Kuşdili Çayırı’nı tamamen yeşil alan yapın!..
 Kadir Toprakkaya

Kuşdili Çayırı’nı tamamen yeşil alan yapın!..

Kuşdili Çayırı’nı tamamen yeşil alan yapın!..
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Çevre Gönüllüleri ve Kadıköylülerin çabalarıyla AVM yapımı engellenen Kuşdili Çayırı’nda, yeraltı otoparkı alanının küçültülmesi ve yeşil alanın artırılması talebi geldi.

Kadıköy Belediyesi’nden yapılan açıklamada, gönüllülerin ve Kadıköylülerin ciddi çabasına dikkat çekilerek, şunlar ifade edildi:

“2007 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Kuşdili Çayırı’na AVM projesi hazırlandığından beri süren mücadele başarıyla sonuçlandı. Kuşdili Çayırı’nın yeşil alan olması için, şimdiye kadar hukuki süreç işletilmesinden eylemlere, yasal itirazlardan Tarihi Çarşı esnafının tepkisini dile getirdiği kliplere kadar birçok şey yapıldı.

GELİNEN NOKTA, ÇOK CİDDİ BİR BAŞARIDIR…

İnişli çıkışlı bir mücadele sürecinde, gönüllüsünden esnafına herkes dayanışma içinde ‘Kuşdili AVM olmasın’ dedi. En sonunda, İBB Meclisi’nde alınan kararla AVM projesi tamamen iptal edildi. Şu anki alanın yüzde 50’sine İBB tarafından yeraltı otoparkı yapılması kararı hala itiraz konusu olmasına rağmen, gelinen nokta çok ciddi bir başarıdır.

TEŞEKKÜRLER KADIKÖY…

Bu başarı yeşile, tarihe, kültüre değer veren Kadıköylülerin başarısıdır. Biz, kenti daha yaşanır kılmak için yeşil alanların ve tarihi kültürel değerlerin korunması mücadelesinde Kadıköylülerin her zaman bizimle beraber olduğunun bilincindeyiz. Bu vesileyle bir kez daha söz veriyoruz;  yeşilin, hayvanların,  kültürel ve tarihi değerlerin korunduğu, engellilerin hayata daha çok katıldığı bir kent için mücadele etmeye devam edeceğiz.

BÖLGE, TAMAMEN AKTİF YEŞİL ALAN OLSUN…

Bizim de talebimiz, Kadıköy’ün diğer bölgelerindeki plan notlarına uygun olarak ve bölgedeki otopark ihtiyacı da göz önünde bulundurularak, yeraltı otopark alanının yüzde 25’e indirilmesi ve bölgenin tamamen aktif yeşil alan olarak tasarlanmasıdır. Bu konuda tüm bölgenin yeşil alan olarak projelendirilmesi için ulusal bir tasarım yarışması düzenliyoruz.”

İLGİ GÖREN VİDEO…

Kuşdili Çayırı’na yönelik hazırlanan video, sosyal paylaşım sitelerinde ilgiyle izleniyor. Videonun paylaşım linki ise şu şekilde aktarıldı:

http://www.youtube.com/watch?v=SwxzBv690D4&feature=c4-overview&list=UUJ-1yowUxSWadr33F_QLwsA

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir