Kuşdili Çayırı'nın özgün yapısı korunacak!
 Cenay Toprakkaya

Kuşdili Çayırı’nın özgün yapısı korunacak!

Kuşdili Çayırı’nın özgün yapısı korunacak!
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

İstanbul 12. İdare Mahkemesi, Kadıköy’deki tarihi Kuşdili Çayırı’nın zemin altını katlı otoparka çeviren plan değişikliğini oybirliğiyle iptal etti. Kararı değerlendiren Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu; “Mahkemenin kararı Kadıköylüler adına son derece sevindiricidir. Kuşdili Çayırı, Kurbağalıdere ile birlikte Ataşehir’e kadar uzanan yeşil koridor olarak tasarlanmalıdır” dedi.

İstanbul 12. idare Mahkemesi, geçmişte mesire alanı olarak kullanılan, daha sonra ise Salı Pazarı’nın kurulduğu alan olarak bilinen Kuşdili Çayırı’nın özgün yapısının korunması gerektiğine hükmetti. Mahkeme, yaklaşık 40 bin metrekare büyüklüğündeki alanın ıslah edilmesi halinde kendini yenileyebileceği, o bölgede yapılacak büyük bir otoparkın bölgedeki trafik yoğunluğunu arttıracağı için söz konusu planlarda ‘kamu yararı ve hukuka uyarlık’ bulunmadığına karar verdi.

Kuşdili Çayırı
MİMARLAR ODASI DAVA AÇMIŞTI…

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, plan değişikliği ile tarihi sit alanı olan Kuşdili Çayırı’nı otopark yapmaya karar vermişti. TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Şubesi, öngörülen yapılaşmanın kentsel dokuya zarar vereceği, yeşil alan niteliğini tamamen ortadan kalkacağı, bölgenin trafik yükünü arttıracağı, özellikle itfaiye açısından zorluk yaratacağı, İstanbul depremi sonrası benzer alanlara ihtiyaç duyulacağı gibi gerekçelerle imar planlarına itiraz etmişti. Davaya, İnşaat Mühendisleri Odası da müdahil olmuştu. Kadıköy Belediyesi de alanın doğal yapısının korunduğu bir yeşil alan olarak planlamasının daha doğru olacağı yönünde görüş bildirmişti.

KUŞDİLİ ÇAYIRI, KURBAĞALIDERE İLE BİRLİKTE YEŞİL KORİDOR OLMALI…

Kararı değerlendiren Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, şunları ifade etti: “Mahkemenin Kuşdili Çayırı’na yönelik kararı Kadıköylüler adına son derece sevindiricidir. Kuşdili Çayırı, Kurbağalıdere ile birlikte Ataşehir’e kadar uzanan yeşil koridor olarak tasarlanmalıdır. Çünkü böyle bir alana ihtiyaç var. Yürüme, bisiklet yolları, insanların gece ve gündüz kullanabilecekleri sosyal donatıları olan bir alana dönüşmesi lazım. Eski kaynaklarda Kuşdili’nin arkeolojik bir liman olduğu belirtiliyor. Bu arkeolojik liman özelliğinin korunup, ortaya çıkartılması lazım. Her yere inşaat yapmak zorunda değiliz, insanların nefes almaya ihtiyacı var.”

 

Bunu paylaş:
  • 314
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir