Kurbağalıdere ve çevresi için “Fikir Projesi Yarışması”…
 Kadir Toprakkaya

Kurbağalıdere ve çevresi için “Fikir Projesi Yarışması”…

Kurbağalıdere ve çevresi için “Fikir Projesi Yarışması”…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kadıköy Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin AVM yapmak istediği Kuşdili Çayırı’nın da içinde bulunduğu toplam 2,8 km’lik Kurbağalıdere Vadisi’nin planlanması için “Fikir Projesi Yarışması” açtı.

Kadıköylünün doğal, fiziksel, sosyal ve kültürel ihtiyaçlarının kentsel anlamda projelendirilmesinin hedeflendiği yarışma; Mimarlar, Şehir Plancılar ve Peyzaj Mimarlar Odası’na bağlı en az bir kişinin ekipte bulunması koşulu ile herkese açık…

BAŞVURULAR 29 AĞUSTOS’A KADAR SÜRECEK…

“Kurbağalıdere Vadisi Fikir Projesi” adını taşıyan yarışma ile tasarım yapılırken; kültür, sanat, bilim ve çevre değerlerinin rekabet yolu ile geliştirilmesi, çok sayıda seçenekten ekonomik, işlevsel ve yenilikçi çözümlerin seçilmesi, güzel sanatların teşviki ile ilgili mesleklerin gelişmesinin amaçlandığı yarışma başvuruları, 29 Ağustos 2013 tarihinde bitecek.

KUŞDİLİ ÇAYIRI DA PROJEYE DAHİL…

Özellikle imar planlarında “yeşil alan” olarak gösterildiği halde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin alışveriş merkezi yapmak için harekete geçtiği, ancak Kadıköylülerin itirazı ile projesi durdurulan Kuşdili Çayırı da, yarışma proje alanının içinde yer alıyor.

KURBAĞALIDERE VADİSİ YENİDEN PLANLANACAK…

Kurbağalıdere Vadisi’nin, toplumun yeni ihtiyaçları doğrultusunda konunun uzmanları tarafından yeniden planlanmasını da hedefleyen yarışmaya katılım herkes için serbest; ancak bunun için de önemli bir şart konularak, yarışmaya katılacak ekibin başındaki kişinin mutlaka Mimarlar Odası, Şehir Plancılar Odası ya da Peyzaj Mimarları Odası’na üye olması zorunluluğu getirildi.

PROJE, DAYATMA İLE DEĞİL; HALKIN KATILIMIYLA SEÇİLECEK…

Proje yarışmasının, Kadıköy’de D-100 Karayolu ile Marmara Denizi arasında Kurbağalıdere ve çevresini kapsayan 2,8 km’lik bir alanın, Kadıköy’ün tarihi ve kültürel kimliğine göre yeniden yorumlanmasını içerdiğini kaydeden Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, en önemli konunun, planlamanın uzman kişilere bırakılması olduğunu vurguladı. Öztürk, şunları söyledi:

“Kadıköy ve çevresi için çekim merkezi olan, büyük önem taşıyan bu vadinin, uzmanlar tarafından bilimsel yöntemler ile kentin kültürel ve fiziksel ihtiyaçları göz önünde bulundurularak projelendirilmesini istedik. ‘Ben yaptım oldu’ dayatmasından uzak, farklı fikirlerden oluşacak projeleri, önce konularında uzman jürinin değerlendirmesi olacak. Jürinin seçtiği eserleri sergileyerek, halkın beğenisine sunacağız.

80 BİN LİRA ÖDÜL…

Yarışmada seçilecek ilk 5 projenin her birine 80 bin lira ödül verilecek. Sonuçta, Kadıköy’ün özgünlüklerini ve farklılıklarını yansıtacak güzel projelerin ortaya çıkacağına inanıyoruz. Söyleyecek sözü olan, fikri olan mimarlar, mühendisleri yarışmaya katılmaya davet ediyoruz.”

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir