Kurbağalıdere ne zaman?!
 Kadir Toprakkaya

Kurbağalıdere ne zaman?!

Kurbağalıdere ne zaman?!
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kadıköy’ün son 50 yıldan bu yana süregelen sorunlarından biri olan “Kurbağalıdere ıslahı” bir türlü çözülemiyor. 1970’li yılların gazetelerinde bile “Bu defa köklü çözüm için çalışmalara başlandı. Hız verildi” gibi manşetlerin atıldığı düşünüldüğünde, Kadıköylüler endişe duymakta haklı görünüyor.

KÖTÜ KOKU ACIBADEM’E BİLE ULAŞIYOR…

Islahı kelimenin tam anlamıyla yılan hikâyesine dönen Kurbağalıdere’deki kötü koku, havaların ısınmasıyla birlikte öylesine yüksek boyutlara ulaştı ki; Hasanpaşa, Eğitim Mahallesi, Kızıltoprak, Fenerbahçe, Moda dışında Acıbadem’den bile hissedilir duruma geldi. Buralarda oturan veya işyeri bulunan vatandaşlar, pencerelerini açamadıkları gibi dışarı çıktıklarında maske kullanmak zorunda dahi kalabiliyor.

KİMSE BİLMİYOR, BİLENLER SÖYLEMİYOR…

Kadıköy Life Dergisi & Kadıköy Gazetesi olarak, hem ofisimizin konumu itibariyle hem de projeyi yakından takip eden bir yayın kuruluşu olarak içinde olmamıza rağmen biz bile Kurbağalıdere’de çalışmaların ne durumda olduğu konusunda net bilgi alamıyoruz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi adına ıslah ve temizleme işlemlerini sürdüren ÖZKA İnşaat yetkilileri ise, 1960’lı yıllardaki memur söylemiyle “Beyanat vermeye yetkili değiliz” açıklamasında bulunuyor.

Kurbağalıdere

BİR AKSİLİK VAR AMA…

Sonuç olarak projenin bu yıl veya 2019’da biteceğine artık kesinlikle inanıyoruz. Fakat, bir aksiliğin de olduğu ve saklandığına inanıyoruz. Çünkü yapılan işlemler tekrarlanıyor, iki yıl önce bitmesi gereken süreçlerin hala devam ettiği görülüyor. Öte yandan, çok büyük paraların da harcandığı da ayrı bir gerçek. Ne olursa olsun Kurbağalıdere‘de ıslah çalışmalarının sonunda biteceğini, yaşanan sıkıntıların bu defa geçici olduğu müjdesini de vermiş olalım.

Ayrıntılar, Kadıköy Gazetesi’nin yeni sayısında yayınlanacak…

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir