiki Derneği Türk Sanat Müziği Korosu’na katılma kararı aldıklarını açıkladılar…

]]>
https://www.kadikoylife.com/dr-arif-sanli-musiki-derneginden-yaz-konseri/feed/ 0
İstanbul Kadıköy Lisesi’nden yeni yapıt: İKL BÜLTEN https://www.kadikoylife.com/istanbul-kadikoy-lisesinden-yeni-yapit-ikl-bulten/ https://www.kadikoylife.com/istanbul-kadikoy-lisesinden-yeni-yapit-ikl-bulten/#respond Tue, 11 Jun 2019 13:25:54 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52146 İstanbul Kadıköy Lisesi Basın Yayın ve İletişim Kulübü, 2018-2019 Eğitim ve Öğretim Yılı kapanırken dahi çalışmaya hız kesmeden devam ediyor. Eğitsel kulüp çalışanları, öğretmenleri Nusret Karaca rehberliğinde okul kütüphanesinde toplanarak yıl boyu gerçekleştirdikleri çalışmaları değerlendi.

Kulüp son olarak, üyelerinden 12-B sınıfı öğrencileri Duygu Sargıner, Rümeysa Sezdirmez ve Eda Yendi’nin projesini hayata geçirdi. “İKL BÜLTEN”; sanat, edebiyat, bilim, tarih, spor gibi konularla dopdolu bir içeriğe sahip. Basın Yayın ve İletişim Kulübü ayrıca, “Okulumuzun Tarihçesi” adlı çalışmasını da kaynaklar göstererek güncelledi ve tekrar çoğalttı.

Kadıköy Lisesi
İstanbul Kadıköy Lisesi Basın Yayın ve İletişim Kulübü, 2018-2019 Eğitim ve Öğretim Yılı kapanırken dahi çalışmaya hız kesmeden devam ediyor…
]]>
https://www.kadikoylife.com/istanbul-kadikoy-lisesinden-yeni-yapit-ikl-bulten/feed/ 0
Murat Seçkin: Atam gittiğinde anladım! https://www.kadikoylife.com/murat-seckin-atam-gittiginde-anladim/ https://www.kadikoylife.com/murat-seckin-atam-gittiginde-anladim/#respond Tue, 11 Jun 2019 08:32:46 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52140 Türk Sanat Müziği’nin güçlü seslerinden Murat Seçkin, geçtiğimiz akşam Ataşehir Kültür Merkezi’nde gerçekleşen bir konsere konuk sanatçı olarak katıldı. Çağdaş Suseven yönetimindeki Dr. Arif Şanlı Musiki Derneği Türk Sanat Müziği Korosu, Yaz Konseri için yaklaşık 500 davetlinin karşısına çıktı. Konserin ortalarında Çağdaş Suseven’in Murat Seçkin’i anons ederek sahneye davet etmesiyle iki şarkı seslendiren sanatçı, konuklardan büyük alkış aldı.

Arif Şanlı Musiki Derneği

Özellikle ikinci şarkısını Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’e ithaf ettiğini dile getiren Murat Seçkin; “Bugünlerde O’na ne çok ihtiyacımız var. Her ortamda O’nu ne çok arıyoruz” dedi. Koristlerle birlikte konukların da büyük bir coşkuyla eşlik ettiği şarkının sözleri şöyle başlıyor: “Aşkımız ne güzeldi, gittiğinde anladım. Pişmanlıklar faydasız, gittiğinde anladım. Seni çok sevdiğimi, kalbimdeki yerini, sen gittiğinde anladım.”

16 HAZİRAN’DA TÜRKAN SAYLAN’DA…

Şarkının tekrarını isteyen konuklara bir mesaj veren Seçkin; “Çok isterdim ancak ben buraya misafir olarak geldim. 16 Haziran’da Maltepe Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde özel bir konserimiz var. Kızıltoprak Musiki Derneği olarak ‘Yeşilçam’dan Nostaljiye’ başlığını taşıyan bu konserde hep birlikte seslendireceğiz. Hepiniz davetlimsiniz” açıklamasında bulundu.

murat Seçkin
]]>
https://www.kadikoylife.com/murat-seckin-atam-gittiginde-anladim/feed/ 0
“Benim Komşum Tiyatro” mezunlarını verdi https://www.kadikoylife.com/benim-komsum-tiyatro-mezunlarini-verdi/ https://www.kadikoylife.com/benim-komsum-tiyatro-mezunlarini-verdi/#respond Thu, 30 May 2019 10:53:26 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52067 Kadıköy Belediyesi ve Kadıköy Tiyatroları Platformu işbirliğiyle gerçekleşen “Benim Komşum Tiyatro” programı, üçüncü dönem mezunlarını verdi. Programa katılan 240 mahalleliye, Barış Manço Kültür Merkezi’nde düzenlenen bir törenle katılım belgeleri verildi.

Benim Komşum Tiyatro
500’ÜN ÜZERİNDE KİŞİ MEZUN OLDU…

Kadıköy’ün kültür-sanat politikalarına katkıda bulunmayı ve bilinçli bir seyirci oluşturmayı hedefleyen, 20 tiyatro grubunun katılımıyla hayata geçirilen “Benim Komşum Tiyatro” projesinden, 3 yılın sonunda toplam 555 kişi mezun oldu. Mahallelilerle tiyatroyu buluşturan projede tiyatronun nasıl doğduğu; tiyatronun dünü, yarını; dekorun, kostümün, ışığın, müziğin işlevi; bir oyuncunun hazırlığı gibi tiyatroya ilişkin konularda katılımcılara bilgi verildi ve tiyatronun farklı alanlarından sanatçılar seminerler düzenledi.

SAHNE HEYECANINI TECRÜBE ETTİLER…

Tiyatroların yerleşik mekânlarında gerçekleşen çalışmalarda komşular, sanatın ustalarını tanırken, ülkemizde perde açan tiyatroları da öğrendi. Seminer ve atölyelerle zenginleşen “Benim Komşum Tiyatro” çalışmaları, katılımcıların prova sürecini tecrübe etmeleri ve sahne heyecanını yaşamaları için ortaya koydukları bir ürünle son buldu.

]]>
https://www.kadikoylife.com/benim-komsum-tiyatro-mezunlarini-verdi/feed/ 0
Kozyatağı Kültür Merkezi’nde solistler geçidi https://www.kadikoylife.com/kozyatagi-kultur-merkezinde-solistler-gecidi/ https://www.kadikoylife.com/kozyatagi-kultur-merkezinde-solistler-gecidi/#respond Wed, 22 May 2019 20:27:05 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52003 Kozyatağı Kültür Merkezi Gönül Ülkü ve Gazanfer Özcan Sahnesi, geçtiğimiz akşam Lions 118-Y İstanbul Anadolu Yakası Yönetim Çevresi Federasyonu Başkanı Ertuğrul Yıldız’ın önderliğinde muhteşem bir konsere ev sahipliği yaptı. Şef İlter Burak Kalay yönetimindeki koronun performansı beğeniyle karşılanırken, gecede adeta solistler geçici yaşandı.

Konserin en renkli anlarından biri, solistlerden Öznur Şimşek’in sürpriz yaparak Ertuğrul Yıldız ile düet yapması oldu. Ses tonunun naifliğiyle Sezen Aksu’yu andıran Şimşek, daha sonra “Belalım” şarkısını seslendirerek tüm salonda alkış tufanı estirdi. Dinleyiciler, Kozyatağı Kültür Merkezi‘nden ruhlarını müzik ziyafetiyle doyurarak ayrıldı.

Kozyatağı Kültür Merkezi
]]>
https://www.kadikoylife.com/kozyatagi-kultur-merkezinde-solistler-gecidi/feed/ 0
Müzisyen Volkan Kirpik’in korosu Kadıköy’de! https://www.kadikoylife.com/muzisyen-volkan-kirpikin-korosu-kadikoyde/ https://www.kadikoylife.com/muzisyen-volkan-kirpikin-korosu-kadikoyde/#respond Wed, 22 May 2019 15:32:59 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51991 Müziğe çok küçük yaşlarda babasının teşvikiyle ud çalarak başlayan müzisyen Volkan Kirpik, bugünlerde mesleğine profesyonel olarak devam ediyor. Hobi olarak başladığı müziğin konservatuvara kabul edilmesinin ardından işi haline geldiğini ifade eden Kirpik; “Uzun süredir öğretmen olarak çalıştım ama şu sıralarda sadece Moda’daki müzik dershanemde dersler veriyorum. Bunun yanında müzik, hayatımın büyük bir kısmını kaplıyor. Koro çalışmalarım ve sahne hayatım devam ediyor” dedi.

Volkan Kirpik
“ÖĞRENCİLERİMİ ŞARKI SEÇİMLERİNDE ÖZGÜR BIRAKIYORUM”

İşini severek yaptığını belirten sanatçı; “Ama şanslıyım ki işim de beni çok seviyor. 14 yaşımda kanun çalmaya başladım. Bugün birçok müzik aletini çalabilsem de profesyonel olarak ud ve kanun çalıyorum. Bir de şu sıralar Kadıköy Belediyesi desteğinde bir koro çalışmamız var. Koroya katılmak isteyenler, belediyemiz aracılığı ile bizimle iletişime geçebilir. Herhangi bir sınava tabii tutulmadan, sadece heyecan ve yeterli istek olması halinde koroma katılabilirler. Unutmasınlar ki aslında hiç kimsenin sesi kötü değil, sadece yanlış şekilde söylüyorlar. Öğrenmek için de cesaretli olmaları gerekiyor. Ben çalışmalar sırasında öğrencilerimi bir hayli özgür bırakıyorum. İstedikleri parçaları bana sunuyorlar ve en uygun olana birlikte karar veriyoruz. Böylelikle çok farklı türde parçaların olduğu, birleştirici bir çalışma oluyor” şeklinde konuştu.

Volkan Kirpik
KONSER 29 MAYIS’TA!

Müziğin evrenselliğine de vurgu yapan Volkan Kirpik; “Yeni dönemde farklı dillerdeki parçaları da koromuz bünyesine almak istiyoruz. Koro çalışmalarımızda öne çıkan bir diğer detay da çalışmalarımıza çok değerli müzisyenlerin katılıyor olması. Arkadaşlarım koroya destek sunmak adına derslerimizde kendi müzik aletleri ile bulunuyor. Ben de kendi korom dışında Anadolu Yakası’ndaki neredeyse bütün korolara kanunla eşlik ediyorum. Bu dayanışma, koroya katılan arkadaşlar için de nitelikli bir deneyim oluyor. Konserimiz ise 29 Mayıs tarihinde Kadıköy Evlendirme Dairesi’nde olacak. Tüm Kadıköylü müzikseverleri bekleriz” diyerek sözlerini noktaladı. Koro konserlerinde ara ara kendi enstrümantal performanslarını da sergileyen Müzisyen Volkan Kirpik, önümüzdeki eylül ayı içerisinde ilk enstrümantal albümünü çıkarmaya hazırlanıyor.

]]>
https://www.kadikoylife.com/muzisyen-volkan-kirpikin-korosu-kadikoyde/feed/ 0
Sonsuz Döngü Sergisi, Büyük Kulüp’te açıldı https://www.kadikoylife.com/sonsuz-dongu-sergisi-buyuk-kulupte-acildi/ https://www.kadikoylife.com/sonsuz-dongu-sergisi-buyuk-kulupte-acildi/#respond Tue, 21 May 2019 12:48:26 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51960 Ressam Hafize Elibollar Ortaç’ın 9. kişisel resim sergisi “Sonsuz Döngü”, Büyük Kulüp’te düzenlenen kokteyl ile ziyarete açıldı. Sergiye sanatçının dostları, Tatbiki Güzel Sanatlar’dan okul arkadaşları, sanatseverler ve basın mensupları yoğun ilgi gösterdi. Ortaç’ın 37 eserinin yer aldığı sergi, 31 Mayıs 2019 tarihine kadar gezilebilecek.

Sanat yazarı, gazeteci ve eleştirmen Abdülkadir Günyaz, Hafize Elibollar Ortaç’ın sergideki eserleri hakkında şunları söyledi: “Kadın ve nar! Sürprizlere açık iki yaşamsal öğe… Kadın, o müstesna fiziğinin dışında bir nice gizemi de kapsayan, tıpkı nar gibi bir nice çoğalımın da simgesi. Tüm bu tanımlar, Tatbiki Güzel Sanatlar kökenli sanatçı Hafize Elibollar Ortaç’ın Büyük Kulüp’te 16 Mayıs 2019 tarihinde açılan sergisinin ana eksenini oluşturuyor. Bu resimlerde tabi ki sadece kadınlar binbir gizemli nar değil, fakat yaşamın tüm sevincini de öncelikle renklerinde ve anlatımında izlemek mümkün. Yaşam sevinci, sanatçı Hafize Elibollar Ortaç’ın ana konseptini oluşturuyor diyebiliriz.”

SONSUZ DÖNGÜ…

Sergilenen eserlerinde “kadın ve nar” temasını işleyen sanatçı Hafize Elibollar Ortaç ise, varlığımızın gerçeği “Sonsuz Döngü” sergisini şöyle ifade ediyor: “Varoluşumuzda doğum, yaşam ve ölüm, bu döngünün içinde sürer. Sonsuz döngünün içinde yaşam, kendini dünya kurulduğundan beri tekrar etmektedir. Nar; doğum, hayat, çocuk, bolluk, bereket ve ölümün simgesi olarak kullanılmıştır. İran, Urartu, Mezopotamya ve Ege kültüründe edebi kaynaklarda sıkça sözü geçer ve sembolik önemi ön plana çıkar. Narın üzerinden çok sayıda aşk şiiri yazılmıştır. Antik Mısır’da insanlar ölünce yaşamın tekrar etmesi umuduyla narla birlikte gömülürlermiş. Grek mitolojisinde tanrıçalarla özdeşleşmiştir. Rhea, Hera, Aphrodit’le bütünleşmiştir. Demeter ve Persephone ile de birlikte anılır.

TIPKI PARMAK İZİ GİBİ…

Nar ‘kan’ kırmızısıdır, kan yaşamı temsil eder. Bu simge, Titanlar tarafından yaralanan Dionysos’un kanından filizlendiğinin söylenceleri arasındadır. Nar, bu yönüyle ‘savaş kanı’nı simgelemektedir. Kadının üretkenliğinin de simgesidir nar… Bekaretin evlilikte kaybedilmesini simgeler. Kadını temsil eden narın içinde odacıklar, beyaz perdeyle bölünmüş bir aileyi simgelemektedir. Narın her bir tanesi, bir insan gibidir. Hiçbir tanesi diğerlerine benzememektedir. Tıpkı parmak izi gibi… Narın üzerine birçok efsane söylenmiştir. Estetik açıdan narın görselliği, zarafeti, her zaman insanda farklı duygu ve anlamlar yüklemiştir.”

Büyük Kulüp
31 MAYIS’A KADAR GEZİLEBİLİR…

Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu’ndan (Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi) mezun olduuktan sonra İngiltere’de Hastings Güzel Sanatlar Akademisi’nde Prof. Tony Norman ve John Gott Atölyesi’ne misafir öğrenci olarak devam eden, Türkiye’ye döndükten sonra bir süre resim öğretmenliği yapıp, Maltepe’de kendi atölyesini kuran sanatçı Hafize Elibollar Ortaç’ın sergisi, 31 Mayıs 2019 tarihine kadar Büyük Kulüp’te sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.

Tatbiki Güzel Sanatlar’dan dostları, Hafize Elibollar Ortaç’ı Büyük Kulüp’teki dokuzuncu kişisel sergisinde de yalnız bırakmadı…
Hafize Elibollar Ortaç
Kızı Sena Ortaç da bu özel gününde annesinin yanında yer aldı…
]]>
https://www.kadikoylife.com/sonsuz-dongu-sergisi-buyuk-kulupte-acildi/feed/ 0
Çevre Koleji, Milli Mücadele’nin 100. yılını coşkuyla kutladı https://www.kadikoylife.com/cevre-koleji-milli-mucadelenin-yuzuncu-yilini-coskuyla-kutladi/ https://www.kadikoylife.com/cevre-koleji-milli-mucadelenin-yuzuncu-yilini-coskuyla-kutladi/#respond Mon, 20 May 2019 20:57:50 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51945 Eğitim sektöründe 20 yılı aşkın tecrübesiyle Kadıköy’de dünya vatandaşı bireyler yetiştiren Çevre Koleji, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Milli Mücadele’yi başlatmak için 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkış ruhunu, hem velilerine hem de bulunduğu ilçe sakinlerine doyasıya yaşattı.

Çevre Koleji idareci ve öğrencileri, 19 Mayıs Mahallesi’nde okuldan çıkıp Atatürk Caddesi’nde çok büyük bir katılımla yürüyüş gerçekleştirdikten sonra okul bahçesinde törene devam etti. Okul bandosu eşliğinde yapılan coşkulu yürüyüşe havadan polis helikopteri destek verirken, tören vatandaşlar tarafından büyük alkış aldı.

PERFORMANSLAR GÖZ DOLDURDU…

19 Mayıs’ın 100. yılında Bandırma Gemisi olarak tasarlanan sahne platformu, velilerin beğenisiyle karşılandı. Okul öğrencisinin giydiği elbise ve makyaj ile at üstünde okul bahçesinde Mustafa Kemal Atatürk’ü canlandırması ise tüm izleyenleri duygulandırdı. Çevre Koleji Genel Müdürü Leyla Bilgin, “19 Mayıs’ın 100. yılı kutlu olsun” dedikten sonra Lise Müzik Grubu da canlı performansı ile göz doldurdu.

Yazı ve fotoğraflar: Bülent Uluçay / FOTO YURT

Çevre Koleji
]]>
https://www.kadikoylife.com/cevre-koleji-milli-mucadelenin-yuzuncu-yilini-coskuyla-kutladi/feed/ 0
Fenerbahçe Gönüllüleri Fotoğrafçılık Kulübü’nden yedinci sergi https://www.kadikoylife.com/fenerbahce-gonulluleri-fotografcilik-kulubuden-yedinci-sergi/ https://www.kadikoylife.com/fenerbahce-gonulluleri-fotografcilik-kulubuden-yedinci-sergi/#respond Mon, 20 May 2019 12:23:47 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51916 Fenerbahçe Gönüllüleri Fotoğrafçılık Kulübü, yedinci fotoğraf sergisini Caddebostan Kültür Merkezi’nde açtı. Beş yıldır Kadıköy Belediyesi ve Kadıköy Halk Eğitim Merkezi işbirliğiyle açılmış fotoğrafçılık kurslarından sertifikalarını alan kursiyerlerin çektiği fotoğraflar büyük ilgi gördü.

Çalışmalarını fotoğraf ve grafik eğitmeni Ahmet Tanju ile birlikte yürüten Fenerbahçe Gönüllüleri Fotoğrafçılık Kulübü’nün 35 katılımcısı tarafından çekilen 55 fotoğrafın yer aldığı serginin açılışına; Ersin Alok, İbrahim Zaman ve Ali Ethem Keskin gibi ünlü isimler de katıldı. Sergide portre, macro, abstract, creatif, stillife, manzara, gece ve uzun pozlamalardan oluşan çekimler dikkat çekti. Özellikle fotoğrafa gönül vermiş meraklılar tarafından dikkatlice incelenen çalışmalar için olumlu yorumlar yapıldı. Fotoğrafçılık Kulübü’nün sekizinci sergisinin eylül veya ekim ayında açılması bekleniyor.

Fenerbahçe Gönüllüleri
]]>
https://www.kadikoylife.com/fenerbahce-gonulluleri-fotografcilik-kulubuden-yedinci-sergi/feed/ 0
Caddebostan Gönüllüleri Resim Kulübü, CKM’de sergi açtı https://www.kadikoylife.com/caddebostan-gonulluleri-resim-kulubu-ckmde-sergi-acti/ https://www.kadikoylife.com/caddebostan-gonulluleri-resim-kulubu-ckmde-sergi-acti/#respond Mon, 20 May 2019 11:32:14 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51909 Kadıköy Belediyesi Caddebostan Gönüllüleri Resim Kulübü eğitmenleri Tetiana Müsevitoğlu ve Çiğdem Aküzüm ile öğrencilerinin resim sergisi, Caddebostan Kültür Merkezi’nde sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Kadıköy Belediyesi Gönüllü Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Nesibe Müsevitoğlu tarafından açılan sergi, 25 Mayıs 2019 tarihine kadar CKM’de ziyaret edilebilecek.

Resim Kulübü öğrencilerinin yanı sıra eğitmenler Tetiana Müsevitoğlu ve Çiğdem Aküzüm de sergide ikişer resim ile yer aldılar. Caddebostan Gönüllüleri Resim Kulübü’nde eğitim alan öğrencilerin resimlerine, eğitmenlerinin tekniklerinin yansıdığı görüldü.

Caddebostan Gönüllüleri
TETİANA MÜSEVİTOĞLU HAKKINDA…

2009 yılında Nesibe Müsevitoğlu’nun oğlu Serkan Müsevitoğlu ile evlenerek Türkiye’de yaşamaya başlayan genç kuşak sanatçılarından Eğitmen Tetiana Müsevitoğlu, 1986 yılında Ukrayna Kherson’da doğdu. Kiev Kültür ve Sanat İdari Personeli Devlet Akademisi’nden mezun oldu. 2008’de Çek Cumhuriyeti’nde University of West Bohemia fotoğraf bölümünde eğitim programını tamamladı. 2016-2018 yılları arasında Kiev Reklam Enstitüsü’nde grafik tasarım alanında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Tetiana için İstanbul’da yeni bir yaşam sayfası açılmış, bir yandan dil öğrenirken; kişisel ve karma sergiler, magazin, kitap ve dergilerin kapak tasarım üzerine çalıştı. Yağlı boya, suluboya, karakalem, pastel gibi teknikler kullanan Tetiana’nın en sevdiği teknik, yağlı boya çalışmalarıdır. Yaptığı çalışmalarda akademik klasik resim eğitimi, kompozisyon, bileşimsel bütünlük ve renk zenginliği olarak yansımakta. Venüs Sanat Galerisi’nde, Kadıköy Belediyesi Caddebostan Gönüllüevi’nde resim atölyelerinde eğitmenlik yapmakta.

ÇİĞDEM AKÜZÜM HAKKINDA…

Kadıköy Belediyesi Caddebostan Gönüllüleri Resim Kulübü’nün diğer eğitmeni Çiğdem Aküzüm, 1977 yılında Kars’ta doğdu. Siyah Kalem Resim Atölyesi’nde desen dersleri aldıktan sonra, Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Resim Bölümü’nden 2013 yılında mezunu olup, 2017 yılında Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi’nde Pedegojik Formasyon eğitimini tamamladı. Kişisel ve karma sergiler ile sanatsal çalışmalarını sergileyen Çiğdem Aküzüm, grafik ve tasarım alanında da çalışmakta. Halen Caddebostan Gönüllüleri Resim Kulübü’nde yağlıboya eğitimleri vermekte ve çocuklara yönelik resim çalışmaları da yapmakta.

]]>
https://www.kadikoylife.com/caddebostan-gonulluleri-resim-kulubu-ckmde-sergi-acti/feed/ 0
Sertaç Kayserilioğlu’ndan “19 Mayıs 100. Yıl Özel Sergisi” https://www.kadikoylife.com/sertac-kayserilioglundan-19-mayis-100-yil-ozel-sergisi/ https://www.kadikoylife.com/sertac-kayserilioglundan-19-mayis-100-yil-ozel-sergisi/#respond Fri, 17 May 2019 09:10:52 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51828 Kurtuluş Savaşı başlangıcının 100. yıldönümü nedeniyle Kadıköy Life Dergisi’nde başlattığı “İşgalden Kurtuluşa 100. Yılında Kadıköy” adlı yazı dizisiyle gelecek kuşaklara önemli bir belgesel çalışma bırakan Dr. R. Sertaç Kayserilioğlu, tarihi ve son derece anlamlı bir sergiye daha imza attı.

19 MAYIS 100. YIL ÖZEL SERGİSİ

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı öncesi organize edilen 19 Mayıs 100. Yıl Özel Sergisi’nin açılışı, Ülker Stadyumu bünyesinde yer alan 1907 Tribünü Fuaye Alanı’nda yapıldı. Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Ali Koç, Yüksek Divan Kurulu Başkanı Vefa Küçük, yönetim kurulu üyeleri ve davetlilerin katıldığı açılışta, “Koca Seyit” olarak bilinen Çanakkale Savaşı kahramanı Seyit Onbaşı’nın dördüncü kuşak torunu Ezgi Yıkar ile birlikte emekli subaylar da vardı.

“ATATÜRK’ÜN İZİNDE BİR SPOR KULÜBÜYÜZ”

Dr. R. Sertaç Kayserilioğlu’nun özel koleksiyonunda yer alan 1. Dünya Savaşı’na ait yüzlerce obje ve belgelerin yer aldığı serginin açılışında, Fenerbahçe Spor Kulübü Yüksek Divan Kurulu Başkanı Vefa Küçük ile Genel Sekreter Sevil Zeynep Becan de birer konuşma yaptı. Vefa Küçük, konuşmasında şunları ifade etti: “Kulübümüz, tüzüğümüzün 3. maddesinde de açıkça yazıldığı gibi Atatürk’ün izinde, onun ilke ve inkılapları doğrultusunda kuruluşundan bu yana faaliyet yapan, çizgisini değiştirmeyen bir spor kulübüdür. Dr. Sertaç Kayserilioğlu da hem kulübümüzün kuruluş amacını görevde olduğu ve olmadığı dönemlerde sonuna kadar destekleyen bir kişi, hem de Atatürk’ün izinde yürüyen değerli vatan evlatlarının içerisinde en önemli olan arkadaşlarımızdandır. Geçen yıl da 18 Mart Çanakkale Şehitleri ve Çanakkale Deniz Savaşları nedeniyle, Faruk Ilgaz Tesislerimizde onun şahsi eşyalarının olduğu sergiyi açmıştık. Cumhuriyetimizin kuruluşunun başlangıcı çeşitli vesilelerle daha eskilere dayansa dahi, resmi başlangıcımız tarihçilerin de bizlerin de hafızasında ve kalbinde olan Büyük Atatürk’ün Samsun’a çıkışıdır. Samsun’a ayak basıp, Cumhuriyetimizin temellerinin ilk atıldığı günün 100. yılını kutlamak için buradayız.”

“19 MAYIS BİR UMUTTUR, İNANÇTIR, MÜCADELEDİR VE BİR BAŞLANGIÇTIR”

Küçük’ten sonra söz alan Sevil Zeynep Becan ise şunları söyledi: “Önümüzdeki pazar günü Kurtuluş Savaşımızın başlangıcının 100. yılını idrak edeceğiz. Bizler de binlerce şehit vererek kazanılmış olan istiklal ve demokrasi mücadelesinin eserlerini korumanın, zorluklara karşı birleşerek her zaman göğüs germek olduğunu; umudun, inancın ve mücadelenin başlangıcının 19 Mayıs günü olduğunu 100 yıl sonra idrak edeceğiz. 19 Mayıs’ın diğer bayramlar içerisinde ayrı bir yeri var. Diğer pek çok tarih bir sonuç iken 19 Mayıs bir umuttur, inançtır, mücadeledir ve bir başlangıçtır. Her türlü zorluğa ve olumsuzluğa rağmen, bambaşka bir kudretle yeni bir yola çıkmaktır. Milletimizin kurtuluşu için ateşin yakıldığı ilk gün olan 19 Mayıs 1919’un 100. yıldönümünde, başta Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimizi şükran, rahmet ve saygıyla anıyoruz. Sporcuları, yöneticileri ve taraftarlarıyla hep birlikte ülkesinin onurunu ve değerlerini müdafaa etmeyi bildiğini defalarca göstermiş olan Fenerbahçe Spor Kulübü olarak, kurtuluş mücadelemizin 100. yıldönümünde bu görevi nesilden nesile taşımanın kulübümüzün sorumluluklarından biri olduğunun idrakı içinde, taraftarlarımız ve halkımız için 19 Mayıs 100. Yıl Özel Sergisi’ni gerçekleştiriyoruz. Bu sergi, Fenerbahçe Spor Kulübü Tarih ve Müze Arşiv Kurulu ile Fenerbahçe Çocuk ve Gençlik Kulübü’nün katkıları ve emekleriyle hazırlandı. Sergideki malzemeler ise, 1. Dünya Savaşı ve İstiklal Savaşı koleksiyonu dallarında uluslararası altın madalyanın sahibi büyük koleksiyoner Dr. R. Sertaç Kayserilioğlu tarafından sağlandı.”

20-23 MAYIS TARİHLERİ ARASINDA AÇIK OLACAK…

Ülker Stadyumu Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Spor Kompleksi’ndeki “19 Mayıs 100. Yıl Özel Sergisi”, 20-23 Mayıs 2019 tarihlerinde saat 10.00-17.00 arasında tüm halkın ziyaretine açık olacak.

Yapılan açılış konuşmalarının ardından Dr. R. Sertaç Kayserilioğlu, Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Ali Koç ve davetlilere sergiyi gezdirerek, koleksiyonda bulunan eserler hakkında detaylı bilgi verdi…
Sergiye katılanlar arasında, CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin de vardı. Tekin, en küçük oğlu Alp ile geldiği sergide konuklarla fotoğraf çektirdi…
Sergiye; Medicana Sağlık Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Bozkurt, Medicana Kadıköy Hastanesi Genel Müdürü Dr. Gürsoy Yalçın Yıldırım, Fenerbahçe Üniveristesi Rektörü Ali Rıza Uslu da katıldı…
“1. Dünya Savaşı/Kurtuluş Savaşı Koleksiyonları” dalında uluslararası altın madalya ödülüne sahip Dr. R. Sertaç Kayserilioğlu’nun özel koleksiyonuna ait yüzlerce savaş objesi ve belgelerin yer aldığı sergi için katılımcılar Kayseriloğlu’na teşekür etti…
Sertaç Kayserilioğlu
]]>
https://www.kadikoylife.com/sertac-kayserilioglundan-19-mayis-100-yil-ozel-sergisi/feed/ 0
Büyük Kulüp’te Hafize Elibollar Ortaç Sergisi https://www.kadikoylife.com/buyuk-kulupte-hafize-elibollar-ortac-sergisi/ https://www.kadikoylife.com/buyuk-kulupte-hafize-elibollar-ortac-sergisi/#respond Thu, 16 May 2019 08:17:34 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51808 Hafize Elibollar Ortaç’ın “Sonsuz Döngü” adlı resim sergisi, 16 Mayıs Perşembe günü Büyük Kulüp’te açılıyor. 31 Mayıs tarihine kadar ziyaret edilebilecek serginin açılış kokteyli, 18 Mayıs Cumartesi günü 17.00-19.00 saatleri arasında yapılacak.

Sergilerinde uzun zamandır “nar” ögesini kullanan sanatçı, bu sergisinde ise varlığımızın gerçeği “Sonsuz Döngü” temasını işlemiş. Hafize Elibollar Ortaç, “Sonsuz Döngü” hakkında şunları ifade ediyor: “Varoluşumuzda doğum, yaşam ve ölüm, bu döngünün içinde sürer. Sonsuz döngünün içinde yaşam, kendini dünya kurulduğundan beri tekrar etmektedir. Nar; doğum, hayat, çocuk, bolluk, bereket ve ölümün simgesi olarak kullanılmıştır. İran, Urartu, Mezopotamya ve Ege kültüründe edebi kaynaklarda sıkça sözü geçer ve sembolik önemi ön plana çıkar. Narın üzerinden çok sayıda aşk şiiri yazılmıştır. Antik Mısır’da insanlar ölünce yaşamın tekrar etmesi umuduyla narla birlikte gömülürlermiş. Grek mitolojisinde tanrıçalarla özdeşleşmiştir. Rhea, Hera, Aphrodit’le bütünleşmiştir. Demeter ve Persephone ile de birlikte anılır.

Hafize Elibollar Ortaç

Nar ‘kan’ kırmızısıdır, kan yaşamı temsil eder. Bu simge, Titanlar tarafından yaralanan Dionysos’un kanından filizlendiğinin söylenceleri arasındadır. Nar, bu yönüyle ‘savaş kanı’nı simgelemektedir. Kadının üretkenliğinin de simgesidir nar. Bekaretin evlilikte kaybedilmesini simgeler. Kadını temsil eden narın içinde odacıklar, beyaz perdeyle bölünmüş bir aileyi simgelemektedir. Narın her bir tanesi, bir insan gibidir. Hiçbir tanesi diğerlerine benzememektedir. Tıpkı parmak izi gibi… Narın üzerine birçok efsane söylenmiştir. Estetik açıdan narın görselliği, zarafeti, her zaman insanda farklı duygu ve anlamlar yüklemiştir.”

HAFİZE ELİBOLLAR ORTAÇ HAKKINDA…

Hafize Elibollar Ortaç, 1959’da Erzurum’da doğdu. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Anasanat Dalı’ndan 1983’de mezun oldu. Prof. Ateş Arcasoy’un atölyesinde, daha sonra Yıldız Porselen’de dekor tasarım bölümünde çalıştı. Bozüyük Seramik Meslek Lisesi’nde seramik öğretmenliği yaptı. Mimar Sinan Üniversitesi’nde iki sene Prof. Ercüment Tarcan’dan iç mimarlık eğitimi aldı. Bu süre içerisinde iç mimar Ahmet Kaleli’nin yanında çalıştı. Ardından resme yönelip, Maltepeli Ressamlar Grubu’na katıldı. Yedi yıl çalıştıktan sonra İngiltere’ye gitti. Hastings’te dil eğitimi ile birlikte resim çalışmalarına hız verdi. Hastings Güzel Sanatlar Akademisi’nde bir yıl Prof. Tony Norman ve John Gott Atölyesi’nde misafir öğrenci olarak resim çalışmalarına devam etti. Türkiye’ye döndükten sonra resim ve seramik öğretmenliği yaptı. Üç yıl İstanbul Modern Sanatlar Müzesi Derneği’nin İstanbul Bölge Sorumlusu olarak çalıştı. Bu çalışma döneminde İstanbul, Mardin, Sinop ve Bodrum sergilerinin düzenlenmesinin organizasyonlarını yaptı. Görsav’da “Cam Tavanı Delen Kadınlar” sergisinin organizasyonunda çalıştı. Yurt içinde çeşitli çalıştaylarda yer aldı.

Hafize Elibollar Ortaç

Sanatçı Maltepe’de açtığı atölyede resim çalışmalarına devam etmekte. Hafize Elibollar Ortaç, bugüne kadar 7 kişisel sergi açtı ve 100’e yakın karma sergiye katıldı. Eserlerinden bazıları yurtiçi ve yurtdışında, özellikle de İngiltere, Fransa, Belçika, Yunanistan, Japonya, Çin ve Almanya’da özel koleksiyonlarda bulunmakta. Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği (UPSD), Modern Sanatlar Müzesi Derneği, Görsel Sanatlar Vakfı (GÖRSAV), Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltraşlar Derneği (BRHD) üyesidir.

]]>
https://www.kadikoylife.com/buyuk-kulupte-hafize-elibollar-ortac-sergisi/feed/ 0
Kadıköy Halk Eğitim’den Ramazan’a özel konser https://www.kadikoylife.com/kadikoy-halk-egitimden-ramazana-ozel-konser/ https://www.kadikoylife.com/kadikoy-halk-egitimden-ramazana-ozel-konser/#respond Wed, 15 May 2019 13:12:57 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51794 Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nin yoğun ilgi gören kursları arasında yer alan Tasavvuf Musikisi’nin kursiyerleri, Ramazan ayına özel bir etkinlik gerçekleştirdi. Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde Şef Fulya Soyata yönetiminde düzenlenen konsere Kadıköy Müftüsü Mahmut Çakır, Kadıköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Sadık Aslan, Ak Parti Kadıköy İlçe Başkan Yardımcısı Cafer Tanrıkulu, şube müdürleri, Halk Eğitim Merkezi müdürleri, öğretmen ve kursiyerler katıldı.

Programda Kadıköy Müftülüğü/Türkiye Diyanet Vakfı’nca yürütülen Afrika’ya yardım kampanyasına verilen destek nedeniyle, Kadıköy Müftüsü Mahmut Çakır tarafından Kadıköy Halk Eğitim Merkezi Müdürü Hülya Narsap ve Koro Şefi Fulya Soyata’ya teşekkür plaketi takdim edildi. Yunus Emre, Mevlana, Pir Sultan Abdal, IV. Murat, Kutbi Dede, Ali Ufku Bey gibi değerli besteâarların eserlerine yer verilen etkinlikte Kurum Müdürü Hülya Narsap, Tasavvuf Musikisi kurslarına dair şunları aktardı:

İZLEYENLERDEN TAM NOT ALDILAR…

“Bu senenin başında Kadıköy Halk Eğitim Merkezimizde başlattığımız Tasavvuf Musikisi kurslarındaki kursiyerlerimiz çok isteklilerdi. Öğretmenlerimizin TRT, İTÜ Devlet Konservatuvarı ve akademik geçmişi sayesinde kursiyerlerimiz kısa sürede çok yol kat etti. Grubun ilk konserini Şeb-i Aruz törenleri kapsamında Konya’da veren arkadaşlarımız, izleyenlerden tam not almıştı. Kadıköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Sadık Aslan da konser sonrasında ‘Beklediğimin üstünde bir performansla her yerde bizi temsil edecek bir koromuz var artık’ demişti. Konserin beğenilmesinden sonraki ilk davet Üsküdar Belediyesi’nden geldi. Grup, eylül ayı içerisinde Üsküdar Cumba Sanat Şenliği’nde yeni bir konser daha vermeye hazırlanıyor.”

Kadıköy Müftülüğü/Türkiye Diyanet Vakfı’nca yürütülen Afrika’ya yardım kampanyasına verilen destek nedeniyle, Kadıköy Müftüsü Mahmut Çakır tarafından Kadıköy Halk Eğitim Merkezi Müdürü Hülya Narsap ve Koro Şefi Fulya Soyata’ya teşekkür plaketi takdim edildi…
Kadıköy Halk Eğitim Merkezi
]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoy-halk-egitimden-ramazana-ozel-konser/feed/ 0
Kadıköy Belediyesi Türk Sanat Müziği Beste Yarışması sona erdi https://www.kadikoylife.com/kadikoy-belediyesi-turk-sanat-muzigi-beste-yarismasi-sona-erdi/ https://www.kadikoylife.com/kadikoy-belediyesi-turk-sanat-muzigi-beste-yarismasi-sona-erdi/#respond Tue, 14 May 2019 21:10:50 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51776 Kadıköy Belediyesi tarafından geleneksel olarak düzenlenen Türk Sanat Müziği Beste (Şarkı) Yarışması’nın 18.’si, Caddebostan Kültür Merkezi Büyük Salon’da çok sayıda sanatçı ve izleyicinin katılımı ile gerçekleştirildi. Yarışma hakkında bilgi veren Kadıköy Belediyesi Gönüllü Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Nesibe Müsevitoğlu, şunları ifade etti:

“Yarışmamıza her yıl olduğu gibi bu yıl da Türk müziği bestekârları büyük ilgi gösterdi. Ülkemizin birçok bölgesinden yarışmamıza gönderilen eserler arasından şartname kurallarına uygun 327 eser, konusunda duayen bestekârlardan oluşan ön eleme jüri üyelerimiz Hasan Esen, Mahmut Oğul, Necip Gülses tarafından titizlikle değerlendirildi ve 13 eser yarı finale bırakıldı. Ülkemizdeki sayılı yarışmalardan biri olan Kadıköy Belediyesi Türk Sanat Müziği Beste Yarışması‘nın bu yıl da gerçekleşmesine destek veren Belediye Başkanımız Sayın Şerdil Dara Odabaşı’na, yarışmamıza katılan tüm yarışmacılarımıza, jüri üyelerimize sonsuz teşekkürler eder, finalistlerimize başarılar dileriz.”

Kadıköy Belediyesi Türk Sanat Müziği Beste Yarışması
JÜRİ VE İZLEYİCİ BİRİNCİSİ AYNI BESTE OLDU…

Bestekârları ya da ünlü ses sanatçılarının sazlar eşliğinde yorumladıkları 13 eser, Türkiye’nin tanınmış duayen bestekârları Bilge Özgen, Cengizhan Sönmez, Göksel Baktagir, Hasan Esen, Hüsnü Üstün, Mahmut Oğul, Mehmet Özkaya, Necip Gülses, Zeynettin Maraş’ın yer aldığı final jürisi tarafından titizlikle değerlendirildi ve ilk üç derece belirlendi. Jürinin değerlendirmesi sırasında Türk müziğinin sevilen sanatçısı Melda Kuyucu Kılıç da muhteşem bir konser verdi. Programında bestekâr jüri üyelerinin eserlerine de yer veren Kuyucu’ya, bestekârlar ve izleyiciler de katılarak büyük bir koro oluşturdular. Ayrıca gecede salonda bulunan izleyicilere dağıtılan anket formları ile izleyici birincisi seçilerek, özel ödül ile ödüllendirildi. Jüri ve izleyici birincisinin aynı eser olması, izleyiciler tarafından büyük takdir gördü. Jüri heyeti de seçimlerinin ne kadar doğru olduğunun tescilini izleyicinin yapmasından büyük mutluluk duydu.

DERECEYE GİRENLER BELİRLENDİ…

Yarışmaya Bursa’dan katılan, sözleri Esin Şenkal’a, bestesi Salih Berkmen’e ait, Salih Taşkın’ın yorumladığı nihavend şarkı “Sen Yoksun” isimli eser, izleyici ve jüri birincisi olurken; İstanbul Kadıköy’den yarışmaya katılan, sözleri Sevinç Atan’a, bestesi Burhan Atik’e ait, bestekârının kendisinin yorumladığı kürdilihicazkâr şarkı “Son Mektubumu Aldın mı Bilmem” isimli eser ikinci; Ankara’dan katılan, sözleri İbrahim Taşdemir’e, bestesi Murat Demirhan’a ait, bestecisinin kendisinin yorumladığı nihavend şarkı “Şimdi Huzur Zamanı” üçüncü oldu.

ÖDÜL VE PLAKETLER TAKDİM EDİLDİ…

Gecenin sonunda Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı adına teşekkür plaketleri, Nesibe Müsevitoğlu tarafından jüri üyelerine, sunucuya, konuk sanatçı Melda Kuyucu Kılıç’a, mansiyon alan yarışmacılara, ilk üç dereceye girenlere takdim edildi. Ayrıca ilk üç derecenin para ödülleri de sahnede teslim edildi. Birinci olan bestenin yorumlanması ile gece sona erdi.

Beste Yarışması
]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoy-belediyesi-turk-sanat-muzigi-beste-yarismasi-sona-erdi/feed/ 0
Nusret Karaca, Yoğurtçu Parkı’nda kitaplarını imzaladı https://www.kadikoylife.com/nusret-karaca-yogurtcu-parkinda-kitaplarini-imzaladi/ https://www.kadikoylife.com/nusret-karaca-yogurtcu-parkinda-kitaplarini-imzaladi/#respond Mon, 13 May 2019 11:43:33 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51760 Kadıköy Kent Konseyi Tarihi Kültürel Miras ve Kent Belleği Çalışma Grubu’nun Kadıköy Belediyesi’nin de desteğiyle Yoğurtçu Parkı’nda gerçekleştirdiği Hıdırellez Şenliği oldukça görkemli geçti. Gruptan Asiye Yavuz ve Huriye Şimşek’in etkin olarak görev aldığı şenliğe, Kadıköy Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Nesil Özen de destek verdi.

Çeşitli sivil toplum kuruluşlarının katıldığı ve çok farklı ürünlerin yer aldığı standlar arasında İstanbul Kadıköy Lisesi tarih öğretmeni, eğitimci-yazar Nusret Karaca da kitaplarını imzaladı. Yoğun ilgi gören imza standını Karaca’nın yıllar önce okuttuğu öğrencileriyle şimdiki öğrencileri ziyaret ederek, imzalı kitaplarını aldı.

Nusret Karaca
İstanbul Kadıköy Lisesi tarih öğretmeni, eğitimci-yazar Nusret Karaca, Hıdırellez Şenliği kapsamında Yoğurtçu Parkı’nda kitaplarını imzaladı…

Fotoğraflar: Nazif Berk Yılmaz

]]>
https://www.kadikoylife.com/nusret-karaca-yogurtcu-parkinda-kitaplarini-imzaladi/feed/ 0
Ömür İklim Demir, Gergedan Kitabevi’nde https://www.kadikoylife.com/omur-iklim-demir-gergedan-kitabevinde/ https://www.kadikoylife.com/omur-iklim-demir-gergedan-kitabevinde/#respond Thu, 09 May 2019 09:14:06 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51722 “Muhtelif Evhamlar Kitabı” ile Haldun Taner Öykü Ödülü, Ankara Üniversitesi Öykü Ödülü ve Notre-Dame de Sion Liseliler Edebiyat Ödülü’ne layık görülen Ömür İklim Demir, 7 Mayıs Salı akşamı Gergedan Kitabevi’nde okurları ile buluştu.

Hukukçu bir ailenin çocuğu olarak 1980 yalında Adana’da dünyaya gelen yazar, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. Yedi yıl ceza avukatı, üç yıl reklam yazarı olarak çalıştı, teknoloji dergilerinde çevirileri ve edebi yazıları yayımlandı. Son yıllarda ise tek işi yazarlık… Öykülerini topladığı ilk kitabı Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlandı ve şimdiye kadar dokuz baskı yaptı. Halen üzerinde çalıştığı romanı merakla bekleniyor. Ömür İklim Demir, bu yıl Haldun Taner Öykü Yarışması jürisinde görev yapacak.

Ömür İklim Demir
ömür iklim Demir
]]>
https://www.kadikoylife.com/omur-iklim-demir-gergedan-kitabevinde/feed/ 0
TEV’den Ustaları Anma Konseri https://www.kadikoylife.com/tevden-ustalari-anma-konseri/ https://www.kadikoylife.com/tevden-ustalari-anma-konseri/#respond Mon, 06 May 2019 11:39:59 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51696 Türk Eğitim Vakfı (TEV) Anadolu Yakası Şubesi, “Ustaları Anma Konseri” başlığı altında özel bir buluşma düzenliyor. Kozyatağı Kültür Merkezi’nde 7 Mayıs Salı akşamı gerçekleşecek konserde, Türk Sanat Müziği’nin altın isimleri olarak anılan büyük ustaların eserleri Murat Seçkin tarafından seslendirilecek.

SAFİYE AYLA’DAN ZEKİ MÜREN’E, FERDİ ÖZBEĞEN’E…

Konser kapsamında Safiye Ayla, Zeki Müren ve Ferdi Özbeğen’in Türkiye’ye mâl olmuş şarkıları seslendirilirken, hayatlarından kesitler de konuklara aktarılacak. Etkinlikte bundan 6 yıl önce yitirdiğimiz, tüm mal varlığını TEV’e bağışlayan efsane tiyatro sanatçısı Macide Tanır da anılacak ve yaşamı ile ilgili bir video gösterisi sunulacak.

KATILIM ÜCRETSİZ…

Bu yıl kuruluşunun 52. yılını kutlayan Türk Eğitim Vakfı’nın ülke genelinde düzenlediği etkinliklere TEV Anadolu Yakası Şubesi olarak bir anma konseri ile katkı vermek istediklerini dile getiren TEV Anadolu Yakası Şubesi Müdürü Seda Ekincioğlu Oral; “Kozyatağı Kültür Merkezi Gönül Ülkü & Gazanfer Özcan Sahnesi’nde bu anlamlı buluşmayı düzenledik. Katılımın tamemen ücretsiz olduğu bu anma konserine, başta Kadıköylüler olmak üzere tüm dostlarımızı bekliyoruz” dedi.

TEV
Türk Eğitim Vakfı Genel Müdür Yardımcısı Şenol Güneş, TEV Genel Müdürü Yıldız Günay, 7 Mayıs tarihindeki konserde sahne alacak sanatçı Murat Seçkin ve TEV Anadolu Yakası Şubesi Müdürü Seda Ekincioğlu Oral…
]]>
https://www.kadikoylife.com/tevden-ustalari-anma-konseri/feed/ 0
İstanbul Kadıköy Lisesi kızlarından bir başarı daha! https://www.kadikoylife.com/istanbul-kadikoy-lisesi-kizlarindan-bir-basari-daha/ https://www.kadikoylife.com/istanbul-kadikoy-lisesi-kizlarindan-bir-basari-daha/#respond Sun, 28 Apr 2019 21:33:04 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51514 Kadıköy Kaymakamlığı ve Kadıköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü; kültürel, sanatsal, bilimsel ve sportif etkinlikleri hız kesmeden sürdürüyor. Gençlerimizin yeteneklerinin gelişimine katkı sağlayan ve zararlı alışkanlıklardan uzak tutan projelerde yer almalarına imkân tanınması, eğitimin en önemli ayakları arasında bulunuyor. Bu ortam sağlanınca gerisi geliyor.

Kadıköy Lisesi

Kadıköy Spor Şenlikleri kapsamında düzenlenen Liseler Arası Basketbol Şampiyonası’nda daha önce Suadiye Hacı Mustafa Tarman Lisesi’ni yenerek finale kalan İstanbul Kadıköy Lisesi Kız Basketbol Takımı, Caferağa Spor Salonu’nda gerçekleştirilen final karşılaşmasında Kadıköy Anadolu Lisesi’ni 30-19’luk skor ile mağlup ederek Kadıköy Şampiyonu oldu. Koçluğunu beden eğitimi öğretmenleri’nden Elif Arifağaoğlu’nun, yardımcılığını ise İstanbul Kadıköy Lisesi Okul Meclisi Başkanı Serdar Ülker’in yaptığı İKL Kız Basketbol Takımı’nı şampiyonluğa şu öğrenciler taşıdı: İrem Ünlü, Pelin Ünlü, Sudenaz Bingöl, Gizem Yıldız, Doğa Tok, Ceren Bozkurt, İlayda Bekdemir, Ceren Daşdemir.

İstanbul Kadıköy Lisesi Korfbol Takımı da Kocaeli’nde yapılan Türkiye Şampiyonası Yarı Final grubundaki 3 maçını da kazanarak, Türkiye’nin en iyi 12 lise takımından biri oldu…
]]>
https://www.kadikoylife.com/istanbul-kadikoy-lisesi-kizlarindan-bir-basari-daha/feed/ 0
Irmak Okulları’ndan dünya başarısı https://www.kadikoylife.com/irmak-okullarindan-dunya-basarisi/ https://www.kadikoylife.com/irmak-okullarindan-dunya-basarisi/#respond Wed, 24 Apr 2019 20:20:22 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51397 Amerika ve Kanada başta olmak üzere dünyanın çeşitli ülkelerinden 11. sınıf öğrencilerinin katıldığı “Math League High School Contest” yarışmasında Irmak Lisesi öğrencisi Berkan Doruk Eke, dünya sekizincisi oldu.

Math League” yarışması, Amerika ve Kanada başta gelmek üzere dünyanın birçok ülkesinde uygulanan bir matematik yarışması. Öğrencilerin İngilizce ve matematik becerilerini ölçen, kendilerini diğer ülkelerdeki öğrencilerle kıyaslama fırsatı sağlayan ve 6 etaptan oluşan “Math League High School Contest” sınavına yaklaşık 100 bin öğrenci katılıyor.

STUDENT WITH A PERFECT SCORE…

Irmak Okulları 11. sınıf öğrencisi Berkan Doruk Eke, bu sınavda okulunu başarıyla temsil ederek tüm soruları cevapladı ve “Student With a Perfect Score” listesinde yer alarak dünya sekizincisi oldu. Irmak Okulları, bu büyük başarıyı getiren öğrencisiyle ve kendisine bu süreçte rehberlik eden öğretmenleriyle haklı bir gurur duyuyor.

Irmak Okulları
]]>
https://www.kadikoylife.com/irmak-okullarindan-dunya-basarisi/feed/ 0
İstanbul Kadıköy Lisesi’nde yöresel tatlar ve lezzetler https://www.kadikoylife.com/istanbul-kadikoy-lisesinde-yoresel-tatlar-ve-lezzetler/ https://www.kadikoylife.com/istanbul-kadikoy-lisesinde-yoresel-tatlar-ve-lezzetler/#respond Wed, 24 Apr 2019 18:45:54 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51384 Kadıköy Kaymakamlığı ve Kadıköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün üç yıldır başarıyla uyguladığı “Kadıköy’de Önceliğimiz Öğrencilerimiz” projesi, bu yıl da tüm hızıyla sürüyor. Okullar bu çalışmaya çeşitli projelerle hazırlanırken, eğitim-öğretim yılı sonuna doğru seçilecek ve sergilenecek olan projelerin ön tanıtımları da başladı.

Moda’daki İstanbul Kadıköy Lisesi’nde bu kapsamda 24 Nisan Çarşamba günü, tarihi Mahmut Muhtar Paşa Köşkü’nün de yer aldığı okul bahçesinde “Yöresel Tatlar ve Lezzetler” adlı görkemli bir sunum yapıldı. Projede okul öğretmenlerinden Atike Gazneli, Suzan Türkmen ve Teoman Tokdemir öncülüğünde Çağla Nehir Gürcan, Sude Su Kızılsu, Yeliz Dilmen, Ayhan Cem Akal, H. Simge Öztürk, Ali Gökdere, Dilay Eral, Esma Kara, Selin Erhan, Erol Can Annaç adlı öğrenciler, ziyaretçilere ürünleriyle yurdun dört bir yanından çeşitli lezzetler sundu.

İstanbul Kadıköy Lisesi’nde “Kadıköy’de Önceliğimiz Öğrencilerimiz” projesi kapsamında 24 Nisan Çarşamba günü, “Yöresel Tatlar ve Lezzetler” adlı görkemli bir sunum yapıldı…
Kadıköy Lisesi

Fotoğraflar: Ceren Erzi & Yiğit Duymaç

]]>
https://www.kadikoylife.com/istanbul-kadikoy-lisesinde-yoresel-tatlar-ve-lezzetler/feed/ 0
Akademi Korosu’ndan Bahar Konseri https://www.kadikoylife.com/akademi-korosundan-bahar-konseri/ https://www.kadikoylife.com/akademi-korosundan-bahar-konseri/#respond Sun, 21 Apr 2019 20:29:21 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51308 Şef Caner Bakır yönetimindeki Akademi Klasik Türk Sanat Müziği Korosu, 2019 yılının ilk konserini verdi. Türkiye İş Bankası’nın Kalamış Sosyal Tesisleri’nde “Bahar Konseri” başlığı altında gerçekleşen konsere yaklaşık 150 davetli katıldı.

Sunumunu Nejat Haksal’ın yaptığı ve iki bölüm halinde düzenlenen konserin ilk bölümü, Tatyos Efendi’nin Süznak Peşrev’i ile başladı. İkinci bölümde, Alaaddin Yavaşça’nın bestesi olan “Gülen Gözlerinin Manası Derin” adlı şarkıyı koristlerden Ahmet Öziş seslendirdi. Geceyi en fazla renklendiren şarkı ise İnci Tanış ve Nejat Haksal’ın birlikte seslendirdikleri, Yusuf Nalkesen’in bestesi “Söyle Naz mı Bu Kaş Çatış” oldu.

Nejat Haksal, İnci Kalycıoğlu Tanış ve Caner Bakır…
Bahar Konseri
Akademi Klasik Türk Sanat Müziği Korosu’nun Bahar Konseri’ni izlemeye gelenler arasında Recai & Melahat Tanıtkan çifti de vardı. Türk Sanat Müziği’ne tutkunluğu ile bilinen Tanıtkan çifti, konserin gerçekleşmesinde büyük emekleri olan Caner Bakır, İnci Tanış ve Nejat Haksal’a teşekkürlerini ilettiler…
]]>
https://www.kadikoylife.com/akademi-korosundan-bahar-konseri/feed/ 0
Resmin dahi çocuğu İsmail Sarı’nın sergisi Kadıköy’de! https://www.kadikoylife.com/resmin-dahi-cocugu-ismail-sarinin-sergisi-kadikoyde/ https://www.kadikoylife.com/resmin-dahi-cocugu-ismail-sarinin-sergisi-kadikoyde/#respond Sun, 21 Apr 2019 19:44:29 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51298 Resmin dahi çocuğu İsmail Sarı’nın sergisi, Kadıköy Sineması Fuaye Sanat Galerisi’nde açıldı. Büyük usta İbrahim Balaban’ın “deha” olarak nitelendirdiği genç ressam ve heykeltıraş Sarı’nın resim sergisinin açılışına kalabalık bir izleyici topluluğu katıldı. Sergide sanatçının son zamanlarda yaptığı resimler yer alıyor.

Sanatseverlerin ilgiyle gezdiği serginin açılışında konuşan İsmail Sarı; “İç dünyamdaki yolculuğa eşlik eden ve benimle beraber düşler ülkesi yolculuğuna çıkan tüm sanatsever dostlara teşekkür ediyorum” dedi. Sergi organizasyonuna katkı yapan Adil Menemencioğlu ise; “Sanat etkinliklerine kapılarını açan Kadıköy Sineması’nın sahibi Funda Kocadağ ve ailesine, bu galeriyi sanat hayatına kazandıran Kalimerhaba Derneği’ne teşekkür ederim. ‘Koleksiyonlar 1’ adlı sergimizin ardından, sanat dünyasında genç ve farklı bir bakış açısıyla eserler üreterek beğeni toplayan sanatçımız İsmail Sarı Resim Sergisi’nin gördüğü ilgi mutluluk vericidir” şeklinde konuştu.

ismail Sarı
SANATSEVERLERDEN YOĞUN İLGİ…

Kalimerhaba Derneği Etkinlik Koordinatörü Umur Özlüer de şunları ifade etti: “Kadıköy Sineması Fuaye Sanat Galerisi olarak şubat ayından bu yana yedinci sergimizi açmanın, onlarca yazarın imza gününe ev sahipliği yapmanın ve binlerce sanatseveri galerimizde ağırlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bize bu mutluluğu yaşatan tüm sanatçılara ve sanatsever dostlarımıza Kalimerhaba Derneği olarak teşekkür ederiz.” İsmail Sarı Resim Sergisi, 30 Nisan’a kadar her gün 12:00-21:00 saatleri arasında Kadıköy Sineması Fuaye Sanat Galerisi’nde görülebilir.

İSMAİL SARI HAKKINDA…

İsmail Sarı, 1990’de Çanakkale’nin Çan ilçesinde doğdu. İlkokul çağlarında resim yapmaya başlayan Sarı, liseyi Endüstri Meslek Lisesi Çinicilik Bölümü’nde okudu. Yüksek öğrenimini Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Seramik Cam ve Çinicilik Bölümü’nde tamamladı. Üniversiteden sonra resim ve heykel çalışmalarına yöneldi. Resim çalışmalarında daha çok akrilik boya kullanan ve duvar resmi konusunda da çalışmalar yapan sanatçının, Odakule’de Adil Menemencioğlu’nun sanat evinde ve Beyoğlu’nda Faik Paşa Caddesi’nde 45 numaralı Faik Paşa Sites Cafe duvarlarında çalışmaları yer alıyor. Rengarenk bu evin önünden geçerken bir an durup baktığınızda, incelikli bir sanatı hemen fark ediyorsunuz. Evin dış cephesini bir tablo gibi işlemiş yetenekli ressamın eserlerinin ana teması insanlar olunca, her bir resim kadınlar, erkekler, çocuklar hakkında sanatseverleri farklı dünyalara götürüyor. Duyguyla, bilinçle, bilgiyle harmanlanmış eserlerdeki geniş kompozisyonlar, ayrıntılar karşısındaki adeta büyülüyor. İsmail Sarı, Çan’da kömürlükten bozma atölyesinde çalışmalarını sürdürmekte.

İsmail Sarı
]]>
https://www.kadikoylife.com/resmin-dahi-cocugu-ismail-sarinin-sergisi-kadikoyde/feed/ 0
Balat’ın çocukları Kadıköy’de! https://www.kadikoylife.com/balatin-cocuklari-kadikoyde/ https://www.kadikoylife.com/balatin-cocuklari-kadikoyde/#respond Sat, 20 Apr 2019 21:30:15 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51289 İstanbul’da faaliyet gösteren Bütün Çocuklar Bizim Derneği, yaklaşık iki yıldır Fatih Balat’ta bulunan Kırımlı Aslanbay İlkokulu öğrencileriyle gerçekleştirdiği atölye çalışmalarını sergi salonuna taşıdı. Kızıltoprak Fular’t Sanat Evi’nin ev sahipliğinde düzenlenen “Çocukların Gözünden Balat” isimli sergi, Balatlı çocukların çektiği fotoğraflardan oluşuyor. Sergide, kendi semtlerindeki birçok detayı fotoğraflayan çocukların bakış açısıyla Balat’ı yeniden keşfedeceksiniz.

Bütün Çocuklar Bizim Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Leyla Tekbulut
“ÇOCUKLARA SÖZÜMÜZ VARDI”

Projedeki amaçlarının çocukları kültür-sanata dair birtakım imkânlara ulaştırmak olduğunu ifade eden Bütün Çocuklar Bizim Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Leyla Tekbulut, Kadıköy Life Dergisi’ne yaptığı açıklamada şunları ifade etti: “Balat, nispeten dezavantajlı bir bölge olduğu için buradaki çocukları kültür-sanat ile tanıştırmak istedik. Kırımlı Aslanbay İlkokulu öğrencileriyle daha önce projelerimiz kapsamında yaz okulu düzenlemiş, tamamen gönüllü eğitmenlerimizle birçok etkinliği hayata geçirmiştik. O etkinliklerden biri de fotoğraf atölyesiydi. Çocuklar, öncelikle fotoğraf sanatçılarından teorik bir eğitim aldı. Ardından çevremizdeki insanların çekmecelerinde duran dijital fotoğraf makinalarını topladık ve hepsini iyileştirdik. Batarya ve hafızalarını değiştirdik, çocuklara dağıttık. Sergimizin hikâyesi böyle başladı. Bu etkinlik kapsamında bazı çocuklar, çok yakınlarında bulunan tarihi kiliseye ilk defa girdi. Onlara yepyeni bir dünyanın kapısı açıldı. Fotoğraflarını sergileyeceğimize dair sözümüz vardı, bugün de bu sözü hayata geçirdik.”

24 NİSAN’A KADAR ZİYARET EDEBİLİRSİNİZ…

Sergi gelirlerinin bir kısmı Bütün Çocuklar Bizim Derneği’ne yine çocuklarla ilgili projelerde kullanılmak üzere bağışlanırken, küçük bir kısmı da çocuklara farkındalık yaratması açısından sanat payı olarak sunulacak. “Çocukların Gözünden Balat” sergisi, 24 Nisan 2019 tarihine kadar Fular’t Sanat Evi’nde ziyaret edilebilir.

]]>
https://www.kadikoylife.com/balatin-cocuklari-kadikoyde/feed/ 0
Tahran 50. Yıl Anadolu Lisesi’nden edebiyat dergisi; Simurg https://www.kadikoylife.com/tahran-ellinci-yil-anadolu-lisesinden-edebiyat-dergisi-simurg/ https://www.kadikoylife.com/tahran-ellinci-yil-anadolu-lisesinden-edebiyat-dergisi-simurg/#respond Thu, 18 Apr 2019 21:40:51 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51262 “Sanat doğada saklıdır ve onu bulana aittir” sözü ne anlamlı… “Sanat beynin vitaminidir” sözü de… Sanatsal ve kültürel etkinliklere kucak açan okullar, eğitimciler ve öğrenciler, yürüdükleri yolda diğer kurumlardan bir adım öndedirler bana göre. Yaratıcılık ve dünyaya at gözlüğüyle bakmamak ne güzel! Bugün değerli bir eğitimci Sedef Yazıcı Özgüle’den güzel bir ileti aldım, günüme daha fazla anlam katan. Onun sözleriyle:

“Adını sonsuz bilginin sembolü olan, mitolojideki yaşam ve bilgi ağacının tepesindeki Anka Kuşu’ndan alıyor dergimiz. İçinde öğrencilerimizin denemeleri bulunuyor. Hayırlı uğurlu olsun. Başta Tolga Çetinkaya olmak üzere tüm edebiyat öğretmenlerimizi kutluyoruz. Keyifli okumalar…”

Tahran 50. Yıl Anadolu Lisesi edebiyat öğretmenlerinden Tolga Çetinkaya, Simurg adlı dergilerinde öğrencilerin şiirleri, inceleme, eleştiri yazıları ve hikâyelerinin de yer aldığını iletti bizlere. Evet, mesleğim boyunca hep bu çalışmaların içindeydim. Böyle çalıştım, hâlâ içindeyim.Böyle haberleri duyunca da elim kalem ve kağıda gidiyor, yüreğim kıpır kıpır. Bunu yazmasam sanki bir eksik kalırdım, şimdi rahatladım…

]]>
https://www.kadikoylife.com/tahran-ellinci-yil-anadolu-lisesinden-edebiyat-dergisi-simurg/feed/ 0
Yasemin Kumral okurlarıyla Kadıköy’de buluştu https://www.kadikoylife.com/yasemin-kumral-okurlariyla-kadikoyde-bulustu/ https://www.kadikoylife.com/yasemin-kumral-okurlariyla-kadikoyde-bulustu/#respond Thu, 18 Apr 2019 10:27:55 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51210 Sevilen yazar Yasemin Kumral, Nezih Kitabevi Şaşkınbakkal’da düzenlenen imza gününde okurları için kitaplarını imzaladı. “Bir İstanbul Varmış” isimli romanının yanı sıra “Sen O’sun İşte” isimli şiir kitabını da imzalayan Kumral, okurlarıyla bol bol sohbet ederek kitaplarına dair bilgiler sundu.

SIRADIŞI HİKÂYELER…

Küçük yaşlardan bu yana yazı yazdığını ifade eden yazar, Kadıköy Life Dergisi’ne şunları söyledi: “1988 yılından bu yana uzun soluklu olarak yazıyorum. ‘Sen O’sun İşte’ isimli kitabımda hem kendimin hem de yakın dostlarımın başından geçen sıradışı hikâyelere yer verdim. Şu an basılmayı bekleyen yaklaşık yedi kitaplık hikâyem daha var. Zamanla onları da okurlarımla paylaşacağım.”

Yasemin Kumral
Sevilen yazar Yasemin Kumral, Nezih Kitabevi Şaşkınbakkal’da düzenlenen imza gününde okurları için kitaplarını imzaladı.
]]>
https://www.kadikoylife.com/yasemin-kumral-okurlariyla-kadikoyde-bulustu/feed/ 0
Kadıköy Kültür Sanat Derneği’nden “Gülme Felsefesi” ve “Şarabın Gizemi” konferansı https://www.kadikoylife.com/kadikoy-kultur-sanat-derneginden-gulme-felsefesi-ve-sarabin-gizemi-konferansi/ https://www.kadikoylife.com/kadikoy-kultur-sanat-derneginden-gulme-felsefesi-ve-sarabin-gizemi-konferansi/#respond Wed, 17 Apr 2019 13:08:43 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51201 Kadıköy Kültür Sanat Derneği, Caddebostan Kültür Merkezi’nde düzenlediği etkinlikte Dr. Ufuk Yaltıraklı ve dünyaca ünlü sommelier Ahmet Tosun’u ağırladı. Dr. Ufuk Yaltıraklı “Gülme Felsefesi”, Ahmet Tosun ise “Şarabın Gizemi” konusunda verdikleri konferanslarla katılımcıların büyük beğenisini kazandı.

Konferansın moderatörlüğünü yapan Kadıköy Kültür Sanat Derneği Başkan Yardımcısı Nesibe Müsevitoğlu, açılış konuşmasında “Berlin Felsefe Akşamları” ile tanınan ünlü felsefeci Dr. Ufuk Yaltıraklı ile üç yıl önce Berlin-İstanbul Felsefe Köprüsü’nü oluşturduklarını, Türkiye’den ünlü felsefecilerin Berlin’e giderek, Berlin’den felsefecilerin de İstanbul’a gelerek konferanslar verdiğini söyledi. Konferansın birinci bölümünde Yaltıraklı, beş bin yıl öncesinden, mitolojideki gülen tanrılardan başlayarak, günümüze kadar düşünce tarihi ve dinlerdeki gülme anlayışını ilginç örneklerle sundu. Daha sonra felsefe tarihinde gülme konusuna yaklaşımlar, Orta Çağ’ın gülmeyi yasaklaması, Rönesans’ta Rabelais’in iki devi Gargantua ve Pantagruel’in öyküsündeki mizah ve ironinin gülme yasağını delişindeki anlam hakkında felsefe dünyasında gezintiye çıkıldı. Freud’un gülmenin geri cephesine bakışı da hayli ilgi çekti.

Kadıköy Kültür Sanat Derneği
AHMET TOSUN İLE ŞARABA DAİR HER ŞEY…

İkinci konuşmacı, dünyaca ünlü sommelier ve Uluslararası Şarap Jüri Üyesi Ahmet Tosun, Müsevitoğlu’nun sorduğu “Şarap nedir? Şarabı şarap yapan unsurlar nelerdir? Şaraplık üzümler nerelerde yetişir? Şarap seçiminde dikkat edilmesi gereken unsurlar nelerdir? Şarap ve yemek eşleşmesi neye göre yapılır? Neden şarap sağlıklı deniyor? Türkiye’deki en kaliteli şaraplar hangileridir? Şaraptaki gizem nedir?” gibi sorulara ayrıntılı cevaplar verdi. Ülkemizin ünlü şaraplarına da değinen Tosun, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulduğu dönemde faaliyete geçen Doluca, Türkiye’nin en eski ve köklü şarap üreticilerinden biridir. Almanya Geisenheim’deki Şarapçılık Enstitüsü’nde Enoloji ve Vitikültür dallarında eğitim görmek için üç yıl boyunca Almanya’da kalan Nihat Ahmet Kutman, 1926’da yurda dönerek Galata’da Vinikol Şarap Evi’ni kurdu. Bugünkü Doluca’nın temeli olan bu üreticimiz, böylece Türk şarapçılık tarihinin de ilklerinden oldu.”

TÜRK ŞARAPLARINI DÜNYAYA TANITIYOR…

Dünyadaki uluslararası yarışmaların da tartışılmaz ismi olan Ahmet Tosun, yarışmalara katılacak şarapların seçimini yapmakta ve jüri üyesi olarak yer almakta. Ayrıca, Fransa’da şarap bağları da bulunan Tosun, Türk şaraplarının dünyada tanınması için çalışmakta.

ÜNLÜ ŞARAPLAR EŞLİĞİNDE KEYİFLİ SOHBET…

Kalabalık bir izleyici kitlesinin katıldığı keyifli sohbetin sonunda Kadıköy Kültür Sanat Derneği Başkanı İnal Aydınoğlu ve Program Moderatörü, Dernek Başkan Yardımcısı Nesibe Müsevitoğlu, konuşmacılara birer teşekkür plaketi verdiler. Ayrıca, gecenin sonunda izleyicilere ünlü ve kaliteli şaraplarından ikram yapan Vinkara’nın yetkilisi Evren İşeri ve Doluca’dan Aysun Ortaç Pidele’ye desteklerinden dolayı teşekkür ettiler. Etkinlik kapsamında düzenlenen kokteylde konuklara ünlü şaraplardan Vinkara-Narince, Vinkara-Mahzen, Vinkara-Boğazdere, Vinkara Winehouse-Öküzgözü, Doluca-Tuğra Öküzgözü, Doluca-Signium ikram edildi.

]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoy-kultur-sanat-derneginden-gulme-felsefesi-ve-sarabin-gizemi-konferansi/feed/ 0
“Suç Unsuru” filmine renkli gala https://www.kadikoylife.com/suc-unsuru-filmine-kadikoyde-renkli-gala/ https://www.kadikoylife.com/suc-unsuru-filmine-kadikoyde-renkli-gala/#respond Sat, 06 Apr 2019 15:13:34 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=50979 Yeni nesil Türk sinemasının bol ödüllü yapımlarından “Suç Unsuru”, 5 Nisan Cuma günü ülke genelinde vizyona girdi. Bir Varyete Film yapımı olan Suç Unsuru’nun gala gecesi ise, 3 Nisan Çarşamba akşamı Kadıköy REXX Sineması’nda gerçekleştirildi.

Senaryosu, yönetmen Süleyman Arda Eminçe ile sanat yönetmeni ve uygulayıcı yapımcı Behlül Berk Parça’nın başından geçen gerçek bir olaydan esinlenerek oluşturulan filmin galasına, sanat camiasından birbirinden ünlü yıldızlar katılarak renk kattı. Galaya tam kadro katılan film ekibi; yönetmen Süleyman Arda Eminçe, başrol oyuncuları Bülent Çolak ve Koray Erkök ile diğer oyuncular Burak Sarımola, Altuğ Elveriş, Emre Şen, Kaan Songün, Duygu Yıldız, Hamdi Alp, Enis Aybar, Efe Erdal, Tuğba Eskicioğlu ve Emin Maltepe’den oluşuyor. Galaya ayrıca sanat camiasından Kaan Urgancıoğlu, Gökhan Türkmen, Cansel Elçin, Birol Güven, Betül Çobanoğlu ve Emre Sertkaya gibi ünlü isimler de katılım gösterdi.

Suç Unsuru
TÜRK SİNEMASI ADINA HEYECAN YARATIYOR…

TÜRSAK Vakfı işbirliğinde düzenlenen 3. Denizbank İlk Senaryo İlk Film Yarışması’nda “En İyi İlk Film” ödülüne ve 6. Antakya Uluslararası Film Festivali’nde de Jüri Özel Ödülü’ne layık görülerek başarısını taçlandıran Suç Unsuru, Hindistan sinemasının kurucuları arasındaki Dadasaheb Phalke adına düzenlenen Uluslararası Film Festivali’nde yarışarak da Türk sineması adına heyecan yaratıyor. Oyuncularla söyleşilerin de gerçekleştirildiği Suç Unsuru filminin gala gecesinde, film ekibi tüm samimiyetiyle film sürecini izleyicilerle paylaştı.

FİLMİN KONUSU…

Celal ve Buğra, aynı evi paylaşan iki yakın arkadaştır. Bir sabah yeni taşındıkları evde hiç beklemedikleri şekilde Komiser Baran ve ekibi tarafından uykularının en derin noktasından alınıp, şüphelisi oldukları bir soruşturmanın ortasına yerleştirilirler. Komiser Baran ve ekibi, yapılan ihbar ve savcının emriyle geldikleri evde, olayı aydınlatmak için dikkatlerini garip ve tekinsiz buldukları bu ikiliye yöneltmiştir. Olaya görevi gereği dâhil olan apartman yöneticisi Arslan Bey ise yeni taşınan komşularını hiç tanımadığı gerçeğiyle yüzleşirken, kapı komşularının iddialar karşısındaki soğukkanlı duruşlarına da anlam veremez. Arama süresince şüphelere yenileri eklenir.

Yeni nesil Türk sinemasının bol ödüllü yapımlarından “Suç Unsuru”, 5 Nisan Cuma günü ülke genelinde vizyona girdi.
]]>
https://www.kadikoylife.com/suc-unsuru-filmine-kadikoyde-renkli-gala/feed/ 0
Savaş Dinçel Tiyatro Ödülleri sahiplerini buldu https://www.kadikoylife.com/savas-dincel-tiyatro-odulleri-sahiplerini-buldu/ https://www.kadikoylife.com/savas-dincel-tiyatro-odulleri-sahiplerini-buldu/#respond Wed, 03 Apr 2019 13:40:55 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=50899 12 yıl önce kaybettiğimiz usta oyuncu Savaş Dinçel’in 77. yaşı, Müjdat Gezen Sanat Merkezi öğrencileri tarafından seçilen ve ustanın vefatının ardından her yıl doğum gününde verilen Savaş Dinçel Tiyatro Ödülleri ile kutlandı.

Baba Sahne’de 1 Nisan Pazartesi akşamı gerçekleşen özel davete Dinçel’in ailesinin, yakın dostlarının ve öğrencilerinin yanı sıra Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, Sumru Dinçel, Haldun Dormen, Müjdat Gezen, Mustafa Alabora, Özge-Şevket Çoruh, Zuhal Olcay, Mazlum Çimen, Gani Müjde, Ozan Güven, İlker Ayrık, Günay Karacaoğlu, Mustafa Üstündağ, Murat Akkoyunlu, Ömür Arpacı, Emre Karayel, Nazlı Tosunoğlu, Betül Demir, Ahmet Saraçoğlu, Caner Güler, Fırat Doğruloğlu, Cem Cücenoğlu, Anta Toros, Özen Yula, Rıza Sönmez, Ruhi Sarı gibi isimler katıldı.

GECENİN SUNUCULUĞUNU İLKER AYRIK ÜSTLENDİ…

Savaş Dinçel Tiyatro Ödülleri’nde gecenin sunuculuğunu Dinçel’in eski öğrencilerinden biri olan İlker Ayrık üstlenirken; Şamil Yılmaz “En İyi Oyun Yazarı”, Yiğit Serdemir “En İyi Yönetmen”, Nezaket Erden “En İyi Kadın Oyuncu”, Murat Akkoyunlu ise “En İyi Erkek Oyuncu” ödüllerine layık görüldü. Savaş Dinçel’in eşi Sumru Dinçel, Şevket Çoruh, eski öğrencileri, torunu ve torunları sayılan öğrencilerinin çocukları, bu yıl da sahnede bir araya geldiler.

Savaş Dinçel
DUYGU YÜKLÜ ANLAR YAŞANDI…

Öğrencileri sahnede, Savaş Dinçel’in “Sersem Kocanın Kurnaz Karısı” oyununda seslendirdiği ve sözleri kendisine ait olan “Bir Sanatkâr Asla Ayı Değildir” şarkısını söylediler, ardından doğum günü pastası kestiler. Dinçel için özel olarak hazırlanan videonun gösterimi sırasında ise konuklar duygu yüklü anlar yaşadı.

]]>
https://www.kadikoylife.com/savas-dincel-tiyatro-odulleri-sahiplerini-buldu/feed/ 0
Birazdan Tiyatro, ilk oyunu Rüya ile sahnelerde! https://www.kadikoylife.com/birazdan-tiyatro-ilk-oyunu-ruya-ile-sahnelerde/ https://www.kadikoylife.com/birazdan-tiyatro-ilk-oyunu-ruya-ile-sahnelerde/#respond Mon, 01 Apr 2019 20:47:03 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=50888 Geçtiğimiz şubat ayında kurulan “Birazdan Tiyatro”, ilk oyunu ile perdelerini açtı. Topluluğun beğeniyle karşılanan “Rüya” adlı oyunu, Kadıköy Theatron sahnesinde 21 Mart 2019 tarihinde prömiyerini gerçekleştirdi. Tolga Turna’nın yazdığı oyunun yönetmeni ise Uğur Şeleci. Yardımcı yönetmenliğini Eda Tutuş’un yaptığı oyunda, dekor ve sahne tasarımı da Uğur Şeleci’ye ait.

GÖRDÜĞÜMÜZ HER ŞEY GERÇEK Mİ? YOKSA GERÇEK DAHA MI FARKLI?

Balıkçı Kemal ve küçük bir kız cinayetiyle, hırsızlık soruşturması arasında sıkışıp kalmış iki polis memurunun başına gelenler anlatılıyor. Tek perde olan oyun, izleyenlerin zihninde görülen her şeyin gerçekliğine ya da gerçeklerin nasıl olduğuna dair sorgular yaratıyor. Gördüğümüz her şey gerçek mi? Yoksa gerçek daha mı farklı? Peki, neyin gerçek olduğuna nasıl karar vereceğiz?

Birazdan Tiyatro’nun “Rüya” oyunu, Kadıköy Theatron sahnesinde 2-4-16 Nisan 2019 tarihlerinde izlenebilir. Diğer tarihler için tiyatrolar.com.tr/tiyatro/ruya adresini takip edebilirsiniz.

Birazdan Tiyatro
Geçtiğimiz şubat ayında kurulan “Birazdan Tiyatro”, ilk oyunu “Rüya” ile büyük beğeni kazandı…
]]>
https://www.kadikoylife.com/birazdan-tiyatro-ilk-oyunu-ruya-ile-sahnelerde/feed/ 0
İstanbul Kadıköy Lisesi’nde Nevruz Şenliği https://www.kadikoylife.com/istanbul-kadikoy-lisesinde-nevruz-senligi/ https://www.kadikoylife.com/istanbul-kadikoy-lisesinde-nevruz-senligi/#respond Thu, 21 Mar 2019 21:44:02 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=50650 21 Mart… Dünya Şiir Günü ve Nevruz, yani baharın başlangıcı, doğanın uyanışı… Yeni gün… Moda’daki İstanbul Kadıköy Lisesi, Dünya Şiir Günü’nü ve Nevruz’u şenliklerle kutladı. Sabah saatlerinde Edebiyat Öğretmeni Mustafa Sağlık yönetiminde şiirlerin okunduğu okulda Basın Yayın ve İletişim Kulübü, Attila İlhan ve Nusret Karaca şiirlerinin yanı sıra Mustafa Kemal Atatürk şiirlerinden oluşan bültenleri yayınladı.

Öğleden sonra ise okul bahçesinde ateşin yakılıdığı, şiirlerin, türkülerin okunduğu Nevruz kutlaması yapıldı. Beden Eğitimi Öğretmeni Elif Arifağaoğlu ve Müzik Öğretmeni Gürcan Erdaş’ın yönetimindeki etkinlik, güzel ve renkli görüntülere sahne oldu.

NEVRUZ HAKKINDA…

Orta Asya’da yaşayan Türkler, Anadolu Türkleri ve İranlıların yılbaşı olarak kabul ettikleri güne Nevruz adı verilir ki, ‘yeni gün’ anlamına gelir. Gece ve gündüzün eşit olduğu Miladi 21 Mart, Rumi 9 Mart gününe rastlamaktadır. Nevruz-i Sultani, Sultan Nevruz, Sultan Navrız, Navrız, Mart Dokuzu gibi adlarla da anılmaktadır. Oniki Hayvanlı Türk Takvimi’nde görüldüğü üzere Türklerde de çok eskiden beri bilinmekte ve törenlerle kutlanmaktadır. Türklerde Nevruz hakkında başlıca rivayet, bugünün bir kurtuluş günü olarak kabul edilmesidir. Yani Ergenekon’dan çıkıştır. İşte bu nedenle bugün Türklerde Nevruz, yeni yılın başlangıcı olarak kabul edilmiş ve günümüze kadar bayramlarda kutlanagelmiştir. Orta Asya’daki Türk topluluklarından Azeri, Kazak, Kırgız, Türkmen, Özbek, Tatar, Uygur Türkleri, Anadolu Türkleri ve Balkan Türkleri, Nevruz geleneğini canlı olarak günümüze kadar yaşatmışlardır. (*)

(*) T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı / Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü

Nevruz

Fotoğraflar: Dide Metin & Nil Kandil

]]>
https://www.kadikoylife.com/istanbul-kadikoy-lisesinde-nevruz-senligi/feed/ 0
Cenap Şahabettin İlkokulu’ndan “Hikâyelerimiz – Anılara Yolculuk” https://www.kadikoylife.com/cenap-sahabettin-ilkokulundan-hikayelerimiz-anilara-yolculuk/ https://www.kadikoylife.com/cenap-sahabettin-ilkokulundan-hikayelerimiz-anilara-yolculuk/#respond Mon, 18 Mar 2019 22:22:45 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=50568 “Sanat, insan beyninin vitaminidir” der usta tiyatrocu Can Gürzap. Güngör Gencay ise “Sanat hayatın yansıması”… Evet, herkesin bir hikâyesi var aslında. Kimi şiirlerde, kimi tuvallerde, kimi objektiflerde, kimi notalarda saklıdır. Kimi ise anılarda…

Öğretimin yanında sanata, spora ağırlık veren ve öğrencilerin yeteneklerini ortaya çıkarma çabasında olan eğitim kurumlarını ve eğitimcileri hep takdir etmiş ve desteklemişimdir. Basındaki dostlarım da hep yanımda olmuş, sayfalarında yer vermişlerdir. Bugün haftanın başlangıcı, daha okulumdan ayrılmadan bir ileti alıyorum. Fazla söze gerek duymadan, olduğu gibi paylaşmak yeterli oluyor bazen:

“Her hayat bir kitap, her kitap anılardan ve yaşanmışlıklardan oluşur. Hayat öyle bir şey ki, yaşarken farkına varamadığımız pek çok anımız oluyor. Bir kısmını unutuyoruz, bir kısmı da zihnimizde yer ediyor. Biz de zihnimizde iyi anılarımız olsun diye bu kitabı oluşturduk. Her insan anılarıyla yaşıyor. Özellikle çocukluk çağındakiler hiç unutulmuyor. Unutulmamak dileğiyle hoş bir anı oluşturduk.”

Neslihan Gündüz / Koşuyolu Cenap Şahabettin İlkokulu Öğretmeni

2/D Sınıfı

Cenap Şahabettin İlkokulu
]]>
https://www.kadikoylife.com/cenap-sahabettin-ilkokulundan-hikayelerimiz-anilara-yolculuk/feed/ 0
İranlı Ressam Arezou Behrang, portre resimleriyle Kadıköy’de! https://www.kadikoylife.com/iranli-ressam-arezou-behrang-portre-resimleriyle-kadikoyde/ https://www.kadikoylife.com/iranli-ressam-arezou-behrang-portre-resimleriyle-kadikoyde/#respond Fri, 15 Mar 2019 21:24:56 +0000 /?p=50489 İranlı Ressam Arezou Behrang’ın “İz Bırakan Kadınlar” Portre Resim Sergisi, 14. Uluslararası Marmaris Kadın Sanat Festivali’nin İstanbul etkinlikleri kapsamında Kadıköy Sineması Kültür ve Sanat Galerisi’nde seçkin davetlilerin katılımıyla açıldı. 2014’ten sonra çalışmalarına Türkiye’de devam eden sanatçının sergide yer alan portre çalışmaları büyük beğeni topladı.

Sergi açılışına katılan davetliler, Arezou Behrang’ın suluboya ve yağlıboya tablolarını hayranlıkla izledi. Günün en hoş sürprizi ise, Behrang tarafından yapılan Selma Sonat portresinin sergide yer alması oldu. Sergi, 17 Mart Pazar gününe kadar 14.00-21.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

Arezou Behrang
ORTAK KÜLTÜRE SAHİP İKİ ÜLKENİN TARİHİNE İZ BIRAKAN PORTRELER…

Kalimerhaba Derneği Başkanı Selma Sonat, sergi açılışında yaptığı konuşmada “Bu mekâna yakışan bir sergiyi daha sanatseverlerle paylaşmanın mutluluğunu yaşıyorum. Eserleri ile festivalimizi renklendiren Ressam Arezou Behrang’a emekleri için teşekkür eder, başarılarının devamını dilerim” dedi. Festival tarafından takdim edilen teşekkür plaketini Kıbrıslı Ressam Salih Mustafa Çizel’in elinden alan Arezou Behrang, ortak kültüre sahip iki ülkenin tarihine iz bırakan portrelerini heyecan içinde oluşturduğunu, bu heyecanın izlerinin tablolarında fark edilmesinden dolayı mutluluk duyduğunu belirterek, bu özel günde yanında oldukları için tüm dostlarına ve festivale emeği geçen herkese teşekkür etti.

“YAZAR YAĞMURU” ETKİNLİKLERİ FESTİVAL SÜRESİNCE DEVAM EDECEK…

Festival katılımcısı ve basın danışmanı Erol Ünal’ın teşekkür plaketini Neslihan Yazıcılar’ın elimden aldığı etkinlikte; Kültür Kentleri Birliği standında kitaplarını imzalayan Gülsüm Öz, İlknur Yaylımateş ve Betül Eren de okurları ile buluşarak sohbet ettiler. Hakkı Gümüştaş tarafından organize edilen “Yazar Yağmuru” imza etkinliklerinin festival boyunca devam edeceğini söyleyen Kalimerhaba Derneği Proje Koordinatörü Umur Özlüer; “Etkinliklerimizi ziyaret ederek ve Kadıköy Sineması’nın sunduğu birbirinden güzel filmleri izleyerek hayatınıza renk katın, katmaya devam edin” ifadelerini kullandı.

İranlı Ressam Arezou Behrang’ın “İz Bırakan Kadınlar” Portre Resim Sergisi, 14. Uluslararası Marmaris Kadın Sanat Festivali’nin İstanbul etkinlikleri kapsamında Kadıköy Sineması Kültür ve Sanat Galerisi’nde seçkin davetlilerin katılımıyla açıldı.
]]>
https://www.kadikoylife.com/iranli-ressam-arezou-behrang-portre-resimleriyle-kadikoyde/feed/ 0
Anabilim Eğitim Kurumları’ndan velilere destek https://www.kadikoylife.com/anabilim-egitim-kurumlarindan-velilere-destek/ https://www.kadikoylife.com/anabilim-egitim-kurumlarindan-velilere-destek/#respond Fri, 15 Mar 2019 20:50:04 +0000 /?p=50481 Eğitim sektöründe 30 yılı aşkın süredir sayısız öğrenci yetiştirerek başarılara imza atan Anabilim Eğitim Kurumları, sektör ortalamasının çok altında bir artışla velilerinin eğitim harcamalarına ekonomik destek verdi. Enflasyon verilerinin yüzde 25’in üzerinde seyrettiği, özel okulların eğitim ücretlerine en az yüzde 20’ler civarında zam yaptığı günümüz koşullarında Anabilim Eğitim Kurumları, velilerine sözünü tuttu ve eğitim ücret artışını olabilecek en düşük oranla, yüzde 9 ile sınırlandırdı.

Anabilim Eğitim Kurumları İcra Kurulu Başkanı Serkan Kılıç

Sektörde bazı kurumların aslında hiç olmayan veya içi boş olan, sadece bilimsel ifadelerden öteye gidemeyen yalancı sistem iddiaları mevcut. Bu iddialarını pazarlama teknikleriyle velileri kandırmakta kullanan, gerçekte Milli Eğitim Bakanlığı müfredatından öteye ellerinde bir yöntemi olmayan sözde kolejler haksız ve haddinden fazla kâr marjı elde etmeyi bırakırlarsa, aslında her kökü sağlam kurumun yapabileceği bir katma değer olduğunu aktaran Anabilim Eğitim Kurumları İcra Kurulu Başkanı Serkan Kılıç, velilerinin ekonomisine destek olmak amacında olduklarını, uzun vadeli sürdürülebilir yatırım planları olduğunu belirtti.

HIZ KESMEDEN BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR…

Anabilim Eğitim Kurumları, 2500 öğrencisi ve 600 çalışanı ile 2019-2020 eğitim ve öğretim yılında başlanacak 580 öğrenci kapasiteli, ileri teknoloji imkânlarına sahip Çekmeköy Fen Teknoloji ve Anadolu Lisesi; inşası devam eden 1000 öğrenci kapasiteli, 12 dönüm arazide Maltepe Narcity Kampüsü; 1600 öğrenci kapasiteli, Akfırat bölgesindeki 16 dönüm arazide 42.000 metrekare kapalı alanı ile Türkiye’nin en büyük anaokulu, ilkokulu, ortaokulu ve lise kampüs alanı inşaatıyla, sürdürülebilir kalite anlayışı ile büyüyerek yoluna devam ediyor.

]]>
https://www.kadikoylife.com/anabilim-egitim-kurumlarindan-velilere-destek/feed/ 0
MedAmerikan Tıp Merkezi’nde “Bizim Gözümüzden Hayat” sergisi https://www.kadikoylife.com/medamerikan-tip-merkezinde-bizim-gozumuzden-hayat-sergisi/ https://www.kadikoylife.com/medamerikan-tip-merkezinde-bizim-gozumuzden-hayat-sergisi/#respond Thu, 14 Mar 2019 21:01:36 +0000 /?p=50458 Her biri alanında uzman hekim kadrosu ile Bağdat Caddesi Feneryolu’nda hizmet veren MedAmerikan Tıp Merkezi, 14 Mart Tıp Bayramı’nda çifte kutlamaya ev sahipliği yaptı. Bir yandan sonsuz sabır ve üstün gayret ile faaliyet gösteren sağlık çalışanlarının Tıp Bayramı kutlanırken, diğer yandan MedAmerikan bünyesindeki değerli doktorlar ve çalışma arkadaşlarının gözünden hayatın yansıdığı fotoğraf sergisinin açılışı gerçekleştirildi.

MedAmerikan Tıp Merkezi Medikal Direktörü Dr. Satia Advan’ın girişimleriyle Tıp Bayramı’na özel olarak hazırlanan “Bizim Gözümüzden Hayat” başlıklı fotoğraf sergisi kapsamında, merkezde görev yapan doktorlar ve sağlık personelinin meslek yaşamlarındaki başarılarının yanı sıra sosyal alandaki yetenekleri de toplumla buluşmuş oldu. Her yıl 14 Mart tarihinde kutlanan Tıp Bayramı haftası kapsamında açılışı yapılan sergide yer alan eserler, etkinliğe katılanlar tarafından büyük beğeni topladı. Sergi, MedAmerikan Tıp Merkezi’nde ücretsiz olarak gezilebilecek.

MedAmerikan Tıp Merkezi Medikal Direktörü Dr. Satia Advan, serginin en dikkat çekici eserlerinden birine imza atan Dr. Şahin Ünal’a tebriklerini iletti…
MedAmerikan Tıp Merkezi
]]>
https://www.kadikoylife.com/medamerikan-tip-merkezinde-bizim-gozumuzden-hayat-sergisi/feed/ 0
Sanatla Randevu’dan tiyatro buluşması https://www.kadikoylife.com/sanatla-randevudan-tiyatro-bulusmasi/ https://www.kadikoylife.com/sanatla-randevudan-tiyatro-bulusmasi/#respond Thu, 14 Mar 2019 19:09:58 +0000 /?p=50450 ‘Sanatla Randevu’, kültür sanat etkinliklerine bir yenisini daha ekledi. Yeni rotasını Kadıköy olarak belirleyen katılımcılar, Baba Sahne’nin “Don Kişot’um Ben” adlı sevilen oyununu hep beraber izleyerek keyifli vakit geçirdi.

Ayşe Kaynarcalı önderliğinde organize edilen ‘Sanatla Randevu’ buluşmaları, İstanbul ve çevresinde kültür sanat etkinliklerine devam ediyor. Değişik semtleri gezerek farklı deneyimler edinmenizi sağlayan organizasyonlar, yeni dostluklar kurarak birbirinden keyifli anılar biriktirmenize yardımcı oluyor. Kadıköy’de gerçekleştirilen etkinlik kapsamında katılımcılar, akşam yemeği için önce Fayton Restaurant’ta buluştu. Ardından Baba Sahne’de “Don Kişot’um Ben” adlı oyunu izleyen ekip, sanatla geçen günlere bir yenisini daha ekledi.

Sanatla Randevu
]]>
https://www.kadikoylife.com/sanatla-randevudan-tiyatro-bulusmasi/feed/ 0
Irmak Okulları’nda Mühendislik Haftası büyük ilgi gördü https://www.kadikoylife.com/irmak-okullarinda-muhendislik-haftasi-buyuk-ilgi-gordu/ https://www.kadikoylife.com/irmak-okullarinda-muhendislik-haftasi-buyuk-ilgi-gordu/#respond Wed, 13 Mar 2019 21:14:27 +0000 /?p=50409 Öğrencilerine akademik, sosyal ve kültürel anlamda zengin öğrenme ortamları sunan Irmak Okulları’nın ortaokul ve lise düzeyinde gerçekleştirdiği Mühendislik Haftası, öğrenciler arasında büyük bir ilgi uyandırdı.

Öğrencilerin yaratıcılık yeteneklerini ve bilimsel araştırmalara ilgilerini ortaya çıkarmayı ve geliştirmeyi, eleştirel düşünme, problem çözme, üretkenlik ve sorumluluk gibi 21. yüzyıl becerilerini kazandırmayı hedefleyen Mühendislik Haftası, 4-8 Mart tarihleri arasında Irmak Okulları’nda gerçekleşti. Sınıf seviyesine göre farklı planlanan ve STEM yaklaşımı ile desteklenen yarım günlük atölye etkinliklerinin yer aldığı haftada öğrenciler; fen, teknoloji, mühendislik ve matematik gibi disiplinlerdeki temel bilgileri kullanarak, kendilerinden istenen görevleri üç boyutlu tasarımlarla hayata geçirdi.

ÖĞRENCİLERE YENİ UFUKLAR AÇILDI…

Irmaklı öğrenciler, 7 Mart 2019 Perşembe günü gerçekleşen Irmaklı Mühendisler Paneli’nde ise, Irmak Lisesi mezunu olan ve farklı mühendislik alanlarında eğitim almış ve kariyer yolculuğuna başlamış genç mühendislerle bir araya geldi. Mühendislik alanında çalışma hayatına başlamış mezun öğrencilerin deneyimleri, Irmaklı öğrencilerin ufkunu açtı. Irmak Okulları Mühendislik Haftası, 8 Mart 2019 Cuma günü hafta boyunca sergilenen performanslar arasından en başarılı takım ve tasarım ödüllerinin sahiplerini bulduğu kapanış töreniyle sona erdi.

Irmak Okulları
Mühendislik haftası
]]>
https://www.kadikoylife.com/irmak-okullarinda-muhendislik-haftasi-buyuk-ilgi-gordu/feed/ 0
Caferağa’da tarihsel dokularda gezinti https://www.kadikoylife.com/caferagada-tarihsel-dokularda-gezinti/ https://www.kadikoylife.com/caferagada-tarihsel-dokularda-gezinti/#respond Wed, 13 Mar 2019 20:35:31 +0000 /?p=50398 Kadıköy Kent Konseyi Kültürel Miras ve Çalışma Grubu, İstanbul Kadıköy Lisesi ile 13 Mart 2019 tarihinde anlamlı bir etkinlik gerçekleştirdi. İlçemizdeki doğal ve kültürel varlıkların tespiti, korunması ve koruma bilincinin arttırılması için çalışma yapan grup, Caferağa ve Moda’da iz bırakmış binalar ve kişiler konusunda öğrencilere bilgiler verdi.

İstanbul Kadıköy Lisesi Basın Yayın ve İletişim Kulübü Rehber Öğretmeni Nusret Karaca’nın açılış konuşması ile başlayan etkinlikte söz alan Asiye Kobal Yavuz, konu ile ilgili ayrıntılı bilgiler verirken, ayrıca Kadıköy’ün geçmişten günümüze değişimini siyah-beyaz fotoğraflarla anlatan bir slayt gösterisi paylaştı.

Caferağa
Caferağa

Fotoğraflar: Sudenaz Can – Bilge Ekin Doğruer -Tülin Özge Karay

]]>
https://www.kadikoylife.com/caferagada-tarihsel-dokularda-gezinti/feed/ 0
İstanbul Kadıköy Lisesi’nde 12 Mart etkinliği https://www.kadikoylife.com/istanbul-kadikoy-lisesinde-12-mart-etkinligi/ https://www.kadikoylife.com/istanbul-kadikoy-lisesinde-12-mart-etkinligi/#respond Tue, 12 Mar 2019 21:26:26 +0000 /?p=50390 “Allah kimseye bir daha İstiklal Marşı yazdırtmasın” diyordu Mehmet Akif Ersoy… 1. Dünya Savaşı sonucunda İtilaf devletleri, Türk topraklarını işgal etmişlerdi. Türk halkı, bu işgallere bölgesel direniş hareketleri ile karşı koyuyordu. Mustafa Kemal’in önderliğinde başlatılan Kurtuluş Savaşı’nın ilk zaferi oldu 1. İnönü Muharebesi. İşte o zaman Türk milletinin duygu ve heyecanlarını canlı tutmak, birlik ve beraberliği sağlamak için bir milli marşa ihtiyaç vardı.

Bir yarışma açıldı, yarışmaya 724 eser katılmıştı. Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi Tanrıöver, hiçbir eseri yeterli bulmadı. Güftesi için dönemin ünlü şairi Mehmet Akif Ersoy’a başvuruldu. Ünlü şair de para ödülünü bir yardım kuruluşuna armağan etmek şartıyla yazdığı şiiri Türk ordusuna armağan etti.

İşte o marşın kabulünün 98. yıldönümü nedeniyle, 12 Mart Salı günü İstanbul Kadıköy Lisesi’nde Edebiyat Öğretmeni Mustafa Sağlık yönetiminde bir etkinlik düzenlendi. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Hakan Türkmen’in günün anlam ve önemini belirten konuşmasının yanı sıra şiirler ve veciz sözler okundu, Mustafa Kemal Atatürk ve Mehmet Akif Ersoy ile şehitlerimiz anısına saygı duruşu yapıldı, İstiklal Marşı okundu. Okulda ayrıca, gün ile ilgili Basın Yayın ve İletişim Kulübü ile Kütüphanecilik ve Kültür Edebiyat Kulübü tarafından bir pano hazırlandı.

12 Mart

Fotoğraflar: Halil İbrahim Öztürk

]]>
https://www.kadikoylife.com/istanbul-kadikoy-lisesinde-12-mart-etkinligi/feed/ 0
İstanbul Erkek Lisesi fotoğraf ihalesini Foto Yurt kazandı https://www.kadikoylife.com/istanbul-erkek-lisesi-fotograf-ihalesini-foto-yurt-kazandi/ https://www.kadikoylife.com/istanbul-erkek-lisesi-fotograf-ihalesini-foto-yurt-kazandi/#respond Tue, 12 Mar 2019 21:04:46 +0000 /?p=50382 İstanbul Erkek Lisesi’nin 2019 yılı fotoğraf ihalesini, Kadıköy merkezli Foto Yurt kazandı. Okul yıllıkları üretimi ve tasarımı konusunda oldukça tecrübeli olan marka, aynı zamanda pek çok beş yıldızlı otelin de fotoğraf danışmanlığını yürütüyor.

Ödüllü fotoğraf sanatçısı Bülent Uluçay tarafından yönetilmekte olan Foto Yurt, ürün ve model çekimlerinde de aranılan markalar arasında yer alıyor.

Foto Yurt
Foto Yurt
]]>
https://www.kadikoylife.com/istanbul-erkek-lisesi-fotograf-ihalesini-foto-yurt-kazandi/feed/ 0
Kadıköy’den Paul Dwyer geçti https://www.kadikoylife.com/kadikoyden-paul-dwyer-gecti/ https://www.kadikoylife.com/kadikoyden-paul-dwyer-gecti/#respond Mon, 11 Mar 2019 13:50:53 +0000 /?p=50337 İskoçyalı ünlü müzisyen Paul Dwyer, Barış Manço Kültür Merkezi’nde Kadıköylü sevenleriyle buluştu. Anadolu ezgilerini kendine has yorumuyla seslendiren başarılı müzisyen, genç şarkıcılarla yaptığı düetlerle de bir süredir adından söz ettiriyor.

Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde The Bandits grubunun katılımıyla gerçekleştirilen konserde kadın dinleyicileri için günün anlam ve önemine ithafen hediyeler hazırlayan Paul Dwyer, konser sırasında dinleyicileri kırmadan istek parçaları da seslendirmeye çalıştı. Seyirci ile sohbet havasında geçen konserde Zülfü Livaneli, MFÖ, Barış Manço gibi duayenlere ait ezgiler seslendirilirken, Dwyer’a ait birçok beste de yer aldı. İskoç müzikleri de yer yer geceye renk kattı. Paul Dwyer’a konserde yer yer şarkıcı Sasa Serap da eşlik etti…

Paul Dwyer
]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoyden-paul-dwyer-gecti/feed/ 0
Kadın Sanat Festivali’nin İstanbul etkinlikleri başladı https://www.kadikoylife.com/kadin-sanat-festivalinin-istanbul-etkinlikleri-basladi/ https://www.kadikoylife.com/kadin-sanat-festivalinin-istanbul-etkinlikleri-basladi/#respond Mon, 11 Mar 2019 10:04:03 +0000 /?p=50322 14. Uluslararası Marmaris Kadın Sanat Festivali’nin İstanbul etkinlikleri, seçkin davetlilerin katılımıyla Kadıköy Sineması Kültür ve Sanat Galerisi’nde açılan “Kadın ve Yaşam” adlı karma resim sergisiyle başladı. Sanat danışmanlığını Azerbaycan Devlet Sanatçısı Prof. Dr. Refik Aziz’in yaptığı sergi, 11 Mart Pazartesi gününe kadar 14.00-21.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

Azerbaycan İstanbul Konsolosu Yadulla Paşayev’in yanı sıra birçok ünlü yazar, ressam, fotoğraf ve tiyatro sanatçısının katıldığı açılışta bulunan Yeşilçamlı yönetmenler, anıları ile ortamı renklendirdiler. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü Çini Ana Sanat Dalı’ndan mezun olan ve halen Sultanahmet’te Caferağa Medresesi’nde çini tasarımı ve uygulama dersleri vermekte olan Emel Gemici’nin eserlerinin izleyenleri büyülediği sergide, birçok yeni eser için siparişi alındı. Sergi katılımcılarından Eğitmen Ressam Sema Ortaköylü’nün “Işık Saçan Kadın” eseri beğeni topladı.

SANATÇI VE SANATSEVERLERDEN YOĞUN İLGİ…

Sergide çarpıcı enstalasyonu ve desenleriyle ilgi toplayan Suzan Batu, nisan ayı içerisinde uzun zamandır yaşadığı New York’taki atölyesinde ürettiği koleksiyonunu burada Kadıköy Sineması Kültür ve Sanat Galerisi’nde sergilemeyi düşündüğünü belirterek; “Burası çok hoş ve sıcak bir ortam. Ayrıca birçok sanat insanı ile burada karşılaşıp tanışabiliyor ve sanat üzerine tartışabiliyorsunuz” dedi. Refik Aziz Atölyesi öğrencileri, hocalarını sevgi ile kucaklayarak sergiyi tablolarının önünde fotoğraflarken, atöyenin yetişkin Ressamı Dilber Şahan ise “Bu mekanda yeni sergi projelerinde arkadaşlarımla birlikte yer almalıyım” dedi. Sergiye yağlıboya bir tablosu ile katılan, 12 Mart günü kişisel “İz Bırakan Kadınlar – Devam Eden Güzellik” sergisi ile festivalin konuğu olacak İranlı Ressam Arezou Behrang, “Böyle bir etkinlik içerisinde bulunmaktan son derece mutluyum” diyerek hislerini dile getirdi.

GENİŞ KATILIM DİKKAT ÇEKTİ…

“Kadın ve Yaşam” karma resim sergisine Benövşe Ağayeva, Ela Yılmaz, Nevin Şahman, Sabahat Bayar, Sema Gözen Ortaköylü, Prof. Dr. Refik Aziz Atölyesi, Aysu Askarlı, Gülfizar Ersaygılı, Hanife Akdağ, Maryam Paşalı, Meral Erel, Zeynep Ezgi Batmaz, Zeynep Ulaşkan, Dilber Şahan resimleriyle; Emel Gemici Çini çalışmalarıyla; Erol Ünal ve Esmeri Alev Ekebaş fotoğraf çalışmalarıyla; ayrıca Zekiye Tecim Tellioğlu, Selma Sonat, Raşit Öztürk, Mustafa Ali Kasap, Arezou Behrang, Ayten Taşpınar, Gülnur Efendioğlu, Necdet Öksüz, Suzan Batu ve Özgür Şanlı konuk sanatçı olarak katıldılar.

TÜRKAN SAYLAN TABLOSU, ÇAĞDAŞ YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ’NE TESLİM EDİLDİ…

Geçen yılki Kadın Sanat Festivali’nde Prof. Dr. Türkan Saylan’a verilen “Yaşam Boyu Sanat” ödülü takdimi sırasında Prof. Dr. Refik Aziz tarafından yapımına başlanan tablo, bir yıl sonra bu açılışta yuvasına gitmek üzere Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Koordinatörü Bahri Bilge’ye teslim edildi. Bahri Bilge, sergide yaptığı konuşmada “Türkan Saylan’ın ışığında toplumun gelişmesine yönelik çalışmalarımızı her gün daha ileriye götürüyoruz. Destek olan herkese teşekkür ederiz” ifadelerini kullandı. Kültür Kentleri işbirliğiyle Hakkı Gümüştaş yönetiminde devam eden “Yazar Yağmuru” programında Güzel Bakır, D. Ali Gültekin, Nurcan Elver ve Ülkü Arslan kitaplarını imzaladılar, ziyaretçilerle sohbet ettiler.

GELENEKSEL “KIRILMAYAN KALEM” ÖDÜLÜ EROL ÜNAL’A VERİLDİ…

Festivalin bu yılki “Kırılmayan Kalem” ödülü, yıllardır özgür bir gazeteci olarak sanat haberlerini medyanın birçok kanalından sanatseverlere ulaştıran Erol Ünal’a verildi. Sergiye “Çomakdağı’nın Güzel ve Gülen Yüzü” adlı fotoğrafı ile katılan Ünal, sanatı halkla buluşturan böyle bir mekan kazandırdıkları için Kalimerhaba Derneği Başkanı Selma Sonat’a ve Kadıköy Sineması sahibi Funda Kocadağ Salciccia ile ailesine teşekkür etti.

FESTİVAL PROGRAMI…

• 12 Mart Salı günü saat 18:00’de Arezo Behrang “İz Bırakan Kadınlar” Portre Resim Sergisi açılacak. Sergi, 17 Mart Pazar gününe kadar her gün 14.00-21.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.
• 18 Mart Pazartesi günü saat 18:00’de Mustafa Ali Kasap “Zaferden Zafere Kadın Efeler” Resim Sergisi açılacak. Sergi, 27 Mart Çarşamba Dünya Tiyatrolar Günü’ne kadar her gün 14.00-21.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.
• 21 Mart Perşembe günü 16:00-21:00 saatleri arasında Dünya Şiir Günü Kadın Şairler Manifestosu, Şiir Gibi Bir Dünya Söyleşisi ve Yazarlar İmza Günü yapılacak.
• 27 Mart Çarşamba günü Dünya Tiyatrolar Günü Ulusal ve Uluslararası Dünya Tiyatrolar Günü Bildirgelerinin Okunması ve Söyleşisi yapılacak.

Kadıköy Sineması Kültür ve Sanat Galerisi sergi, kitap tanıtımı ve imza günü ile söyleşi talepleri için Kalimerhaba Uluslararası Dostluk İşbirliği ve Tanıtma Derneği adına 0532 314 88 38’nolu telefondan bilgi alabilirsiniz.

Kadın Sanat Festivali
14. Uluslararası Marmaris Kadın Sanat Festivali’nin İstanbul etkinlikleri, seçkin davetlilerin katılımıyla Kadıköy Sineması Kültür ve Sanat Galerisi’nde açılan “Kadın ve Yaşam” adlı karma resim sergisiyle başladı.

Haber: Erol Ünal
Fotoğraflar: Umur Özlüer

]]>
https://www.kadikoylife.com/kadin-sanat-festivalinin-istanbul-etkinlikleri-basladi/feed/ 0
Kadıköylü Salah Birsel unutulmamalı https://www.kadikoylife.com/kadikoylu-salah-birsel-unutulmamali/ https://www.kadikoylife.com/kadikoylu-salah-birsel-unutulmamali/#respond Sat, 09 Mar 2019 22:44:33 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=16315

Bazı yazılar vardır eskimez. Kitap raflarındaki arşivlerden iner, yüreklerde bırakılan izler ve yaşanmışlık, vefa yeniden dile gelir ustaların anısına. Yıl 1999, Mart ayının 10. günü… Çatalçeşme’deki evinden acı haberi alıyoruz. Türk edebiyatının ustalarından biri daha, deneme ve şiirleriyle yakından tanınan Salah Birsel yok artık aramızda…

Artık Salı günleri Bostancı’da gerçekleştirdiğimiz söyleşiler ve şiir dinletileri yok. Geride onunla yaptığım ve yaşarken yayımlanmış son söyleşisi kaldı Haliç Edebiyat Dergisi’nde… Bir de bana gurur veren ve onur duyduğum, el yazı ve imzalı, övgü dolu cümleleri arşivimde…

Şimdi birkaç dost ve bizim gibi birkaç dergi yer veriyor böyle yıldönümlerinde. Belki de hiç ara vermeden yalnız biz… Bazen de yazı gönderdiğimizde anımsatan ve bizim imzamızı göstermeden yeniden kaleme alanlar. Olsun! Anımsatmaya aracı olmak bile bir vefa…

Oysa neler söylenmişti arkasından… “Beyoğlu ıssız ve karanlık” diyordu Selim İleri… Oktay Akbal ise binlerce anısı olduğunu yazmıştı ustayla… Sunay Akın; “Neler öğrenmedik ki Salah Birsel’den” derken, daha sonra onu arada bir de olsa gündeme getirmekle TV ekranlarına taşıyordu. Refik Durbaş’ın “Sevdik seni ey insan” haykırışını unutmak mümkün mü? Daha nice güzel insan, güzel dostları… Biz mi? Her zaman…

*       *       *       *

Kimse inanmaz hafif makineliyle öldüğüme
Veya ayrıldığıma dünyadan
Benim de başkentte bir odam, şiir kitaplarım,
Üniversitede adım ve arkadaşlarım vardı
Ünüm de olurdu
Yaşasaydım…

(Salah Birsel)

*       *       *       *

Evet, Zeynep Oral ardından “Salah Bey Tarihinde Son Sayfa” demişti. Biz de yıldönümünde yeni bir sayfa daha açtık edebiyat tarihinde, başlığı da şöyle koyduk: SALAH BİRSEL UNUTULMAMALI…

Salah Birsel

Salah Birsel, son yaş günü plaketini Nusret Karaca’dan alırken… (Bostancı Hatay Restoran)

]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoylu-salah-birsel-unutulmamali/feed/ 0
İstanbul Kadıköy Lisesi’nde Dünya Kadınlar Günü etkinliği https://www.kadikoylife.com/istanbul-kadikoy-lisesinde-dunya-kadinlar-gunu-etkinligi/ https://www.kadikoylife.com/istanbul-kadikoy-lisesinde-dunya-kadinlar-gunu-etkinligi/#respond Thu, 07 Mar 2019 21:44:25 +0000 /?p=50226 İstanbul Kadıköy Lisesi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle okulun konferans salonunda bir gösteri sergiledi. Edebiyat Öğretmeni Bilge Bordanacı’nın organize ettiği etkinlikte günün anlam ve önemiyle ilgili konuşmalar yapıldı, şiirler okundu, video-slayt gösterisi gerçekleştirildi. Ayrıca senaryolarını öğrencilerin kaleme aldığı “Tersine Dünya” ve “Flört Şiddeti” adlı oyunlar, yine öğrenciler tarafından sahnelendi. Kadının toplumdaki önemini vurgulayan Dünya Kadınlar Günü programı, kalabalık bir öğrenci ve öğretmen grubu tarafından büyük ilgiyle izlendi.

1857, günlerden 8 Mart… New York’lu 40 bin kadın emekçinin sömürüye direniş günü… Grev, polis saldırısı, yangın… Sonuç, 129 emekçi kadının yaşamını yitirmesi! 1910 yılında II. Enternasyonel’in Kopenhag toplantısında Alman Sosyal Demokrat Parti’nin “Kadın Sorunu” uzmanı Clara Zetkin’in önerisiyle 8 Mart, “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” olarak ilan edildi. Kadın devrimciler Aleksandra Kollantay, Clara Zetkin ve Rosa Lüksemburg’un kadın hakları konusundaki mücadeleleri ise anılmaya değerdi. Birleşmiş Milletler, 1977 yılına kadar “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” olarak bilinen bu anlamlı günü, “Dünya Kadınlar Günü” olarak kutlamaya karar verdi. Dünya kadınları ikiye bölündü. Bir kısmı 8 Mart’ı özgürleşmenin, sömürüye başkaldırının başlangıcı olarak görürken; bir kısmı için ise 8 Mart, kapitalist sistemin kadını bir günlüğüne güzelleştirip özelleştirdiği bir gün özelliği taşımaya başladı.

Dünya Kadınlar Günü

Fotoğraflar: Fatih Yalçın

]]>
https://www.kadikoylife.com/istanbul-kadikoy-lisesinde-dunya-kadinlar-gunu-etkinligi/feed/ 0
Cenap Şehabettin İlkokulu okuyor, boyuyor, paylaşıyor! https://www.kadikoylife.com/cenap-sehabettin-ilkokulu-okuyor-boyuyor-paylasiyor/ https://www.kadikoylife.com/cenap-sehabettin-ilkokulu-okuyor-boyuyor-paylasiyor/#respond Mon, 04 Mar 2019 21:15:11 +0000 /?p=50095 Cenap Şehabettin İlkokulu öğrencileri, Sınıf Öğretmeni Fatma Dilek Yangılı öncülüğünde kitap okumayı sevdirmek amaçlı çeşitli projeler üretiyor. Daha önce Kartal Masal Müzesi’ni ziyaret eden öğrenciler, şimdi Koşuyolu’ndaki okullarında bu zamana kadarki emeklerini sergiliyor. Sergi, 6 Mart Çarşamba gününe kadar görülebilecekken, başka okullara örnek olması açısından da önem taşıyor.

Projeyle ilgili Kadıköy Life Dergisi’ne açıklamalarda bulunan Fatma Dilek Yangılı; “Ülkedeki okuma oranının çok düşük olması, beni çok üzen bir konu. Çocukların okumayı sevmemesi üzücü. Bu konuda çok düşündüm. 25 yıllık öğretmenim. Şimdiye kadar bu konuda çok çalışma yaptım ama herhalde yaptığım en güzel çalışma şimdi oldu” dedi. Yangılı, sözlerine şöyle devam etti:

Cenap Şehabettin
OKUMAYI SEVMEK, KİTAPLARDAN KORKMAMAK VE DAHA ÇOK MERAK ETMEK İÇİN…

“Bütün sınıf kitap alıyoruz, sonra o kitabı okuyoruz. Bazı kitapların resmini yapıyoruz, bazen maskelerle drama yapıyoruz, bazen şiir kitapları okuyoruz, şairleri araştırıyoruz. Bazı kitaplardan sonra kahramanın yerine kendimizi koyuyoruz, bazen de hikâyenin sonunu değiştiriyoruz. Hikâyelerle ilgili bir sürü çalışma yaptık. Tek amacımız okumayı sevmek, kitaplardan korkmamak ve daha çok merak etmek.

Cenap Şehabettin ilkokulu
OKUYORUM, PETEĞİMİ BOYUYORUM…

Projemizin ismi ise ‘Okuyorum, Peteğimi Boyuyorum’. Ayrıca arı kovanı yaptık. Her öğrencimizin kovanı var. Her 50 sayfada bir kovanı boyadılar. Bunu onları motive etmek için yaptık. Küçük yaşta bu isteği ve hevesi sonunda bir alışkanlık haline dönüşecek davranışı onlara kazandırmamız gerekiyor.

ADIYAMAN’DAKİ İLKOKUL İLE DAYANIŞMA…

Ekim ayından bu yana birçok şey yaptık ve onları sergiliyoruz. Bugün de bütün bu yaptıklarımızın sonucunu gösterme ve mutlu olma günü. 27 öğrencim var. Onlarla bir şeyler yapmaya çalıştık ama bu proje biraz daha gelişti. Okuduğumuz kitapları geri dönüşüme atmak istemedik ve hiç zarar vermeden biriktirdik. Sonra onları paketledik ve Adıyaman’da bir ilkokula gönderdik. Okuyoruz, okumayı sevmeye çalışıyoruz ve paylaşıyoruz şeklinde ilerledi ve ikinci bir proje doğdu; ‘Okuyorum, Paylaşıyorum’. Adıyaman’da ilkokuldaki çocukların öğretmenleriyle diyaloğa geçtim. Öğrencilerim onların öğrencilerine mektuplar yazdı, içine kalpler çizdi, küçük hediyeler koydular hatta. Sonra çok güzel bir şekilde paketlediler ve gönderdik. Sonra onlar da bize mektuplar yazdı.

HUZUREVİNE ZİYARET…

Tüm okulla iki gün boyunca bütün bu emeklerimizi paylaşıyoruz. Kadıköy Life’a haber vermek istedik ki her okul mutlaka önem veriyor ama biraz daha farkındalık yaratsın. İki gün sonra huzurevine gideceğiz, yine kahramanlar olarak. Büyüklerimize kitap okuyacak öğrencilerimiz. Bir başkasını da mutlu edebilmek önemli. Büyüklerle küçüklerin bir arada olması, hem çocuklara hem de yaşlılara iyi geliyor. Ülkemizde pek yok böyle projeler ama Avrupa’da çocuk esirgeme kurumlarıyla huzurevlerini yan yana yapıyorlar. Biz de yaşlılarımızı bir gün boyunca mutlu edelim ve bizim öğrencilerimiz de büyüklerine saygıyı öğrensinler diye düşündük.

HEP BİRLİKTE KİTAP OKUMAYA DEVAM…

Bu sürekli bir şey. Hep birlikte kitap okumaya devam edeceğiz. Çok güzel dönüşler aldık. Sene başında doğru dürüst kitap okumayan çocuklar, hem okumaya başladı hem de meraklandı. 100 petek boyadığımız öğrencimiz var. Onu da 50 ile çarparsak, ikinci sınıf öğrencisi için çok güzel bir rakam. Ayrıca bu proje kapsamında Kartal Masal Müzesi’ne bir gezi yaptık. Orada Yazar Yalvaç Ural ile etkinlik yaptık. Bize kitaplarını hediye etti ve imzaladı. Böylece bir yazarla da tanışmış oldu öğrencilerim. Bütün bunlarla beraber de okumayı sevmeye başladılar. Sevdiler diyemiyorum, çünkü bu çok uzun bir süreç.”

Cenap Şehabettin İlkokulu öğrencileri, Sınıf Öğretmeni Fatma Dilek Yangılı öncülüğünde kitap okumayı sevdirmek amaçlı çeşitli projeler üretiyor. Daha önce Kartal Masal Müzesi’ni ziyaret eden öğrenciler, şimdi okullarında bu zamana kadarki emeklerini sergiliyor
]]>
https://www.kadikoylife.com/cenap-sehabettin-ilkokulu-okuyor-boyuyor-paylasiyor/feed/ 0
Kadıköy Kız Lisesi’nden bugüne 62 yıl! https://www.kadikoylife.com/kadikoy-kiz-lisesinden-bugune-62-yil/ https://www.kadikoylife.com/kadikoy-kiz-lisesinden-bugune-62-yil/#respond Sun, 24 Feb 2019 19:57:40 +0000 /?p=49887 1957 yılında Moda Hacı İzzet Sokak’taki tarihi Mahmut Muhtar Paşa Köşkü’nde başlayan bir yolculuk… Bugüne kadar çok sayıda öğrenciye eğitim ve öğretim kapılarını açmış köklü bir camia… Kadıköy Kız Lisesi olarak eğitim hayatına başlayıp yıllar içinde karma eğitime geçen, sırasıyla önce yabancı dil ağırlıklı, daha sonra da Anadolu Lisesi statüsüne dönüşen ve adı İstanbul Kadıköy Lisesi olarak değiştirilen köklü bir kurum…

Kadıköy Kız Lisesi

Sadece eğitim-öğretimle değil; sanatsal, sportif ve kültürel başarılarıyla da sesini duyuran eski Kadıköy Kız Lisesi, şimdiki İstanbul Kadıköy Lisesi; mezunlarıyla, eğitimcileriyle, Okul Aile Birliği ve Mezunlar Derneği ile her yıl olduğu gibi şubat ayının son pazar gününde yine bir araya geldi. Camiaya gönül verenler, 24 Şubat 2019 Pazar günü okul kantininde Geleneksel Simit-Sahlep Günü’nde buluştu. Yöneticiler, çalışan ve emekli öğretmenler, eski mezunlar birbirleriyle hasret giderdi, okulun çeşitli birimlerini gezerek anılarını tazelediler.

TARİHİ KÖŞK BİNASI KONUKLARINI AĞIRLADI…

19. yüzyılda yapılan ve eğitim-öğretimin ilk başladığı, restore bekleyen tarihi köşk binası, özel gün için kapılarını konuklarına açtı. Saat 14.00’de başlayan geleneksel buluşma günü saat 17.00’ye kadar sürdü. İstanbul Kadıköy Lisesi Müdür Yardımcısı Fatma Solmaz Oğuz’un açılış konuşması ve K. Gürcan Erdaş yönetiminde Müzik Kulübü’nün müzik dinletisiyle başlayan etkinlik kapsamında Mezunlar Derneği ve Okul Aile Birliği, okul anı hediyelikleri ile okul yayınlarının olduğu stantlar açtı.

Kadıköy Kız Lisesi
Sadece eğitim-öğretimle değil; sanatsal, sportif ve kültürel başarılarıyla da sesini duyuran eski Kadıköy Kız Lisesi, şimdiki İstanbul Kadıköy Lisesi; mezunlarıyla, eğitimcileriyle, Okul Aile Birliği ve Mezunlar Derneği ile her yıl olduğu gibi şubat ayının son pazar gününde yine bir araya geldi.
]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoy-kiz-lisesinden-bugune-62-yil/feed/ 0
Çevre Koleji’nden Dil Eğitimi Konferansı https://www.kadikoylife.com/cevre-kolejinden-dil-egitimi-konferansi/ https://www.kadikoylife.com/cevre-kolejinden-dil-egitimi-konferansi/#respond Sat, 23 Feb 2019 20:21:53 +0000 /?p=49855 Çevre Koleji Yabancı Diller Bölümü’nün geleneksel olarak düzenlediği 15. Uluslararası İngilizce Dil Eğitimi Konferansı, 23 Şubat Cumartesi günü gerçekleştirildi. Çevre Koleji Erenköy Kampüsü’nde yaklaşık 700 kişilik bir katılımla organize edilen ve bu yılki teması “The Ultimate Passion for ELT” olan konferans, İngilizce öğretimi alanında yerli yabancı birçok uzman konuşmacı ve yayınevinin katkılarıyla gün boyu çeşitli programlarla sürdü.

Açılışı dünyaca ünlü İngilizce dil eğitimi kitapları yazarı Ken Wilson ile yapılan, bir başka dünyaca ünlü yazar Paul Seligson’ın konuşmasıyla devam eden konferans, onur konuğu İlhan Şeşen’in müzik ziyafeti ile sona erdi. 15. ELT Konferansı’nda katılımcılar, sponsor yayınevleri olan Oxford University Press, Cambridge University Press, MacMillan ve Pearson ile birlikte birçok yabancı yayınevinin stantlarını da gezme şansına sahip oldu.

Çevre Koleji
Çevre Koleji
]]>
https://www.kadikoylife.com/cevre-kolejinden-dil-egitimi-konferansi/feed/ 0
İstanbul Barosu Fikri ve Sınai Haklar Komisyonu yeni dönem projelerini açıkladı https://www.kadikoylife.com/istanbul-barosu-fikri-ve-sinai-haklar-komisyonu-yeni-donem-projelerini-acikladi/ https://www.kadikoylife.com/istanbul-barosu-fikri-ve-sinai-haklar-komisyonu-yeni-donem-projelerini-acikladi/#respond Wed, 20 Feb 2019 22:41:40 +0000 /?p=49781 14 Ocak 2019 tarihinde seçilen İstanbul Barosu Fikri ve Sınai Haklar Komisyonu’nun ilk toplantısı, Galata’daki İstanbul Barosu Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Meslektaşların büyük ilgi gösterdiği toplantıda; Komisyon nezdinde Eğitim ve Yayın Komiteleri ile Fikir ve Sanat Eserleri, Marka, Haksız Rekabet, Patent, Coğrafi İşaret ve Endüstriyel Tasarım Alt Çalışma Grupları oluşturuldu.

Komisyonun interaktif çalışma prensibiyle katkı vermek isteyen tüm avukatların öneri ve çalışmalarına açık olduğunu belirten Başkan Av. Dr. Tamer Pekdinçer, Fikri ve Sınai Mülkiyet Hukuku’nun markadan sanat eserlerine çok geniş bir alanda koruma sağladığını, akademisyen ve hakimler başta olmak üzere alanında uzman konuşmacıların güncel konularda her ay toplantılara davet edileceğini duyurdu.

TAMER PEKDİNÇER: FİKRİ MÜLKİYET HUKUKU KAN KAYBEDİYOR…

Ülkemiz uygulamasında özellikle Telif Hukuku’nun akademik anlamda eksik kaldığını ifade eden Pekdinçer, gündemdeki Sinema Kanunu başta olmak üzere Fikir ve Sanat Eserleri Hukuku alanında çalışmaların yoğunlaştırılacağını belirterek; “Fikri Mülkiyet Hukuku son dönemde kan kaybediyor. Üniversitelerde artık zorunlu ders olarak okutulmuyor, yetkin hakimlerimiz mesleği bırakıyor. Tek amacım, Fikri Mülkiyet Hukuku’nun hak ettiği yere ulaşması. Gerek üniversite gerekse bilirkişilik görevlerim dolayısıyla aksayan yönleri çok iyi biliyorum. Alt çalışma gruplarından da sahada yaşadıklarınızı aktarmanızı istiyoruz. Herkesin tecrübesi kendi alanında çok değerli, katkılarınızı bekliyoruz” diye konuştu.

Fikri ve Sınai Haklar Komisyonu
EĞİTİMLER VERİLECEK, AKADEMİK YAYINLAR OLUŞTURULACAK…

Meslek birlikleri avukatlarının da katıldığı toplantıda, akademisyenler ile meslek birlikleri başta olmak üzere bu alandaki tüm sivil toplum örgütlerinin birlikte çalışarak, uygulama ile teorinin birbirini beslemesi gerektiği toplantıda değinilen konular arasındaydı. Genç meslektaşların uzmanlaşmak için eğitim talep ettikleri toplantıda Başkan Yardımcısı Vekili Dr. Öğretim Üyesi Eda Giray, alt çalışma gruplarının her birinin kendi alanlarında derinleşmek amacıyla kurulduğunu, Eğitsel Toplantı ve Yayın Komitesi tarafından eğitim açığı bulunan konularda 25 kişilik sınıflarda eğitim verileceğini, genç meslektaşlar ile akademik yayınların oluşturulmasına katkı sağlanacağını duyurdu.

İLK KONUŞMACI ÜNLÜ HAKİMLERİMİZDEN UĞUR ÇOLAK OLACAK…

Komisyonun 20 Mart tarihinde gerçekleşecek toplantısına, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi’nden yeni emekli olan ünlü İhtisas Mahkemesi Hakimlerinden Uğur Çolak’ın konuşmacı olarak katılacağını aktaran Av. Dr. Tamer Pekdinçer, Sınai Mülkiyet Kanunu’nun ikinci yılında Marka Hukuku’ndaki güncel konuların soru cevap şeklinde tartışılacağını bildirdi.

Komisyonun seçim sonrası baro başkanlığını ziyareti esnasında Komisyon Başkanı ve üyelerini tebrik eden İstanbul Barosu Başkanı Av. Mehmet Durakoğlu, nitelikli hukukçulardan oluşan komisyon üyelerine her konuda destek verileceğini, yaklaşık 44 bin üyesi olan İstanbul Barosu avukatlarının Ticaret Hukuku ve Fikri Mülkiyet Hukuku alanlarına karşı büyük ilgi duyduğunu, komisyonun akademik alt yapısının yaratacağı eğitim, çalışma ve yayınlarından çok faydalanılacağını açıkladı. Av. Muazzez Yılmaz, Av. Müge Tekil, Dr. Öğretim Üyesi Nilay Şenol, Av. Oğuz Müftüoğlu, Av. İrem Toprakkaya, İstanbul Barosu Başkanı Av. Mehmet Durakoğlu, Fikri ve Sınai Haklar Komisyonu Başkanı Av. Dr. Tamer Pekdinçer, Av. Deniz Merve Ersoy Pınar, Av. Deniz Dinar, Dr. Öğretim Üyesi Eda Giray…
]]>
https://www.kadikoylife.com/istanbul-barosu-fikri-ve-sinai-haklar-komisyonu-yeni-donem-projelerini-acikladi/feed/ 0
Burcu Esmersoy ve Kürşat Başar, Tepe Nautilus’ta! https://www.kadikoylife.com/burcu-esmersoy-ve-kursat-basar-tepe-nautilusta/ https://www.kadikoylife.com/burcu-esmersoy-ve-kursat-basar-tepe-nautilusta/#respond Wed, 20 Feb 2019 11:11:22 +0000 /?p=49745 Tepe Nautilus, 23 Şubat’ta Burcu Esmersoy, Kürşat Başar Orkestrası ve Jale’yi aynı sahnede ağırlıyor. Müzikten sanata, aşktan ilişkilere kadar hayata dair her şeyin konuşulacağı keyifli sohbet, Tepe Nautilus ziyaretçilerini bekliyor.

Gerçekleştirdiği etkinliklerle ziyaretçilerini yıldızlarla buluşturan Tepe Nautilus, 23 Şubat Cumartesi günü özel bir etkinliğe ev sahipliği yapacak. Ekranların sevilen ve son dönemlerde Youtube’da çektiği videolar ile dikkat çeken ismi Burcu Esmersoy, Kürşat Başar Orkestrası ve Jale, Tepe Nautilus ziyaretçileriyle buluşacak. “Tepede Sohbet” kapsamında birçok özel ismi ağırlayan Tepe Nautilus’ta müzikten sanata, aşktan ilişkilere hayatın içinden bir sohbetin gerçekleşeceği etkinlikte Kürşat Başar Orkestrası ve Jale, birbirinden unutulmaz şarkıları ile ziyaretçilere keyifli bir müzik ziyafeti sunacak.

Burcu Esmersoy
Tepe Nautilus, 23 Şubat Cumartesi günü Burcu Esmersoy, Kürşat Başar Orkestrası ve Jale’yi aynı sahnede ağırlıyor.
]]>
https://www.kadikoylife.com/burcu-esmersoy-ve-kursat-basar-tepe-nautilusta/feed/ 0
Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde Gökkuşağı Konseri https://www.kadikoylife.com/kadikoy-halk-egitim-merkezinde-gokkusagi-konser/ https://www.kadikoylife.com/kadikoy-halk-egitim-merkezinde-gokkusagi-konser/#respond Mon, 18 Feb 2019 21:58:50 +0000 /?p=49667 Ömer Öcal Mozaik Sanat Topluluğu, Gökkuşağı Konserleri’nin bir yenisini bu kez 4 Mart 2019 Pazartesi günü Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirecek. Repertuvarı tam anlamıyla gökkuşağının renklerini, üyeleri ve seyircisi ise mozaiğin farklı renklerdeki taşlarını oluşturan Mozaik Sanat Topluluğu’nun kurucusu, hocası ve şefi Ömer Öcal, Kadıköy Life Dergisi’ne yaptığı açıklamada şunları ifade etti:

“Sevenlerimizin ilgiyle takip ettiği Gökkuşağı Konserlerimize ara vermeden devam ediyoruz. Her türden eseri birlikte söylemek için topluluğumuza katılmak üzere herkesi davet ediyor ve ‘Herkes şarkı söylesin’ diyorum. Kadıköy’de seyircimizin karşısına çıkmak için sabırsızlanıyoruz. Tüm Kadıköylüleri konserimize bekliyoruz.”

Kadıköy Halk Eğitim Merkezi
Ömer Öcal Mozaik Sanat Topluluğu, Gökkuşağı Konserleri’nin bir yenisini bu kez 4 Mart 2019 Pazartesi günü Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirecek…
]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoy-halk-egitim-merkezinde-gokkusagi-konser/feed/ 0
Irmak Okulları Tanıtım Günleri’ne yoğun ilgi https://www.kadikoylife.com/irmak-okullari-tanitim-gunlerine-yogun-ilgi/ https://www.kadikoylife.com/irmak-okullari-tanitim-gunlerine-yogun-ilgi/#respond Mon, 18 Feb 2019 11:58:29 +0000 /?p=49621 Irmak Okulları’nın 10 ve 17 Şubat tarihlerinde düzenlediği Tanıtım Günleri ve Öğrenci Kabul Sınavı büyük ilgi gördü. 24 yıldır özgür öğrenme ortamlarında, özgün eğitim modeliyle bilgi işlemeyi içselleştiren ve yetenekleri geliştiren Irmak Okulları, çocukları için seçecekleri okula karar verme aşamasında olan ailelerle Tanıtım Günleri ve Öğrenci Kabul Sınavı’nda bir araya geldi.

Özel Irmak Ortaokulu 5. Sınıf Tanıtım Günü ve Öğrenci Kabul Sınavı 10 Şubat tarihinde, Özel Irmak Anaokulu Tanıtım Günü ise 17 Şubat tarihinde Irmak Okulları Caddebostan Kampüsü’nde gerçekleştirildi. Tanıtım Günleri ve Öğrenci Kabul Sınavı yoğun ilgiyle karşılandı.

Irmak Okulları
Irmak Okulları
Irmak Okulları’nın 10 ve 17 Şubat tarihlerinde düzenlediği Tanıtım Günleri ve Öğrenci Kabul Sınavı büyük ilgi gördü.
]]>
https://www.kadikoylife.com/irmak-okullari-tanitim-gunlerine-yogun-ilgi/feed/ 0
14 Şubat’ta sevgililerin durağı; İncir Pub https://www.kadikoylife.com/14-subat-sevgililer-gununde-adres-incir-pub/ https://www.kadikoylife.com/14-subat-sevgililer-gununde-adres-incir-pub/#respond Tue, 12 Feb 2019 13:47:09 +0000 /?p=49567 Sevgililer Günü’nde kimseye randevu vermeyin. Kadıköy’de “Barlar Sokağı” olarak da bilinen Kadife Sokak’ın en eğlenceli mekânlarından İncir Pub; birbirinden keyifli müzikleri, 14 Şubat’a özel kokteyleri ve dikkat çeken konseptiyle size unutulmaz bir gece yaşatmaya hazırlanıyor.

DJ Marçıl’dan istek parçalarla başlayacak gece, sabah saatlerine kadar sürecek. Mekan işletmecisi Alişan Özdoğan; “Sevgilinizle muhteşem kokteyllerimizden içip, sıcak şarap eşliğinde sıcacık ve romantik bir Sevgililer Günü geçirmek isteyenleri İncir Pub’da misafir ediyoruz” ifadelerini kullanarak, Kadıköylüleri 14 Şubat’ta İncir Pub’a davet ediyor.

incir pub
Kadıköy’de “Barlar Sokağı” olarak da bilinen Kadife Sokak’ın en eğlenceli mekânlarından İncir Pub; birbirinden keyifli müzikleri, 14 Şubat’a özel kokteyleri ve dikkat çeken konseptiyle size unutulmaz bir gece yaşatmaya hazırlanıyor.
İncir Pub
]]>
https://www.kadikoylife.com/14-subat-sevgililer-gununde-adres-incir-pub/feed/ 0
‘Böyle Buyurdu Berduş’, 14 Şubat’ta Zeuve Kadıköy’de! https://www.kadikoylife.com/boyle-buyurdu-berdus-14-subat-zeuve-kadikoy-de/ https://www.kadikoylife.com/boyle-buyurdu-berdus-14-subat-zeuve-kadikoy-de/#respond Mon, 11 Feb 2019 14:04:14 +0000 /?p=49521 2018 yılında Metin Kesik ve Engin Ergen tarafından kurulan ve kısa sürede belli bir hayran kitlesine sahip olarak dinlenmeye başlayan ‘Böyle Buyurdu Berduş’, 14 Şubat’ta Zeuve Kadıköy sahnesinde olacak.

14 Şubat Perşembe günü Rock’n Roll klasikleri ve kendi besteleriyle sevenlerinin karşısına çıkacak olan Böyle Buyurdu Berduş, Zeuve Kadıköy müdavimlerine unutulmayacak bir gece yaşatacak. “Good Music, Good Drink, Good Food” söylemiyle etkinliklerini sürdüren Zeuve Kadıköy, 14 Şubat’ta tüm Kadıköylüleri müzik şölenine davet ediyor.

Böyle Buyurdu Berduş
]]>
https://www.kadikoylife.com/boyle-buyurdu-berdus-14-subat-zeuve-kadikoy-de/feed/ 0
Zuhal Müzik Korosu’ndan büyük konser https://www.kadikoylife.com/zuhal-muzik-korosu-ndan-buyuk-konser/ https://www.kadikoylife.com/zuhal-muzik-korosu-ndan-buyuk-konser/#respond Sun, 10 Feb 2019 17:16:18 +0000 /?p=49480 Zuhal Müzik Korosu, Şef Volkan Kirpik yönetimindeki konserini Ataşehir Novada AVM Cemal Süreya Konser Salonu’nda gerçekleştirdi. Koro ve solo performansların sergilendiği konsere katılım yoğundu.

Sık sık müziğe dair söylenen güzel pasajların okunduğu program, Zuhal Müzik Korosu tarafından seslendirilen, Münir Nurettin Selçuk bestesi ‘Gül Yüzünde Göreli’ isimli parça ile başladı. Sırasıyla ‘Sen Nazla Gezerken’, ‘Nihansın Dideden’ ve ‘Rüya Gibi Her Hatıra’ isimli parçalar koro tarafından seslendirilirken, tüm grup üyeleri teker teker solo performanslarını da sergiledi. Birbirinden değerli müzisyenlere ait zor bestelerin söylendiği gecede Zuhal Müzik Korosu‘nun her bir üyesi, Şef Volkan Kirpik yönetimindeki başarılı performansları ile göz doldurdu.

Zuhal Müzik Korosu
]]>
https://www.kadikoylife.com/zuhal-muzik-korosu-ndan-buyuk-konser/feed/ 0
Av. Dr. Tamer Pekdinçer’in son kitabı yayımlandı https://www.kadikoylife.com/avukat-tamer-pekdincer-son-kitabi-yayimlandi/ https://www.kadikoylife.com/avukat-tamer-pekdincer-son-kitabi-yayimlandi/#respond Sun, 10 Feb 2019 12:16:07 +0000 /?p=49455 İstanbul Barosu Fikri ve Sınai Haklar Komisyonu’nun başkanlığını da yürüten Marmara Üniversitesi Hukuku Fakültesi’nden emekli Öğretim Üyesi Av. Dr. R. Tamer Pekdinçer’in, akademik uzmanlığı ile mahkemeler nezdinde yürüttüğü bilirkişilik faaliyetleriyle edindiği birikimleri paylaştığı “Haksız Rekabet ve Marka Hukukuna İlişkin Bilirkişi Raporları ve Mütalaalar” kitabının ikincisi yayımlandı.

Tamer Pekdinçer

R. Tamer Pekdinçer, yeni kitabıyla ilgili yaptığı açıklamada “Özel Hukuk’un hiçbir konusu ‘Haksız Rekabet Hukuku’ ve ‘Marka Hukuku’ kadar değişmeye ve gelişmeye müsait değildir. Gelişen teknoloji ile her geçen gün yeni haksız rekabet halleri gündeme gelebileceği gibi, Marka Hukuku’nda da her somut uyuşmazlıktaki -küçük bile olsa- mevcut farklılıklar, benzer sonuca ulaşmayı engelleyebilecektir. Bu nedenle her somut olayın özelliği dikkate alınmak suretiyle yapılan eylemin saiki, amacı, tekrar sayısı, uygulanan yöntem, seçilen kelimeler ya da araçlar gibi hususlar titizlikle değerlendirilerek sonuca ulaşılması gerekir. Aynı şekilde Marka Hukuku’na ilişkin uyuşmazlıklarda her somut olay titizlikle incelenmelidir” ifadelerini kullandı.

20 YILLIK BİRİKİM, ÖRNEKLER, UZMAN GÖRÜŞLERİ…

Seçkin Yayıncılık tarafından basılan kitapta, yazarın akademik çalışmaları ile beraber yirmi yıldır Fikri ve Sınai Mülkiyet Hukuku ile Haksız Rekabet Hukuku’na ilişkin olmak üzere, üç bin civarı uyuşmazlıkta re’sen bilirkişi olarak tayin edilmesi neticesinde hazırladığı bilirkişi raporlarından özenle seçilen (ilgili yüksek mahkeme olan II. Hukuk Dairesi’nin kararları ve değerlendirmeleri ile birlikte) örnekler ve uzman görüşleri, bunlarla ilgili yüksek mahkeme kararları ve değerlendirilmesi de yer alıyor.

KONU BAŞLIKLARI…
 • Emek İlkesi, Tek Satıcılık, Paralel İthalat, Marka Hakkının Tükenmesi
 • Emek İlkesi, Zamanaşımı, Tazminat
 • Emek İlkesi, Davacı Sıfatının Belirlenmesi Açısından Zarar Kavramının Değerlendirilmesi, Tazminat
 • Haksız Rekabet, İltibas, Tazminat
 • Kötüleme, Gereksiz Yere İncitici Beyan, Çalıştıranın Sorumluluğu
 • Hizmet Akdi Devam Ederken Haksız Rekabet Eyleminin Gerçekleşmesi, Görevli Mahkeme
 • Karşılaştırmalı Reklam, Kötüleme
 • Ticaret Unvanı, İltibas, Şirket Nev’i Değişikliği
 • WIPO Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi Kararının Milli Hukuka Etkisi, İnternet Alan Adı, Ticaret Unvanı, Kötüniyet, İltibas
 • Tanınmış Marka, Kötü Niyetin Tespiti, Sessiz Kalma
 • Tanınmış Marka, Ayırt Edici Karakterin Zedelenmesi
 • Markaya Tecavüz, İltibas, Bütünsel Benzerlik
 • Gerçek Hak Sahipliği, Markaya Tecavüz, Benzerlik, Ticaret Unvanının Markasal Kullanımı, Sessiz Kalma
 • Karşılaştırmalı Reklam, Süperlatif Reklam, Reklam Kurulu Kararlarının Haksız Rekabet Hukuku Çerçevesinde Yapılacak Değerlendirmeye Etkisi
 • Markaya Tecavüz, Sessiz Kalmak Suretiyle Hakkın Kaybı, Yoksun Kalınan Kazancın Belirlenmesi
 • Telif Hakkı, Eser Parçalarının Korunmasının Şartları, Sessiz Kalmak Suretiyle Hakkın Kaybı
]]>
https://www.kadikoylife.com/avukat-tamer-pekdincer-son-kitabi-yayimlandi/feed/ 0
TEV’den Safiye Ayla’ya adına yakışır anma gecesi https://www.kadikoylife.com/tevden-safiye-aylaya-adina-yakisir-anma-gecesi/ https://www.kadikoylife.com/tevden-safiye-aylaya-adina-yakisir-anma-gecesi/#respond Thu, 07 Feb 2019 21:43:21 +0000 /?p=49346 Türk Eğitim Vakfı (TEV), Türk Sanat Müziği’nin efsane isimlerinden Safiye Ayla Targan için ölümümün 21. yılında adına yakışır bir anma gecesi düzenledi. Kadıköy Evlendirme Dairesi Salonu’nda 6 Şubat Çarşamba akşamı TEV Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı ve TEV Anadolu Yakası Şube Yürütme Kurulu Başkanı Seda Ekincioğlu Oral ev sahipliğinde gerçekleşen etkinlik, kelimenin tam anlamıyla mükemmeldi. Büyük emeklerle hazırlandığı belli olan gecede, program öncesi fuayede sanatçının giydiği kostümlerden örnekler, şahsi eşyaları ve gazetelerde hakkında çıkan haberlerin kupürlerinden oluşan bir sergi de yer aldı.

MUGANNİYE SAFİYE…

İki bölüm halinde düzenlenen programın ilk bölümünde, “Şarkıcı Kadın” anlamına gelen “Muganniye Safiye” adlı 40 dakikalık belgesel film izleyicilere gösterildi. Safiye Ayla’nın hayatını bir belgesel olarak Türkan Derya yönetmenliğinde, oyuncu Ezgi Çelik’in canlandırdığı film konukları hayli duygulandırdı.

MÜZİK DOSTLARI KOROSU VE ESRA İÇÖZ KONSERİ…

Programın ikinci bölümünde ise, son yılların en başarılı müzik koroları arasında yer alan Müzik Dostları Korosu ve Esra İçöz konseri vardı. Safiye Ayla’nın yaşamı sırasında giydiği kıyafetlerin birebir örneğinden yapılan bir kostüm ile koroyu yöneten Esra İçöz, sonrasında da sanatçının şarkılarını seslendirdi.

TEV Türk Eğitim Vakfı
KATKI VERENLER ÖDÜLLENDİRİLDİ…

TEV Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı ve Anadolu Yakası Şubesi Başkanı Seda Ekincioğlu’nun ev sahipliği yaptığı gecede, bu büyük organizasyona katkı veren isimler birer plaket ile ödüllendirildi. Etkinlikte; proje sponsorlarından Kibar Holding, Vestel, Adil Işık Group, MG International Fragrance Company, Brooks Brothers & Edwards, belgeselin yönetmeni Türkan Derya ve belgeselde Safiye Ayla’yı canlandıran Ezgi Çelik ile Şerif Muhiddin Targan’ı canlandıran Devrim Özder Akın’a plaket ve belgeselde rol alan TEV Türkan Sedefoğlu İlkokulu öğrencilerine teşekkür sertifikaları verildi. Safiye Ayla şarkılarını seslendiren TRT Sanatçısı Esra İçöz’e, konserin sanat yönetmeni Metin Özşamlı’ya ve başkanı Gülhiz Yüksek’e de plaket takdim edilirken, Müzik Dostları Korosu’na teşekkür sertifikaları verildi.

TEV Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı
BİRÇOK GENCE YOL GÖSTERDİ…

TEV Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, etkinlikte yaptığı konuşmada Türk Eğitim Vakfı’nın 50 yılı aşan bir mazisi olduğunu, bu süre içinde 250 binden fazla öğrenciye burs verildiği bilgisini aktararak, Safiye Ayla’nın yalnız öz yaşam öyküsüyle değil, verdiği burslarla da birçok gence yol gösterdiğini söyledi. Yırcalı, sözlerine şöyle devam etti:

SAFİYE AYLA’YI YENİ NESİLLERE TANITMAK VE ADINI YAŞATMAK İÇİN…

“Safiye Ayla’nın 1968’de yaptığı vasiyetine istinaden, vefatının ardından 2000 yılından bugüne verilen toplam burs sayısı 1692 oldu. Öğrencilerimiz, Türkiye’nin çeşitli illerindeki 58 üniversitede eğitim gördü. Bu sene bizlerin yanı sıra tüm Türkiye’nin de Safiye Ayla’yı daha yakından tanımasını arzu ettik. O’nu yeni nesillere tanıtmak ve adını yaşatmak arzusuyla bu özel projeye imza atmanın heyecanı içindeyiz. İlk olarak Safiye Ayla’nın 21. ölüm yıldönümü olan 14 Ocak gününde bursiyerlerimiz ve vakıf yönetimimizle birlikte kabri başında anma töreni gerçekleştirdik. Kendisinin 90 yıllık yaşamından aldığımız bir kesiti, hayatı boyunca biriktirdiği gazete kupürlerinden faydalanarak meydana getiren bir belgesel hazırladık. Sıraselviler’de bir zamanlar sanatçının yaşadığı ve TEV’e bağışladığı apartmanında 90 yıllık yaşamından kesit sunulan özel bir sergi hazırladık. Etkinliklerimizin son ayağını, bugün muhteşem bir konserle Anadolu Yakası’nın bu güzide ilçesi olan Kadıköy’de gerçekleştirmenin mutluluğu içindeyiz.”

TEV Anadolu Yakası Şube Başkanı Seda Ekincioğlu Oral
“ANADOLU YAKASI’NIN POTANSİYELİ ÇOK BÜYÜK”

Anma etkinliğinin son ayağının Kadıköy’de yapılması nedenine değinen TEV Anadolu Yakası Şube Başkanı Seda Ekincioğlu Oral ise; “Aralık ayında TEV’in 14. şubesini Suadiye’de açtık. Bu şubenin başında ve TEV ailesinin bir parçası olmaktan gurur duyuyorum. Türkiye’nin her ili vakfımız için çok önemli. Türkiye’nin her bölgesinde aktif olarak eğitim alma imkânı bekleyen çocuklarımıza destek sağlamaya çalışıyoruz. Anadolu Yakası’nın bizler için önemi ve potansiyeli bu açıdan çok büyük. Varlıklarını TEV’e vakfeden çok sayıda hayırseverimiz bu bölgede ikamet ediyor. Küçük bir organizasyon yapısıyla hizmet veren şubemizin bölgesel potansiyel açısından gelişime açık olduğuna inanıyoruz. Değerli desteğinizle daha ileriye taşıyacağımıza inanıyorum” dedi.

“KADIKÖY’ÜN YÜKSELEN BİR DEĞERİ, GÜZEL BİR RUHU VAR”

Seda Ekincioğlu Oral, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Kadıköy’ün kuşkusuz yükselen bir değeri ve güzel bir ruhu var. Ruhunda kardeşlik, paylaşmak olan ve bölgeye güzellikler vermek üzere çalışan bir belediyesi var. Bugün bize ev sahipliği yapan Kadıköy Belediyesi’ne teşekkürlerimizi sunuyoruz. Mutlu günlerde vakfımıza bağış yapabileceğiniz uygulama olan ‘Bir Dünya Çiçek’ projemize de destek veren ilk belediye oldular. Duyduğumuz memnuniyeti ayrıca belirtmek isteriz.”

Kültür ve sanatı halkın buluşma mekanları haline getiren Kadıköy Belediyesi’nin müziğe gönül vermişlerle oluşturulan Müzik Dostları Topluluğu Korosu, Safiye Ayla şarkılarıyla muhteşem bir konsere imza attı. Konsere yoğun ilgi gösteren Kadıköylüler, şarkılar eşliğinde Safiye Ayla’nın yaşamına yakından tanıklık ederek, unutulmaz bir gece yaşadı…
SAfiye Ayla Targan
Gecenin ilk bölümünde gösterilen “Muganniye Safiye” adlı belgesel filmde Safiye Ayla’nın öğrencileri rolünde oynayan çocuklar da konuklar arasındaydı…
Ezgi Çelik
Muganniye Safiye rolündeki performansı ile büyük alkış alan Ezgi Çelik’i, Kadıköy Life Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Canan Toprakkaya da tebrik ederek, filmdeki başarından ötürü kutladı…
Esra içöz
“Safiye Ayla’yı Anma Etkinlikleri Haftası” kapsamında Kadıköy Belediyesi Evlendirme Dairesi Salonu’nda gerçekleştirilen konserde Safiye Ayla’nın unutulmaz şarkıları, Müzik Dostları Topluluğu ve TRT İstanbul Radyosu Ses Sanatçısı Esra İçöz tarafından seslendirildi…
Safiye Ayla
]]>
https://www.kadikoylife.com/tevden-safiye-aylaya-adina-yakisir-anma-gecesi/feed/ 0
Kadıköy’de Kış Sanat Festivali https://www.kadikoylife.com/kadikoyde-kis-sanat-festivali-3/ https://www.kadikoylife.com/kadikoyde-kis-sanat-festivali-3/#respond Wed, 06 Feb 2019 14:27:51 +0000 /?p=49276 Türkiye Gençlik Akademisi, bu yıl da üçüncü kez Kadıköy Belediyesi ile el ele vererek Kış Sanat Festivali’ni başlatıyor. Barış Manço Kültür Merkezi’nde 9-10 Şubat tarihlerinde gerçekleşecek olan festivalin gelirleri, Türkiye Gençlik Akademisi’nin yürüttüğü “Hayat Ağacı” projesi kapsamında robotik kodlama ve yazılım sınıflarının açılması amacıyla kullanılacak, biletlere Mobilet.com üzerinden erişim sağlanabilecek.

Bu yıl festival programının ilk gününde radyocu Ali Bilal Bal söyleşisinin ardından, Bulut Fabrikası tiyatro oyunu ve Yasemin Şefik stand-up gösterisi sahnede olacak. Günün kapanışı ise rock müzik grubu Sarmaşık ve Melis Danişmend konserleriyle olacak. Yine ilk gün sahne programlarının yanında Tango, Seramik ve Yaratıcı Drama Atölyeleri yer alıyor.

GELİRLER “HAYAT AĞACI” PROJESİ İÇİN KULLANILACAK…

Kış Sanat Festivali’nin ikinci gün programı da birbirinden renkli etkinliklere sahne olacak. İkinci günü Ercan Kesal söyleşisiyle başlayacak festival, Tiyatro Mundus’un “Dört Mevsim” oyunu ile devam edecek. Ardından, “Saman Alevi” adlı tiyatro oyunu sahnelenecek. Festivalin kapanışında, “C Blok” adlı müzik grubunun ardından Birkan Nasuhoğlu sahne alacak. İkinci gün sahne programlarına Balfolk Dans Atölyesi, Mandala Yapım Atölyesi ve Yaratıcı Drama Atölyesi eşlik edecek. Toplanan gelirlerin Hayat Ağacı Projesi kapsamında kullanılacağı Kış Sanat Festivali’ne herkes davetli.

Kış Sanat Festivali
Türkiye Gençlik Akademisi, bu yıl da üçüncü kez Kadıköy Belediyesi ile el ele vererek Kış Sanat Festivali’ni başlatıyor…
]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoyde-kis-sanat-festivali-3/feed/ 0
Levent Gökmen Demirciler’den “Zemheride Aşk” https://www.kadikoylife.com/levent-gokmen-demirciler-zemheride-ask-yayimlandi/ https://www.kadikoylife.com/levent-gokmen-demirciler-zemheride-ask-yayimlandi/#respond Wed, 06 Feb 2019 09:55:50 +0000 /?p=49248 Gazeteci-yazar Levent Gökmen Demirciler’in ikinci kitabı yayımlandı. Anneannesi Behice’nin yaşamından esinlenerek kaleme aldığı ve “Zemheride Aşk” adını verdiği romanında Demirciler, bazen acıların insanları nasıl büyüttüğünden örnekler veriyor.

SAVAŞIN SAVURDUĞU BİR AİLE…
Levent Gökmen

Varlıklı bir aileden gelen Behice’nin yaşadıklarına odaklanarak, savaşın savurduğu bir ailenin yürek burkan öyküsünü kendine has üslubuyla anlatan Levent Gökmen Demirciler, bebeğini ve eşini yalnız bırakıp cepheye giden bir askerin yaşadığı ikilemleri, bebeğiyle yalnız kalan genç bir annenin duygularını ve yaşadıklarını kağıda dökmeyi başarmış.

İLK ROMAN DENEMESİ…

15 yılı Ekonomist Dergisi’nde, 5 yılı Hürriyet Gazetesi’nde olmak üzere 20 yıldan bu yana gazetecilik yapan Levent Gökmen Demirciler, “Dadın Kadar Konuş” adlı ilk kitabında “Anne babalar iyi, sevgi dolu bir dadıyı nasıl bulacaklar?” sorusunun yanıtını arıyordu. “Zemheride Aşk” ise yazarın ilk roman denemesi.

ARKA KAPAKTAN…

“Çoğu zaman acıları büyütür insanları; kimi çok iyi bir ailede dünyaya gelir gelmesine, ailelerinin serveti onların mutlu olmasına yetmez, bazıları daha çocuk yaşta ebeveynlerini teker teker kaybedip bir başına kimsesiz kalarak verir hayat sınavını. Tıpkı savaşın hakim olduğu bir dünyada bir başına kalakalan Behice’ye olduğu gibi. Bir de kahya ile evlilik yapmaya zorlandı mı alt üst olur yeniden bir türlü kurulamayan dengeler…. Vatanını savunmak uğruna minik yavrusunu ve körpe eşini geride bırakıp uzak diyarlara giden, acımasız savaşta geçmişini yitiren bir asker kendine nasıl yeni bir hayat kurabilir? Ailesinin kim olduğunu, geride bıraktıklarını hiç hatırlayamamak, nereden geldiğini, nereye gideceğini bilememek…”

LEVENT GÖKMEN DEMİRCİLER HAKKINDA…

20 yıldan bu yana gazetecilik yapan Levent Gökmen Demirciler, Sinop’ta doğdu. İstanbul’da yaşayan Gökmen, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünden 2000 yılında mezun oldu. İngilizce bilen, fotoğraf tutkunu olan Levent Gökmen Demirciler (Instagram: gokmenlevent), kendisi gibi gazeteci olan Sümer Demirciler ile evli. Çiftin, Ela ve Nil adında iki kız çocuğu bulunuyor.

]]>
https://www.kadikoylife.com/levent-gokmen-demirciler-zemheride-ask-yayimlandi/feed/ 0
Gülriz Sururi, Süreyya Operası’nda anılacak https://www.kadikoylife.com/gulriz-sururi-sureyya-operasinda-anilacak/ https://www.kadikoylife.com/gulriz-sururi-sureyya-operasinda-anilacak/#respond Tue, 05 Feb 2019 10:38:30 +0000 /?p=49203 Geçtiğimiz ay aramızdan ayrılan Türk tiyatrosunun usta ismi Gülriz Sururi, Kadıköy Belediyesi tarafından düzenlenen bir törenle anılacak. Tiyatro sanatçısı Selçuk Yöntem ve yazar Zeynep Oral’ın sunuculuğunu yapacağı etkinlik, 7 Şubat Perşembe günü saat 20:00’de Süreyya Operası’nda.

“Aşka, Sanata, Yaşama dair” başlığı ile hazırlanan etkinlikte Gülriz Sururi, Süreyya Opera sahnesinde dostları ve sevenleri tarafından anılacak. Ayça Varlıer’ın şarkıları ile renk katacağı gecede, Varlıer’e piyanosu ile Simten Şenpolat eşlik edecek. Etkinlikte müziğin yanı sıra Zeynep Miraç, Seçkin Selvi, Dikmen Gürün ve Aydın Engin, Gülriz Sururi’yi ve tiyatro sanatına olan büyük katkılarını anlatacak.

AŞKA, SANATA, YAŞAMA ADANAN BİR ÖMÜR…

Yazar Zeynep Oral, kendini sanata adayan Sururi’yi şu ifadelerle anlatıyor: “Kendini sanatın herhangi bir alanına adamak; daha iyi, daha güzel bir insan olmanın, dünyayı daha adil, yaşamı daha yaşanabilir kılmanın yoludur. Gülriz Sururi yaşamını tiyatroya adamakla kalmadı; aşka, hayata, çağdaş bir Türkiye’ye ve gelecek kuşaklara adadı. Sanatını yaşama, yaşamını sanata dönüştürdü. Bu nedenle Gülriz ve Engin Cezzar için ne yapsak azdır.”

Gülriz Sururi
]]>
https://www.kadikoylife.com/gulriz-sururi-sureyya-operasinda-anilacak/feed/ 0
Erdal Çelik, 1980’li yıllara götürdü https://www.kadikoylife.com/erdal-celik-1980-li-yillara-goturdu/ https://www.kadikoylife.com/erdal-celik-1980-li-yillara-goturdu/#respond Sun, 03 Feb 2019 20:27:59 +0000 /?p=49134 1980’li yılların önde gelen Türk pop müziği sanatçılarından Erdal Çelik, yıllar sonra tekrar sahnelere döndü. Hotel Suadiye bünyesindeki eğlence mekânı Madame Margot’ta 2 Şubat Cumartesi akşamı hayranları ile buluşan Çelik, konuklarına nostalji dolu bir gece yaşattı.

Erdal Çelik

Erdal Çelik, kendi şarkılarının yanı sıra o yılların popüler şarkılarından da örnekler seslendirdi. Zaman zaman mini stand-up örnekleri de sergileyen sanatçının aradan yıllar geçmiş olmasına rağmen sergilediği performans, konuklar tarafından coşkuyla alkışlandı.

AYFER AKBAYDAR VE TÜLAY YILDIRIM…

Erdal Çelik’i izlemeye gelenler arasında, kendisinden sonraki kuşaktan gençler de vardı. Üstelik Tuzla gibi uzak bir yerden gelen Ayfer Akbaydar ile Tülay Yıldırım ikilisi; “Viaport’ta başka bir etkinliğe katılacaktık, son dakikada sosyal medyada gördük. Erdal Çelik’i hep büyüklerimizden duyuyorduk. İyi ki bu akşam gelebildik ve çok memnun olduk. İkinci güzel tarafı da Kadıköy Life Dergisi ile karşılaşma sürprizi oldu” şeklinde konuştular.

Erdal Çelik
1980’li yılların önde gelen Türk pop müziği sanatçılarından Erdal Çelik, yıllar sonra tekrar sahnelere döndü.
]]>
https://www.kadikoylife.com/erdal-celik-1980-li-yillara-goturdu/feed/ 0
Kadıköy’de Safiye Ayla anma konseri https://www.kadikoylife.com/kadikoyde-safiye-ayla-anma-konseri/ https://www.kadikoylife.com/kadikoyde-safiye-ayla-anma-konseri/#respond Sun, 03 Feb 2019 13:26:49 +0000 /?p=49232 Eğitim neferimiz ve büyük sanatkâr Safiye Ayla, özel etkinliklerle anılmaya devam ediliyor. Bu kapsamda Türk Eğitim Vakfı (TEV), 6 Şubat Çarşamba günü saat 20.00’de Kadıköy Belediyesi Evlendirme Dairesi Salonu’nda özel bir anma organizasyonu düzenliyor.

TEV Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı ve TEV Anadolu Yakası Şube Başkanı Seda Ekincioğlu ev sahipliğinde gerçekleşecek Safiye Ayla anma konserinde TRT İstanbul Radyosu Ses Sanatçısı Esra İçöz konuk sanatçı olurken, “Muganniye Safiye” belgeselinin de gösterimi yapılacak. Ücretsiz olan bu özel organizasyonu kaçırmamanızı tavsiye ediyoruz…

Safiye Ayla
]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoyde-safiye-ayla-anma-konseri/feed/ 0
Kadıköylü yazar Dilek Şenol Orhon’dan “Fısıltılar” https://www.kadikoylife.com/kadikoylu-yazar-dilek-senol-orhon-dan-fisiltilar/ https://www.kadikoylife.com/kadikoylu-yazar-dilek-senol-orhon-dan-fisiltilar/#respond Tue, 29 Jan 2019 22:48:30 +0000 /?p=48955 Kadıköylü yazar Dilek Şenol Orhon’un “Fısıltılar” adlı ilk romanı, Bellade Yayıncılık etiketiyle raflarda yerini aldı. Yazar; etkileyici, derinlikli anlatımı, yarattığı güçlü karakterlerle Fısıltılar’ı bir ilk roman olmanın ötesine taşıyor, okuru ilgisini hep taze tutacak, keyifli bir okuma şölenine davet ediyor.

Unutmanın kapkaranlık bir odada kapalı kalmaya dönüşecek olması, bazen geçmişe yolculuğu zorunlu kılar. Yaşananların büsbütün kaybolmaması için hatırlamak, anlatmak ve yazmak gerekir. İşte o zaman bir hayalet yazar sızıverir Hale’nin yaşamına; içinde aile sırlarının, aşkın, acının, kimi zaman da sevincin yer aldığı bir yolculuğa çıkarlar birlikte. Geriye sadece fısıltılar kalana dek sürer yolculuk.

Dilek Şenol Orhon
Kadıköylü yazar Dilek Şenol Orhon’un “Fısıltılar” adlı ilk romanı, Bellade Yayıncılık etiketiyle raflarda yerini aldı.
]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoylu-yazar-dilek-senol-orhon-dan-fisiltilar/feed/ 0
Neşe Gümüşcüoğlu, Fular’t Sanat Galerisi’nde! https://www.kadikoylife.com/nese-gumuscuoglu-fulart-sanat-galerisinde/ https://www.kadikoylife.com/nese-gumuscuoglu-fulart-sanat-galerisinde/#respond Mon, 28 Jan 2019 20:58:00 +0000 /?p=48895 Ressam Neşe Gümüşcüoğlu, “Kırmızı’nın Halleri” adını verdiği geçmiş dönem resimlerinden sonra, şimdi de “Mavi’nin Tonları”nı kullanarak kağıt ve tuval üzerine yaptığı suluboya ve akrilik çalışmalarından oluşan eserleriyle 26 Ocak Cumartesi günü Kızıltoprak Fular’t Sanat Galerisi’nde izleyicisiyle buluştu.

Sanatçının 37. kişisel sergisi olma özelliği taşıyan “Mavi’nin Tonları”, 16 Şubat tarihine kadar Kızıltoprak Fular’t Sanat Galerisi’nde izlenebilecek. Bu zamana kadar 200’e yakın karma ve grup sergisine katılan Neşe Gümüşcüoğlu’nun, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yayımlanan Suluboya Resim Sanatı Ansiklopedisi’nde de üç eseriyle yer alıyor. Çalışmalarını Göztepe’deki atölyesinde sürdüren Gümüşcüoğlu ayrıca, Suluboya Ressamları Grubu üyesi.

Neşe Gümüşcüoğlu
Ressam Neşe Gümüşcüoğlu’nun 37. kişisel sergisi olma özelliği taşıyan “Mavi’nin Tonları”, 16 Şubat tarihine kadar Kızıltoprak Fular’t Sanat Galerisi’nde izlenebilecek.
2018 Yılında Instagram’ın En Popüler Olayları 2018, Instagram için büyük bir yıldı! Fenomenlerle büyüyen instagram Youtube a rakip olabilecek bir video platformu haline gelmeye başladı. Bunun yanında onlarca yeni özellik eklendi. Dünya çapında 1 milyar kullanıcı sayısına ulaşan ınstagram kullanıcıları açısından da oldukça verimli bir yıl oldu. Story özelliği ile videolara giriş yaptı, shopping özelliği ile alışveriş dünyasına adım attı. Bu bilgiler ışığında 2018’de Instagram’a ve yılın en büyük anlarına bir göz atalım: Instagram 2018 trendleri Basit filtrelerle fotoğraf paylaşılan günlerden 1 milyarlık kullanıcı sayısı ile devasa bir paylaşım platformu haline gelen instagram. Ancak, Instagram’ı bu kadar popüler kılan bir çok şey olma yeteneği – onu kullanan insanlar ve işletmeler ile birlikte. Popüler kişilerden bahsetmişken, en iyi 2018 instagram profillerine göz atalım: 2018, Portekizli futbolcu Cristiano Ronaldo için büyük bir yıl oldu. Sadece dördüncü Dünya Kupası’nda oynamakla kalmadı, aynı zamanda 100 milyon avroluk bir çene düşürmek için Juventus’a transfer oldu ve en önemlisi, Instagram’da en çok takip edilen kişi olarak 1. sıraya yerleşti! Ronaldo, daha önce hem 2016 hem de 2017’de instagram en fazla takipçiye sahip olma rekorunu elinde bulunduran Selena Gomez’i bu yıl etkin bir geri itti. Gomez kısa süre önce instagram hesabında ve zorlu, duygusal bir zaman geçirdiğini paylaştı. Eylül ayında, sosyal medyaya ara verdiğini belirten bir Instagram postu paylaştı. En Popüler Instagram Postları Instagram’da en çok takip edilen yedinci kişi olmasına rağmen, Kylie Jenner, kızı Stormi’nin ilk fotoğrafıyla Instagram dünyasının rekorlarını kırdı! 18 milyondan fazla beğeni alan Jenner’in postunu, Hailey Baldwin ve Justin evliliği duyurusu postu ile 5 milyondan fazla beğeni alan bu post takip etti. Ancak Stormi postu beğenisini henüz aşan yok. Ve hepsi bu değil! 13 milyondan fazla beğeni ile Jenner’ın ikinci fotoğrafı Stormi, 2018’in en beğenilen yayınları içerisinde üçüncü oldu. 2018 in en popüler hashtagleri (etiketleri) Daha önce söylediğimiz gibi, çok popüler hashtag’ları kullanmak, postlarınıza ve hikayelerinize daha fazla ilgi duyulması için her zaman en iyi stratejidir. Ancak bu, milyonlarca kullanıcının içeriğini #love, #instagood veya #photooftheday ile etiketlemesini engellemedi. Çünkü çok aşırı fazla kullanılan etiketler etkisini yitirir, bunu bildiği halde insanlar yine de bu çılgın üçlüyü kullanmaya devam etti. 2018’de Instagram’da en popüler markalar Bu yıl Instagram’daki en popüler markalar, Nike, National Geographic ve Victoria’s Secret olarak sıralandı. Aslında son bir kaç yıldır bu sıralama değişmedi. Markalı hashtag’lere gelince, popüler fotoğraf paylaşım uygulaması VSCO bir kez daha birinci sırayı aldı. Son birkaç yılda, #VSCO hashtag’i Instagram’da en çok kullanılan marka hashtag’i olarak tutarlı bir şekilde sıralanmıştır. Ancak, 2018’de, uygulamanın ilk başta yer alan #VSCOcam adlı diğer hashtag i asıl marka hashtag’i oldu! Bu, markalı hashtag’lerin ürünleriniz hakkında bilgileri popülerleştirmek ve işletmeniz etrafında bir topluluk oluşturmak için ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. 2018 ınstagram trendleri Şimdi sıra geldi 2018 de instagram için en önemli olaylara. Bakalım bu yılın trend instagram konuları nelermiş. 1: Instagram’da Alışveriş (instagram shoppinhg) 2018, hiç şüphesiz, Instagram e-ticareti için en büyük yıl oldu. Mart ayında, Google’ın alışverişe geçirilebilen gönderim özelliğinin küresel bir sunumu sayesinde, 46 farklı ülkede bulunan işletmeler artık ürünlerini kendi müşterileri için satın alma yolculuğunu tamamen akıcı hale getirerek, ürünlerini Instagram gönderilerinde etiketleyebilir hale geldi. Ve şimdi shoppable Instagram Hikayeler çıkartmaları ile, işletmelerin ürünlerini satmak için Instagram üzerinde başka bir kanalı var! Artı, Instagram, keşfet sayfasında bir Alışveriş kanalı test ediyor! 2: Instagram Profilleri Yeni Ana Sayfa Oldu Markanız için cazip bir görsel kimlik oluşturmak her zaman önemli olmuştur – ama bugünden daha fazla değil! Daha fazla kişi, işletmeleri ve ürünleri aramak için Instagram’a (Google yerine) yöneldikçe, profilinizi satışlar, takipçiler ve farkındalık için optimize etmek son derece önemli hale geliyor. Tutarlı bir düzenleme stili veya ilgi çekici bir Instagram biyografi hazırlayıp üretmek markalar için son derece önemli bir hale geldi. Instagram artık sadece bir vitrin değil aynı zamanda satış yapılabilen online bir mağaza. 3: Dikey Videolar Popüler Oldu Dikey videoların kötü bir şey olarak kullanıldığı zamanları hatırlıyor musunuz? Eh, Instagram formatı ısrarlı desteği sayesinde ( Instagram Live, Instagram Hikayeleri ve tabii ki, IGTV!), Dikey video artık büyük bir trend haline geliyor! Insanların mobil cihazlar üzerinden içerik ürettiği şu günlerde bu durum aslında şaşırtıcı değil. Çünkü insanların %94 ü video çekerken telefonlarını dik tutuyor. 4.ınstagram storylerinde slider ve emoji kullanımı Instagram, 2018’de hikayeleri daha etkileşimli hale getirmekle ilgili çok çalışma yaptı. Konudaki örnek: Instagram’in yeni emoji kaydırıcıları. Instagram’in soru etiketleri gibi emoji kaydırıcısı, topluluğunuza ne gibi sorular sorduğunuzu veya içeriğinizde nasıl bir şey yaptığını sormanızı da sağlar. Kaynak:
https://crovu.co/instagram-begeni-satin-al/
]]>
https://www.kadikoylife.com/nese-gumuscuoglu-fulart-sanat-galerisinde/feed/ 0
Kadıköy’de Çocuk Kitapları Günleri https://www.kadikoylife.com/kadikoyde-cocuk-kitaplari-gunleri-2/ https://www.kadikoylife.com/kadikoyde-cocuk-kitaplari-gunleri-2/#respond Mon, 28 Jan 2019 09:08:44 +0000 /?p=48889 Bu yıl altıncısı düzenlenen Kadıköy Belediyesi Çocuk Kitapları Günleri, 26 Ocak-3 Şubat 2019 tarihleri arasında Kozyatağı Kültür Merkezi’nde (Kozzy) minik okurlarını bekliyor.

Kadıköy Belediyesi’nin çocuklarda kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için gerçekleştirdiği ve geleneksel hale getirdiği Çocuk Kitapları Günleri başladı. Kozyatağı Kültür Merkezi Sanat Galerisi’nde 26 Ocak Cumartesi günü açılışı yapılan Çocuk Kitapları Günleri’ne, Türkiye’nin önde gelen 11 yayınevi çocuk kitaplarıyla katılıyor. Etkinlik, 3 Şubat 2019 tarihine kadar Kozyatağı Kültür Merkezi’nde ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek.

Çocuk Kitapları Günleri
]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoyde-cocuk-kitaplari-gunleri-2/feed/ 0
Sin Yapım’dan yeni film; Miras Peşinde https://www.kadikoylife.com/sin-yapimdan-yeni-film-miras-pesinde/ https://www.kadikoylife.com/sin-yapimdan-yeni-film-miras-pesinde/#respond Sun, 27 Jan 2019 17:28:52 +0000 /?p=48880 Sin Yapım tarafından yapımcılığı üstlenilen “Miras Peşinde” isimli komedi filmi, yakında televizyonlarda izleyici karşısına çıkacak. Çekimlerin tamamlandığı filmde, yeni yüzler ekranlarda boy gösterecek.

Birbirlerini tanımayan dört kardeşin başından geçen komik hikâyelerin anlatıldığı komedi filminin yönetmeni Ömer Korkmaz, Sin Yapım şirketine yeni yüzlerin tanınmasına vesile ettiği için teşekkür etti. Korkmaz; “Filmin çekimleri sırasında çok eğlendik. Eminim ki halkımız da Miras Peşinde’yi izlerken ekibimiz gibi eğlenecektir” şeklinde konuştu.

Miras Peşinde
GÜLME KRİZİNE YOL AÇACAK…

İkisi İstanbul’da, ikisi de köyde olan dört kardeşin babalarının ölmesi üzerine tanışması ve mirası almak için beraber yaşamak zorunda kalmalarını konu alan komedi filminde, yeni yüzler ile beraber görev yapmanın gururunu taşıdıklarını ifade eden filmin yönetmeni Ömer Korkmaz, filmle ilgili şu bilgileri verdi: “Miras Peşinde, babalarının ölümünün ardından hem mirası almak hem de birbirleriyle tanışmak için İstanbul’da oturan iki kardeşin köye gitmesiyle başlıyor. İstanbul’dan gelen iki kardeşin köy yaşantısına ayak uydurmaya ve eski köye yeni adet getirmeye çalışması ile devam ediyor. Bu olayların esnasında kardeşlerin başından geçen komik olaylar ardı arkasına sürüyor.”

OYUNCU KADROSUNDA YENİ YÜZLER…

“Miras Peşinde” isimli filmin yönetmeni Ömer Korkmaz ve ikinci yönetmen Babek Del’in yardımcılığını Osman Samian yaparken, filmin oyuncu kadrosunda ise şu isimler yer alıyor: Ferhat Toplu, Fatih Hışırcı, Suzan Yiğit, Metin Kara, Mehmet Şimşek, Ömer Atak, Zeynep Seda Eşrefli, Suna Kaya, Yurdaer Tosun, İbrahim Özer, Mehmet Kutlar, Barış Yılmaz, Omar, Dilek Kazan, Musa Korkmaz, M. Miyar Hamdi, Süleyman Mutaş.

]]>
https://www.kadikoylife.com/sin-yapimdan-yeni-film-miras-pesinde/feed/ 0
Acıbadem Lions ve Gökhan Sezen’den eğitime destek https://www.kadikoylife.com/acibadem-lions-ve-gokhan-sezen-den-egitime-destek/ https://www.kadikoylife.com/acibadem-lions-ve-gokhan-sezen-den-egitime-destek/#respond Sat, 26 Jan 2019 21:20:03 +0000 /?p=48851 Anadolu Yakası’nda örnek sosyal sorumluluk projeleriyle dikkatleri çeken Acıbadem Lions Kulübü, eğitime destek amaçlı Gökhan Sezen konseri düzenledi. Sanatçının hiçbir ücret talep etmediği konser, Caddebostan Kültür Merkezi’nde hayli keyifli geçti.

Acıbadem Lions Kulübü Başkanı Fatma Ok ile Lions 118-Y İstanbul Anadolu Yakası Yönetim Çevresi Federasyonu Başkanı Ertuğrul Yıldız, anlamlı desteğinden dolayı Gökhan Sezen’e teşekkürlerini ileterek plaket takdim etti. Sanatçı Gökhan Sezen ise sosyal sorumluluk projelerinde yer almaktan dolayı büyük mutluluk duyduğunu, özellikle eğitim gibi temel bir konuda elinden gelen tüm desteği her zaman göstereceğini ifade etti.

Gökhan Sezen
]]>
https://www.kadikoylife.com/acibadem-lions-ve-gokhan-sezen-den-egitime-destek/feed/ 0
Esat Acet Nuhoğlu sergisine yoğun ilgi https://www.kadikoylife.com/esat-acet-nuhoglu-sergisine-yogun-ilgi/ https://www.kadikoylife.com/esat-acet-nuhoglu-sergisine-yogun-ilgi/#respond Thu, 24 Jan 2019 21:06:45 +0000 /?p=48769 At resimleriyle ünlü ressam Esat Acet Nuhoğlu’nun Caddebostan Büyük Kulüp’te açtığı “Hayatımız 4 Nala” adlı 51. kişisel sergisi, sanatseverlerin beğenisiyle karşılandı. 30 Ocak 2019 tarihine kadar ziyaret edilebilecek sergisine olan yoğun ilgiden duyduğu memnuniyeti dile getiren Nuhoğlu, şunları ifade etti:

“51. kişisel sergimde beni yalnız bırakmayan tüm dostlarıma ve değerli sanatseverlere çok teşekkür ediyorum. Bana göre sanat; hayatımızdaki anlarımızı ve anılarımızı içeren, bakıldığı zaman insanın içine işleyen ve onda farklı duygular uyandıran biricik eserlerden oluşur. Hayatımda değer verdiğim bu iki şeyi –atları ve sanatı- birleştirerek çalışmak, eserlerimi üretişimin her aşamasında ve daha sonrasında beni mutlu etmekte. Sanat eserlerimde at temasını işlememin bir sebebi de, ülkemizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün toplumumuzun gelişiminde atları ve sanatı merkeze almasıdır. Ben de bu düşüncelerin izinden giderek, bu zamana kadar açtığım sergilerimde çocuklara ve genç nesillere at sevgisini aşılamaya çalıştım. Bundan sonra da bu yolda ilerlemeyi umut ediyorum.”

Esat Acet Nuhoğlu
İŞ VE SANAT ÇEVRELERİ AKIN ETTİ…

Ressam Esat Acet Nuhoğlu’nu Büyük Kulüp’teki sergisinde ziyarete gelenler arasında iş ve sanat çevrelerinden çok sayıda isim dikkat çekti. Bu isimler arasında Emekli Büyükelçi Onur Öymen, Prof. Dr. Hüsamettin Koçan, Araştırmacı-Yazar S. Eriş Ülger, Sanatçı Tamer Levent, İşadamları Adnan Şensivas, Mehmet Nuri Kuriş, Yusuf Bulut Öztürk, Muammer Çarmıklı ve Ali Sabouri yer aldı.

Ressam Esat Acet Nuhoğlu’nu, 51. kişisel sergisinde sevgili eşi Gülşen Acet, eşinin kardeşi Bülent Sözen ve eşi Nebahat Sözen ile yeğeni Ediz Sözen de yalnız bırakmadı…
Prof. Dr. Hüsamettin Koçan, başarılı sergisinden ötürü Nuhoğlu’nu tebrik etti…
Ünlü Araştırmacı-Yazar S. Eriş Ülger ve Ressam Esat Acet Nuhoğlu…
Esat Acet Nuhoğlu ve İşadamı Mehmet Nuri Kuriş…
Sanatçı Tamer Levent ve Esat Acet Nuhoğlu…
İşadamı Yusuf Bulut Öztürk, eşi Aysel Öztürk ve Esat Acet Nuhoğlu…
İşadamları Adnan Şensivas, Ali Sabouri ve Esat Acet Nuhoğlu…
Esat Acet Nuhoğlu ve Emekli Büyükelçi Onur Öymen…
Esat Acet Nuhoğlu ve İşadamı Muammer Çarmıklı…
]]>
https://www.kadikoylife.com/esat-acet-nuhoglu-sergisine-yogun-ilgi/feed/ 0
İstanbul Kadıköy Lisesi’nde Türkü Günü https://www.kadikoylife.com/istanbul-kadikoy-lisesinde-turku-gunu/ https://www.kadikoylife.com/istanbul-kadikoy-lisesinde-turku-gunu/#respond Thu, 24 Jan 2019 10:25:38 +0000 /?p=48754 Türkülerimiz, Anadolu’nun bağrından çıkan yanık türkülerimiz… İyi ki geleneklerimizi ve göreneklerimizi yaşatmaya çalışan kişi ve kurumlarımız var. İyi ki bizlere çocukluğumuzdan beri duygular yükleyen sanatçılarımızı anımsatan etkinlikler var. 2018-2019 eğitim ve öğretim yılının ilk yarısında sportif, sanatsal, kültürel etkinlikleri yoğun olarak yaşayan İstanbul Kadıköy Lisesi öğretmen ve öğrencileri, yarıyıl tatili öncesinde farklı bir etkinliğe imza attı.

Okulun konferans salonunda kalabalık bir öğrenci topluluğu karşısında gerçekleştirilen Türkü Günü’nde sahne alan öğrenciler, şu parçaları seslendirdi: Ayşe Alkan (Bir Ay Doğan, Ela Gözlüm), Derya Turan (Çeşm-i Siyahım, Nasıl Yar Diyeyim), Alper Mert (Bugün Dost Yaralanmış), Z. Esra Yerinde (Divane Aşık Gibi).

Etkinliğe ayrıca Ahmet Salih Güneş, Bilge Bordanacı, Nalan Özduruş, Mustafa Sağlık, Seval Ünür adlı okul öğretmenleri türküleriyle, Alex Gürbüz ve Melisa Gül ise bağlamalarıyla renk kattılar. Türkü Günü, İstanbul Kadıköy Lisesi Kültür Edebiyat Kütüphanecilik Kulübü bünyesinde Mustafa Sağlık ve Emine Gügercin tarafından organize edildi.

Kadıköy Lisesi
2018-2019 eğitim ve öğretim yılının ilk yarısında sportif, sanatsal, kültürel etkinlikleri yoğun olarak yaşayan İstanbul Kadıköy Lisesi öğretmen ve öğrencileri, yarıyıl tatili öncesinde farklı bir etkinliğe imza attı.

Fotoğraflar: Uğur Anık & Ekrem Köşk

]]>
https://www.kadikoylife.com/istanbul-kadikoy-lisesinde-turku-gunu/feed/ 0
Erdal Çelik, Madame Margot’ta sahne alıyor https://www.kadikoylife.com/erdal-celik-madame-margot-suadiye-sahnesinde/ https://www.kadikoylife.com/erdal-celik-madame-margot-suadiye-sahnesinde/#respond Mon, 21 Jan 2019 14:00:52 +0000 /?p=48936 Sahnelere Emel Müftüoğlu ile birlikte adım atan ve Emel & Erdal ikilisi olarak müzik sektöründe bir döneme damgasını vuran Erdal Çelik, yıllar sonra tekrar sevdikleriyle buluşuyor.

Hotel Suadiye bünyesindeki eğlence mekanı Madame Margot’ta 2 Şubat Cumartesi akşamı “Erdal Çelik ile 80’lere Nostalji Rüzgarı” konseptiyle sahne alacak olan sanatçı, kendi şarkılarının yanı sıra 80’lerin unutulmaz şarkılarını da seslendirecek. Madame Margot’ta akustik tadında şarkılara eşlik etmek isteyenler, (0216) 409 10 47 numaralı telefondan bilgi alabilir ve rezervasyon yaptırabilir…

Erdal Çelik
]]>
https://www.kadikoylife.com/erdal-celik-madame-margot-suadiye-sahnesinde/feed/ 0
Ressam Sofraları’nın konuğu Renoir oldu https://www.kadikoylife.com/ressam-sofralarinin-konugu-renoir-oldu/ https://www.kadikoylife.com/ressam-sofralarinin-konugu-renoir-oldu/#respond Sun, 20 Jan 2019 13:38:27 +0000 /?p=48702 Moda Deniz Kulübü’nün kültürel etkinlikleri arasında yer alan Hülya Botasun ile Ressam Sofraları’nda yeni yılın ilk konuğu, Fransız ressam Pierre Auguste Renoir oldu. İzlenimcilik akımının ilk isimlerinden olan Renoir’in öyküsü, konuklar tarafından büyük ilgi gördü.

İZLENİMCİLİK IŞIĞINDA YOLUNU BULAN RESSAM…

Sanat çevreleri tarafından “izlenimcilik ışığında yolunu bulan ressam” olarak anılan Pierre Auguste Renoir’in de döneminin ressamları gibi kariyerinin sonlarına doğru tanınır olması, geceye katılanları hayli etkiledi. Hülya Botasun, yaşamı boyunca 600’den fazla esere imza atan Renoir’in çekici ve heyecan verici bulduğu şeyleri resmetmiş olmasının büyük şans olduğunu dile getirdi.

Pierre Auguste Renoir
HAVUÇ ÇORBASI, RENOIR TAVUĞU VE DANA İNCİK HAŞLAMA…

Fransız ressam Renoir’in hayatı ve eserlerinden oluşan bir sunumu konuklarla paylaşan Botasun, büyük ustanın yemek konusunda da seçici olduğunu söyledi. Ancak sanatçının yaşamı boyunca sofrasından eksik etmediği yemeklerden bazılarını anlatmak, ünlü gusto Mehmet Yalçın’a düştü. Pierre Auguste Renoir’in yakınları ve yanlarında çalışan hizmetlilerin, ölümünden sonra paylaştıkları anılarından anlatıldığı kadarıyla sofrasından eksik etmediği yiyeceklerin başında havuç çorbası, Renoir tavuğu ve dana incik haşlamanın olduğuna dikkat çeken Yalçın; “Renoir’in belki de o günün şartlarına göre bu kadar uzun yaşaması, seçtiği bu sağlıklı menüye bağlıdır” dedi. Ressamın sofrasının olmazsa olmazı şarabın Moda Deniz Kulübü’ndeki markası ise Chamlija Şarapları idi. Renoir’in menüsüne Chamlija Narince 2016, Chamlija Kara Sevda 2017 ve Chamlija Nev-i Şahsına Münhasır 2016 markaları eşlik etti.

HÜLYA BOTASUN’A TEŞEKKÜR PLAKETİ…

Büyük emekler ve özveriyle hazırlandığı belli olan gece için Moda Deniz Kulübü yönetimi adına Genel Müdür Ayhan Alpakın tarafından Hülya Botasun’a bir teşekkür plaketi takdim edildi. Botasun’un sunumunu Deniz Yalçın yönetirken, yemekleri hazırlayan Moda Deniz Kulübü’nün Executive Chefi Feyyaz Usta ve servis ekibi de salaona davet edilerek, konuklar adına teşekkür edildi.

Moda Deniz Kulübü’nün kültürel etkinlikleri arasında yer alan Hülya Botasun ile Ressam Sofraları’nda yeni yılın ilk konuğu, Fransız ressam Pierre Auguste Renoir oldu…
]]>
https://www.kadikoylife.com/ressam-sofralarinin-konugu-renoir-oldu/feed/ 0
Esat Acet Nuhoğlu, 51. kişisel sergisiyle Büyük Kulüp’te! https://www.kadikoylife.com/esat-acet-nuhoglu-yeni-kisisel-sergisiyle-buyuk-kulupte/ https://www.kadikoylife.com/esat-acet-nuhoglu-yeni-kisisel-sergisiyle-buyuk-kulupte/#respond Fri, 18 Jan 2019 20:45:26 +0000 /?p=48663 At resimleriyle ünlü ressam Esat Acet Nuhoğlu, “Hayatımız 4 Nala” adlı 51. kişisel sergisiyle sanatseverlerin karşısına çıkıyor. Caddebostan Büyük Kulüp’te 19 Ocak Cumartesi günü 16.00-18.00 saatleri arasında açılış kokteyli gerçekleştirilecek olan yağlı boya resim sergisi, 30 Ocak 2019 tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

Yeni kişisel sergisi ve atlara karşı olan sevgisiyle ilgili Kadıköy Life Dergisi’ne açıklamada bulunan Esat Acet Nuhoğlu; “At günümüzde de geçmişteki gibi en sevdiğimiz hayvanlar arasında yer alır. Yıllar geçmesine rağmen bu durumun değişmemesinin nedeni, atların sadece fiziksel özellikleri sayesinde bize olan yardımları değildir. Bize verdikleri sadakat ve sevgi sayesinde onları can dostlarımız olarak görürüz. Onlarla duygusal bağlar kurarız. Yeri gelir ona bir şey olmasın diye çabalarız, yeri gelir arkasından yas tutmak zorunda kalırız. Fakat hiçbir zaman yüreğimizdeki at sevgisi sona ermez. Ben de bu sevginin eserlerime yansıması gerektiğini düşündüm. Çünkü atlar gibi cesur, güçlü, sadakatli, sevecen, özgür yaradılışlı hayvanlar, hayatımızın önemli anlarını kapsıyor” dedi. Ressam Nuhoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

Esat Acet Nuhoğlu
ATLAR VE SANAT…

“Bana göre sanat; hayatımızdaki anlarımızı ve anılarımızı içeren, bakıldığı zaman insanın içine işleyen ve onda farklı duygular uyandıran biricik eserlerden oluşur. Hayatımda değer verdiğim bu iki şeyi –atları ve sanatı- birleştirerek çalışmak, eserlerimi üretişimin her aşamasında ve daha sonrasında beni mutlu etmekte. Sanat eserlerimde at temasını işlememin bir sebebi de, ülkemizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün toplumumuzun gelişiminde atları ve sanatı merkeze almasıdır. Ben de bu düşüncelerin izinden giderek, bu zamana kadar açtığım sergilerimde çocuklara ve genç nesillere at sevgisini aşılamaya çalıştım. Bundan sonra da bu yolda ilerlemeyi umut ediyorum.”

ESAT ACET NUHOĞLU HAKKINDA…

Esat Acet Nuhoğlu, 1968 tarihinde Ordu’da doğdu. İlkokul yıllarında başlayan resim sergisi, lise yıllarında tutku haline geldi. Kendini geliştirmek için ressam Nuri Salı, ressam Cenk Salı, ressam Dr. A. Yaşar Serin’den dersler aldı. 1986 yılında ilk sergisini Muğla Marmaris’te açtı. 1989 yılında astsubay oldu, bir taraftan da çok sevdiği resme devam etti. 2002 yılında Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Resim Bölümü’nden mezun olan öğrencilere tez konusu oldu, hayatı ve eserleri literatüre geçti.

RESİM SANATINI SEVDİRMEK ADINA…

Esat Acet Nuhoğlu’nun 30 yılı aşkın çalışmalarının teması kaybolmakta olan tarihi miraslarımız, sokaklarımız, doğamız, nesli tükenmekte olan canlılarımız ve özellikle atlardır. Bugüne kadar 50 kişisel sergi açtı, 50 karma sergiye katıldı, 18 kişisel sergisinin tüm gelirini yardıma muhtaç kimsesiz çocuklar, Mehmetçik Vakfı, Türk Hava Kurumu ve şehit ailelerine bağışladı. Maddi gelirden ziyade resim sanatını sevdirmek adına çok özveride bulundu, ücretsiz kurslar vermeye devam etmekte. Eserlerinin çoğu yurt dışında, özel koleksiyonlarda ve müzelerde yer almakta. 300 eseri kartpostal olarak basıldı, Türk Ressamlar Ansiklopedisi’nde yer aldı. Evli ve iki çocuk babası olan Esat Acet Nuhoğlu, 2013 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri’nden emekli oldu. Resim çalışmalarına kendi atölyesinde devam etmekte.

Esat Acet Nuhoğlu’nun “Hayatımız 4 Nala” adlı yeni kişisel sergisini, Emekli Büyükelçi Onur Öymen de ziyaret ederek tebriklerini iletti…
Sergiyi ziyaret edenler arasında, ünlü araştırmacı-yazar S. Eriş Ülger de yer aldı…
]]>
https://www.kadikoylife.com/esat-acet-nuhoglu-yeni-kisisel-sergisiyle-buyuk-kulupte/feed/ 0
Kadıköy’de Yarıyıl Şenliği https://www.kadikoylife.com/kadikoyde-yariyil-senligi-2/ https://www.kadikoylife.com/kadikoyde-yariyil-senligi-2/#respond Thu, 17 Jan 2019 21:14:04 +0000 /?p=48683 Kadıköylü çocuklar, yarıyıl tatilinde Kadıköy Belediyesi’nin düzenlediği Yarıyıl Şenliği’nde birbirinden renkli etkinliklerle doyasıya eğlenecek. 19 Ocak-3 Şubat tarihleri arasında Halis Kurtça Çocuk Kültür Merkezi, Kozyatağı Kültür Merkezi Caddebostan Kültür Merkezi ve Barış Manço Kültür Merkezi’nde düzenlenecek etkinliklere tüm çocuklar davetli.

Çocuklar, yorucu bir okul dönemini geride bıraktı. Şimdi onlar için eğlenme ve dinlenme zamanı. Kadıköy Belediyesi, çocuklar için birbirinden renkli ve her günü farklı aktivitelerle dolu bir program hazırladı. Yarıyıl Şenliği, 19 Ocak’ta Kozyatağı Kültür Merkezi’nde “Barış İçin Müzik Çocuk Orkestraları” konseriyle başlayacak. Barış İçin Müzik Vakfı’nın düzenlediği ve 125 çocuğun sahne alacağı konser, saat 19:00’da başlayacak.

Yarıyıl Şenliği
HALİS KURTÇA BİR YAŞINDA…

Bu yıl birinci yaşını kutlayacak olan Halis Kurtça Çocuk Kültür Merkezi, Yarıyıl Şenliği’nin merkezlerinden biri olacak. Tiyatrolar, konserler, gösteriler, söyleşiler ve atölye çalışmaları ile dolu dolu geçen bir yılın sonunda HKÇKM’de Çocukça Tiyatro ve pantomim eğitimi alan öğrenciler, 20 Ocak Pazar günü saat 14:00’de gösteri yapacak.

ATÖLYELER DOLU DOLU…

19 Ocak-3 Şubat tarihleri arasında düzenlenecek Yarıyıl Şenliği’nde, her yaş grubu çocuk için etkinlik bulmak mümkün. Renkli masal uyarlamalarının çocuklarla buluşacağı oyunların yanı sıra müzikaller, kukla tiyatrosu, sihirbazlık gösterisi gibi renkli etkinlikler de programda yer alacak. Çocuk tiyatrolarının yanı sıra farklı alanlarda birçok atölye de çocukları bekliyor. Stop motion atölyesi, karikatür atölyesi, origami atölyesi, film atölyesi, zumba atölyesi, akıl oyunları atölyesi, ebru atölyesi, yaratıcı yazarlık atölyesi, balon kukla atölyesi, ahşap boyama atölyesi gibi etkinlikler, çocuklara yeni bir ufuk açacak.

YETİŞKİNLER DE UNUTULMADI…

Yarıyıl Şenliği’nin odağı her ne kadar çocuklar da olsa, yetişkinler için de çeşitli etkinlikler bulmak mümkün. Okul Ruh Sağlığı Uzmanı Dr. Meltem Kora, ‘Çocuk Dünyasına Yolculuklar’ başlıklı seminer ile çocukların ruh sağlığını korumak için yapılması gerekenleri anlatacak. ‘Eyvah Çocuğum Kitap Okumuyor’ söyleşisinde Özge Doğar, çocuklara kitap sevgisi kazandırmak için anne ve babalara neler yapabilecekleri konusunda ipuçları verecek. Öte yandan çocuk kitapları yazarı Yalvaç Ural, 2 Şubat Cumartesi günü saat 14:00’te HKÇKM’de düzenlenecek imza gününde çocuklar ve yetişkinlerle birlikte olacak.

RESERVASYON YAPTIRMAYI UNUTMAYIN…

Yarıyıl Şenliği boyunca eğitimler, atölyeler ve konserler ücretsiz düzenlenirken, çocuk tiyatroları ise 25 TL olacak. Yoğun talep nedeniyle ücretsiz etkinliklere giriş davetiye ile olacak. Davetiyeler, etkinlik tarihinden bir hafta önce kültür merkezi gişelerinden temin edilebilir. Atölyeler için ise 5 gün öncesinden, HKÇKM için 0216 357 28 37, KKM için ise 0216 658 00 14 numaralı telefonlardan rezervasyon yaptırmak gerekiyor. Yarıyıl Şenliği ayrıntılı programı için http://www.kadikoy.bel.tr/documents/file/dosya/YARIYILSENLIGI2019.pdf adresini ziyaret edebilirsiniz.

]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoyde-yariyil-senligi-2/feed/ 0
Kerem Görsev Trio ile caz dolu bir gece https://www.kadikoylife.com/kerem-gorsev-trio-ile-caz-dolu-bir-gece/ https://www.kadikoylife.com/kerem-gorsev-trio-ile-caz-dolu-bir-gece/#respond Mon, 14 Jan 2019 21:58:42 +0000 /?p=48592 Gençlik Kültür Vakfı’nın öncülüğünde, Irmak Okulları Kültür Merkezi’nin ev sahipliğinde bu yıl ikincisi düzenlenen Irmak Konserleri; Türkiye’nin önde gelen caz piyanistlerinden Kerem Görsev, kontrbasta Kağan Yıldız ve davulda Ferit Odman’dan oluşan Kerem Görsev Trio projesini ağırlamaya hazırlanıyor.

Kerem Görsev Trio

Son albümü “After the Hurricane” 2018’in Mart ayında yayınlanan sanatçı, ağırlıklı olarak kendi bestelerinden oluşan bir repertuvarla sahne alarak artık her konserde bir standart haline gelen dinamik performansı ve yüksek enerjisiyle 15 Ocak Salı günü saat 20.00’de Irmak Okulları Kültür Merkezi’nde müzik severlere caz dolu bir gece yaşatacak. Özgün bir eğitim veren Irmak Okulları, bu konserler vasıtasıyla 400 kişilik salonunu sanatseverlerin hizmetine sunarak, bölgede bir kültür mekanı olmayı amaçlıyor.

Biletix tarafından satışa sunulan biletlerden elde edilecek gelir, Gençlik Kültür Vakfı tarafından öğretmen adaylarına burs olarak verilecek. Konser biletleri http://www.biletix.com/etkinlik-grup/133966967/TURKIYE/tr sayfasından temin edilebilir.

KEREM GÖRSEV HAKKINDA…

1995 senesinden günümüze kadar 17 albüm kaydı yapan Kerem Görsev, trio için düzenlediği bestelerinden filarmoni orkestrası aranjmanlarına kadar akustik jazz müziğinin farklı formatlarını dinleyenleri ile paylaştı. New York, St. Petersburg, Londra, Los Angeles ve İstanbul’da yaptığı kayıtlar, ülkemizde caz müziğinin geniş bir dinleyici topluluğuna ulaşmasını mümkün kıldı. Yurt dışında Pescera, Vilnius, Umbria, Bishkek Jazz ve Marciac Jazz Festivali gibi prestijli sahnelerde performans veren Görsev, ülkemizde de yoğun bir konser programı dahilinde çalışmalarını sürdürmekte. Ünlü müzik televizyonu Mezzo TV kayıtları için bir performans veren Kerem Görsev Trio, uluslararası eleştirmenler tarafından da büyük beğeni kazandı ve Avrupa’da da önemli sahnelerde performans gösterdi.

]]>
https://www.kadikoylife.com/kerem-gorsev-trio-ile-caz-dolu-bir-gece/feed/ 0
Kadıköy’de “Yerelde Sosyal Politikalar” konferansı https://www.kadikoylife.com/kadikoyde-yerelde-sosyal-politikalar-konferansi/ https://www.kadikoylife.com/kadikoyde-yerelde-sosyal-politikalar-konferansi/#respond Wed, 09 Jan 2019 20:20:04 +0000 /?p=48493 Kadıköy Belediyesi, Avrupa ve Türkiye’den sosyal politikalar alanında uzman akademisyenlerin katılımıyla dünyadaki sosyal politika deneyimlerinin konuşulacağı “Yerelde Sosyal Politikalar” adlı konferansı düzenliyor. Caddebostan Kültür Merkezi’nde 11-12 Ocak Cuma ve Cumartesi günü yapılacak konferansta, Türkiye ve Avrupa ülkelerindeki sosyal politikalara bakış açısı ve uygulamalar ele alınacak.

“Yerelde Sosyal Politikalar” konferansı kapsamında Prof. Dr. Meryem Koray, Dr. Denizcan Kutlu, Dr. Yılmaz Argüden ve Dr. Erkin Erimez, Türkiye’deki sosyal politika uygulamalarını ele alırken; Almanya’dan Prof. Dr. Markus Promberger, İtalya’dan Doç. Dr. David Benassi, Avusturya’dan Prof. Dr. Yuri Kazepov, Portekiz’den Doç. Dr. Luis Capucha, İngiltere’den Prof. Dr. Hülya Dağdeviren ise Avrupa’daki uygulamaları katılımcılarla paylaşacak. Konferans oturumlarını yöneten Prof. Dr. Ebru Voyvoda, Doç. Dr. Galip Yalman, Doç. Dr. Didem Danış ve Prof. Dr. Tarık Şengül, ikinci gün konferans boyunca konuşulan konuları değerlendirecek ve sosyal politikalar alanındaki gelişmelerin yerel yönetimlere etkisini konuşacak.

Aykurt Nuhoğlu
NUHOĞLU: SOSYAL POLİTİKA UYGULAMALARINA ÖNEMLİ KATKISI OLACAK…

“Yerelde Sosyal Politikalar” konferansına çağrı yapan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu; “Kadıköy Belediyesi olarak insan odaklı bir yaklaşımla sosyal politika alanına özel bir öncelik veriyoruz. Bu alanda örnek olabilecek pek çok projeyi hayata geçirdik. Önümüzdeki süreçte de sosyal politika alanında gerek uluslararası alandaki gelişmeleri, gerekse ulusal düzeydeki dinamikleri dikkate alarak, daha sistematik bir yaklaşım ve modeli hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Farklı ülke deneyimlerini uzmanlardan ve akademisyenlerden dinleyeceğimiz konferansın başarılı geçeceğine, hem Kadıköy hem de başka yerler için önemli katkılar yapacağına inanıyorum.”

Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi’nde 11 Ocak Cuma günü sabah saat 10.00’da başlayacak konferans iki gün sürecek. “Yerelde Sosyal Politikalar” konferansına ulaşım için 11 Ocak günü saat 09.00’da ve 12 Ocak Cumartesi günü saat 12.30’da Kadıköy Belediyesi önü ve Haldun Taner Tiyatrosu önünden servis kalkacak.

Yerelde Sosyal Politikalar
]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoyde-yerelde-sosyal-politikalar-konferansi/feed/ 0
Usta şair Cemal Süreya, Kadıköy’de anılacak https://www.kadikoylife.com/usta-sair-cemal-sureya-kadikoyde-anilacak/ https://www.kadikoylife.com/usta-sair-cemal-sureya-kadikoyde-anilacak/#respond Mon, 07 Jan 2019 19:51:29 +0000 /?p=48464 Türk edebiyatının usta şairi Cemal Süreya, ölümünün 29. yılında “Laleli’den dünyaya doğru giden tramvaydayız” mısraları ile Kadıköy Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen etkinlikle anılıyor.

Cemal Süreya Kültür Sanat Derneği, her yıl olduğu gibi bu yıl da ünlü şairi 9 Ocak Çarşamba akşamı saat 20.00’de Caddebostan Kültür Merkezi’nde yapılacak etkinlikle anıyor. Cemal Süreya Kültür Sanat Derneği Başkanı Seyyit Nezir ve Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu’nun konuşmaları ile başlayacak gecede Beyazıt Kahraman, “Cemal Süreya Şiiri ve Çağdaş Türkçe”; Selahattin Bağdatlı ise “Cemal Süreya Şiirinde Düşünsel Vurgular” başlıklı konuşmalar yapacak. Zühal Tekkanat, Mehmet Aydın, Yaşar Gündem, Gülsen Tuncer, Şenay Saçbüker, Hüseyin Köroğlu gibi önemli isimler de Süreya’nın ‘Ülke’, ‘Cigarayı Attım Denize’, ‘Nehirler Boyunca Kadınlar Gördüm’, ‘Üvercinka’ gibi şiirlerinden mısralar okuyacak. Gece, piyano dinletisiyle son bulacak.

Cemal Süreya
ŞİİRLERİ KALDIRIMLARDA…

Kadıköy’de yaşayan sanatçıların yaşadıkları sokakların bilinirliğini artırmak, sokaklara kendi hikâyeleri ve yaşayanları ile kimlik kazandırmak amacıyla hayata geçirilen proje kapsamında, Cemal Süreya’nın yaşadığı evin önündeki kaldırıma şiirleri yazıldı. Şairin beş ayrı şiirinden dizelerin yer aldığı uygulama, hem sokak sakinlerini hem de şairin hayranlarını mutlu ediyor.

]]>
https://www.kadikoylife.com/usta-sair-cemal-sureya-kadikoyde-anilacak/feed/ 0
Sömestr tatilinde adres ‘Umay’ https://www.kadikoylife.com/somestr-tatilinde-adres-umay/ https://www.kadikoylife.com/somestr-tatilinde-adres-umay/#respond Sun, 06 Jan 2019 17:06:05 +0000 /?p=48361 Eğlenirken düşünen ve sorgulayan yeni nesiller yetiştirmek isteyen ebeveynlere harika öneriler Suadiye Umay’da. Sömestr tatilini en verimli şekilde değerlendirmek isteyenler için beş ayrı aktiviteyi tek çatı altında toplayan Umay Bilim Sanat Yaşam Merkezi’nde kayıtlar başladı.

22-31 Ocak 2019 tarihleri arasında çocuklara özel gerçekleşecek etkinlikler arasında; dünyada yenilikçi eğitimler alanında ilk sıralarda yer alan ‘Çocuklar için Felsefe Atölyesi’, çocuklara fiziksel esneklik ve farkındalık kazandıracak ‘Çocuklar için Yoga’, bir öğrenme ve kendini ifade etme yöntemi olarak ‘Çocuklar için Yaratıcı Drama’, pratiğini güçlendirmek isteyen çocuklar için ‘İngilizce Dersleri’, kağıt modüllerden sonsuz sayıda oyuncak tasarlayarak ince motor becerilerini geliştirmek için ödüllü oyun ‘GOMYAP’ ve deney ile oyunun birleştiği, çocukların zihinsel gelişimine katkı sağlayan ‘Çocuklar için Deney Atölyesi’ yer alıyor.

Umay’da gerçekleşecek sömestr atölyeleri, maksimum 15 kişilik sınıflarda gerçekleşiyor. Her biri alanında uzman eğitmenler ve tüm eğitimler hakkında detaylı bilgiye www.umaylayasam.com adresi üzerinden ulaşılabilir.

Umay
]]>
https://www.kadikoylife.com/somestr-tatilinde-adres-umay/feed/ 0
Saint-Joseph Lisesi’nden ABD’de büyük başarı https://www.kadikoylife.com/saint-joseph-lisesinden-amerikada-buyuk-basari/ https://www.kadikoylife.com/saint-joseph-lisesinden-amerikada-buyuk-basari/#respond Thu, 03 Jan 2019 12:25:01 +0000 /?p=48220 İstanbul Saint-Joseph Fransız Lisesi öğrencileri, Amerika Birleşik Devletleri’nde sentetik biyoloji alanında düzenlenen IGEM (International Genetically Engineered Machine) Yarışması’nda bronz madalyaya layık görüldü. Uludağ İçecek’in sponsorluğunda, Acıbadem Üniversitesi’nin desteğiyle dünyanın en prestijli yarışmalarından birinde 342 takım ile mücadele eden Saint-Joseph öğrencileri, RAFI (Revolutionary Approach Fish Infection) projesiyle büyük ilgi çekti.

İstanbul Saint-Joseph Fransız Lisesi, dünya çapındaki başarılarına bir yenisini daha ekledi ve öğrencileriyle Amerika Birleşik Devletleri’nde sentetik biyoloji alanında düzenlenen IGEM Yarışması’nda 342 takım ile yarışarak bronz madalyayı almaya hak kazandı. Uludağ İçecek’in sponsorluğunda, Acıbadem Üniversitesi’nin desteğiyle bir yıl boyunca yarışmaya hazırlanan öğrenciler, balıklardaki enfeksiyonların tedavisinde fajlardan yararlanarak antibiyotik kullanımını azaltmayı amaçlayan RAFI (Revolutionary Approach Fish Infection) projeleriyle bu dereceye layık görüldü.

Saint-Joseph Fransız Lisesi
TÜRKİYE’DEN KATILAN İKİ LİSEDEN BİRİ OLDU…

2003 yılında MIT (Massachussets Institute of Technology) bünyesinde başlatılan, ardından uluslararası bir boyuta taşınarak her yıl düzenlenen IGEM Yarışması’nda Saint-Joseph öğrencileri; Çin’den Almanya’ya, İsveç’ten Hindistan’a kadar birçok takımla mücadele etti. Ağırlıklı olarak üniversite öğrencilerinin katılımıyla gerçekleşen bu yarışmada İstanbul Saint-Joseph Fransız Lisesi, Türkiye’den katılım gösteren iki liseden, toplamda ise dört eğitim kurumundan biri oldu.

2019 YILINDA HEDEF DAHA BÜYÜK…

Genetik, mikrobiyoloji, moleküler biyoloji, bilgi işlem, kimya gibi birçok disiplini bir araya getiren IGEM Yarışması’na bu yıl sekiz öğrenciden oluşan bir ekiple katılan Saint-Joseph Lisesi, biyosentetik alanındaki çalışmalarını bir üst noktaya taşıyarak 2019 yılında daha büyük bir başarı elde etmeyi planlıyor.

]]>
https://www.kadikoylife.com/saint-joseph-lisesinden-amerikada-buyuk-basari/feed/ 0
Bostancı Rotaract Kulübü’nden anlamlı sergi https://www.kadikoylife.com/bostanci-rotaract-kulubunden-anlamli-sergi/ https://www.kadikoylife.com/bostanci-rotaract-kulubunden-anlamli-sergi/#respond Tue, 01 Jan 2019 22:00:03 +0000 /?p=48158 Bostancı Rotaract Kulübü ve Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü öğrencilerinin ortak gerçekleştirmiş oldukları “Engellere Farkındalık” projesinin çıktılarından oluşan fotoğrafların yer aldığı “Engel Değil” sergisi, Barış Manço Kültür Merkezi’nde sanatseverlerin beğenisine sunuluyor. Küratörlüğünü Mustafa Bilge Satkın’ın yaptığı sergi, 5-11 Ocak 2019 tarihleri arasında ziyaret edilebilecek.

Sergideki fotoğraflarda engellilerin günlük yaşamlarından kesitler sunularak, yaşamlarında elde ettikleri başarılar gösteriliyor. Projede eserleri bulunan fotoğrafçılar ise şu isimlerden oluşuyor: Samet Can, Canberk Şeker, Gizem Sünetçiler, Rızacan Kumaş, Yaşar Hakan Erdurgut ve Taylan Öngünç.

HEDEF, “ENGEL” KAVRAMINA FARKINDALIK YARATMAK…

Bostancı Rotaract Kulübü’nden sergiyle ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Engelli bireylerin karşılaştıkları sorunlar, evrensel insan hakları sorunudur. İhtiyaç duydukları en önemli konu, toplumda farkındalığın oluşması ve karşılaştıkları zorlukların anlaşılmasıdır. Engelli bireylerin karşı karşıya geldikleri fiziksel zorlukların, yaşadıkları ayrımcılık ve baskı ile başa çıkmalarından daha kolay olduğu belirtilmektedir. Yapılan yasal ve idari düzenlemelerin günlük hayatta düzgün bir şekilde işlemesi, farkındalık ve toplumsal entegrasyonun birlikte ilerlemesi ve buna yönelik eğitimlerin verilmesi gerekmektedir. Toplumun engelli bireylere yönelik tutumlarını olumlu yönde gelişmesi ve ‘engel’ kavramına farkındalık yaratılması amacıyla bu proje hayata geçirilmiştir.”

Bostancı Rotaract

Bostancı Rotaract Kulübü ve Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü öğrencilerinin ortak gerçekleştirmiş oldukları “Engellere Farkındalık” projesinin çıktılarından oluşan fotoğrafların yer aldığı “Engel Değil” sergisi, Barış Manço Kültür Merkezi’nde sanatseverlerin beğenisine sunuluyor. Küratörlüğünü Mustafa Bilge Satkın’ın yaptığı sergi, 5-11 Ocak 2019 tarihleri arasında ziyaret edilebilecek.

]]>
https://www.kadikoylife.com/bostanci-rotaract-kulubunden-anlamli-sergi/feed/ 0
Seda Bağcan, “Yeni Yıl Konseri” ile CKM’de! https://www.kadikoylife.com/seda-bagcan-yeni-yil-konseriyle-ckmde/ https://www.kadikoylife.com/seda-bagcan-yeni-yil-konseriyle-ckmde/#respond Wed, 26 Dec 2018 11:37:24 +0000 /?p=48059 Dünya müzik otoritelerince “mantra müziğinin cennetten gelen sesi” olarak adlandırılan Seda Bağcan, Kadıköylü sevenlerinin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Caddebostan Kültür Merkezi’nde 3 Ocak Perşembe günü “Yeni Yıl Konseri” verecek olan sanatçı, beğeniyle karşılanan son albümü LOVE’dan da eserler seslendirecek.

Son albümü LOVE’da yer alan “We Are All One, We Are All Love” (Hepimiz Biriz, Hepimiz Sevgiyiz) şarkısını mottosu yapan Bağcan, bu albümde klasik mantraların dışında İngilizce parçalara ve Güney Amerika Şamanlarının uzun yıllardır söylediği mantralara yer vermiş. Sevgi, barış ve huzur için söylenen bu mantraların dışında albümün ilk parçası “We Are All Love”, bütün dinlerin kutsal sözcükleriyle sizi tüm dinlerde barışa ve sevgiye çağrıyor. Kitaro’nun müzik şirketi Domo Record’s tarafından yayınlanan ve dağıtılan albümün gelecek yıl Grammy’de aday olması bekleniyor. Seda Bağcan’ın bir önceki albümü “Miracle”, geçen yıl “New Age” kategorisinde Grammy’de aday adayı olmuştu.

SEDA BAĞCAN HAKKINDA…

Seda Bağcan, müzik yaşamına çok küçük yaşlarda, henüz 6 yaşında Ankara Radyosu Türk Müziği Korosu ve Saz Ekibi ile ilk konserini vererek başladı. 7 yaşında piyano ve armoni dersleri aldı. Ankara Müzik Derneği Çocuk Korosu, TRT Ankara Çoksesli Gençlik Korosu’nda uzun seneler şarkı söyledi. Ankara Opera ve Balesi’nin sahneye koyduğu çeşitli operetlerde ve operalarda rol alan Seda Bağcan, üniversite yıllarında da pop ve jazz orkestralarıyla çalıştı, konserler verdi. Türkiye’de Eurovision Şarkı Yarışması elemelerine, Kuşadası Festivali’ne ve Altın Anten gibi müzik yarışmalarına katıldı.

ŞİFA, MÜZİK VE BİLİM…

Seda Bağcan, ODTÜ Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü’nü bitirdikten sonra Biomedikal Mühendisliği (Tıbbi Elektronik) dalında uzmanlaştı. Türkiye’de ve Almanya’da Tıbbi Diagnostik alanının önde gelen şirketlerini kurdu ve yönetti. Ailede ciddi bir rahatsızlığa çare bulma araştırmaları sırasında yardımcı tıp yöntemleriyle tanışıp, bu alanda çalışmalar yürüten Bağcan; aynı zamanda Reiki, Reconnection (tekrar bağlantı şifası) ve Deeksha uygulayıcısı, Signature Cell Healing (İmza Hücresi Şifası) öğretmeni, Acoutonics Sound Healing (sesle şifa), EFT, Emotrance ve SCIO Quantum Biofeedback uygulayıcısı. İnsanların kişisel gelişim süreçlerine yardım ederek kendi potansiyellerine ulaşmalarına rehberlik ettiği gibi; onların hastalıklardan kurtulması, önemli zararlı alışkanlıklarını bırakması, zihinlerini sakinleştirmeleri, farkındalıklarını artırmaları konularında yol göstermekte olan Seda Bağcan’ın hayat tutkusu şifa, müzik ve bilimden oluşuyor.

Seda Bağcan

MANTRA MÜZİĞİNE BAMBAŞKA BİR YORUM…

Öğrencilik hayatımda ve sonrasında kendisini rahatlatan bir öğreti olan yoga, daha sonrasında Bağcan’ın tutkusu haline geldi. Kundalini yoga ile tanışması, onu mantra müziğiyle buluşturdu. Dünyada binlerce yıldır kullanılan şifa mantralarını yeniden besteleyen, Türk ezgileriyle ve Türk enstrümanlarıyla buluşturup dünyaya bambaşka bir sentezle mantra müziği olarak sunan Seda Bağcan, 2009 yılından itibaren de ‘mantra müziğinin cennetten gelen sesi’ diye adlandırılıyor. Sanatçının “Sunrise”, “Remember”, “Sufi Soul Neyim”, “I am that I am”, “Miracle” ve “Love” olmak üzere altı stüdyo albümü mevcut.

]]>
https://www.kadikoylife.com/seda-bagcan-yeni-yil-konseriyle-ckmde/feed/ 0
10. Uluslararası Lions Kısa Film Yarışması’nın hazırlıkları başladı https://www.kadikoylife.com/onuncu-lions-kisa-film-yarismasinin-hazirliklari-basladi/ https://www.kadikoylife.com/onuncu-lions-kisa-film-yarismasinin-hazirliklari-basladi/#respond Mon, 24 Dec 2018 12:11:41 +0000 /?p=48028 Bu yıl 10.’su düzenlenecek Uluslararası Lions Kısa Film Yarışması’nın Lansman ve Jüri Tanıtım Toplantısı, geçtiğimiz hafta İstanbul Point Hotel’de gerçekleşti. Toplantıda bir konuşma yapan Uluslararası Lions Kısa Film Yarışması Komite Başkanı Türkan Doğan, yarışmanın hedefini “sanata hizmet etmenin onurunu ve gururunu yaşamak ve yaşatmak” olarak açıkladı. Doğan, açıklamalarına şöyle devam etti:

“Festivalin ve yarışmanın amacı, hızla gelişmekte olan sinema sektörüne yeni ve genç yeteneklerin katılmasını sağlamak, yaratıcı fikirlerin oluşumuna zemin hazırlamak ve oluşan eserleri bu platformda sergilemelerine olanak yaratmaktır. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün belirtmiş olduğu gibi; ‘Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.’ Uluslararası Lions Kısa Film Yarışmamız, festival ortamında yürütülmekte olup, yarışmacılarımızın eserlerini sinema ve sahne dünyamızın modern, yüksek seyirci kapasiteli salonlarında geniş katılım olanakları ile izleyecilerle buluşmalarını sağlamaktadır. Geçtiğimiz yıl yurt içinden ve yurt dışından 200’ün üzerinde kısa film yarışmamıza katılmıştır. Bu da Türk sinemasına yeni yönetmenler, yeni yetenekler ve ülkemizi gururlandıracak yeni ödüller anlamına gelmektedir. Desteklerinizden dolayı hepinize teşekkür ediyorum.”

CADDEBOSTAN KÜLTÜR MERKEZİ’NDE GÖRKEMLİ GALA…

Lions 118-Y İstanbul Anadolu Yakası Yönetim Çevresi Federasyonu Başkanı Ertuğrul Yıldız, basın mensuplarına katılımlarından dolayı teşekkür ederken, Jüri Başkanı Berhan Şimşek ve Tiyatro Sanatçısı Tamer Levent de yarışma için Lions’a teşekkürlerini ilettiler. Gece, jüri üyelerinin tanıtımı ile son buldu. 10. Uluslararası Lions Kısa Film Yarışmasının galası, 3 Nisan 2019 tarihinde Caddebostan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

BİRBİRİNDEN DEĞERLİ İSİMLER JÜRİ HEYETİNDE…

Yarışmanın jüri heyeti ise şu isimlerden oluşuyor: Jüri Başkanı Berhan Şimşek (yönetmen-sinema sanatçısı), Tamer Levent (sinema-dizi sanatçısı), Bennu Yıldırımlar (tiyatro-sinema sanatçısı), Mehmet Günsür (sinema sanatçısı), Orhan Cesur (yönetmen), Prof. Dr. Selahattin Yıldız (Maltepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı), Prof. Ayşe Çakır İlhan (Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitim Bölümü), Doç. Dr. Fevzi Kasap (Yakındoğu Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV ve Sinema Bölüm Başkanı), Zeynep Üstünipek (Kadir Has Üniversitesi Radyo ve Televizyon Teknolojisi Programı Başkanı), Uğraş Güneş (senarist), Elif Tapan Edes (TV programcısı), Burak Kanbir (görüntü yönetmeni), Ayçe Tabana (tiyatro ve sinema sanatçısı), Önder Yaycıoğlu (kamera arkası belgesel yönetmeni), Doç. Dr. Bengisu Bayrak (Nişantaşı Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Öğretim Üyesi), Şeyda Delibaşı (senarist), Şebnem Zorlu (tiyatro sanatçısı), Ozan Uslu (Leo Yönetim Çevresi), Ruhi Gönüllü (Genel Yönetmen Vekili).

Lions Kısa Film Yarışması

Uluslararası Lions Kısa Film Yarışması Komite Başkanı Türkan Doğan…

Jüri Başkanı Berhan Şimşek ve Tiyatro Sanatçısı Tamer Levent…

]]>
https://www.kadikoylife.com/onuncu-lions-kisa-film-yarismasinin-hazirliklari-basladi/feed/ 0
Oğuzhan Koç’tan yeni şarkı geliyor https://www.kadikoylife.com/oguzhan-koctan-yeni-sarki-geliyor/ https://www.kadikoylife.com/oguzhan-koctan-yeni-sarki-geliyor/#respond Mon, 24 Dec 2018 11:18:24 +0000 /?p=48035 Tepe Nautilus’ta hayranları ile buluşan sevilen sanatçı Oğuzhan Koç, yeni single çalışmasının yeni yıl ile birlikte çıkacağı müjdesini verdi. Almanya’da 22 Aralık’ta verdiği konserin ardından Tepe Nautilus’un özel davetlisi olarak hayranları karşısına çıkan Koç, büyük bir coşkuyla karşılandı.

2019 yılının herkese sağlık ve huzur getirmesi dileklerini paylaşan Oğuzhan Koç, konser öncesinde Kadıköy Life Dergisi’nin “Evlenmeyi düşünüyor musunuz?” sorusu için de “Kısmet! Belirli bir planlamamız yok. Hayatı akışına bırakmak lazım ama zamanı geldiğinde elbette o da olacaktır” yanıtını verdi.

UZUN ZAMANDIR BURALARA GÜNEŞ DOĞMAMIŞTI…

Tepe Nauitilus’taki Oğuzhan Koç konserinde öylesine büyük bir hayran kitlesi vardı ki, AVM yöneticileri dahi şaşkınlıklarını gizleyemedi. Koç’un hayranları, ellerinde taşıdıkları “Uzun zamandır buralara güneş doğmamıştı” yazıılı pankartlarıyla sevgilerini ddile getirdi. AVM yöneticileri ise, yaptıkları açıklamada “Bu tür buluşmaları bir anlamda sosyal sorumluluk olarak da görüyoruz. Sanatçılarımıza böylesine sevgi göstermeleri bizleri de mıutlu ediyor” şeklinde konuştular.

Oğuzhan Koç

Oğuzhan Koç konserini izleyenler arasında Kadıköy Life Dergisi Yayın Kurulu Başkanı Kadir Toprakkaya, Tepe Emlak Varlık Yönetimi Direktörü Deniz Bozan, Tepe Nautilus AVM Müdür Yardımcısı Savaş Kınal, Müşteri İlişkileri Uzmanı Mihrap Genç, Operasyon Yöneticisi Takdir Çelik ile Kurumsal İletişim Sorumlusu Kübra Ekler de vardı…

]]>
https://www.kadikoylife.com/oguzhan-koctan-yeni-sarki-geliyor/feed/ 0
Kuzey Koleji’nden büyük başarı https://www.kadikoylife.com/kuzey-kolejinden-buyuk-basari/ https://www.kadikoylife.com/kuzey-kolejinden-buyuk-basari/#respond Mon, 17 Dec 2018 19:14:02 +0000 /?p=47922 Eğitim kurumlarımızın öğretimin yanında sanatsal, kültürel ve sportif etkinlikler içinde yer alması, gençlerimizi dört duvarla sınırlı olmayan bir eğitim ve öğretim sistemi içine sokmaları ne güzel… Ders bilgilerinin yanı sıra çocuklarımızın ve gençlerimizin yeteneklerinin ortaya çıkması, kendilerini ifade etmelerine olanak sağlanması, onların ruh ve beden sağlıkları açısından büyük önem taşıyor.

Onun için bu konularda bir eğitimci-yazar olarak elimden geldiği kadar destek olmaya çalışmışımdır. Gazete ve dergilerdeki dostlarımızla birlikte elbette… Elimizden ne geldiyse, hangi kurum olursa olsun, onların başarıları bizleri hep mutlu etmiştir. İşte bir sevindirici haber daha, aldığımız bu haber yine yakınlardan…

Kuzey Koleji

TÜRKİYE ŞAMPİYONASI’NA KATILMAYA HAK KAZANDILAR…

İstanbul Liselerarası Genç Kızlar Basketbol Şampiyonası’nda mücadele eden Kuzey Koleji öğrencileri, İstanbul 3.’sü olarak Türkiye Şampiyonası’na katılmaya hak kazandı. Bu sezon kurulan ve ilk yılında derece elde edip Türkiye Şampiyonası’na katılmaya hak kazanan Kuzey Koleji’nde takım, Türkiye Basketbol Federasyonu’na bağlı resmi liglerde de başarılı bir şekilde mücadele eden Ataşehir Koleji Spor Kulübü’nün sporcularından oluşuyor. Kuzey Koleji‘nin kurucuları Ömer Şahan, Ersin Eser ve aynı zamanda Ataşehir Koleji’nin de kuruculuğunu yapan Eyüp Pişkin, okulda gösterilen kaliteli eğitimin yanında spora da vermiş oldukları önem ve destekle başarılara imza atmaya devam ediyorlar.

ömer şahan

ÖMER ŞAHAN: HER ALANDA OKULUMUZU EN İYİ ŞEKİLDE TEMSİL EDİYORUZ…

Kuzey Koleji Kurucusu Ömer Şahan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Üst düzey kaliteli eğitim anlayışımızı diğer faaliyetlerimizde de sürdürmek amacındayız. Kültür-sanat, spor ve sosyal sorumluluk alanlarında okulumuzu en iyi şekilde temsil ediyoruz. Son olarak Kız Basketbol Takımımız, İstanbul üçüncüsü olarak Türkiye Şampiyonası’na katılmaya hak kazandı. Kuzey Koleji olarak oradan da iyi bir dereceyle döneceğimize inanıyorum. Bu başarıda emeği olan başta sporcularımız olmak üzere, teknik ekibimiz ve okul yönetimimize teşekkür ederim” diye konuştu.

KEREM AŞICI: HEDEFİMİZ DAİMA MADALYA VE KUPA…

Kurumun basketbol takımının antrenörlüğünü yapan Kerem Aşıcı ise şunları ifade etti: “Öncelikle Kuzey Koleji’nin çok değerli kurucularına teşekkür ederiz. Bizlere vermiş oldukları imkanlar neticesinde İstanbul 3.’lüğü derecesini ilk yılımızda kuruma kazandırmış olduk. Bundan sonraki yıllarda da her zaman hedefimiz madalya ve kupalar olacaktır. 10-13 Ocak 2019 tarihleri arasında yapılacak olan Türkiye Şampiyonası elemelerinde İstanbul’umuzu ve Ataşehir ilçesini en güzel şekilde temsil etmek istiyoruz. Hedefimiz, buradan sonra Türkiye Finalleri’nde iyi bir derece yapmak. Bu süreçte yanımızda olan Okul Müdürümüz Sayın Meral Poyraz’a, eğitimde sporcularımıza değerli bilgilerini aktaran öğretmenlerimize, bize her zaman destek olan okul öğrencileri ve personeline, sporcu kızlarım ve kendi adıma teşekkür ederim. Böyle bir aile içi ortamda olmaktan çok mutluyuz.”

NİCE BAŞARILARA…

Kuzey Koleji’nin Kız Basketbol Takımı; Nazlı Şavlak, Cemre Yılmaz, Sanem Uzun, İlayda Yetiş, Neriman Uçan, Melis Ünlü, Dilara Göçmen ve Ece Naz Olcay’dan oluşuyor. Ne diyelim; gurur verici, mutlu edici nice başarılara… Güzel, yüzümüzde tebessüm yaratan haberlere öyle ihtiyacımız var ki. Gençlerimiz ve onlara destek veren her kişi ve kurum takdiri, alkışı hak ediyor. Nice başarılara…

]]>
https://www.kadikoylife.com/kuzey-kolejinden-buyuk-basari/feed/ 0
Kadıköy’de sıradışı bir eğlence; Madame Margot Cabaret https://www.kadikoylife.com/kadikoyde-siradisi-bir-eglence-madame-margot-cabaret/ https://www.kadikoylife.com/kadikoyde-siradisi-bir-eglence-madame-margot-cabaret/#respond Mon, 17 Dec 2018 08:07:54 +0000 /?p=47894 Hotel Suadiye’nin Kadıköy ve Anadolu Yakası’nın eğlence hayatına kazandırdığı projelerden biri olan “Madame Margot Cabaret Show”, yoğun ilgi görmeye devam ediyor. Aralık ayının başında sergilenen ilk performansı ile dikkatleri üzerine çeken muhteşem şov, geçtiğimiz gün gerçekleşen interaktif gösterisiyle de bu beğeniyi hak ettiğini ispatladı. Hotel Suadiye yönetimi, 22 ve 29 Aralık tarihlerinde programı olan ekibi 31 Aralık’taki yılbaşı etkinlik takvimine de dâhil etti.

Broadway şovlarının büyülü dünyasını İstanbul’a getiren Suadiye Hotel, “Madame Margot Cabaret Show” geceleriyle eğlence hayatına yepyeni bir soluk getirdi. İstanbul’da ilk kez hayata geçirilen, alışılmış eğlence kalıplarının dışında ‘Broadway aromalı’ canlı müzik ve dans gösterilerinden oluşan müthiş şov, Aralık ayı ile birlikte yeniden ‘perde’ dedi.

35 KİŞİLİK DEV KADRO…

Dünyaca ünlü isimlerin kostüm ve makyajları ile yeniden hayat bulduğu Madame Margot’un performans ustaları, sahnede seyirciyle interaktif bir şekilde gerçekleştirdikleri şovlarını tiyatral yetenekleriyle bütünleştirerek, konuklarını büyülü bir yolculuğa çıkarıyor. Ses, kostüm ve makyaj ustaları ile birlikte 35 kişilik dev bir kadro eşliğinde sergilenmekte olan performansa, Madame Margot ve Matmazel Coco dışında güçlü sesiyle Yansı da vokalist olarak eklendi.


Madame Margot Cabaret

Madame Margot Cabaret Show” ekibinin başı Madame Margot, tüm ihtişamıyla sahneye çıkarak gecenin açılışını yaptı ve ekibini konuklarla tanıştırdı…

Madame Margot

Mekanın yemek sunumu, lezzetli mezeleri ve garsonların nezaketine sivri dilli Matmazel Coco’nun tükenmeyen enerjisi eklenince, tüm konuklar eğlencenin büyüsüne kendilerini kaptırdı. Kendi tabiriyle “60 cm beli, kaşık kadar suratı ve dillere destan doğal güzelliği” ile gösterisine başlayan Matmazel Coco, konuklarına masalarına oturmama sözü verdi…

Matmazel Coco

Mottosu “Egonuzu, kıskançlığınızı ve hayatın size getirdiği tüm kalıpları evde bırakarak kendinizi eğlenceye bırakın!” olan sempatik Matmazel Coco, tiyatro geçmişinin kendisine kazandırdığı sahne özgüveniyle seyirci ile bire bir diyalog halinde eğlenceli bir şov gerçekleştirdi…

Madame Margot Kabare

Gecenin sürprizi ise genç çift Gökçe ile Bahadır’dan geldi. Bahadır, on yıldır kız arkadaşı olan Gökçe’ye sahneye çıkarak romantik bir şekilde evlilik teklifi etti. Teklifi şaşkınlık ve heyecanla kabul eden genç kız, ilişkilerini evliliğe taşımanın ilk adımını atmış oldu…

Gecede güçlü sesiyle ön plana çıkan bir diğer isim, vokalist Yansı oldu. Yerli ve yabancı birçok parçaya repertuvarında yer veren Yansı, ilerleyen saatlerde kanun eşliğinde Türk Sanat Müziği’nden sevilen şarkıları seyircilerle birlikte seslendirdi…

Revü danslarının yanı sıra oryantal ezgileri de şovlarında kullanan birbirinden güzel dansçılar, farklı kostüm ve sahne aksesuarları ile göz doldurdu…

]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoyde-siradisi-bir-eglence-madame-margot-cabaret/feed/ 0
Adil Ocak, “Gönlümün Arka Bahçesi” sergisiyle Galeri FE’de https://www.kadikoylife.com/adil-ocak-gonlumun-arka-bahcesi-sergisiyle-galeri-fe-de/ https://www.kadikoylife.com/adil-ocak-gonlumun-arka-bahcesi-sergisiyle-galeri-fe-de/#respond Fri, 14 Dec 2018 09:06:30 +0000 /?p=47869 Naif resmin önemli temsilcilerinden Adil Ocak, doğanın dinamik karakterini resmettiği solo sergisi “Gönlümün Arka Bahçesi” ile gönlünün kapılarını Galeri FE izleyicisine açtı.

Trabzon doğumlu olan sanatçı, Karadeniz’in ve Anadolu’nun eşsiz güzelliğini resmederken detaylara iliştirdiği özgün anlamlarla doğanın baskın ve narin ruhunu konu alırken; öte yandan lavanta bahçelerini, çay tarlalarını, Karadeniz’in dik yamaçlarını, tepeleri sisli yaylalarını, çay toplayan kadınlar ve Anadolu’da hasat zamanı tarlasını süren insan figürleriyle birleştiriyor. Işığı ustaca kullanarak insani ve doğal ayrıntıları, gün dönümlerini ya da mevsim geçişlerini renk ve tonlama ile bütünleştiriyor.

Adil Ocak

“BU ÇALIŞMALARIN TANRISI BENİM”

Hiçbir zaman belirli bir yere bağlı kalmadığını, tamamen fantastik duygularla eserlerinin ortaya çıktığını belirten, dolayısıyla da bunların hepsinin kendisine ait çalışmalar olduğunu söyleyen ressam Adil Ocak, Kadıköy Life Dergisi’ne yeni sergisiyle ilgili yaptığı açıklamada şunları ifade etti: “Bu sergi benim 68. kişisel sergim. Trabzon kökenli bir sanatçıyım. Dolayısıyla bizim duayenimiz Bedri Rahmi Eyüboğlu. Eyüboğlu, bir şiirinde ‘Bir yanım deniz, bir yanım kara’ der. Benim de resimlerimde bir yanım deniz, bir yanım topraktır. Bu toprak tabi ki benim yöreme ait. Çay bahçeleri veyahut İç Karadeniz’deki o doğal güzellikler. Çünkü ben o yağmurların altında ıslanmış bir insanım. Bu nedenle benim belleğime yerleşmiş olan enstantaneler bunlar. Bu çalışmaların tanrısı benim.”

“YARATTIM DOĞANIN İÇİNDE KENDİME BİR YER EDİNMEK İSTEDİM”

Galeri FE’de ilk kez sergi açtığını ve Galeri FE’nin İstanbul için çok önemli sanat galerilerinden biri olduğunu aktaran Ocak; “Herkesin merak ettiği kırmızı-beyaz bir işaret çubuğum vardır. Bu yarattığım doğanın içinde ben de kendime bir yer edinmek istedim. Bu yüzden o işaret çubuğumu kendi simgem olarak kullandım. Yani o benim resimlerdeki imzam. Kâh çıkarım gökyüzüne seyrederim alemi, kâh inerim yeryüzüne seyreder alem beni. Felsefem bu” diyerek sözlerini tamamladı.

VAR OLANIN DEĞİL, VAR OLMASI GEREKENİN PEŞİNDE…

Resimlerinde ağaç kümeleri, dikdörtgenlere bölünmüş tarlalar, gökte hilali andıran kuş sürüleri ile formda geometrik şekiller kullanarak doğanın izdüşümsel gerçekliğine kendine has bir üslupla yanıt veren ve var olanın değil, var olması gerekenin peşinde olan Adil Ocak, “Gönlümün Arka Bahçesi” ile 12 Aralık 2018-04 Ocak 2019 tarihleri arasında Galeri FE’de. Sergi, Pazar-Pazartesi hariç her gün 11.00-19.00 saatleri arasında izlenebilir.

Adil Ocak Galeri FE

Ressam Adil Ocak, “Gönlümün Arka Bahçesi” ile 12 Aralık 2018-04 Ocak 2019 tarihleri arasında Galeri FE’de. Sergi, Pazar-Pazartesi hariç her gün 11.00-19.00 saatleri arasında izlenebilir…   

]]>
https://www.kadikoylife.com/adil-ocak-gonlumun-arka-bahcesi-sergisiyle-galeri-fe-de/feed/ 0
Moda Deniz Kulübü’nde yemekli tiyatro https://www.kadikoylife.com/moda-deniz-kulubunde-yemekli-tiyatro/ https://www.kadikoylife.com/moda-deniz-kulubunde-yemekli-tiyatro/#respond Thu, 13 Dec 2018 10:01:54 +0000 /?p=47832 Moda Deniz Kulübü, “Yemekli Tiyatro” gecelerinden birini daha gerçekleştirdi. Kulüp üyeleri için düzenlenen özel etkinlikte, Serkan Budak’ın yönettiği “İkinci Bahar” adlı iki perdelik oyun sergilendi. Moda Deniz Kulübü Balo Salonu’nda 12 Aralık Çarşamba günü akşam yemeğiyle başlayan program, aynı alanda sergilenen tiyatro oyunuyla devam etti.

İKİ USTA OYUNCUNUN “İKİNCİ BAHARI”…

Usta sanatçılar Cihat Tamer ve Bedia Ener’e Buket Dereoğlu, Emre Törün ve Serkan Budak’ın eşlik ettiği “İkinci Bahar” adlı oyunda tema aşk, romantizm ve komedi ağırlıklıydı. Oyunda aşk ve mutluluğun insanı her yaşta bulabileceği anlatılırken; günümüzde medyadan izlediğimiz, komşularımızdan duyduğumuz hikâyelere de yer veriliyor. Moda Deniz Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Teoman Taşpınar’ın da izlediği oyunun sonunda, Serkan Budak’ın aynı zamanda doğum günü olması nedeniyle mini bir kutlama yapıldı.

Moda Deniz Kulübü

Oyunu izleyenler arasında, Moda Deniz Kulübü’nde “Ressam Sofraları” adlı etkinlik serisini düzenleyen Ressam Hülya Botasun ve Gastronomi Yazarı Mörfi Menahem de vardı. Kadir Toprakkaya, Canan Toprakkaya, Hülya Botasun, Ayhan Alpakın, Zerrin Menahem ve Mörfi Menahem…

     

]]>
https://www.kadikoylife.com/moda-deniz-kulubunde-yemekli-tiyatro/feed/ 0
İstanbul Kadıköy Lisesi’nde Sinema Günleri https://www.kadikoylife.com/istanbul-kadikoy-lisesinde-sinema-gunleri/ https://www.kadikoylife.com/istanbul-kadikoy-lisesinde-sinema-gunleri/#respond Thu, 13 Dec 2018 07:57:38 +0000 /?p=47841 Kadıköy Moda’nın köklü kurumlarından İstanbul Kadıköy Lisesi’nde kültürel etkinlikler hız kesmeden sürüyor. Bu artık gelenekselleşmiş bir yapı içerisinde adeta kanıksanmış durumda. İKL Sinema Kulübü, 19 Aralık Çarşamba gününden başlayarak eğitim ve öğretim döneminin sonuna kadar her ay iki filmi öğrencilerle buluşturacak. Okulun çok amaçlı salonunda gerçekleştirilecek olan Sinema Günleri’nin ilki, Christophe Barratier’in yönetmenliğinde 2004 tarihli Fransız yapımı müzikal dramatik bir yapıt olan “Koro” olarak belirlendi. Filmin başlama saati ise 15.30…

İKL Sinema Kulübü Başkanı Melisa Gençarslan; “Edebiyat öğretmenimiz ve aynı zamanda Sinema Kulübü rehber öğretmenimiz olan Bilge Bordanacı ve yönetim kurulumuz ile belirlediğimiz, denetleme kurulu onayından geçen filmleri arkadaşlarımızla buluşturmaktan dolayı mutluyuz” diyerek görüşlerini belirtirken; İKL coğrafya öğretmenlerinden İhsan Yaylamış ise “İstabul Kadıköy Lisesi camiası olarak kültürel, sanatsal, bilimsel, sportif etkinliklerin her zaman içinde yer aldık. Öğrencilerimiz, öğretimin yanında eğitim amaçlı bu etkinliklerin de içinde yer almalı. Öğrencilerimiz sadece etkinliklerde izleyici değil, içinde olmalı, projelerde yer almalı. Bu konuda çaba sarf eden Sinema Kulübü’nü kutluyorum” sözleriyle, bir bakıma okulun bu tür etkinliklere bakış açısını da ortaya koydu.

Sinema Günleri

İstanbul Kadıköy Lisesi Sinema Günleri’nin ilki, Christophe Barratier’in yönetmenliğinde 2004 tarihli Fransız yapımı müzikal dramatik bir yapıt olan “Koro” olarak belirlendi…

]]>
https://www.kadikoylife.com/istanbul-kadikoy-lisesinde-sinema-gunleri/feed/ 0
Gönüllülük Ödülleri sahiplerini buldu https://www.kadikoylife.com/gonulluluk-odulleri-sahiplerini-buldu/ https://www.kadikoylife.com/gonulluluk-odulleri-sahiplerini-buldu/#respond Sat, 08 Dec 2018 16:21:42 +0000 /?p=47759 Türkiye’de gönüllülük denildiğinde akla gelen ilk isim olan; Gönüllü Platformu’nun Kurucusu, Gönüllülük Eğitmeni ve Yazar İnal Aydınoğlu, gönüllülüğü yaymak için 5 Aralık Dünya Gönüllüler Günü vesilesiyle düzenlenen “Gönüllülük hayatınıza neler kazandırdı?” temalı yarışmanın sonuçlarını, 7 Aralık Cuma günü Caddebostan Kültür Merkezi’nde açıkladı.

TÜRKİYE’NİN GÖNÜLLÜLERİ SEÇİLDİ…

Gönüllülük Ödülü’nün Yelda Kuşçu Kılıçarslan, Yasemin Bahar ve Afra İnce’ye takdim edildiği gecede, aynı zamanda Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği tarafından yürütülen ve sivil toplum çalışmalarına üniversite gençliğinin aktif katılımını sağlamayı hedefleyen Ağaç Yaşken Eğilir Projesi’nin tanıtım sunumu ile Aktif Toplum Derneği’nin, sivil toplum kuruluşları, gönüllüler ve gönüllü adaylarının birbirleriyle buluşmalarını destekleyecek dijital platformun sunumu da gerçekleştirildi.

gönüllülük inal aydınoğlu

GÖNÜLLÜLÜĞE ADANMIŞ BİR HAYAT…

Birleşmiş Milletler tarafından 1985 yılında kabul edilen 5 Aralık Dünya Gönüllüler Günü, 123 ülkeyle birlikte ülkemizde de kutlanıyor. Gönüllülük kavramını her dönem bilinir kılmak, içsel huzurumuzun ancak gönüllü bireyler olarak sağlanabileceğini hatırlatan Gönüllü Platformu Kurucusu, Türkiye’nin Gönüllülük Öğretmeni İnal Aydınoğlu, ömrünü çevresindeki insanlara ve gençlere gönüllülüğü öğretmeye adayan bir isim. İnal Aydınoğlu, hem Türkiye’nin köklü üniversitelerinde gönüllülük üzerine yüksek lisans dersleri veriyor, hem kitaplar yazıyor, hem de önemli STK’larla gönüllülük üzerine çalışmalar gerçekleştiriyor. Aydınoğlu; “40 yılı aşkın süredir gönüllüyüm, hayatımı bu kavram üzerine değiştirdim. Öğrendiklerimi ve öğreneceklerimi insanlara anlatarak, onlara da gönüllülüğü aşılamaya kendimi adadım. Her bir birey, bu manevi huzurun hayatımıza tuttuğu ışığı, saf sevgiyi ve mutluluğu yaşamalı” derken; hiçbir karşılık beklemeden, vererek, dağıtarak ve severek yaşamanın insanı zenginleştirdiğine inandığını sözlerine ekliyor.

TÜRKİYE’DE GÖNÜLLÜLÜK KAVRAMI YETERİNCE BİLİNMİYOR… 

Türkiye’de gönüllülük kavramının yeterince bilinmediğine, bağışçılık ve gönüllülük kavramının sıklıkla karıştırıldığına dikkat çeken İnal Aydınoğlu; “Gönüllülük hiçbir maddi ya da manevi beklenti olmadan yapılan iyiliktir. Bizim ve başka insanların hayatını güzelleştiren, zenginleştiren değerler sevgi, şefkat ve merhamettir. Anlamlı ve mutlu bir yaşam sürdürebilmek için bu yüce değerleri hiçbir karşılık beklemeden, ayırımsız, koşulsuz ve esirgemeden, cömertçe başka insanlara verebilmemiz, acı, yoksulluk ve yalnızlıklarını paylaşmamız gerekir. Karşılık olarak bir teşekkür dahi beklesek, bizim mutluluğumuz karşıdaki insanın iki dudağının arasına sığınmış olur” diyor.

]]>
https://www.kadikoylife.com/gonulluluk-odulleri-sahiplerini-buldu/feed/ 0
Tiyatro Kırmızı, yeni oyunu ile Öykü Sahne’de! https://www.kadikoylife.com/tiyatro-kirmizi-yeni-oyunu-ile-oyku-sahnede/ https://www.kadikoylife.com/tiyatro-kirmizi-yeni-oyunu-ile-oyku-sahnede/#respond Fri, 07 Dec 2018 09:42:00 +0000 /?p=47745 Tiyatro Kırmızı, yeni sezonun iddialı oyunu “Johnny 10 Biranın Kızı” ile 11 Aralık’ta Kadıköy Öykü Sahne’de ilk prömiyerini yapıyor. Ekim ayından bu yana provaları yoğun bir şekilde devam eden oyunu, Amerikalı ünlü yönetmen Neil S. Fleckman yönetiyor. Başrollerini Deniz Boldaz ve Ebru Devrim Sayman’ın oynadığı oyunun yazarı ise Dana Lynn Formby. Oyunun ışık tasarımını da Erdem Yol üstleniyor.

“Johnny 10 Biranın Kızı”, konu olarak savaş karşıtlığını ele alıyor. Savaştan dönen ve psikolojik sorunları olan bir asker ile akıl hastanesinde çalışan bir hemşire arasında geçen bir hikayeyi ele alan oyun, Yönetmen Neil Fleckman’ın hareketli sahnesi ve vurucu diyalogları ile seyirciyi etkilemeyi amaçlıyor.

Tiyatro Kırmızı’nın Kadıköy Öykü Sahne’de 11 Aralık’tan sonra 13-18-20-25 Aralık 2018 tarihlerinde oynayacağı oyunun biletleri, Öykü Sahne gişesinde satılıyor.

Tiyatro Kırmızı

Tiyatro Kırmızı, yeni sezonun iddialı oyunu “Johnny 10 Biranın Kızı” ile 11 Aralık’ta Kadıköy Öykü Sahne’de ilk prömiyerini yapıyor…

]]>
https://www.kadikoylife.com/tiyatro-kirmizi-yeni-oyunu-ile-oyku-sahnede/feed/ 0
Ersin Faikzade, Büyük Kulüp’te konser verecek https://www.kadikoylife.com/ersin-faikzade-buyuk-kulupte-konser-verecek/ https://www.kadikoylife.com/ersin-faikzade-buyuk-kulupte-konser-verecek/#comments Thu, 06 Dec 2018 20:27:31 +0000 /?p=47737 Ülkemizi yurt içi ve yurt dışında başarıyla temsil eden, sosyal sorumluluk projeleri ve aldığı sayısız ödülle gururlandıran genç sanatçımız Ersin Faikzade, Büyük Kulüp’te sevenlerinin karşısına çıkacak. Amerika’da ”Türkiye’nin Elmas Çocuğu”, Pakistan’da “Barışın Sesi”, İran’da “Sevginin Sesi” olarak nitelendirilen ve “Dünya İyi Niyet Elçisi” unvanını taşıyan Faikzade’nin konseri, 8 Aralık Cumartesi günü saat 20:00’de gerçekleşecek.

ERSİN FAİKZADE HAKKINDA…

1982’de İzmir’de doğdu. İlköğretim ve lise yıllarını Türkiye’de tamamlayan Ersin Faikzade, küçük yaşlardan itibaren müziğe duyduğu ilgisini aldığı eğitimler ile pekiştirerek, “tenor” tekniğini geliştirdi. Annesinin “multiple sclerosis” hastalığına yakalanmasından sonra kendisini hasta ve yardıma muhtaç insanlara adayan sanatçı, bu amaçla çeşitli hayır kurumları ve dernekler için Türkiye, Avrupa, Latin Amerika ve Asya’da pek çok ücretsiz konser verdi. Katıldığı uluslararası insanlık projeleriyle özellikle down sendrom, multiple sclerosis, lepra, kanser ile mücadele eden insanlara yardım etmeyi hedefledi.

2004-2008 yılları arasında çeşitli dönemlerde İngiltere’de yaşadı. İngiltere’de Coleg Ceredigion’da Halkla İlişkiler, Aberystwyth Üniversitesi’nde Kültürler Arası İletişim konularında eğitim aldı. İngiltere’de bulunduğu süre içinde çeşitli projelerde gönüllü olarak çalıştı. Engellilerin daha kaliteli yaşamalarını hedefleyen ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen “Plast Lluest Day Service” projesine katılan Ersin Faikzade, bu proje doğrultusunda Galler bölgesinde 12 ay engellilerle birlikte yaşadı. Burada otistik çocuklar ve down sendromlu insanlarla birlikte kültürel ve sosyal aktivitelerde bulundu. Ayrıca, Oxfam Vakfı ve Diana Vakfı’nda çalıştı. İtalya ve İngiltere’de şan tekniğini pekiştirdi. 2009’da Sicilya Avrupa Birliği Komisyonu tarafından düzenlenen Palermo Sicilya’da Avrupa Gençlerinin Kültürlerarası Diyalog Projesi’ne katılarak, Türk müziğinin tanıtımına katkıda bulundu. Palermo Parlamentosu’nda “Avrupa Birliği ve Türkiye’ye Bakış” konulu bir konuşma yaparak büyük alkış aldı.

Ersin Faikzade, farklı müzik türlerindeki başarısı ve güçlü sesi ile dünyada pek çok lakap ile anılıyor. Amerika’da ‘”Türkiye’nin Elmas Çocuğu”, Pakistan’da “Barışın Sesi, İran’da “Sevginin Sesi”, Türkiye’de ”En Güçlü Ses” diye tanınan Faikzade, dünyaca ünlü İranlı sanatçı Sattar ile Los Angeles’ta “Simin Bari” isimli şarkıya Türkçe ve Farsça düet yaptı. “Dostluk ve Barış” düeti, tüm dünyada yankılar getirdi. Amerika müzik listelerinde Top 20’de yer aldı. Şili’nin sevilen sesi Giovanni Gellona ile birlikte ”Fiesta” isimli şarkıya, Santiago’da İspanyolca ve Türkçe düet yaptı. Kanada British Colombia Üniversitesi’nde “Sosyal Farkındalık Yaratan Sanatçı” olarak tez konusu oldu. 2015’de İspanya’nın Başkenti Madrid’te ünlü tenor Pedro Morales Hiugera ile birlikte İspanyolca & Türkçe Aşk Şarkıları CD albümü yaptı.

Ersin Faikzade

2017’de Uruguay Montevideo ve Brezilya Santa Vitoria de Palmar’da insani projelerde yer aldı. Ersin Faikzade, müziğin evrensel birleştirici yönünden yararlanarak din, dil, ırk, sınıf farkı gözetmeden kültürler arası diyalogları güçlendirmeyi hedefledi. Bu doğrultuda Türk müziğinin tanıtımı amacıyla Avrupa’nın çeşitli yerlerinde konserler verdi. Faikzade, Türkiye’de Buca Engelliler Derneği, Multiple Sclerosis Derneği, Cüzzamla Savaş Derneği, Antalya Engel Tanımayanlar Derneği, Türk Eğitim Vakfı ve Anneler Derneği’ne üye. Uluslararası düzeyde ise Avrupa Birliği Eski Gönüllüler, Princess of Walles, Diana, The World Friendship Force kuruluşlarına üye.

]]>
https://www.kadikoylife.com/ersin-faikzade-buyuk-kulupte-konser-verecek/feed/ 2
Mesta Sanat Evi, Ruhi Su’yu türkülerle anacak https://www.kadikoylife.com/mesta-sanat-evi-ruhi-suyu-turkulerle-anacak/ https://www.kadikoylife.com/mesta-sanat-evi-ruhi-suyu-turkulerle-anacak/#respond Tue, 04 Dec 2018 20:35:37 +0000 /?p=47712 Ünlü sanatçı Ruhi Su, 8 Aralık Cumartesi günü Ataşehir Mesta Sanat Evi’nde türkülerle anılacak. Ruhi Su Kültür ve Sanat Derneği ile Mesta Sanat Evi’nin birlikte düzenlediği gecede, Ruhi Su Dostlar Korosu sahne alacak.

Dernek Başkanı Ilgın Su ve birçok değerli üyenin katılımıyla gerçekleşecek etkinlikte, Mutlu Ödemiş’in koro şefliğinde Ruhi Su’nun ölümsüz eserleri ve onunla özdeşleşen halk türküleri seslendirilecek. Gecede, Mesta Sanat Evi’nin sahibi Özgür Kıyat da sahne alacak. Büyük ustanın bağlaması ve diğer şahsi eşyalarının da sergileneceği bu özel programa Hıfzı Topuz, Orhan Aydın, Hamdi Gezmiş, Bora Gezmiş, Ayşe Ataman ve Işık Baykurt gibi değerli isimlerin katılımı da bekleniyor.

UNUTULMAZ SANATÇI, KENDİ KURDUĞU DOSTLAR KOROSU İLE ANILACAK…

Özgür Kıyat, geceyle ilgili yaptığı açıklamada “Geleneksel halk türkülerine Batı şan tekniğinden yararlanarak getirdiği özgün yorumlarla Türk müzik tarihine yön veren Ruhi Su’yu, kendi kurduğu Dostlar Korosu ile anmak istedik. Bu anlamlı geceye herkesi bekliyoruz” dedi. Ataşehir Ata Çarşı içerisinde yer alan Mesta Sanat Evi‘nde 8 Aralık Cumartesi günü yapılacak konser, saat 21.00’de başlayacak.

Ruhi Su

RUHİ SU HAKKINDA…

Tam adı Mehmet Ruhi Su’dur. 1912 yılında Van’da doğdu. Daha küçükken Birinci Dünya Savaşı sırasında babasını ve kısa zaman sonra da annesini kaybetti. 10 yaşına kadar yoksul bir ailenin yanında yaşadı. Daha sonra Adana’daki Öksüzler Yurdu’na yatılı olarak yerleştirilerek orada okudu. Adana Öğretmen Okulu’nda okurken, Ankara’ya Müzik Öğretmen Okulu’na (Musiki Muallim Mektebi) girmeyi başardı. 1942éde Ankara Devlet Konservatuvarını’nın Şan bölümünü bitirdi. Aynı yıllarda sırasıyla Ankara Cebeci İkinci Ortaokulu’nda, sonra Hasanoğlan Köy Enstitüsü’nde müzik öğretmenliği yaptı. Cumhurbaşkanlığı Orkestrası’na seçildi, konservatuvarın opera bölümünde de okudu ve daha sonra Devlet Operası’nda çalıştı. Devlet Operası sanatçısı olarak Bastien Bastienne, Satılmış Nişanlı, Madame Butterfly, Fidelio, Tosca, Yarasa, Aşk iksiri, Rigoletto, Figaro’nun Düğünü, Maskeli Balo ve Konsolos gibi operalarda rol aldı.

Ankara Radyosu’nda 15 günde bir yayınlanan türkü programları düzenledi. Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi’nde büyük bir koro oluşturdu. Aldığı Klasik Batı Müziği eğitimi, türkülerinin yorum ve icrasına yaklaşımının kurumsal temelini oluşturdu. 1978 yılında romatizma şikayeti ile gittiği hastanede, kemik iliği kanseri başlangıcında olduğunu öğrendi. Askeri yönetimin uzun süreli direnişinin ardından bir defaya mahsus olmak üzere pasaport çıkarıldı. Almanya’ya gittiğinde Dr. Seyfi Önder tarafından yapılan tedavi sonuç vermedi. 1983 senesinde bacaklarında aşırı his kaybı olduğu için hastaneye yatırıldı. 17 Eylül 1985 tarihinde eşi Sıdıka Su’ya vasiyetnamesini yazdırdı. Ölümünden 22 gün sonra cenazesi İstanbul’a götürüldü. Ruhi Su’nun cenaze törenine binlerce kişi katıldı ve cenaze, 12 Eylül döneminin ilk büyük kitle gösterisi haline dönüştü.

Mesta Sanat Evi

]]>
https://www.kadikoylife.com/mesta-sanat-evi-ruhi-suyu-turkulerle-anacak/feed/ 0