Kuşdili Çayırı’nın yarısı Kurbağalıdere yatağına...
 Kadir Toprakkaya

Kuşdili Çayırı’nın yarısı Kurbağalıdere yatağına…

Kuşdili Çayırı’nın yarısı Kurbağalıdere yatağına…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Yerel seçim hazırlıkları, kentsel dönüşüm ve protestolar derken, zaman hızla akıp geçti Kadıköy’de… Bu süreçte sıkça gündeme taşıdığımız Kurbağalıdere ıslahında yeni bir döneme girildi. Kuşdili Çayırı’nın yarısı ıslah çalışmaları kapsamında kapatıldı; bir kısmında ise onlarca metre kazı çalışması gerçekleştiriliyor.

“AVM olamaz, yeşil alan olsun. Burası tarihi bir alan, betonlaştırılamaz” yönünde tepkilerle yer yer manşetlerden düşmeyen Kuşdili Çayırı’nda, sessiz sedasız yeni bir döneme girildi. İş makineleri, kapatılan otopark alanında günlerdir çalışmalarını sürdürüyor. Göztepe’den Hasanpaşa’ya kadar olan dere yatağı önemli ölçüde düzenlendi. Çalışmaların son aşamasında, iş makineleri Kuşdili’ne dayandı. Bir sonraki adım ise Fenerbahçe…

TAKDİR DE ETTİLER, TEPKİ DE GÖSTERDİLER…

Protestoların merkezi haline dönüşen Kadıköy’de Kuşdili Çayırı’nın bir kısmının dere ıslahı çalışma sahasına dönüştürülmesi, bazı STK’ların tepkisine neden oldu. “Kuşdili’ne iş makinesi giremez” diyen göstericiler, kazı çalışmalarının “cinayet” olduğunu öne sürdü. Bir kısım STK’lar ise, onyıllardır metropolün göbeğinde ağır kokuya neden olan ve açıkhava kanalizasyon akıntısı haline dönüşen Kurbağalıdere’nin ıslah çalışmasını takdirle karşıladı. “Kuşdili Çayırı kazılardan zarar görmez. Çalışmalar biter, sadece dere yatağı biraz genişler ve Kuşdili Çayırı eski görünümünü yine kazanır” diyen sivil toplum örgütleri, bölgenin modernleşmesi için dere ıslahının tüm Kadıköylülerin yıllardır hayali olduğuna işaret etti.

HENÜZ TARİHİ ESER ÇIKMADI…

Kuşdili Çayırı’nın bir kesiminde büyük bir tarih yattığı biliniyor. Ancak dere yatağında henüz bir tarihi esere rastlanmadı.

ÇAĞDIŞI GÖRÜNTÜLER SONA ERİYOR…

Kadıköy ve İstanbul’un imajına büyük ölçüde gölge düşüren Kurbağalıdere’nin çağdışı görünümü, kollektörler ile altından kontrollü kirli su, üzerinden de temiz suyun akıtılacağı yeni düzenleme ile birlikte ortadan kalkacak. Önümüzdeki yaz aylarında tamamlanamasa da, 2015 yılında Kurbağalıdere’nin tamamen ıslah edileceği tahmin ediliyor.

KÖPRÜ İÇİN HAZIRLIKLAR SÜRÜYOR…

Bölgede ulaşımın daha sağlıklı ve kolay olabilmesi amacıyla Kuşdili Köprüsü’nün yapım hazırlıkları başlatıldı. Köprü düzenekleri otopark alanında yerini alırken, bölgede düzenlemelerin tamamlanması ile birlikte yeni köprü ulaşıma açılacak.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir