Kuşdili Çayırı imara açılıyor!
 Haber Merkezi

Kuşdili Çayırı imara açılıyor!

Kuşdili Çayırı imara açılıyor!
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kadıköy’ün kalbinde bulunan 3. derece sit alanı niteliğindeki tarihi Kuşdili Çayırı’nı mahkeme kararına rağmen imara açtı. Bakanlık, hazırlanan imar planı değişikliğini geçtiğimiz gün onaylayarak, aynı gün askıya çıkardı. Söz konusu alanın mülkiyeti İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait. Değişiklikle birlikte alanın üstü dinlenme alanı, park, itfaiye alanı, yol ve dere olarak düzenlenirken, park ve dinlenme alanında ayrıca zemin altı katlı otopark inşa edilecek. Plana, 19 Haziran’a kadar itiraz edilebilecek.

KADIKÖY BELEDİYESİ: PLAN İPTAL EDİLMELİ…

Plana ilişkin açıklama raporunda Kadıköy Belediyesi’nin görüşüne de yer verildi. Belediye, zemin altı otoparkın iptal edilmesini talep ederek, şunları kaydetti: “Tarihi geçmişinden gelen özelliği nedeniyle, ağaç köklerinin ve zemin sularının yeraltındaki beton blokların üstüne değil toprağa ulaştığı, parselin doğal yapısının korunduğu bir yeşil alan olarak planlaması daha doğru olacağından, plan değişikliği tekliflerinde ‘park’ olarak belirlenen alanın yüzde 50’lik kısmında yapılacak olan zemin altı katlı otopark alanının iptal edilmesi Başkanlığımız görüşüdür.”

MAHKEMELERDEN İPTAL KARARLARI…

1977 yılında “doğal sit alanı” ilan edilen ve Kuşdili Çayırı olarak bilinen alana ilişkin 1981’de Koruma Kurulu, “doğal anıt” tescil kararı verdi. 1988’de alanın doğal sit alanı olması itibariyle kalıcı tesislere izin verilmeyip, sadece otopark ve pazar yeri olarak kullanılabileceğine ilişkin karar alındı. Takvim 2007’yi gösterdiğinde ise alana AVM yapılmasının önü açıldı ve Kuşdili Çayırı “özel proje alanı” olarak belirlendi. Bunun üzerine Şehir Plancıları Odası, konuyu yargıya taşıdı ve değişiklik 2009’de iptal edildi. Ardından 2013’te Kuşdili Çayırı’na dair “park, zemin altı otopark ve itfaiye alanı” olarak değişiklik yapıldı. Bu karar da Mimarlar Odası ile Kadıköy Belediyesi’nin açtığı davalar üzerine iptal edildi. Tüm bunlara rağmen Çere ve Şehircilik Bakanlığı, Kuşdili Çayırı’nı imara açacak planını onayladı.

Kuşdili Çayırı

Bunu paylaş:
  • 379
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir