Libya Sağlık Bakanlığı heyeti Romatem’de…
 Kadir Toprakkaya

Libya Sağlık Bakanlığı heyeti Romatem’de…

Libya Sağlık Bakanlığı heyeti Romatem’de…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Ankara ve İstanbul’da bir dizi görüşmeler yapmak için Türkiye’ye gelen Libya Sağlık Bakanlığı heyeti, İstanbul Romatem’i gezdi. Merkezi gezen heyete, Romatem Grup Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Köksal Holoğlu tarafından bir de brifing verildi.

“Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hizmetlerinin Türkiye’deki Gelişimi” başlıklı geniş brifing sonrası, Libya Sağlık Bakanlığı heyetine başkanlık yapan Bakan Yardımcısı Dr. Omran Turbi de, ülkesindeki hizmetler hakkında bilgiler verdi.

Heyetler arası yapılan görüşmeler sonrasında, karşılıklı bilgi alışverişi ve sağlık hizmetleri paylaşımı için iki taraf arasında bir ön-protokol yapılması ve önümüzdeki günlerde Libya’dan gelecek resmi bir davetle Romatem yetkililerinin ülkeyi ziyaret etmesi kararlaştırıldı.

2

İkinci 10 bin hasta geliyor…

Ziyaret sonrası bir açıklama yapan Bakan Yardımcısı Dr. Omran Turbi; “Merkezi gezerken gördüklerim beni çok etkiledi. Buranın Dünya’nın dördüncü Robotik Rehabilitasyon Merkezi olduğunu duyunca iftihar ettim. Biz kardeşiz ve Türkiye bizim abimizdir. Her konuda olduğu gibi, sağlıkta da sizi örnek alıyoruz. Romatem’i Libya’ya davet ettik ve kendilerinden istifade etmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

Bakan Yardımcısı Dr. Omran Turbi, iç karışıklık sonrası yaralı 10.000 Libya’lının Türkiye’de tedavi olduğunu, ödemelerle ilgili sorunlar halledildikten sonra ikinci 10.000 hastanın da yakında gönderileceği bilgisini verdi. Sağlık hizmetlerindeki eksikliği, hastalarını yurtdışına göndermekle geçici olarak çözdüklerini sözlerine ilave eden Bakan Yardımcısı,  Türkiye’deki yatırımcılarla işbirliği yaparak, kalıcı ve kurumsal bir sağlık sistemi kurmak istediklerini ifade etti.

Pazartesi günü Ankara’da Sağlık Bakanlığı ile yapılan görüşmelere katılan Libya Sağlık Bakanlığı heyeti, Salı günü ülkelerine geri döndü.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir