Maçka’nın yeni kebap lezzeti; Günaydın Et Restaurant...
 Kadir Toprakkaya

Maçka’nın yeni kebap lezzeti; Günaydın Et Restaurant…

Maçka’nın yeni kebap lezzeti; Günaydın Et Restaurant…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

İlkleri gerçekleştirmeyi amaç edinen ve “Et” denince akla ilk gelen marka özelliğini taşıyan “Günaydın Et”, restaurant zincirine bir yenisini daha ekledi.

İstanbul’un en seçkin ve prestijli bölgesi Maçka’da konumlanan Günaydın Et Restaurant, yeni şubesinde misafirlerini zamanda yolculuğa çıkararak, 100 yıl önceki kebap tekniklerini hayata geçiriyor.

KENDİ ETİNİ KENDİ ÇİFTLİĞİNDE ÜRETİYOR…

Kendi etini kendi çiftliğinde üreten marka özelliğini taşıyan Günaydın Et, Maçka’da bir ilke daha imza atıyor. Maçka Günaydın Et Restaurant’ı diğer kebap restaurantlarından ayıran en önemli özellik ise, Anadolu’da 100 yıl öncesinde var olan pişirme teknikleri kullanılarak “Eski Tatları” tekrar yaşatıyor olması…

TIPKI 100 YIL ÖNCESİ GİBİ, TAŞ DİBEK’TE ET DÖVÜLECEK…

Gaziantep’ten özel olarak getirilen ve “Karataş” olarak bilinen özel, tırtıklı taştan yapılan el değirmeni ile pirinç, buğday, bulgur ve mercimek un haline dönüştürülüp öğütülüyor. Makine kullanılmadan, ürünlerin doğal yöntemlerle una dönüştürülmesini sağlayan bu yöntem ile kebaplar daha da lezzetli oluyor. Yine Antep bölgesinden getirilen 100 yıllık taş dibek kullanılarak, etler kendi öz sularını kaybetmeden kıyma haline getirilip çiğ köfte yapılıyor. Özel ceviz ağacı tahtası üstünde kesilen etlerin bu yöntem ile sulu kalması sağlanıyor.

SATIR BIÇAKLAR, KIYMA MAKİNESİNİN YERİNİ ALIYOR…

Anadolu’da “Yayık Ayran” olarak bilinen ayran, ahşap yayıklarda doğal yoğurt ve su kullanılarak eski yöntemlerle tekrar hayat bulacak.  Özellikle kebap yapımında yaygın olarak kullanılan satır bıçaklar, kıyma makinesinin yerini alarak Günaydın Et tecrübesi ile birleşiyor.

AHŞAP MALZEME AĞIRLIKLI DEKORASYON…

Dekorasyonunda ağırlıklı ahşap malzemelerin yer verildiği Maçka Günaydın Et Restaurant, 220 kişi kapasiteye sahip… İstanbul Boğazı’nı gören manzarasıyla akşam ve öğle yemeklerinin vazgeçilmez adresi olacak restoran, 1947-1948 yılları arasında inşa edildi. 17. yüzyıl Amcazade Köprülü Hüseyin Paşa yalılarına örnek teşkil eden binanın yarattığı tarih kokan atmosferi ile Maçka Günaydın Et Restaurant, oriental kültüründen izler taşımakla birlikte farklı bir deneyim yaşamak isteyenleri davet ediyor…

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir